White Rose Youth League - Wombwell No 7

Closed Circuit , WOMBWELL – Wednesday, 12 Aug 2009

Event Summary

Event Details

Event URN:

632/EN/004/2009

Start Date:

Wed, 12th Aug 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Dorothy Hyman Sports Stadium, Station Road, Wombwell, S76 0AY
View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Time Trial - Results
1.  Jordon Skinner Dinnington Racing Club Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Ashley Proctor Sheffrec CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Ashley Marshall Carnac-Planet X Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Time Trial - Results
1.  Jacob Scott Holme Valley Whls Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Billy Harding Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Lewis Barry Sportcity Velo Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Time Trial - Results
1.  Lauren O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Melissa Lowther Wakefield Triathlon Club Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jessica O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Time Trial - Results
1.  Joey Walker Dinnington Racing Club Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Robert Harper Wakefield Triathlon Club Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Time Trial - Results
1.  Hannah Saville Norton Wheelers Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Heather Ludvigsen Wakefield Triathlon Club Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Lucy Aldridge Holme Valley Whls Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U10 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Time Trial - Results
1.  Brad Dransfield North Midlands Youth Squad Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Humphrey Sheffrec CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Connor Meakin Crosstrax Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Time Trial - Results
1.  Georgia Marker East Bradford CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Angie Benton Unknown 0

2. Angie Benton -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Lucy Byram Holme Valley Whls Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U16 Boys Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Circuit Race - Results
1.  Jordon Skinner Dinnington Racing Club Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  James Baillie Sheffield Sports CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Ashley Proctor Sheffrec CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Circuit Race - Results
1.  Jacob Scott Holme Valley Whls Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Lewis Barry Hub Vélo Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Matthew Jones Wrekinsport CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Girls Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Circuit Race - Results
1.  Lauren O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Melissa Lowther Wakefield Triathlon Club Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jessica O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Circuit Race - Results
1.  Robert Harper Wakefield Triathlon Club Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Joey Walker Dinnington Racing Club Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Circuit Race - Results
1.  Hannah Saville Norton Wheelers Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Heather Ludvigsen Wakefield Triathlon Club Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Lucy Aldridge Holme Valley Whls Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U10 Boys Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Circuit Race - Results
1.  Thomas Humphrey Sheffrec CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Brad Dransfield North Midlands Youth Squad Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Connor Meakin Crosstrax Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Circuit Race - Results
1.  Lucy Byram Holme Valley Whls Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Georgia Marker East Bradford CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Angie Benton Unknown 0

3. Angie Benton -

Points: 0 | Status: Unknown

About the Event

The Races

U16 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/08/09 19:00 Youth Only Youth --- Various
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Wed 12/08/09 – 19:00
Youth Only, Youth
Various
U14 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/08/09 19:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 12/08/09 – 19:01
Youth Only, Youth
U14 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/08/09 19:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 12/08/09 – 19:02
Youth Only, Youth
U12 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/08/09 19:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 12/08/09 – 19:03
Youth Only, Youth
U12 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/08/09 19:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 12/08/09 – 19:04
Youth Only, Youth
U10 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/08/09 19:05 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 12/08/09 – 19:05
Youth Only, Youth
U10 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/08/09 19:06 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 12/08/09 – 19:06
Youth Only, Youth
U16 Boys Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/08/09 20:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 12/08/09 – 20:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/08/09 20:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 12/08/09 – 20:01
Youth Only, Youth
U14 Girls Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/08/09 20:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 12/08/09 – 20:02
Youth Only, Youth
U12 Boys Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/08/09 20:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 12/08/09 – 20:03
Youth Only, Youth
U12 Girls Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/08/09 20:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 12/08/09 – 20:04
Youth Only, Youth
U10 Boys Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/08/09 20:05 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 12/08/09 – 20:05
Youth Only, Youth
U10 Girls Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/08/09 20:06 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 12/08/09 – 20:06
Youth Only, Youth

Event Summary

Event Details

Event URN:

632/EN/004/2009

Start Date:

Wed, 12th Aug 2009

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Dorothy Hyman Sports Stadium, Station Road, Wombwell, S76 0AY
View map

Results

Confirmed Results

U16 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Time Trial - Results
1.  Jordon Skinner Dinnington Racing Club Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Ashley Proctor Sheffrec CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Ashley Marshall Carnac-Planet X Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Time Trial - Results
1.  Jacob Scott Holme Valley Whls Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Billy Harding Paul Milnes - Bradford Olympic... Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Lewis Barry Sportcity Velo Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U14 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Time Trial - Results
1.  Lauren O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Melissa Lowther Wakefield Triathlon Club Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jessica O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Time Trial - Results
1.  Joey Walker Dinnington Racing Club Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Robert Harper Wakefield Triathlon Club Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Time Trial - Results
1.  Hannah Saville Norton Wheelers Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Heather Ludvigsen Wakefield Triathlon Club Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Lucy Aldridge Holme Valley Whls Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U10 Boys Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Time Trial - Results
1.  Brad Dransfield North Midlands Youth Squad Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Thomas Humphrey Sheffrec CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Connor Meakin Crosstrax Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Time Trial - Results
1.  Georgia Marker East Bradford CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Angie Benton Unknown 0

2. Angie Benton -

Points: 0 | Status: Unknown
3.  Lucy Byram Holme Valley Whls Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U16 Boys Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys Circuit Race - Results
1.  Jordon Skinner Dinnington Racing Club Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  James Baillie Sheffield Sports CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Ashley Proctor Sheffrec CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A

U14 Boys Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys Circuit Race - Results
1.  Jacob Scott Holme Valley Whls Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Lewis Barry Hub Vélo Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Matthew Jones Wrekinsport CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A

U14 Girls Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls Circuit Race - Results
1.  Lauren O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Melissa Lowther Wakefield Triathlon Club Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Jessica O'Brien Wakefield Triathlon Club Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B

U12 Boys Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys Circuit Race - Results
1.  Robert Harper Wakefield Triathlon Club Unknown N/A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: N/A
2.  Joey Walker Dinnington Racing Club Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Jake Beach Aire Valley Racing Team Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U12 Girls Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls Circuit Race - Results
1.  Hannah Saville Norton Wheelers Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Heather Ludvigsen Wakefield Triathlon Club Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Lucy Aldridge Holme Valley Whls Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C

U10 Boys Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys Circuit Race - Results
1.  Thomas Humphrey Sheffrec CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Brad Dransfield North Midlands Youth Squad Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Connor Meakin Crosstrax Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D

U10 Girls Circuit Race

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Girls Circuit Race - Results
1.  Lucy Byram Holme Valley Whls Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Georgia Marker East Bradford CC Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Angie Benton Unknown 0

3. Angie Benton -

Points: 0 | Status: Unknown

About the Event

The Races

U16 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/08/09 19:00 Youth Only Youth --- Various
Entry: Online: (£4.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£4.00)
Wed 12/08/09 – 19:00
Youth Only, Youth
Various
U14 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/08/09 19:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 12/08/09 – 19:01
Youth Only, Youth
U14 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/08/09 19:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 12/08/09 – 19:02
Youth Only, Youth
U12 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/08/09 19:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 12/08/09 – 19:03
Youth Only, Youth
U12 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/08/09 19:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 12/08/09 – 19:04
Youth Only, Youth
U10 Boys Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/08/09 19:05 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 12/08/09 – 19:05
Youth Only, Youth
U10 Girls Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/08/09 19:06 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 12/08/09 – 19:06
Youth Only, Youth
U16 Boys Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/08/09 20:00 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 12/08/09 – 20:00
Youth Only, Youth
U14 Boys Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/08/09 20:01 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 12/08/09 – 20:01
Youth Only, Youth
U14 Girls Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/08/09 20:02 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 12/08/09 – 20:02
Youth Only, Youth
U12 Boys Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/08/09 20:03 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 12/08/09 – 20:03
Youth Only, Youth
U12 Girls Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/08/09 20:04 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 12/08/09 – 20:04
Youth Only, Youth
U10 Boys Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/08/09 20:05 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 12/08/09 – 20:05
Youth Only, Youth
U10 Girls Circuit Race Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 12/08/09 20:06 Youth Only Youth ---
Entry:
Wed 12/08/09 – 20:06
Youth Only, Youth

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk