The Thursday Evening Crit Series Round 5

Closed Circuit , Middlesbrough – Thursday, 14 May 2015

Event Summary

Event Overview

£10 per ride (entry on the line only)

Youth races £5

additional races can be riden for an additional £5 subject to rider numbers.

Youth Races will be promoted fortnightly with 4th Category races replacing them on alternating weeks.

Event Details

Event URN:

376818

Start Date:

Thu, 14th May 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Middlesbrough Sports Village, Alan Peacock Way, Middlesbrough, TS4 3AE

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Robert Wallace Manilla GRN Cycling Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Hugo Storey Speedflex Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Dobbing Stockton Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Aaron Preston Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Adam Pinder Fietsen Tempo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Reece Hesler Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  William Corbett Hartlepool CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Lewis Dobbing Stockton Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Jasmine Kent Speedflex Race Team Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Lewis Dolan Speedflex Race Team Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Henry Demoily Stockton Wheelers CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Max Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Lititia Hay Derwentside CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Thomas Timothy Brother NRG Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  William Brown Brother NRG Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Jack Rees Brother NRG Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Ben Davis Wheelbase Castelli MGD Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Alex Luhrs Brother NRG Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Ben Honeysett NRG Cycles RT Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Craig Anderson Brother NRG Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Stuart Neilson Fietsen Tempo Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Richie Allen Brother NRG Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Ian Cowen Cleveland Wheelers CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Henry Johnson Speedflex Race Team Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Craig Hutchinson Darlington CC Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Steve Craig NRG Cycles RT Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  John Bowman NRG Cycles RT Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Stephen How Manilla GRN Cycling Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Simon Massey Manilla GRN Cycling Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Matthew Hindmarsh Dinnington Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Tom Ford Audlem Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Phillip Smith Manilla GRN Cycling Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Dominic Cordner Durham University Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

CDNE present the Prissick Summer NIGHT Series, a series of a number of races for all categories with our now legendary commentary, cakes, pate baguettes, image girls, flowers etc. but on a night! The Schedule for all events and particularly the running order of the youth events will be on our website and Facebook page and might be subject to amendment as we tweak the format. Entry on the night only.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 14/05/15 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 14/05/15 – 18:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 14/05/15 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 14/05/15 – 18:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 14/05/15 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 14/05/15 – 18:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 14/05/15 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 14/05/15 – 18:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 14/05/15 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 14/05/15 – 18:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 14/05/15 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 14/05/15 – 18:00
Youth Only, Youth
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 14/05/15 18:45 Regional C+ Band 5 --- 01 hr 10 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 14/05/15 – 18:45
Regional C+, Band 5
01 hr 10 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 14/05/15 19:50 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 14/05/15 – 19:50

3/4

Regional C+, Band 5
45 mins

Event Summary

Event Overview

£10 per ride (entry on the line only)

Youth races £5

additional races can be riden for an additional £5 subject to rider numbers.

Youth Races will be promoted fortnightly with 4th Category races replacing them on alternating weeks.

Event Details

Event URN:

376818

Start Date:

Thu, 14th May 2015

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Middlesbrough Sports Village, Alan Peacock Way, Middlesbrough, TS4 3AE

View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Robert Wallace Manilla GRN Cycling Finished N/A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: N/A
2.  Hugo Storey Speedflex Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Dobbing Stockton Wheelers CC Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Aaron Preston Speedflex Race Team Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Adam Pinder Fietsen Tempo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Reece Hesler Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
7.  William Corbett Hartlepool CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Lewis Dobbing Stockton Wheelers CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Jasmine Kent Speedflex Race Team Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Lewis Dolan Speedflex Race Team Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Henry Demoily Stockton Wheelers CC Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Max Lutz-Atkinson Speedflex Race Team Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Lititia Hay Derwentside CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3 - Results
1.  Thomas Timothy Brother NRG Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  William Brown Brother NRG Finished Elite 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: Elite
3.  Jack Rees Brother NRG Finished Elite 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: Elite
4.  Ben Davis Wheelbase Castelli MGD Finished 1st 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 1st
5.  Alex Luhrs Brother NRG Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Ben Honeysett NRG Cycles RT Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Craig Anderson Brother NRG Finished 1st 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 1st
8.  Stuart Neilson Fietsen Tempo Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Richie Allen Brother NRG Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
10.  Ian Cowen Cleveland Wheelers CC Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd

3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
3/4 - Results
1.  Henry Johnson Speedflex Race Team Finished 3rd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 3rd
2.  Craig Hutchinson Darlington CC Finished N/A 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: N/A
3.  Steve Craig NRG Cycles RT Finished 3rd 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 3rd
4.  John Bowman NRG Cycles RT Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Stephen How Manilla GRN Cycling Finished 3rd 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 3rd
6.  Simon Massey Manilla GRN Cycling Finished 3rd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 3rd
7.  Matthew Hindmarsh Dinnington Racing Club Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
8.  Tom Ford Audlem Cycling Club Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Phillip Smith Manilla GRN Cycling Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Dominic Cordner Durham University Cycling Club Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd

About the Event

Info for Riders

CDNE present the Prissick Summer NIGHT Series, a series of a number of races for all categories with our now legendary commentary, cakes, pate baguettes, image girls, flowers etc. but on a night! The Schedule for all events and particularly the running order of the youth events will be on our website and Facebook page and might be subject to amendment as we tweak the format. Entry on the night only.

The Races

U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 14/05/15 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 14/05/15 – 18:00
Youth Only, Youth
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 14/05/15 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 14/05/15 – 18:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 14/05/15 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 14/05/15 – 18:00
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 14/05/15 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 14/05/15 – 18:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 14/05/15 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 14/05/15 – 18:00
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 14/05/15 18:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£5.00)
Thu 14/05/15 – 18:00
Youth Only, Youth
E/1/2/3 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 14/05/15 18:45 Regional C+ Band 5 --- 01 hr 10 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 14/05/15 – 18:45
Regional C+, Band 5
01 hr 10 mins
3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Thu 14/05/15 19:50 Regional C+ Band 5 --- 45 mins
Entry: On Day: (£10.00)
Thu 14/05/15 – 19:50

3/4

Regional C+, Band 5
45 mins

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk