Standings for the British Cycling Youth Circuit Series after round one.

Under 16 boys

Pos Rider Team Points 
1 Joseph Nally www.Hardie-Bikes.com  30
2 Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers 28
3 Theo Hartley Speedflex Race Team 26
4 Jake Wright Sportcity Velo 24
5 Richie Allen Achieve Northside Skinnergate 22
6 Georg Mew Jensen Lee Valley Youth Cycling Club  20
7 Harry Hardcastle Speedflex Race Team 18
8 Jim Brown Holmfirth Cycling Club 16
9 Jake Stewart Solihull CC 14
10 Jack Ford Holmfirth Cycling Club 12
11 Stephen Dent Nevis Cycles Racing Team 10
12 Euan Cameron East Bradford CC 9
13 Alex Ridehalgh Speedflex Race Team 8
14 Conor Davies Team RL360 Isle of Man 7
15 William Lewis Wolverhampton Wheelers 6
16 Alistair Leivers Blackpool Youth Cycling Association 5
17 William Draper Team RL360 Isle of Man 4
18 Benjamin Moody Achieve Northside Skinnergate 3
19 Hamish Turnbull Speedflex Race Team 2
20 Thomas Pidcock Speedflex Race Team 1

 

Full standings

 

Under 16 girls

Pos Rider Team Points 
1 Jessica Roberts RST Racing Team 30
2 Pfeiffer Georgi Giant Cycling Club - Halo Films 28
3 Lauren Dolan Giant Cycling Club - Halo Films 26
4 Ellie Russell Sportcity Velo 24
5 Lusia Steele Johnstone Wheelers Cycling Club 22
6 Jayati Hine RST Racing Team 20
7 Elizabeth Bennett Cardiff JIF 18
8 Lauren Murphy Welwyn Wheelers CC 16
9 Eleanor Davies Team RL360 Isle of Man 14
10 Rhona Callander Stirling Bike Club 12
11 Elizabeth Catlow VC Lincoln 10
12 Anna Docherty Clifton CC 9
13 Ellie Park Glasgow Riderz 8
14 Millie Gage Welwyn Wheelers CC 7
15 Fiona Turnbull Speedflex Race Team 6
16 Samantha Verrill Speedflex Race Team 5
17 Sophie Thackray Paul Milnes - Bradford Olympic RC 4
18 Georgia Hilleard Wolverhampton Wheelers 3
19 Anna Carter Lee Valley Youth CC 2
20 Kathryn Anderson Welwyn Wheelers CC 1

 

Full standings

 

Under 14 boys

Pos Rider Team Points 
1 Alfred George Discovery Junior Cycling Club 30
2 Lewis Askey Lichfield City CC 28
3 Jack Cruden Glasgow Riderz 26
4 James Codd Maindy Flyers Youth CC 24
5 Tosh Teare Team RL360 Isle of Man 22
6 Benjamin Lewis Marsh Tracks Race Team 20
7 Samuel Watson Chevin Cycles.com Trek 18
8 Louis Bilyard Lee Valley Youth CC 16
9 Matti Egglestone Beacon Wheelers 14
10 Oliver Rees Holmfirth Cycling Club 12
11 Thomas Gloag VC Londres 10
12 Dylan Westley Albarosa Cycling Club 9
13 Junior Jackson Mossley CRT 8
14 Finlay Cooper-Oldroyd Paul Milnes - Bradford Olympic RC 7
15 Jake Norton Sherwood Pines Cycles SRAM RT 6
16 Hamish Armitt Glasgow Riderz 5
17 Zach Bridges Cardiff JIF 4
18 Sam Skeggs Corley Cycles - Drops RT 3
19 Emile Alexander Lichfield City CC 2
20 Max Walker Team RL360 Isle of Man 1

 

Full standings

 

Under 14 girls

Pos Rider Team Points 
1 Elena Smith Fossa Racing 30
2 Amelia Sharpe Team RL360 Isle of Man 28
3 Eve Martin Ribble Valley Juniors 26
4 Becky Surridge VC Londres 24
5 Anna Armstrong Border City Wheelers CC 22
6 Ava Oxley-Szilagyi PH-MAS VCUK Women's Cycling Team 20
7 India Gloag VC Londres 18
8 Abby Stewart Glasgow Riderz 16
9 Amy Monkhouse Salt Ayre Cog Set 14
10 Anna Flynn Edinburgh RC 12
11 Anna Shackley Glasgow Riderz 10
12 Josie Griffin Welwyn Wheelers CC 9
13 Olivia Bent Border City Wheelers CC 8
14 Eva Barnet Edinburgh RC 7
15 Jasmine Kent Speedflex Race Team 6
16 Eve Barrow Salt Ayre Cog Set 5
17 Lucy Naylor Cycle Sport Pendle 4
18 Rachel Earnshaw Clifton CC 3
19 Beth Wilson Glasgow Riderz 2
20 Robyn Jones Hetton Hawks Cycling Club 1

 

Full standings

 

Under 12s

Pos Rider Team Points 
1 Finlay Pickering Clifton CC 30
2 Billy Gilbey VC Londres 28
3 Joshua Giddings Heanor Clarion CC 26
4 Ben Askey Lichfield City CC 24
5 Zachary Walker Team RL360 Isle Of Man 22
6 Owen Lightfoot Rutland Rouleur 20
7 Bevan Smith Cardiff JIF 18
8 Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC 16
9 Max Poole Bike Box Alan/Envelopemaster 14
10 Barnaby Walkingshaw Beacon Wheelers 12
11 Riley Blackmore Pedalsport Cycling Club 10
12 Niamha Albones Liverpool Century RC 9
13 Lewis Dolan Speedflex Race Team 8
14 Tyler Hannay Team RL360 Isle Of Man 7
15 Ayrton Smith Maindy Flyers Youth CC 6
16 Isabella Escalera VC Londres 5
17 Bryn Richards Bourne Whls CC 4
18 Louis Moore Edinburgh RC 3
19 Fraser Gault Ythan CC 2
20 Benjamin Partridge Hetton Hawks Cycling Club 1

 

Full standings

 

Under 10s

Pos Rider Team Points 
1 Jed Smithson Hillingdon Slipstreamers 30
2 Joseph OBrien Hillingdon Slipstreamers 28
3 Oliver Akers Holmfirth Cycling Club 26
4 Benjamin Bisson Hillingdon Slipstreamers 24
5 Eddie McHugh Team Terminator 22
6 Luke Harris Halesowen A & CC 20
7 Scott Fisher Furness Future Flyers 18
8 James Brown Palmer Park Velo RT 16
9 Ben Marsh Heanor Clarion CC 14
10 Finlay Hawker Hillingdon Slipstreamers 12
11 Kyle Jones Maindy Flyers Youth CC 10
12 Millie Coleman Hillingdon Slipstreamers 9
13 Finley Bass Newark Castle CC 8
14 Joel Hurt Achieve Northside Skinnergate 7
15 Fraser Thomson Glasgow Riderz 6
16 Bobbie OBrien Hillingdon Slipstreamers 5
17 Drystan Sewell Team RL360 Isle Of Man 4
18 Harry Codd Maindy Flyers Youth CC 3
19 Daniel Saba Newcastle Phoenix Cycling Club 2
20 Rhys Edwards Edinburgh RC 1

 

Full standings

 

Under 8s

Pos Rider Team Points 
1 Ryan Oldfield Redditch Road & Path CC 30
2 Matthew White Stockton Wheelers CC 28
3 Orry Lund Team RL360 Isle Of Man 26
4 Oran Kinghorn Speedflex Race Team 24
5 Ben Scott Newcastle Phoenix Cycling Club 22
6 Michael Postlethwaite Mossley CRT 20
7 Daniel Thompson Cleveland Wheelers CC 18
8 Matthew Bell Beacon Wheelers 16
9 Finn OBrien Hillingdon Slipstreamers 14
10 Kiegan Wright Unattached 12
11 Toby Zygo Team Milton Keynes 10
12 Ella harris Halesowen A & CC 9
13 Danielle Barker Halesowen A & CC 8
14 Noah Scott-Wright Featherstone RC 7

 

Full standings