Brooks Cycles Track League

Track League , Newcastle-under-Lyme – Thursday, 21 Jul 2016

Event Summary

Event Overview

Open to any riders either members of affiliated clubs or not. Event features races for all age groups in youth category, junior and seniors of all abilities. Main league features A, B endurance events and a separate sprinters league

EOL ONLY

Event Details

Event URN:

386752

Start Date:

Thu, 21st Jul 2016

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX
View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Brandon McMillan Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Izaak Curtis Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Aaron Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Thomas Mould Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Minnie Mckenzie Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Brandon McMillan Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Aaron Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harry Brayford Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  Minnie Mckenzie Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Harry Brayford Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Aaron Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 5 - Results
1.  Brandon McMillan Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Izaak Curtis Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Daniel Jones Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harry Clewlow Finished 0

2. Harry Clewlow -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Holly Edwards Finished 0

3. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Holly Edwards Finished 0

1. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Harry Clewlow Finished 0

2. Harry Clewlow -

Points: 0 | Status: Finished
0.  Daniel Jones Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Holly Edwards Finished 0

1. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Harry Clewlow Finished 0

2. Harry Clewlow -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Daniel Jones Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Harry Clewlow Finished 0

1. Harry Clewlow -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Daniel Jones Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Holly Edwards Finished 0

3. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 1 - Results
1.  Harley Johns Finished 0

1. Harley Johns -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Charlie Clewloe Finished 0

2. Charlie Clewloe -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Max McKenzie Finished 0

3. Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 2 - Results
1.  Max McKenzie Finished 0

1. Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Charlie Clewlow Finished 0

2. Charlie Clewlow -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Harley Johns Finished 0

3. Harley Johns -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 3 - Results
1.  Harley Johns Finished 0

1. Harley Johns -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Max McKenzie Finished 0

2. Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Charlie Clewlow Finished 0

3. Charlie Clewlow -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 4 - Results
1.  Charlie Clewlow Finished 0

1. Charlie Clewlow -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Harley Johns Finished 0

2. Harley Johns -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Max McKenzie Finished 0

3. Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished

Sprinters League 200m Standing Starts Heat Winners

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League 200m Standing Starts Heat Winners - Results
1.  George Hancock Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 200m TT - Results
1.  Joel Ackers Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Brandon Fraser-Thomson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

A Class Endurance 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance 10 Lap Scratch - Results
1.  Benjamin Hardwick Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alexander Simmons Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Mark Love Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Class 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 10 Lap Scratch - Results
1.  Alexander Coates Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Farley Barber Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Hughes Lyme RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Sprinters League Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League Team Sprint - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
1.  Barnaby Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Tony Brooks Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Daniel Cooper Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  George Hancock Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Caleb Hill Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint - Results
1.  Hannah Davis Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Brandon Fraser-Thomson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Double Harness Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Double Harness Pursuit - Results
1.  Benjamin Hardwick Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Mark Love Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Class Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Course de Primes - Results
1.  Alexander Coates Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Farley Barber Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Devil - Results
1.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Nicholas Moore Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Devil - Results
1.  Joel Ackers Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Brandon Fraser-Thomson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

A Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Devil - Results
1.  Benjamin Hardwick Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alexander Simmons Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Mark Love Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Alexander Coates Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Charlie Fisher Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Hughes Lyme RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Sprinters League Keirin Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League Keirin Final - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Barnaby Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Caleb Hill Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Course de Primes - Results
1.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Brandon Fraser-Thomson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joel Ackers Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
20 Lap Scratch - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Benjamin Hardwick Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Mark Love Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Class

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class - Results
1.  Alexander Coates Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Farley Barber Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Just turn up at 6,30 and enter on the line.

The Races

Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Freewheelers Group 1 Race 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
Sprinters League 200m Standing Starts Heat Winners Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Youth 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Youth Only, None
A Class Endurance 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
B Class 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
Sprinters League Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
A Class Double Harness Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
B Class Course de Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
C Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Youth Only, None
A Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
Sprinters League Keirin Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Youth Course de Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Youth Only, None
20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
B Class Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
Youth - Freewheelers Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 18:00 Youth Only Track League Youth --- 3 laps / 2km / 1 mile
Entry: On Day: (£2.00)
Thu 21/07/16 – 18:00
Youth Only, Track League Youth
3 laps / 2km / 1 mile
E/1/2/3/4/A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 19:15 Regional C None --- 40 laps / 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 21/07/16 – 19:15
Regional C, None
40 laps / 16km / 10 miles

Event Summary

Event Overview

Open to any riders either members of affiliated clubs or not. Event features races for all age groups in youth category, junior and seniors of all abilities. Main league features A, B endurance events and a separate sprinters league

EOL ONLY

Event Details

Event URN:

386752

Start Date:

Thu, 21st Jul 2016

Event Type:

Track League (Competitive)

Venue:

Lyme Valley Stadium, Buckmaster Avenue, Newcastle-under-Lyme, Staffordshire, ST5 3BX
View map

Results

Confirmed Results

Freewheelers Group 1 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 1 - Results
1.  Brandon McMillan Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Izaak Curtis Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 1 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 2 - Results
1.  Aaron Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Thomas Mould Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Minnie Mckenzie Finished 0
Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 1 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 3 - Results
1.  Brandon McMillan Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Aaron Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Harry Brayford Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 4 - Results
1.  Minnie Mckenzie Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
2.  Harry Brayford Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
3.  Aaron Hardy Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

Freewheelers Group 1 Race 5

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 1 Race 5 - Results
1.  Brandon McMillan Lyme RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
2.  Thomas Wheaver Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Izaak Curtis Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 2 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 1 - Results
1.  Daniel Jones Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
2.  Harry Clewlow Finished 0

2. Harry Clewlow -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Holly Edwards Finished 0

3. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 2 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 2 - Results
1.  Holly Edwards Finished 0

1. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Harry Clewlow Finished 0

2. Harry Clewlow -

Points: 0 | Status: Finished
0.  Daniel Jones Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 2 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 3 - Results
1.  Holly Edwards Finished 0

1. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Harry Clewlow Finished 0

2. Harry Clewlow -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Daniel Jones Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

Freewheelers Group 2 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 2 Race 4 - Results
1.  Harry Clewlow Finished 0

1. Harry Clewlow -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Daniel Jones Lyme RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
3.  Holly Edwards Finished 0

3. Holly Edwards -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 1 - Results
1.  Harley Johns Finished 0

1. Harley Johns -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Charlie Clewloe Finished 0

2. Charlie Clewloe -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Max McKenzie Finished 0

3. Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 2 - Results
1.  Max McKenzie Finished 0

1. Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Charlie Clewlow Finished 0

2. Charlie Clewlow -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Harley Johns Finished 0

3. Harley Johns -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 3

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 3 - Results
1.  Harley Johns Finished 0

1. Harley Johns -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Max McKenzie Finished 0

2. Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Charlie Clewlow Finished 0

3. Charlie Clewlow -

Points: 0 | Status: Finished

Freewheelers Group 3 Race 4

Position Name Club name Rider status Category Points
Freewheelers Group 3 Race 4 - Results
1.  Charlie Clewlow Finished 0

1. Charlie Clewlow -

Points: 0 | Status: Finished
2.  Harley Johns Finished 0

2. Harley Johns -

Points: 0 | Status: Finished
3.  Max McKenzie Finished 0

3. Max McKenzie -

Points: 0 | Status: Finished

Sprinters League 200m Standing Starts Heat Winners

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League 200m Standing Starts Heat Winners - Results
1.  George Hancock Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Youth 200m TT

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth 200m TT - Results
1.  Joel Ackers Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Brandon Fraser-Thomson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

A Class Endurance 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Endurance 10 Lap Scratch - Results
1.  Benjamin Hardwick Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alexander Simmons Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Mark Love Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Class 10 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class 10 Lap Scratch - Results
1.  Alexander Coates Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Farley Barber Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Hughes Lyme RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Sprinters League Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League Team Sprint - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
1.  Barnaby Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Tony Brooks Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Daniel Cooper Lichfield City CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  George Hancock Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Caleb Hill Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

Youth Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Team Sprint - Results
1.  Hannah Davis Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
1.  Brandon Fraser-Thomson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
1.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

A Class Double Harness Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Double Harness Pursuit - Results
1.  Benjamin Hardwick Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
1.  Mark Love Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Class Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Course de Primes - Results
1.  Alexander Coates Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Farley Barber Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

C Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
C Class Devil - Results
1.  Sallie Birchall Lyme RC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Nicholas Moore Newcastle RC 2001/Vekta Velosp... Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Andrew Bonnett Uttoxeter Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

Youth Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Devil - Results
1.  Joel Ackers Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
3.  Brandon Fraser-Thomson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

A Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
A Class Devil - Results
1.  Benjamin Hardwick Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Alexander Simmons Mammoth Lifestyle Racing Team Finished 1st 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st
3.  Mark Love Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Class Devil

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class Devil - Results
1.  Alexander Coates Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Charlie Fisher Newport Shropshire CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Thomas Hughes Lyme RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

Sprinters League Keirin Final

Position Name Club name Rider status Category Points
Sprinters League Keirin Final - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Barnaby Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Caleb Hill Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
4.  Joshua Spendelow Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Philip Houlton Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Christopher Pyatt Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

Youth Course de Primes

Position Name Club name Rider status Category Points
Youth Course de Primes - Results
1.  Harry Ledingham-Horn Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
2.  Brandon Fraser-Thomson Sportcity Velo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Joel Ackers Sportcity Velo Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B

20 Lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Points
20 Lap Scratch - Results
1.  Joel Partington Sportcity Velo Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Benjamin Hardwick Swinnerton Cycles Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
3.  Mark Love Tuxford Clarion CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

B Class

Position Name Club name Rider status Category Points
B Class - Results
1.  Alexander Coates Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
2.  Farley Barber Lyme RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
3.  Paul Jones Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

Just turn up at 6,30 and enter on the line.

The Races

Freewheelers Group 1 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 1 Race 4 Race
Date Start Classification Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Freewheelers Group 1 Race 5 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 2 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
Freewheelers Group 3 Race 4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
Sprinters League 200m Standing Starts Heat Winners Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Youth 200m TT Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Youth Only, None
A Class Endurance 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
B Class 10 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
Sprinters League Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
Youth Team Sprint Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
A Class Double Harness Pursuit Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
B Class Course de Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
C Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
Youth Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Youth Only, None
A Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
B Class Devil Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
Sprinters League Keirin Final Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Youth Course de Primes Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Youth Only None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Youth Only, None
20 Lap Scratch Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
B Class Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 01:00 Regional C None ---
Entry:
Thu 21/07/16 – 01:00
Regional C, None
Youth - Freewheelers Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 18:00 Youth Only Track League Youth --- 3 laps / 2km / 1 mile
Entry: On Day: (£2.00)
Thu 21/07/16 – 18:00
Youth Only, Track League Youth
3 laps / 2km / 1 mile
E/1/2/3/4/A Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 21/07/16 19:15 Regional C None --- 40 laps / 16km / 10 miles
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 21/07/16 – 19:15
Regional C, None
40 laps / 16km / 10 miles

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk