Event URN:
316094
Start date:
Wed, 23rd Apr 2014
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Marsh Tracks
Marsh Road, Rhyl, Clwyd, LL18 2AD
( View map )
Series:
The Edge Cycleworks Marsh Tracks Summer Series 2014
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Graham Weigh Racing ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.marshtracks.com
Event organiser:
Mr Phillip Windsor
01244375123
juwindsor@hotmail.com
Cheques payable to:
entry on the day only
Info for Riders:
SERIES PRIZE FUND: £1200.00

A Series of 24 races sponsored by THE EDGE CYCLEWORKS and hosted by the cycling clubs of North Wales and Chester at the excellent closed-circuit facility at Marsh Tracks, Rhyl

Racing is every Wednesday evening from 02nd April to 10th September 2014, starting at 18.45 for Youth D E with the Adult race finishing at around 9pm.

There will be three Women only races on 11th, 18th and 25th June 2014.

The series sponsors, THE EDGE CYCLEWORKS (Chester & Lancaster) has enabled a £1200.00 prize fund for series winners.
www.theedgecycleworks.com

Entries on the night from 6pm. £3.00 for Youths; £9.00 for Adults.

In a few weeks we hope to have an electronic timing system at the facility. When this arrives, there will be an additional 50p levy per entry to cover wear and tear of the transponders.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
23 Apr 14 19:15 U16/U14/U12 Youth Only Youth A, B, C 25 mins / plus 3 laps
23 Apr 14 19:00 U8 Boys Youth Only Youth E
23 Apr 14 19:00 U10 Boys Youth Only Youth D 10 mins / plus 2 laps
23 Apr 14 19:15 U12 Boys Youth Only Youth C

View All

Event Location:

Marsh Road,
Rhyl,
Clwyd,
LL18 2AD

Race: U16/U14/U12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Apr 14 19:15 Youth Only Youth A, B, C 25 mins / plus 3 laps

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Apr 14 19:00 Youth Only Youth E ---

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Apr 14 19:00 Youth Only Youth D 10 mins / plus 2 laps

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Apr 14 19:15 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Apr 14 19:15 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Apr 14 19:15 Youth Only Youth A ---

Race: U8 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Apr 14 19:00 Youth Only Youth E 10 mins / plus 2 laps

Race: U10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Apr 14 19:15 Youth Only Youth D ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Apr 14 19:15 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Apr 14 19:15 Youth Only Youth A 25 mins / plus 3 laps

Race: E/1/2 (1)

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Apr 14 19:45 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, Elite 01 hr

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
23 Apr 14 19:45 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 01 hr

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Finlay Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished E 3
2 Alaw Lewis Team Conti Finished E 2

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Griff Lewis Team Conti Finished D 3
2 Andrew Clarke Birkenhead North End CC Finished D 2
3 Luke Williams Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Luke Simmonds Stratford CC Finished C 3
2 Scott Williams Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished C 2
3 Gregory Hopkins Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Craig Rogers Birkenhead North End CC Finished B 3
2 Solomon Kerfoot-Robson Marsh Tracks Race Team Finished B 2
3 Twm Bryn Marsh Tracks Race Team Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Morgan Hughes Marsh Tracks Race Team Finished A 3
2 David Tudor Marsh Tracks Race Team Finished A 2
3 Gareth Owen Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Faye Williams Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished E 3

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Cerys Simmonds Stratford CC Finished D 3

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nicole Clarke Birkenhead North End CC Finished B 3

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gwenno Hughes Marsh Tracks Race Team Finished A 3
2 Hannah Mcewan Graham Weigh Racing Finished A 2
3 Elain Davies Marsh Tracks Race Team Finished A 1