Event URN:
273067
Start date:
Wed, 25th Sep 2013
Finish date:
Sun, 29th Sep 2013
Event Type:
Track (Competitive)
Venue:
Manchester Velodrome
National Cycling Centre, Stuart Street, Manchester, Lancashire, M11 4DQ
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Tue, 27th Aug 2013
Event promoted by:
British Cycling
Event website:
http://www.britishcycling.org.uk/britishtrackchampionships
Event organiser:
Mr Paul West
National Cycling Centre
Stuart Street
Manchester
Lancashire
M11 4DQ
01612742021
paulwest@britishcycling.org.uk
Cheques payable to:
Entry on Line Only
Info for Riders:
On Line Entry Only. Only open to British Nationals who who hold a Gold/Silver British Cycling Membership and a current/valid UCI recognised Competition Licence. Riders may only ride for the name and team as shown on their competition licence as at 25th August- This particularly applies to Team Events. For Team Events Team Managers should enter these events as an individual and then give the name of the team and list their rider nominations in the appropriate box - Up to Six Riders for Open and Women's Team Pursuits, Four for the Open Team Sprint and three for the Women's Team Sprint. Both riders need to enter separately for the Women's Madison
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
25 Sep 13 17:00 Open 4000m Pursuit Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, ...
25 Sep 13 17:00 Paracycling 500m/Kilo TT - C Classification Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
25 Sep 13 17:00 Paracycling 500m/Kilo TT - Visually Impaired Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
25 Sep 13 17:00 Women's 500m TT Regional C+ None 1st, 2nd, 3rd, ...

View All

Event Location:

National Cycling Centre,
Stuart Street,
Manchester,
Lancashire,
M11 4DQ

Race: Open 4000m Pursuit

View Entrants

Online entry closed 7 months 21 days 2 hours 8 minutes 45 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Sep 13 17:00 Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Paracycling 500m/Kilo TT - C Classificat...

View Entrants

Online entry closed 7 months 21 days 2 hours 8 minutes 45 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Sep 13 17:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Paracycling 500m/Kilo TT - Visually Impa...

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Sep 13 17:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's 500m TT

View Entrants

Online entry closed 7 months 21 days 2 hours 8 minutes 45 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 Sep 13 17:00 Regional C+ None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Open Points Race

View Entrants

Online entry closed 7 months 21 days 2 hours 8 minutes 45 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Sep 13 14:00 Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's 3000m Pursuit

View Entrants

Online entry closed 7 months 21 days 2 hours 8 minutes 45 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Sep 13 14:00 Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Open Kilometre TT

View Entrants

Online entry closed 7 months 21 days 2 hours 8 minutes 45 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Sep 13 18:30 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Paracycling Flying 200m TT - C Classific...

View Entrants

Online entry closed 7 months 21 days 2 hours 8 minutes 45 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Sep 13 18:30 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Paracycling Flying 200m TT - Visually Im...

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Sep 13 18:30 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Open Keirin

View Entrants

Online entry closed 7 months 21 days 2 hours 8 minutes 45 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Sep 13 13:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Open Scratch Race

View Entrants

Online entry closed 7 months 21 days 2 hours 8 minutes 45 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Sep 13 13:00 Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's Sprint

View Entrants

Online entry closed 7 months 21 days 2 hours 8 minutes 45 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Sep 13 13:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Paracycling 3km/4km Pursuit - C Classifi...

View Entrants

Online entry closed 7 months 21 days 2 hours 8 minutes 45 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Sep 13 18:30 Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Paracycling 3km/4km Pursuit - Visually I...

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Sep 13 18:30 Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's Points Race

View Entrants

Online entry closed 7 months 21 days 2 hours 8 minutes 45 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Sep 13 18:30 Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Open Sprint

View Entrants

Online entry closed 7 months 21 days 2 hours 8 minutes 45 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 13 09:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Open Team Pursuit

View Entrants

Online entry closed 7 months 21 days 2 hours 8 minutes 45 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 13 09:00 Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's Team Sprint

View Entrants

Online entry closed 7 months 21 days 2 hours 8 minutes 45 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 13 09:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's Scratch Race

View Entrants

Online entry closed 7 months 21 days 2 hours 8 minutes 45 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Sep 13 17:00 Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Open Omnium

View Entrants

Online entry closed 7 months 21 days 2 hours 8 minutes 46 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 09:00 Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Open Team Sprint

View Entrants

Online entry closed 7 months 21 days 2 hours 8 minutes 46 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 09:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's Keirin

View Entrants

Online entry closed 7 months 21 days 2 hours 8 minutes 46 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 09:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's Madison

View Entrants

Online entry closed 7 months 21 days 2 hours 8 minutes 46 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 09:00 Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's Team Pursuit

View Entrants

Online entry closed 7 months 21 days 2 hours 8 minutes 46 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 09:00 Regional C+ Band 3 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Confirmed Results

Race name: Paracycling 500m/Kilo TT - C Classification

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jon-Allan Butterworth Performance Cycle Coaching Finished 2nd 0
2 Shaun McKeown GS Avanti Finished 2nd 0
3 Crystal Lane Epic Cycles - Scott WRT Finished 3rd 0
4 Rik Waddon Para-T Finished 3rd 0
5 Jonathan Gildea Seamons CC Finished 3rd 0
6 Jaco van Gass Team Battle Back Finished 4th 0
7 Mazyar Ossamisaeed Unattached Finished 3rd 0
8 Adrian Jones PH-MAS Cycling Finished 4th 0
9 Andrew Kelsey Team Battle Back Finished 4th 0
10 Jonathan Wren Cleveleys RC Finished 4th 0
11 Thomas Young Para-T Finished 4th 0
12 Thomas Bradbury West Midlands Police CC Finished 4th 0
13 Chloe Selman Barnsley RC Finished 4th 0
14 Leon Selva Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Women's 500m TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jessica Varnish Team V-Sprint Racing Finished 3rd 0
2 Victoria Williamson VC Norwich Finished 3rd 0
3 Danielle Khan Solihull CC Finished 3rd 0
4 Katy Marchant Finished 3rd 0
5 Rosie Blount Derby Mercury RC Finished 2nd 0
6 Laura Trott Wiggle Honda Finished Elite 0
7 Rachel James Abergavenny Road Club Finished 2nd 0
8 Eleanor Richardson Edinburgh RC Finished 4th 0
9 Ellie Coster Bush Healthcare CRT Finished 2nd 0
10 Emma Baird City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
11 Jennifer Davis City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
12 Danielle King Wiggle Honda Finished Elite 0
13 Charline Joiner MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 0
14 Hannah Blount Derby Mercury RC Finished 2nd 0
15 Madeline Moore VC St Raphael Finished 2nd 0
16 Hannah Barnes MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 0
17 Megan Boyd Sportcity Velo Finished 3rd 0
18 Elinor Barker Wiggle Honda Finished Elite 0
19 Katie Archibald City of Edinburgh RC Finished 1st 0
20 Ciara Horne Team USN Finished 2nd 0
21 Ishbel Taromsari Pedal Power RT Finished 2nd 0
22 Anna Railton Team ASL360/The Health Boutiqu... Finished 2nd 0
23 Emily Kay Epic Cycles - Scott WRT Finished 1st 0
24 Molly Weaver Breast Cancer Care Cycling Tea... Finished 1st 0
25 Emily Nelson Bike Pure-LeMond-Aspire Velote... Finished 2nd 0
26 Hayley Jones Node 4 Giordana Womens Team Finished 2nd 0
27 Louise Haston City of Edinburgh RC Finished 2nd 0
28 Sophie Black Manx Viking Whls CC Finished 2nd 0
29 Ella Hopkins Breast Cancer Care Cycling Tea... Finished 2nd 0
30 Brit Tate GB Cycles.co.uk Finished 1st 0
31 Hayley Edwards MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 2nd 0
32 Ruth Taylor Manchester Whlrs Club Finished 2nd 0
33 Kirsty Howatson Finished 3rd 0
34 Sarah Griffiths Manchester Whlrs Club Finished 2nd 0
35 Hannah Meads PMR@Toachim House Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Open Kilometre TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kian Emadi Tunstall Whls CC Finished 3rd 0
2 Edward Clancy MBE Rapha Condor JLT Finished Elite 0
3 Matthew Crampton Finished 3rd 0
4 Callum Skinner City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
5 Bruce Croall City of Edinburgh RC Finished 2nd 0
6 Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished 3rd 0
7 Kenny Ayre Glasgow Rapide Track Cycling T... Finished 3rd 0
8 Jody Cundy MBE Para-T Finished 2nd 0
9 Christopher Latham 100% ME Finished Elite 0
10 Joseph Kelly 100% ME Finished Elite 0
11 Andrew Louis Glasgow Rapide Track Cycling T... Finished 3rd 0
12 Christopher Lawless Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 0
13 Benedict Elliott VC St Raphael Finished 2nd 0
14 Leon Gledhill Sportcity Velo Finished 2nd 0
15 Jacob Ragan Wheelbase Altura MGD Finished 1st 0
16 Scott Burns Manchester Whlrs Club Finished 2nd 0
17 Thomas Scammell Performance Cycle Coaching Finished 2nd 0
18 Germain Burton Team De ver Finished 1st 0
19 Andrew Leveton VC St Raphael Finished 2nd 0
20 Rowan Elliott VC St Raphael Finished 2nd 0
21 Alex Wise VC St Raphael Finished N/A 0
22 Greg Dickens Edinburgh RC Finished 4th 0
23 Andrew Stuart VC St Raphael Finished 2nd 0
24 Max Gethin Lyme RC Finished 4th 0
25 Mark Robinson Royal Air Force CC Finished 3rd 0
26 Neil Withington VC St Raphael Finished 2nd 0
27 Gawain Bailey Performance Cycles Finished 2nd 0
28 Oliver Hitchings Peter Hansford Racing Finished 2nd 0
29 Jason Burrill Bourne Whls CC Finished 2nd 0
30 Peter Cullen Vortex Race Team Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Paracycling Flying 200m TT - C Classification

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Crystal Lane Epic Cycles - Scott WRT Finished 3rd 0
2 Mazyar Ossamisaeed Unattached Finished 3rd 0
3 Jaco van Gass Team Battle Back Finished 4th 0
4 Andrew Kelsey Team Battle Back Finished 4th 0
5 Thomas Young Para-T Finished 4th 0
6 Jonathan Gildea Seamons CC Finished 3rd 0
7 Adrian Jones PH-MAS Cycling Finished 4th 0
8 Jonathan Wren Cleveleys RC Finished 4th 0
9 Leon Selva Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Paracycling Flying 200m TT - Visually Impaired

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Helen Scott Performance Cycle Coaching Finished 3rd 0
1 Sophie Thornhill Sportcity Velo Finished 3rd 0
2 Neil Fachie Ythan CC Finished 4th 0
2 Peter Mitchell Performance Cycle Coaching Finished 3rd 0
3 Aileen McGlynn OBE Champion System/Club Roost/Max... Finished 3rd 0
3 Lauryn Therin Champion System/Club Roost/Max... Finished 2nd 0
4 Fiona Duncan Ythan CC Finished 2nd 0
4 Rhiannon Henry Para-T Finished 4th 0
5 Matthew Ellis Newport Youth Velo Cycling Clu... Finished 4th 0
5 Ieuan Williams CC Cardiff Finished 3rd 0
6 Peter Boyd VC St Raphael Finished 3rd 0
6 David Ellis Finished 4th 0
7 Lyndsey Carson Team Thomsons Cycles Finished 4th 0
7 Laura Cluxton Team Thomsons Cycles Finished 4th 0
8 Leanne Hall Eastlands Velo Finished B 0
8 Alice Hayden Matlock CC Finished B 0
9 Ana Gill Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
9 Lydia Hayden Matlock CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Open Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samuel Harrison 100% ME Finished Elite 30
2 Edward Clancy MBE Rapha Condor JLT Finished Elite 25
3 Steven Burke Velosure - Giordana RT Finished Elite 21
4 Jonathan Mould Team USN Finished Elite 17
5 Christopher Latham 100% ME Finished Elite 14
6 Evan Oliphant Team Raleigh Finished Elite 12
7 Tristan Robbins Cardiff JIF Finished 1st 0
8 Sam Lowe 100% ME Finished Elite 0
9 Christopher Lawless Kuota - Spinergy - GSG Finished 1st 0
10 Chris Nicholson Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 2nd 0
11 Philip Trodden City of Edinburgh RC Finished 2nd 0
12 Jacob Ragan Champion System/Club Roost/Max... Finished 1st 0
13 Jacob Scott HARIBO Beacon Cycling Team Finished 1st 0
14 Luc Hall Kuota - Spinergy - GSG Finished 2nd 0
15 Germain Burton Team De ver Finished 1st 0
16 Joseph Kelly 100% ME Finished Elite 0
17 Andrew Tennant Madison Genesis Finished Elite 0
18 Tom Murray Metaltek KUOTA RT Finished Elite 0
19 George Atkins Team USN Finished Elite 0

Confirmed Results

Race name: Women's Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jessica Varnish Team V-Sprint Racing Finished 3rd 0
2 Victoria Williamson VC Norwich Finished 3rd 0
3 Katy Marchant Finished 3rd 0
4 Danielle Khan Solihull CC Finished 3rd 0
5 Rosie Blount Derby Mercury RC Finished 2nd 0
6 Ellie Coster Bush Healthcare CRT Finished 2nd 0
7 Jennifer Davis City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
8 Rachel James Abergavenny Road Club Finished 2nd 0
9 Ishbel Taromsari Pedal Power RT Finished 2nd 0
10 Emma Baird City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
11 Louise Haston City of Edinburgh RC Finished 2nd 0
12 Hannah Blount Derby Mercury RC Finished 2nd 0
13 Sophie Black Manx Viking Whls CC Finished 2nd 0
14 Megan Boyd Sportcity Velo Finished 3rd 0
15 Brit Tate GB Cycles.co.uk Finished 1st 0
16 Hannah Meads PMR@Toachim House Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Paracycling 3km/4km Pursuit - C Classification

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Shaun McKeown GS Avanti Finished 2nd 30
2 Jon-Allan Butterworth Performance Cycle Coaching Finished 2nd 25
3 Jody Cundy MBE Para-T Finished 2nd 21
4 Rik Waddon Para-T Finished 3rd 17
5 Jonathan Gildea Seamons CC Finished 3rd 14
6 Crystal Lane Epic Cycles - Scott WRT Finished 3rd 12
7 Jaco van Gass Team Battle Back Finished 4th 0
8 Louis Rolfe Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
9 Andrew Kelsey Team Battle Back Finished 4th 0
10 Adrian Jones PH-MAS Cycling Finished 4th 0
11 Thomas Young Para-T Finished 4th 0
12 Jonathan Wren Cleveleys RC Finished 4th 0
13 Chloe Selman Barnsley RC Finished 4th 0
14 Mazyar Ossmisaeed Unattached Finished 0
15 Thomas Bradbury West Midlands Police CC Finished 4th 0
16 Leon Selva Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Paracycling 3km/4km Pursuit - Visually Impaired

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Helen Scott Performance Cycle Coaching Finished 3rd 30
1 Sophie Thornhill Sportcity Velo Finished 3rd 30
2 Fiona Duncan Ythan CC Finished 2nd 25
2 Rhiannon Henry Para-T Finished 4th 25
3 Aileen McGlynn OBE Champion System/Club Roost/Max... Finished 3rd 21
3 Lauryn Therin Champion System/Club Roost/Max... Finished 2nd 21
4 Matthew Ellis Newport Youth Velo Cycling Clu... Finished 4th 17
4 Ieuan Williams CC Cardiff Finished 3rd 17
5 Katie Curtis Cardiff JIF Finished 3rd 14
5 Nia Knight County Cycles Racing Team Finished 4th 14
6 David Ellis Finished 4th 12
6 Richard Storey MBE VC St Raphael Finished 3rd 12
7 Lyndsey Carson Team Thomsons Cycles Finished 4th 0
7 Laura Cluxton Team Thomsons Cycles Finished 4th 0
8 Alice Hayden Matlock CC Finished B 0
8 Emily Watson-Thoday Matlock CC Finished 3rd 0
9 Ana Gill Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
9 Lydia Hayden Matlock CC Finished B 0
10 Steve Bate Finished 4th 0
10 Jason Queally MBE Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Open Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jason Kenny OBE Sky Track Cycling Finished 3rd 0
2 Peter Mitchell Performance Cycle Coaching Finished 3rd 0
3 Matthew Crampton Finished 3rd 0
4 Craig MacLean Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished 3rd 0
5 Kian Emadi Tunstall Whls CC Finished 3rd 0
6 Philip Hindes Finished 4th 0
7 Lewis Oliva Team USN Finished 3rd 0
8 John Paul City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
9 Matthew Rotherham Sportcity Velo Finished 3rd 0
10 Thomas Scammell Performance Cycle Coaching Finished 2nd 0
11 Callum Skinner City of Edinburgh RC Finished 3rd 0
12 Jon-Allan Butterworth Performance Cycle Coaching Finished 2nd 0
13 Jonathan Mitchell Glasgow Rapide Track Cycling T... Finished 3rd 0
14 Kenny Ayre Glasgow Rapide Track Cycling T... Finished 3rd 0
15 Jody Cundy MBE Para-T Finished 2nd 0
16 Thomas Baker Performance Cycle Coaching Finished 3rd 0
17 Jonathan Biggin Glasgow Rapide Track Cycling T... Finished 4th 0
18 Andrew Louis Glasgow Rapide Track Cycling T... Finished 3rd 0
19 Graeme McBride Glasgow Rapide Track Cycling T... Finished 4th 0
20 Leon Gledhill Sportcity Velo Finished 2nd 0
21 Sean Mayer Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
22 Jamie Alexander Glasgow Rapide Track Cycling T... Finished 4th 0
23 David Heald VC St Raphael Finished 2nd 0
24 Ryan Owens Performance Cycle Coaching Finished 3rd 0
25 Greg Dickens Edinburgh RC Finished 4th 0
26 Barnaby Swinnerton Swinnerton Cycles Finished 3rd 0
27 Luke Burton Performance Cycle Coaching Finished 4th 0
28 Andrew Leveton VC St Raphael Finished 2nd 0
29 Max Gethin Lyme RC Finished 4th 0
30 Rowan Elliott VC St Raphael Finished 2nd 0
31 Andrew Stuart VC St Raphael Finished 2nd 0
32 Chris Pease VC St Raphael Finished 4th 0
33 Rupert Parker Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: Women's Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Danielle Khan Solihull CC Finished 3rd 0
1 Jessica Varnish Team V-Sprint Racing Finished 3rd 0
2 Katy Marchant Finished 3rd 0
2 Victoria Williamson VC Norwich Finished 3rd 0
3 Ellie Coster Bush Healthcare CRT Finished 2nd 0
3 Rachel James Abergavenny Road Club Finished 2nd 0
4 Hannah Blount Derby Mercury RC Finished 2nd 0
4 Rosie Blount Derby Mercury RC Finished 2nd 0
5 Alison Chisholm Edinburgh RC Finished 3rd 0
5 Eleanor Richardson Edinburgh RC Finished 4th 0
6 Madeline Moore VC St Raphael Finished 2nd 0
6 Rachel Murray VC St Raphael Finished 2nd 0
7 Sarah Griffiths Manchester Whlrs Club Finished 2nd 0
7 Ruth Taylor Manchester Whlrs Club Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Women's Keirin

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jessica Varnish Team V-Sprint Racing Finished 3rd 0
2 Katy Marchant Finished 3rd 0
3 Rachel James Abergavenny Road Club Finished 2nd 0
4 Helen Scott Performance Cycle Coaching Finished 3rd 0
5 Victoria Williamson VC Norwich Finished 3rd 0
6 Danielle Khan Solihull CC Finished 3rd 0
7 Louise Haston City of Edinburgh RC Finished 2nd 0
8 Rosie Blount Derby Mercury RC Finished 2nd 0
9 Lauryn Therin Champion System/Club Roost/Max... Finished 2nd 0
10 Megan Boyd Sportcity Velo Finished 3rd 0
11 Sophie Black Manx Viking Whls CC Finished 2nd 0
12 Hayley Edwards MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 2nd 0
13 Ishbel Taromsari Pedal Power RT Finished 2nd 0
14 Ellie Coster Bush Healthcare CRT Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Women's Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elinor Barker Wiggle Honda Finished Elite 30
1 Danielle King Wiggle Honda Finished Elite 30
1 Joanna Rowsell Wiggle Honda Finished Elite 30
1 Laura Trott Wiggle Honda Finished Elite 30
2 Eleanor Jones VC St Raphael Finished 1st 25
2 Madeline Moore VC St Raphael Finished 2nd 25
2 Rachel Murray VC St Raphael Finished 3rd 25
2 Adel Tyson-Bloor VC St Raphael Finished 1st 25