Navigation:
Home

The squad list for the Great Britain Cycling Team across road, track, BMX and mountain biking.

Podium Programme

Men’s endurance

Great Britain Cycling Team's Ollie Wood, Kian Emadi, Ed Clancy and Steven Burke (not pictured) celebrate winning team pursuit gold at the Tissot UCI Track Cycling World Cup in Manchester

Steven Burke
Ed Clancy
Kian Emadi
Chris Latham
Mark Stewart
Andy Tennant
Oliver Wood

Women’s endurance

Great Britain Cycling Team's Katie Archibald, Elinor Barker, Emily Nelson and Neah Evans win team pursuit gold at the Tissot UCI Track Cycling World Cup

Katie Archibald
Elinor Barker
Neah Evans
Emily Kay
Laura Kenny
Manon Lloyd
Emily Nelson

Men’s road

Great Britain Cycling Team's Chris Froome wins bronze in the time trial at the UCI Road World Championships

Owain Doull
Chris Froome
Dan McLay
Luke Rowe
Ian Stannard
Ben Swift
Geraint Thomas
Scott Thwaites

Women’s road

Great Britain Cycling Team's Lizzie Deignan in action at the 2017 UCI Road World Championships

Alice Barnes
Hannah Barnes
Lizzie Deignan
Mel Lowther
Dani Rowe

Sprint

Great Britain Cycling Team's Jason Kenny

Vicky Barnes
Jack Carlin
Philip Hindes
Jason Kenny
Katy Marchant
Ryan Owens
Callum Skinner
Joe Truman

Senior Squad

BMX

Great Britain Cycling Team's Kyle Evans

Kyle Evans
Quillan Isidore
Paddy Sharrock
Kye Whyte
Tre Whyte

MTB

Great Britain Cycling Team's Annie Last wins silver at the 2017 UCI Mountain Bike World Championships

Frazer Clacherty
Annie Last
Cameron Orr
Daniel Tulett
Evie Richards
Emily Wadsworth
Sophie Wright

Senior Academy

Women’s endurance

Great Britain Cycling Team's Ellie Dickinson

Ellie Dickinson
Becky Raybould
Megan Barker
Rhona Callander
Abbie Dentus
Lauren Dolan
Jenny Holl
Jessica Roberts

Men’s endurance

Great Britain Cycling Team's Matt Bostock

Matt Bostock
Matt Walls
Adam Hartley
Ethan Hayter
Joe Holt
Rhys Britton
Joe Nally
Jake Stewart
Fred Wright

Men’s sprint

Great Britain Cycling Team's Hamish Turnbull

Alex Jolliffe
Lewis Stewart
Hamish Turnbull

Women’s sprint

Great Britain Cycling Team's Lauren Bate

Sylvia Misztal
Milly Tanner
Lauren Bate
Sophie Capewell
Georgia Hilleard
Blaine Ridge-Davis

Junior Academy

Girls’ endurance

Georgia Ashworth
Elynor Backstedt
Ella Barnwell
Anna Docherty
Pfeiffer Georgi
Ellie Russell
Amelia Sharpe
Ellie Smith

Boys’ endurance

Lewis Askey
Zach Bridges
Jim Brown
Charley Calvert
Alfie George
Max Rushby
Will Tidball
Ethan Vernon
Sam Watson

Girls’ sprint

Lauren Bell
Aleshia Mellor
Lucy Naylor

Boys’ sprint

James Bunting
Dan Cooper
Ali Fielding
Caleb Hill
Arthur Taggart

Development Squad

Girls’ BMX

Lauren Anyon
Elissa Bradford
Ellie Featherstone
Imogen Hill
Eleana Stafford

Boys’ BMX

Ross Cullen
Tian Isidore
Chad Hartwell
Ryan Martin

Girls’ MTB

Anna Flynn
Harriet Harnden
Anna McGorum
Maddie Wadsworth

Boys’ MTB

Charlie Alridge
Harry Birchall
Sean Flynn

Shop the KALAS inspired cycling kit range