Event URN:
282587
Start date:
Sun, 20th Oct 2013
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Phillips Park
Bank Street, Manchester, M11 4DQ
( View map )
Series:
Rapha Super Cross
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Rapha CC
Event website:
http://www.rapha.cc/super-cross
Event organiser:
Mr David Evans
020 7485 5000
events@rapha.cc
Cheques payable to:
N/A
Info for Riders:
Elite race invitation only. Other races enter in advance via event web site.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
20 Oct 13 13:30 Elite Go-Cross None Junior, Senior,...
20 Oct 13 12:15 Seniors/Juniors Category B CX Band 4 Junior, Senior 40 mins
20 Oct 13 12:15 Juniors Category B CX Band 6 Junior
20 Oct 13 11:30 Vet/Women Category B CX Band 4 Junior, Senior,... 40 mins

View All

Event Location:

Bank Street,
Manchester,
M11 4DQ

Race: Elite

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Oct 13 13:30 Go-Cross None Junior, Senior, Vet ... ---

Race: Seniors/Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Oct 13 12:15 Category B CX Band 4 Junior, Senior 40 mins

Race: Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Oct 13 12:15 Category B CX Band 6 Junior ---

Race: Vet/Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Oct 13 11:30 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vet ... 40 mins

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Oct 13 10:45 Category B CX Band 4 Youth 30 mins

Race: Under 10s/12s

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Oct 13 10:15 Go-Cross None Under 12 ---

Race: Novice/Fun

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Oct 13 14:30 Go-Cross None N/A ---

Race: Novice Female

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 Oct 13 14:45 Go-Cross None N/A ---

Confirmed Results

Race name: Elite

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Paul Oldham Hope Factory Racing Finished Senior 0
2 Jody Crawforth Hargroves Cycles RT-Specialize... Finished Senior 0
3 Steven James Hargroves Cycles RT-Specialize... Finished Senior 0
4 David Collins Hope Factory Racing Finished Senior 0
5 Mike Thompson Finished 0
6 Nicholas Barnes www.zepnat.com RT/GSG Clothing Finished Senior 0
7 Nicholas Craig Team Scott UK Finished Vet 40-49 0
8 Daniel Booth Hope Factory Racing Finished Senior 0
9 Adam King Cardiff JIF Finished Senior 0
10 John Whittington Dymag-T-1-D Finished Senior 0
11 Hugo Robinson Neon-Velo Cycling Team Finished Senior 0
12 Dylan Kerfoot-Robson Marsh Tracks Race Team Finished Junior 0
13 Andrew Hargroves Felt-Colbornes-Hargroves RT Finished Senior 0
14 Steve Davis Finished 0
15 William Bjergfelt MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Senior 0
16 Ben Simmons Team Wiggle Finished Senior 0
17 Thomas Craig Team Scott UK Finished Junior 0
18 Richard Mardle Felt-Colbornes-Hargroves RT Finished Senior 0
19 Dieter Droger Pioneer Scott Syncros Finished Senior 0
20 Ian Taylor Finished 0
21 Thomas Payton Islabikes Finished Senior 0
22 Jack Ravenscroft Solihull CC Finished Junior 0
23 Scott Chalmers Dream Cycling Race Team Finished Senior 0
24 Chris Metcalfe Charge Bikes Finished Senior 0
25 Ben Cooper Batley Cycling Club Finished Senior 0
26 Robert Watson PH-MAS Cycling Finished Senior 0
27 Matt Denby Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 40-49 0
28 Perry Bowater MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Senior 0
29 Scot Easter Felt-Colbornes-Hargroves RT Finished Senior 0
30 Joe Atkins Coventry Road Club Finished Senior 0
31 Bruce Dalton The Kinesis Morvelo Project Finished Senior 0
32 Annabel Simpson Hope Factory Racing Finished Senior 0
33 Diane Lee Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished Senior 0
34 Joshua Walling Leicestershire Road Club Finished Junior 0
35 Amira Mellor Holme Valley Whls Finished Junior 0
36 Delia Beddis ViCiOUS VELO Finished Senior 0
37 Ffion James Abergavenny Road Club Finished Junior 0
38 Jough Watson Finished 0
39 Bethany Crumpton Hargroves Cycles RT-Specialize... Finished Senior 0
40 Rebecca Womersley Epic Cycles - Scott WRT Finished Senior 0
41 Rachel Fenton Finished Senior 0
42 Nikola Butler VC St Raphael Finished Senior 0
43 Verity Appleyard Brotherton Cycles Finished Senior 0
44 Marie Jackson Paul Milnes Cycles/Bradford Ol... Finished Veteran 0
45 Sophia Joy PMR@Toachim House Finished Senior 0
46 Claire Beaumont ViCiOUS VELO Finished Senior 0
47 Melissa Brand MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Senior 0
Joe Fox MG-Maxifuel Pro Cycling Did not finish Senior 0
Matthew Hargroves Hargroves Cycles RT-Specialize... Did not finish Senior 0

Confirmed Results

Race name: Seniors/Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Robert Partridge Team UK Youth (UCI Team) Finished Senior 20
2 Preslav Dimitrov Solihull CC Finished Junior 16
3 Jerrod Hartley Horwich CC Finished Vet 40-49 12
4 Scott Wilson Manchester Whlrs Club Finished Senior 9
5 Mark Perry PH-MAS Cycling Finished Senior 7
6 James Bailey Congleton CC Finished Senior 5
7 Daniel Wells Finished Senior 4
8 Alex McNicol Velo Club Moulin Finished Senior 3
9 Ashton Payne Hope Factory Racing Finished Senior 2
10 Adam Newall Horwich CC Finished Senior 1
11 Thomas Figgins Lancashire RC Finished Junior 0
12 Lee Brown Holme Valley Whls Finished Senior 0
13 Paul Lally Frodsham Wheelers/Twelve50 Bik... Finished Senior 0
14 Anthony Morris Finished Senior 0
15 Tristan Mayor Finished Senior 0
16 Dean Harwood High Peak Cycles RT Finished 0
17 Tom House VC Londres Finished Senior 0
18 Gavin Chatterton Finished 0
19 Dane Walker Weaver Valley CC Finished Senior 0
20 Christopher Belsham Finished Senior 0
21 Matthew Love ViCiOUS VELO Finished Senior 0
22 Luke Dabbs University Of Manchester CC Finished Senior 0
23 Oliver Perez Red Rose Olympic CC Finished Senior 0
24 Michael Vickers Finished Senior 0
25 Russell Beardmore Swinnerton Cycles Finished Senior 0
26 Mike Gradwell Saddleworth Clarion Finished N/A 0
27 Scott Fraser Finished 0
28 Paul Kelsall Finished N/A 0
29 Steven Freear iOptix.co.uk Finished Vet 40-49 0
30 Thomas Frater Finished Senior 0
31 Ian Seymour Finished N/A 0
32 Steven Simpson Finished Senior 0
33 Matthew Wakeford WyndyMilla Finished Senior 0
34 Peter Holland Army Cycling Union Finished Senior 0
35 Duncan Smith Vanillabikes.com Finished Senior 0
36 Mike Plant North Cheshire Clarion Finished Senior 0
37 Jamie Duffy Manchester BMX Club Finished Senior 0
Kristian Spreckley Did not finish Senior 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Preslav Dimitrov Solihull CC Finished Junior 3
2 Thomas Figgins Lancashire RC Finished Junior 2

Confirmed Results

Race name: Vet/Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Christopher Rathbone S2 Cycles/Raleigh Finished Vet 40-49 20
2 Kenny Johnson Team Scott UK Finished Vet 40-49 16
3 Adrian Lawrence Team Elite Finished Vet 40-49 12
4 Andrew Brindle Horwich CC Finished N/A 9
5 Sean Beswick www.zepnat.com RT/GSG Clothing Finished Vet 50+ 20
6 Paul Bethell Team Elite Finished Vet 40-49 7
7 Roy Hunt Team Elite Finished Vet 50+ 16
8 Richard Allen Here Come The Belgians Finished Vet 40-49 5
9 Nick Shaughnessy Team Elite Finished Vet 40-49 4
10 Andrew Wainwright Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
11 Jason Tonge Lancashire RC Finished Vet 40-49 2
12 Peter Howarth Finished Vet 50+ 12
13 David Thorp Manchester BMX Club Finished Vet 40-49 1
14 Steven Wood Mossley CRT Finished Vet 40-49 0
15 David Headon Horwich CC Finished Vet 40-49 0
16 Sarah Murray www.cxmagazine.com Finished Senior 20
17 Jason Wiltshire Lancashire RC Finished Vet 40-49 0
18 Paul Newby Finished 0
19 Jessica Wilkinson Birkenhead North End CC Finished Junior 16
20 Andrew Harwood Finished N/A 0
21 Jeremy Poulter Finished N/A 0
22 Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished Junior 12
23 Andrew Unsworth Blackpool Youth Cycle Associat... Finished N/A 0
24 Giles Perkins North Cheshire Clarion Finished Vet 40-49 0
25 Simon Cunningham Manchester Whlrs Club Finished N/A 0
26 Darren O'Toole Glossop Kinder Velo Finished N/A 0
27 Craig Tabiner Finished N/A 0
28 Clive Wilkinson Birkenhead North End CC Finished Vet 50+ 7
29 David Rathbone Cleveleys RC Finished Vet 40-49 0
30 John Gillmore East Liverpool Whls Finished N/A 0
31 Andrew Burgess Finished N/A 0
32 Mark Barker Manchester Triathlon Club Finished Vet 40-49 0
33 Stephen Artingstall Finished N/A 0
34 Vanessa Harding Finished N/A 0
35 Jan Shearsmith Manchester Whlrs Club Finished Vet 50+ 3
36 Tony Hood Ribble Valley CRC Finished Vet 40-49 0
37 Darren Palfreyman Oldham Century RC Finished N/A 0
38 Janet Burthem Velo Club Melyd Finished N/A 0
39 Robert Longden North Cheshire Clarion Finished Vet 40-49 0
40 Arren Clowes Finished N/A 0
41 Duncan Astle Finished N/A 0
42 Paul Burgoine Finchley Racing Team Finished N/A 0
43 Kevin Mills Welland Valley CC Finished N/A 0
44 Tim Mitchell Saddleworth Clarion Finished N/A 0
45 Emma Osenton Finished N/A 0
46 Graeme Scott Gala Cycling Club Finished N/A 0
47 John Leggett Audlem Cycling Club Finished 0
48 Andrew Bernard Here Come The Belgians Finished N/A 0
49 Mark Royle North Cheshire Clarion Finished N/A 0
50 John Rutter Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
51 Andrew Cook Holme Valley Whls Finished Vet 40-49 0
52 Andrew Waugh Team Elite Finished Vet 40-49 0
53 Amy O'Halloran PH-MAS Cycling Finished Senior 4
54 Rosemary Homer Finished Senior 3
55 Ray Blow Cyclesport International RT Finished Vet 40-49 0
56 Barry Dickson Finished N/A 0
57 Claire Munton Vegetarian C & AC Finished Senior 2
58 David Lafferty Finished N/A 0
59 Alan Dunlop Finished N/A 0
60 Chris Cullen Saddleworth Clarion Finished 0
61 Maria David Dulwich Paragon CC Finished Veteran 1
62 Peter Rogan Finished 0
63 Carley Brierley Cleveleys RC Finished Senior 0
64 Christofer Cooney Finished N/A 0
Joseph Heywood Did not finish Vet 40-49 0
Paul O'Halloran Did not finish N/A 0
Dean Smith Frodsham Wheelers/Twelve50 Bik... Did not finish Vet 40-49 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Hartley Velocity WD-40 Finished Youth 20
2 Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished Youth 16
3 Bailey Payne Cycle Sport Pendle Finished Youth 12
4 Timothy Jones Cycle Sport Pendle Finished Youth 9
5 Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished Youth 7
6 Lewis Hartley Eastlands Velo Finished Youth 5
7 Matthew Walls Velocity WD-40 Finished Youth 4
8 Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished Youth 3
9 Solomon Kerfoot-Robson Marsh Tracks Race Team Finished Youth 2
10 Tyla Loftus Beacon Wheelers Finished Youth 1
11 Michael Hall Furness Future Flyers Finished Youth 0
12 Charlie Craig Team Scott UK Finished Youth 0
13 Jack Griffiths Furness Future Flyers Finished Youth 0
14 Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished Youth 0
15 Tom Martin Finished 0
16 Corinne Side Bolton Hot Wheels CC Finished Youth 6
17 Kim Baptista Mid Lancs BMX Finished Youth 4
18 Nicole Clarke Birkenhead North End CC Finished Youth 3
19 Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished Youth 0
20 Reece Player Mossley CRT Finished Youth 0
21 Dan O'Halloran Eastlands Velo Finished Youth 0
22 Aaron Shackleton Finished 0
23 James Wilkinson Chester Go-Ride Cycling Club Finished Junior 0
24 Lucy Lee Marsh Tracks Race Team Finished Youth 2
25 Thomas Wood Mossley CRT Finished Youth 0
26 Dominic Rutter Cycle Sport Pendle Finished Youth 0
27 Lucas Parker Finished 0
28 Elena Shaw Maindy Flyers Youth CC Finished Youth 1
29 Samuel Rathbone Eastlands Velo Finished Youth 0
30 Thomas Longden North Cheshire Clarion Finished Youth 0
31 Caitlin Shaw Maindy Flyers Youth CC Finished Youth 0
32 Rebecca Gregson Ribble Valley Juniors Finished Youth 0
33 Leanne Hall Eastlands Velo Finished Youth 0
Theo Hartley Bolton Hot Wheels CC Did not finish Youth 0

Confirmed Results

Race name: Under 10s/12s

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
2 Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished Under 12 0
3 Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
4 Robert Donaldson Mossley CRT Finished Under 12 0
5 Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
6 Matthew Baptista Mid Lancs BMX Finished Under 12 0
7 Cameron Bates Mossley CRT Finished Under 12 0
8 Zack Harrop Manchester BMX Club Finished Under 12 0
9 Eve Barrow Salt Ayre Cog Set Finished Under 12 0
10 Oliver Walton Pedalsport Cycling Club Finished Under 12 0
11 Joe Thorp Manchester BMX Club Finished Under 12 0
12 Scott Fisher Furness Future Flyers Finished Under 12 0
13 Bryn Lawrence Eastlands Velo Finished Under 12 0
14 Shannon Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished Under 12 0
15 Benjamin Longden Finished Under 12 0
16 Spencer Unsworth Blackpool Youth Cycle Associat... Finished Under 12 0
17 Melissa Boylin Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
18 Flynn Saturley Finished Youth 0
19 James Donaldson Mossley CRT Finished Under 12 0
20 George Farago Kingston Junior Cycle Club Finished Under 12 0
21 Jessica Newby Finished Under 12 0
22 Leo Parker Finished 0
23 Eva Newby Furness Future Flyers Finished Under 12 0
24 Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
25 William Gregson Blackpool Youth Cycle Associat... Finished Under 12 0
26 Andrew Clarke Birkenhead North End CC Finished Under 12 0
27 Jason Cullen Finished 0
28 George Sayle Finished 0
29 Erin Corrigan Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
30 Johanna Smith Finished Under 12 0
31 Jake Holland Red Rose Olympic CC Finished Under 12 0
32 Nathan Whipday Finished 0
33 Alfie Webb Finished 0
34 Declan Oldham Finished 0
35 Michael Postlethwaite Mossley CRT Finished Under 12 0
36 Imogen Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
37 Farrell Saturley Finished 0
38 Luke Simpson Finished 0
39 Mackenzie Lee Finished 0
40 Kitt Heywood Finished 0
41 Ben O'Hallaran Finished 0
42 Sandy McCann Finished 0
43 Olly Rowlands Finished 0
44 Rowan Heywood Finished 0
45 Zak Sprecicley Finished 0
46 Hugh Rowlands Finished 0
47 Elsie Haygarth Finished 0
Ethan Duffy Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: Novice/Fun

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Hampshire Finished N/A 0
2 Thomas Johnson Finished 0
3 Nick Hockenhull Finished 0
4 Dave Owen Finished 0
5 Ricky Hanna Finished 0
6 Gary Thompson Finished 0
7 Robert Spencer Finished 0
8 Pauline Griffin Finished 0
9 Michael Farrell Finished 0
10 John Leggett Finished 0
11 Tom Liptrot Finished 0
12 OJ Borg Finished 0
13 Jimmy Ryan Finished 0
14 Carl Welford Finished 0
15 Sarah Graham Finished 0
16 Andrew Higginson Finished 0
17 Michael Gregson Blackpool Youth Cycle Associat... Finished N/A 0
18 Patricia Quirke Manchester Triathlon Club Finished N/A 0
19 Mike Browne Finished 0
20 Iain Keir Finished 0
21 Gareth Jones Finished 0
22 Claire Deane Manchester Triathlon Club Finished N/A 0
23 Kevin Harrison Finished 0
David Burnell Did not finish 0