Event URN:
278501
Start date:
Fri, 26th Jul 2013
Finish date:
Sun, 28th Jul 2013
Event Type:
MTB DH (Competitive)
Venue:
Vallnord
Andorra, 999999
Online Entry FAQs
Event organiser:
Mr Event Organiser
Foreign event - no details
99999
Cheques payable to:
n/a
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
28 Jul 13 10:00 Elite Men MTB International B MTB DH International B Elite, Expert
28 Jul 13 11:00 Elite Women MTB International B MTB DH International B Elite, Junior, ...
28 Jul 13 12:00 Junior Men MTB International B MTB DH International B Junior

View All

Race: Elite Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Jul 13 10:00 MTB International B MTB DH International B Elite, Expert ---

Race: Elite Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Jul 13 11:00 MTB International B MTB DH International B Elite, Junior, Senio... ---

Race: Junior Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Jul 13 12:00 MTB International B MTB DH International B Junior ---

Confirmed Results

Race name: Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
2 Gee Atherton GT Factory Racing Finished Elite 00:04:15:016 260
7 Danny Hart Finished Elite 00:04:16:641 170
11 Steve Peat Santa Cruz Syndicate Finished Elite 00:04:18:837 140
13 Brendan Fairclough Finished Elite 00:04:19:510 130
15 Marc Beaumont GT Factory Racing Finished Elite 00:04:20:502 120
21 Sam Dale Madison Saracen Factory Team Finished Elite 00:04:21:874 90
24 Bernard Kerr Pivot Factory DH Team Finished Elite 00:04:22:839 75
28 Matthew Simmonds ChainReactionCycles.com/Nukepr... Finished Elite 00:04:24:335 55
30 Adam Brayton Hope Factory Racing Finished Elite 00:04:25:263 48
33 Greg Williamson Finished Elite 00:04:26:405 42
36 Harry Heath Finished Elite 00:04:26:983 36
38 Jack Reading Finished Elite 00:04:27:282 32
41 Harry Molloy Madison Saracen Factory Team Finished Elite 00:04:27:635 26
43 Joseph Connell Finished Elite 00:04:29:276 23
45 Ben Reid Finished Youth 00:04:29:584 0
53 Joshua Bryceland Santa Cruz Syndicate Finished Elite 00:04:33:303 13
61 Guy Gibbs Finished Elite 00:04:35:430 5
62 Joseph Smith ChainReactionCycles.com/Nukepr... Finished Elite 00:04:36:206 5
67 James Swinden Finished Elite 00:04:40:121 5
69 Peter Williams Finished Elite 00:04:41:860 5
77 Mathew Stuttard Ride On Finished Elite 00:05:23:730 5
86 Fraser McGlone Finished Elite 00:04:49:238 5
90 Daniel Stanbridge Dirt Norco RT Finished Elite 00:04:50:167 5
99 Jay Williamson Gawton Gravity Hub Finished Elite 00:04:52:367 5
112 Josh Lowe Finished Expert 00:04:57:474 5
121 Jono Jones Finished Elite 00:05:01:401 5
125 Gareth Brewin Finished Elite 00:05:02:622 5
128 George Belk Finished Expert 00:05:03:629 5
130 William Jones Finished Elite 00:05:04:847 5
135 Michael Vickers Finished Expert 00:05:11:604 5
153 Oliver Morris Finished Elite 00:06:10:926 0
Alex Bond Did not finish Elite 0

Confirmed Results

Race name: Elite Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rachel Atherton GT Factory Racing Finished Elite 00:04:47:778 300
2 Manon Carpenter Madison Saracen Factory Team Finished Elite 00:04:49:395 260
7 Tahnee Seagrave Finished Junior 00:05:14:437 170
9 Fionn Griffiths Team GR Finished Elite 00:05:31:297 150
12 Jessica Stone Finished Elite 00:05:41:518 135

Confirmed Results

Race name: Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Michael Jones Finished Junior 00:04:23:640 300
12 Sam Herd Perth City Cycles Finished Junior 00:04:39:830 135
21 Lachlan Blair West Highland Wheelers Finished Junior 00:04:46:080 90
22 Dan Farley Finished Junior 00:04:46:860 85
30 Shaun Richards Finished Junior 00:04:51:390 48
41 Ruaridh McRitchie Finished Junior 00:05:23:850 26
45 Morgan Gulland Finished Junior 00:06:37:240 21
46 George Gannicott Gala Cycling Club Finished Junior 00:06:57:740 20