Event URN:
280150
Start date:
Wed, 4th Sep 2013
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Costello Stadium
Anlaby Park Road North, Hull, Yorkshire, HU4 6XQ
( View map )
Series:
Cliff Pratt Cycles Evening Cross League
Online Entry FAQs
Event promoted by:
City Road Club (Hull)
View other events promoted by this organisation
Event organiser:
Mr Andrew Faichney
91 Colville Avenue
Hull
Yorkshire
HU4 7RJ
07890719814
andy@penguin.uk.net
Cheques payable to:
N/A
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
4 Sep 13 01:00 Junior Category C CX Band 5 Junior
4 Sep 13 01:00 Vet 40-49 Category C CX Band 5 Vet 40-49
4 Sep 13 01:00 Vet 50+ Category C CX Band 6 Vet 50+
4 Sep 13 01:00 Women Category C CX Band 6 Junior, Senior,...

View All

Event Location:

Anlaby Park Road North,
Hull,
Yorkshire,
HU4 6XQ

Race: Junior

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Sep 13 01:00 Category C CX Band 5 Junior ---

Race: Vet 40-49

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Sep 13 01:00 Category C CX Band 5 Vet 40-49 ---

Race: Vet 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Sep 13 01:00 Category C CX Band 6 Vet 50+ ---

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Sep 13 01:00 Category C CX Band 6 Junior, Senior, Vete... ---

Race: Under 12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Sep 13 18:30 Go-Cross None Under 12 ---

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Sep 13 19:00 Category C CX Band 5 Youth ---

Race: Sen/Jun/Vet/Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Sep 13 19:45 Category C Cyclo-Cross Category C Junior, Senior, Vet ... ---

Provisional Report and Results

Posted 08/09/2013 - British Cycling

Floodlit victory for Barnes in Cliff Pratt Evening League.. [more]


Confirmed Results

Race name: Junior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Christopher Barnes www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Junior 3
2 Ben Lawson Finished Junior 2
3 Brandon Stock Clifton CC Finished Junior 1
4 Daniel Gilpin Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 0

Confirmed Results

Race name: Vet 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matt Denby Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 40-49 6
2 Peter Fielding-Smith Wilsons Wheels Race Team Finished Vet 40-49 4
3 Rob Powell Richardsons Cycle Club Finished N/A 0
4 Rich Cutsforth Velo Club Beverley Finished Vet 40-49 0
5 Benjamin Appleby Arrow Cycles Finished N/A 1

Confirmed Results

Race name: Vet 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 John Galway Keswick Bikes - KMB Finished Vet 50+ 3
2 Jonathan Clarke Lincoln Wheelers CC Finished Vet 50+ 2
3 Owen Henriksen Norton Wheelers Finished Vet 50+ 1

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nikola Butler VC St Raphael Finished Senior 3
2 Hannah Saville North Midlands Youth Squad Finished Junior 2
3 Amy O'Halloran PH-MAS Cycling Finished Senior 1

Confirmed Results

Race name: Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Downes Finished 0
2 Luke Quigley Finished 0
3 George Waite Finished Under 12 0
4 Olivia Fox East Bradford CC Finished Under 12 0
5 Tom McKeown Finished 0
6 Rob McKeown Finished 0
7 Suzannah Faichney City RC (Hull) Finished Under 12 0
8 Harry Fox East Bradford CC Finished Under 12 0
9 Lucy McKeown Finished 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Liam Gilpin Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 6
2 Nathan Allatt Holme Valley Whls Finished Youth 4
3 Benjamin Wait Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished Youth 3
4 James Quigley City RC (Hull) Finished Youth 2
5 Joseph Faichney City RC (Hull) Finished Youth 0
6 William Faichney City RC (Hull) Finished Under 12 0
7 George Fox East Bradford CC Finished Youth 0
8 Emily Stoneman West Riding Track League Finished Under 12 0

Confirmed Results

Race name: Sen/Jun/Vet/Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nicholas Barnes www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Senior 6
2 Gavin Hardwicke Fossa Racing Finished Senior 4
3 Matt Denby Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 40-49 3
4 Christopher Barnes www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Junior 2
5 Peter Fielding-Smith Wilsons Wheels Race Team Finished Vet 40-49 1
6 Richard Baldwin Bike Box Alan/Envelopemaster Finished Senior 0
7 Nathan Wilson Wilsons Wheels Race Team Finished Senior 0
8 Rob Powell Richardsons Cycle Club Finished N/A 0
9 Ben Lawson Finished Junior 0
10 John Galway Keswick Bikes - KMB Finished Vet 50+ 0
11 Duncan Warner Airedale Olympic CC Finished Senior 0
12 Ed Neilson Active/CPCycles RT Finished Senior 0
13 Jonathan Clarke Lincoln Wheelers CC Finished Vet 50+ 0
14 Edward Loftus Finished N/A 0
15 Nikola Butler VC St Raphael Finished Senior 0
16 Owen Henriksen Norton Wheelers Finished Vet 50+ 0
17 Paul Stephenson Norton Wheelers Finished N/A 0
18 Rich Cutsforth Velo Club Beverley Finished Vet 40-49 0
19 Adam Cooper Finished 0
20 Brandon Stock Clifton CC Finished Junior 0
21 Benjamin Appleby Arrow Cycles Finished N/A 0
22 Daniel Gilpin Wakefield Junior Triathlon Clu... Finished Youth 0
23 Jonathon Snowden Active/CPCycles RT Finished Vet 40-49 0
24 Ian Chapman PH-MAS Cycling Finished Vet 40-49 0
25 Phillip Myers Hull and East Riding RC Finished N/A 0
26 Rob Brown Velo Club Beverley Finished N/A 0
27 Paul Kilvington Hull Thursday RC Finished N/A 0
28 Mark Dicconson Squadra RT Finished Vet 40-49 0
29 Hannah Saville North Midlands Youth Squad Finished Junior 0
30 Gary Trees Wilsons Wheels Race Team Finished Vet 40-49 0
31 Daniel Wright Finished Senior 0
32 Graeme Lawton Hull Thursday RC Finished N/A 0
33 Philip Allen Finished N/A 0
34 Amy O'Halloran PH-MAS Cycling Finished Senior 0
35 Aaron Crombleholme Finished N/A 0