Event URN:
272813
Start date:
Sun, 30th Jun 2013
Event Type:
BMX (Competitive)
Venue:
Platt Fields Park BMX Track
Mabfield Road, Manchester, M14 6LW
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Wed, 26th Jun 2013
Event promoted by:
Manchester BMX Club ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.britishcycling.org.uk/britishbmxseries
Event organiser:
Mr Roger Wilbraham
07542797456
Cheques payable to:
British Cycling
Info for Riders:
See Series Information on the British Cycling website for the schedule.

Online entry opens at 1pm on Monday the 9th of June
Online Entry closes at 10pm on Wednesday the 26th of June

Online entry is set up for a rider to register for both days at the same time. For riders racing just one day, choose the one day option.

No pre-entry refunds will be given after Midday on the 26th of June.
No on the day entry refunds are offered.

Registration is 8.30am until 10am on Saturday.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 13 12:30 9-12 Cruiser BMX National B BMX Cruiser National B 9-12
30 Jun 13 12:30 13-14 Cruiser BMX National B BMX Cruiser National B 13-14
30 Jun 13 12:30 15-16 Cruiser BMX National B BMX Cruiser National B 15-16
30 Jun 13 12:30 17-29 Cruiser BMX National B BMX Cruiser National B 17-29

View All

Event Location:

Mabfield Road,
Manchester,
M14 6LW

Race: 9-12 Cruiser

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 13 12:30 BMX National B BMX Cruiser National B 9-12 ---

Race: 13-14 Cruiser

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 13 12:30 BMX National B BMX Cruiser National B 13-14 ---

Race: 15-16 Cruiser

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 13 12:30 BMX National B BMX Cruiser National B 15-16 ---

Race: 17-29 Cruiser

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 13 12:30 BMX National B BMX Cruiser National B 17-29 ---

Race: 17-29 Female Cruiser

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 13 12:30 BMX National B BMX Cruiser National B 17-29 ---

Race: 30+ Female Cruiser

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 13 12:30 BMX National B BMX Cruiser National B 30-34, 35-39, 40-44,... ---

Race: 30-39 Cruiser

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 13 12:30 BMX National B BMX Cruiser National B 30-34, 35-39 ---

Race: 40-44 Cruiser

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 13 12:30 BMX National B BMX Cruiser National B 40-44 ---

Race: 45+ Cruiser

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 13 12:30 BMX National B BMX Cruiser National B 45+ ---

Race: Female 6 & Under

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 13 12:30 BMX National B BMX National B 6 & Under ---

Race: Female 7-8

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 13 12:30 BMX National B BMX National B Female 7, Female 8 ---

Race: Female 9-10

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 13 12:30 BMX National B BMX National B Female 10, Female 9 ---

Race: Female 11-12

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 13 12:30 BMX National B BMX National B Female 11, Female 12 ---

Race: Female 13-14

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 13 12:30 BMX National B BMX National B Female 13, Female 14 ---

Race: Female 15-16

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 13 12:30 BMX National B BMX National B Female 15, Female 16 ---

Race: Championship Women (17+)

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 13 12:30 BMX National A BMX National A Championship Female,... ---

Race: Male 6 & Under

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 13 12:30 BMX National B BMX National B 6 & Under ---

Race: Male 7

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 13 12:30 BMX National B BMX National B Male 7 ---

Race: Male 8

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 13 12:30 BMX National B BMX National B Male 8 ---

Race: Male 9

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 13 12:30 BMX National B BMX National B Male 9 ---

Race: Male 10

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 13 12:30 BMX National B BMX National B Male 10 ---

Race: Male 11

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 13 12:30 BMX National B BMX National B Male 11 ---

Race: Male 12

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 13 12:30 BMX National B BMX National B Male 12 ---

Race: Male 13

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 13 12:30 BMX National B BMX National B Male 13 ---

Race: Male 14

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 13 12:30 BMX National B BMX National B Male 14 ---

Race: Male 15

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 13 12:30 BMX National B BMX National B Male 15 ---

Race: Male 16

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 13 12:30 BMX National B BMX National B Male 16 ---

Race: Male 17-29

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 13 12:30 BMX National B BMX National B Male 17-24, Male 25-... ---

Race: Master (30+)

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 13 12:30 BMX National B BMX National B Master ---

Race: Veteran (40+)

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 13 12:30 BMX National B BMX National B Veteran ---

Race: Championship Men (17+)

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 13 11:45 BMX National A BMX National A Junior Men, Male 17-... ---

Race: Elite Men

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Jun 13 11:45 BMX National A BMX National A Elite Male ---

Confirmed Results

Race name: 9-12 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nathan Wood Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished 9-12 100
2 Jake Coombs Braintree BMX Racing Club Finished 9-12 90
3 Nicholas Oaten Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 9-12 80
4 Sydney Allen Braintree BMX Racing Club Finished 9-12 75
5 Benjamin Starkey Hayes Hawks BMX Club Finished 9-12 70
6 Matthew Baptista Mid Lancs BMX Finished 9-12 65
7 Harrison Gee Birmingham BMX Club Finished 9-12 60
8 Nathan Dupre Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 9-12 56
9 George Morris Nottingham Outlaws BMX Club Finished 9-12 52

Confirmed Results

Race name: 13-14 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Shane Redgewell Braintree BMX Racing Club Finished 13-14 100
2 Callum Edwards Wrekin Riders Finished 13-14 90
3 Kim Baptista Mid Lancs BMX Finished 13-14 80
4 Lewis Parker BMX Isle of Man Finished 13-14 75

Confirmed Results

Race name: 15-16 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Scott Dominguez Cornwall BMX Racing Club Finished 15-16 100
2 Roy Jones Burnham BMX Club Finished 15-16 90
3 Skye Beagley Roch Valley Raiders Finished 15-16 80
4 Will Smith Haro 365 BMX Racing Finished 15-16 75
5 Jay Talbott Birmingham BMX Club Finished 15-16 70
6 Harry Young Hayes Hawks BMX Club Finished 15-16 65

Confirmed Results

Race name: 17-29 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Cutmore Braintree BMX Racing Club Finished 17-29 100
2 Josh Souto Derby BMX Club Finished 17-29 90
3 Christopher Potter Braintree BMX Racing Club Finished 17-29 80
4 Daniel Pople Bristol BMX Club Finished 17-29 75
5 Jack Williams Burnham BMX Club Finished 17-29 70
6 Nathan Abbott Bristol BMX Club Finished 17-29 65
7 Declan Ashcroft-Pemberton Cheshire Ghostriders BMX Finished 17-29 60
8 Jimmy Orena Hayes Hawks BMX Club Finished 15-16 56
9 Christopher Boyle Mid Lancs BMX Finished 17-29 52
10 Charlie Leggett Tiverton BMX Club Finished 17-29 48
11 Luke Dell Hayes Hawks BMX Club Finished 17-29 45

Confirmed Results

Race name: 17-29 Female Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joanna Kistle Cornwall BMX Racing Club Finished 15-16 100
2 Michelle Eaton Gosport BMX Club Finished 17-29 90
3 Natasha Bonser Rotherham BMX Finished 17-29 80
4 Helen Biggs Nuneaton BMX Club Finished 17-29 75
5 Lana Redgewell Braintree BMX Racing Club Finished 17-29 70
6 Sarah Jones Mid Lancs BMX Finished 17-29 65

Confirmed Results

Race name: 30+ Female Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Louise Abbott Manchester BMX Club Finished 30-34 100
2 Lea Pendleton Mid Lancs BMX Finished 35-39 90
3 Nicola Spiers Gosport BMX Club Finished 35-39 80
4 Renee Diwell Gosport BMX Club Finished 40-44 75
5 Alison Murphy Finished 0
6 Julie Barrett Roch Valley Raiders Finished 40-44 65
7 Paula Hallett Tiverton BMX Club Finished 45+ 60
8 Sharon Watts Bath BMX Finished 35-39 56
9 Amanda Watson Wrekin Riders Finished 40-44 52
10 Carol Taylor Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished 45+ 48
Barbara - Lynne Lines Norwich Flyers BMX Racing Club Did not start 45+ 0

Confirmed Results

Race name: 30-39 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Simon Homans Gosport BMX Club Finished 30-34 100
2 Andrew Shaw Birmingham BMX Club Finished 35-39 90
3 Damian Mead Decoy BMX Club Finished 35-39 80
4 Martin Ogden Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished 35-39 75
5 Jason Nicholls Tiverton BMX Club Finished 35-39 70
6 Julian Allen Braintree BMX Racing Club Finished 35-39 65
7 Jamie Duffy Manchester BMX Club Finished 35-39 60
8 Roy Sutton Manchester BMX Club Finished 35-39 56
9 Nigel Smith Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished 35-39 52
10 Mark Cottrell Preston Pirates BMX Club Finished 35-39 48
11 Neil Harbour Manchester BMX Club Finished 35-39 45
12 Philip Critchlow Cheshire Ghostriders BMX Finished 35-39 42

Confirmed Results

Race name: 40-44 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alan Hill Norwich Flyers BMX Racing Club Finished 40-44 100
2 Sean Field Cheshire Ghostriders BMX Finished 40-44 90
3 Peter Butler North East BMX Club Finished 40-44 80
4 Alistair Burton Cheshire Ghostriders BMX Finished N/A 75
5 Tony Phillips-Pitman Finished 40-44 70
6 Darren O'Brien Birmingham BMX Club Finished 40-44 65
7 Keith Bryceland THRILL UK Finished 40-44 60
8 Richard Barrett Roch Valley Raiders Finished 40-44 56
9 Neil Hopes Bristol BMX Club Finished 40-44 52
10 Andrew Drelincourt Manchester BMX Club Finished 40-44 48
11 Craig Stansfield Roch Valley Raiders Finished 40-44 45
12 David Lindsay Western Titans BMX Club Finished 40-44 42
13 Brent Featherstone North East BMX Club Finished 40-44 39
14 Spencer Cremin Milton Keynes BMX Racing Club Finished 40-44 36
15 Mark Barden Bexhill Burners BMX Race Club Finished N/A 33
16 Gary Munday THRILL UK Finished 40-44 30
17 David Thorp Manchester BMX Club Finished 40-44 28
Craig Glinos Did not start 40-44 0

Confirmed Results

Race name: Female 6 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lucy Hutt Runnymede Rockets Finished 6 & Under 100
2 Pyper-Louise Rudd Goldcoast Finished 6 & Under 90
3 Emme-Rose Clarkson Birmingham BMX Club Finished 6 & Under 80

Confirmed Results

Race name: Female 7-8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Betsy Bax Bristol BMX Club Finished Female 7 100
2 Sienna Harvey Burnham BMX Club Finished Female 7 90
3 Lily Brindle Preston Pirates BMX Club Finished Female 7 80
4 Lucy Munday THRILL UK Finished Female 8 75
5 Isabella Hurry Nottingham Outlaws BMX Club Finished Female 7 70
6 Ella Foster Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 7 65
7 Hannah Hedges Gosport BMX Club Finished Female 7 60
8 Evie Wood Nottingham Outlaws BMX Club Finished Female 8 56
9 Sophie-May Harris T & J Racing (BMX) Finished Female 7 52
10 Clemence Dupre Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Female 7 48
11 Chloe Dillon BMX Isle of Man Finished Female 8 45
12 Eden Dorrell Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Female 8 42

Confirmed Results

Race name: Female 9-10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Serenity Ralph Derby BMX Club Finished Female 10 100
2 Emma Jeffers Mid Lancs BMX Finished Female 9 90
3 Lydia Webber Bristol BMX Club Finished Female 10 80
4 Lauren Anyon Preston Pirates BMX Club Finished Female 10 75
5 Kirsten Dillon Manchester BMX Club Finished Female 9 70
6 Grace Bryceland THRILL UK Finished Female 10 65
7 Isabel Hallam Nuneaton BMX Club Finished Female 9 60
8 Emily Hutt Pure Bicycles Finished Female 9 56
9 Emily Clinch Preston Pirates BMX Club Finished Female 10 52
10 Isla Harvey Burnham BMX Club Finished Female 9 48
11 Katy Cosgrove Manchester BMX Club Finished Female 10 45
12 Louise Beck Burnham BMX Club Finished Female 9 42
13 Abby Steacy Finished 0
14 Megan Higgins Western Titans BMX Club Finished Female 9 36
15 Summer Lilly Cross Birmingham BMX Club Finished Female 10 33
16 Elle Junker Gosport BMX Club Finished Female 10 30
17 Molly Cranshaw Preston Pirates BMX Club Finished Female 10 28
18 Mia Wallace Redditch Premiers BMX Club Finished Female 10 26
19 Charlotte Meek Birmingham BMX Club Finished Female 9 24
20 Isabella Burton Cheshire Ghostriders BMX Finished Female 10 22
21 Charlotte Burton Cheshire Ghostriders BMX Finished Female 10 20
22 Keedie Burgess Preston Pirates BMX Club Finished Female 9 19
23 Jade Gaffney Finished 0

Confirmed Results

Race name: Female 11-12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Taryn McConnell Leeds BMX Club Finished Female 12 100
2 Libby Smith Redditch Premiers BMX Club Finished Female 12 90
3 Eleana Stafford Preston Pirates BMX Club Finished Female 12 80
4 Darcie Taylor Birmingham BMX Club Finished Female 11 75
5 Ellie Featherstone North East BMX Club Finished Female 11 70
6 Elissa Bradford Nottingham Outlaws BMX Club Finished Female 12 65
7 Isabel Hines Manchester BMX Club Finished Female 11 60
8 Emily Brannan Leeds BMX Club Finished Female 11 56
9 Robyn Paton Western Titans BMX Club Finished Female 12 52
10 Maisie Hawkins Burnham BMX Club Finished Female 12 48
11 Emily Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Female 11 45
12 Hannah Baker Manchester BMX Club Finished Female 12 42
13 Imogen Hill Blackpool BMX Club Finished Female 11 39
14 Maddie Owen-Matthews Birmingham BMX Club Finished Female 12 36
15 Deborah Parrish Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 12 33
16 Morgan Dorrell Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Female 11 30
17 Louise Penfold Cornwall BMX Racing Club Finished Female 11 28
18 Seren Gommersall Cheshire Ghostriders BMX Finished Female 12 26
19 Izzy Pope Bournemouth BMX Club Finished Female 11 24
Mollie Foster Peterborough Phantoms BMX Club Did not start Female 11 0

Confirmed Results

Race name: Female 13-14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Blaine Ridge-Davis Peckham Challengers BMX Club Finished Female 14 100
2 Charlie Hartwell G.E.T Racing Finished Female 14 90
3 Katurah Davidson Peckham Challengers BMX Club Finished Female 14 80
4 Kim Baptista Mid Lancs BMX Finished Female 13 75
5 Emily Green Decoy BMX Club Finished Female 14 70
6 Leah Clinch Preston Pirates BMX Club Finished Female 14 65
7 Mary Johnson North East BMX Club Finished Female 13 60
8 Olivia Howard Redman Rockstar Finished Female 13 56
9 Florence Hefft Runnymede Rockets Finished Female 14 52
10 Kerri-Anne Turner Manchester BMX Club Finished Female 14 48
11 Alisha Phillips Cornwall BMX Racing Club Finished Female 14 45
12 Kirsty Allsop Derby BMX Club Finished Female 14 42
13 Katie O'Neill Finished 0
14 Zoe Politis Manchester BMX Club Finished Female 14 36
15 Karys Richards Merton Saints BMX Club Finished Female 14 33
16 Lauryn Beck Burnham BMX Club Finished Female 14 30
17 Yasmin England Cornwall BMX Racing Club Finished Female 13 28
18 Erin Mcpake Bathgate BMX Club Finished Female 14 26
19 Emilia Shakles Redditch Premiers BMX Club Finished Female 13 24
20 Lauren Stewart Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Female 14 22

Confirmed Results

Race name: Female 15-16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alesi Tye Burnham BMX Club Finished Female 15 100
2 Jennifer Noble North East BMX Club Finished Female 16 90
3 Lauren Stack Burnham BMX Club Finished Female 15 80
4 Becky Davis Cornwall BMX Racing Club Finished Female 16 75
5 Katie Yeates T & J Racing (BMX) Finished Female 15 70
6 Joanna Kistle Cornwall BMX Racing Club Finished Female 15 65
7 Natasha Bradley Decoy BMX Club Finished Female 16 60
8 Chloe Taylor GT Factory BMX UK Finished Female 15 56
9 Megan Hopgood Cornwall BMX Racing Club Finished Female 15 52
10 Molly Dobson North East BMX Club Finished Female 16 48
11 Viktorija Galakvosciute Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Female 15 45
12 Abi Roberts Cornwall BMX Racing Club Finished Female 16 42
13 Kelsey Dixon Braintree BMX Racing Club Finished Female 16 39
14 Shekinah Parrish Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 16 36
15 Ellie-May Shephard Nuneaton BMX Club Finished Female 15 33
16 Hazel Stewart Cornwall BMX Racing Club Finished Female 16 30
17 Isabel Potter Braintree BMX Racing Club Finished Female 15 28
18 Nicole Edge Derby BMX Club Finished Female 15 26

Confirmed Results

Race name: Championship Women (17+)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlotte Green Cornwall BMX Racing Club Finished Championship Female 150
2 Joey Gough Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Championship Female 135
3 Bethany Campbell Peterborough Phantoms BMX Club Finished Championship Female 120
4 Ellie Dewdney Derby BMX Club Finished Championship Female 112
5 Isabelle Ferrada Milton Keynes BMX Racing Club Finished Championship Female 105
6 Bethan Hallett Tiverton BMX Club Finished Championship Female 97
7 Bethany Shriever Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Female 14 90
8 Ayesha McLelland Gosport BMX Club Finished Championship Female 84
9 Elly Skinner Green Machine BMX Finished Championship Female 78
10 Shamika Wray-Shaw Peckham Challengers BMX Club Finished Championship Female 72
11 Lana Redgewell Braintree BMX Racing Club Finished Championship Female 67
12 Katie Kemp Cornwall BMX Racing Club Finished Championship Female 63
13 Angelica-Arena Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Championship Female 58
14 Lucy Luckhurst Runnymede Rockets Finished Championship Female 54

Confirmed Results

Race name: Male 6 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Arthur Herrington Rotherham BMX Finished 6 & Under 100
2 Ralph Grimmett Redditch Premiers BMX Club Finished 6 & Under 90
3 Taylor Hunt Burnham BMX Club Finished 6 & Under 80
4 Harrison Bell Western Titans BMX Club Finished 6 & Under 75
5 Ewan Munday Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 6 & Under 70
6 Harrison Collis Bristol BMX Club Finished 6 & Under 65
7 Zak Greene Derby BMX Club Finished 6 & Under 60
8 Lorenz Patten Peckham Challengers BMX Club Finished 6 & Under 56
9 Jamie Copson Nottingham Outlaws BMX Club Finished 6 & Under 52
10 Isaac Peace Derby BMX Club Finished 6 & Under 48
11 Alfie Holloway Decoy BMX Club Finished 6 & Under 45
12 Myles Wildbore Derby BMX Club Finished 6 & Under 42
13 Flynn Drelincourt Manchester BMX Club Finished 6 & Under 39
14 Jared Hill Norwich Flyers BMX Racing Club Finished 6 & Under 36
15 Zailan Lee Johnson Bristol BMX Club Finished 6 & Under 33

Confirmed Results

Race name: Male 7

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Felix Twitchett Preston Pirates BMX Club Finished Male 7 100
2 Dexter Phillips Burnham BMX Club Finished Male 7 90
3 Riley Hampson Derby BMX Club Finished Male 7 80
4 Zachary Dowson Preston Pirates BMX Club Finished Male 7 75
5 Jayden Seward Preston Pirates BMX Club Finished Male 7 70
6 Casey Markley Gosport BMX Club Finished Male 7 65
7 Joseph Carey Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 7 60
8 Ryder Joyce Bournemouth BMX Club Finished Male 7 56
9 COREY WALLER Finished 0
10 Preston Field Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 7 48
11 Hayden Butler Warsop Wheelies BMX Club Finished Male 7 45
12 Elijah Shearer Western Titans BMX Club Finished Male 7 42
13 Archie Alexander Peckham Challengers BMX Club Finished Male 7 39
14 Jared Coppin T & J Racing (BMX) Finished Male 7 36
15 Owen Putland Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 7 33
16 Henry Rowe Club Cyclopark Finished Male 7 30
17 Jack Goodwin Preston Pirates BMX Club Finished Male 7 28
18 Rudi Eichhorn Bristol BMX Club Finished Male 7 26
19 James Jackson Manchester BMX Club Finished Male 7 24
20 Otto Young Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 7 22
21 Milan Machacek Braintree BMX Racing Club Finished Male 7 20
22 Rossi O'Brien Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 7 19
23 Samuel Starkey Hayes Hawks BMX Club Finished Male 7 18
Aston Chapman Peterborough Phantoms BMX Club Did not start Male 7 0
Rocco Lanza Nottingham Outlaws BMX Club Did not start Male 7 0

Confirmed Results

Race name: Male 9

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ethan Duffy Manchester BMX Club Finished Male 9 100
2 Jack Hawkins Burnham BMX Club Finished Male 9 90
3 Jay Bovill Derby BMX Club Finished Male 9 80
4 William Goode Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 9 75
5 Bradley Vickery Derby BMX Club Finished Male 9 70
6 Chance Bradshaw Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 9 65
7 Kenny Robinson Preston Pirates BMX Club Finished Male 9 60
8 Arran Brannan Leeds BMX Club Finished Male 9 56
9 Ben Curling Runnymede Rockets Finished Male 9 52
10 Joel Stimson Birmingham BMX Club Finished Male 9 48
11 Nathan Dupre Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 9 45
12 Harvey Short Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 9 42
13 Sebastian Pantlin Braintree BMX Racing Club Finished Male 9 39
14 Ryan Quinn Finished 0
15 Taylor Brooks Preston Pirates BMX Club Finished Male 9 33
16 Bill Cox Tiverton BMX Club Finished Male 9 30
17 Owen Rudd Goldcoast Finished Male 9 28
18 Ben Avery Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 9 26
19 Jensen Hull Preston Pirates BMX Club Finished Male 9 24
20 Dillon Dowson Preston Pirates BMX Club Finished Male 9 22
21 Joe Matthias Roch Valley Raiders Finished Male 9 20
22 Jack Baillie Bathgate BMX Club Finished Male 9 19
23 Charlie Black Gosport BMX Club Finished Male 9 18
24 Robbie Hoare Runnymede Rockets Finished Male 9 17
25 Max Clarkson Birmingham BMX Club Finished Male 9 16
26 Jack Needham Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 9 15
27 Jed Phillips Leeds BMX Club Finished Male 9 14
28 Matt McHugh Preston Pirates BMX Club Finished Male 9 13
29 Daniel Kelly Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished Male 9 12
30 Louie Partridge Decoy BMX Club Finished Male 9 11
31 Alexander Green Manchester BMX Club Finished Male 9 10
32 Niall Davis Finished 0
33 Lee O'Sullivan Finished 0
34 Noel Reade Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 9 7
35 Tyler Partridge Decoy BMX Club Finished Male 9 6
36 Rhys Davies Preston Pirates BMX Club Finished Male 9 5
Alfie Bax Bristol BMX Club Did not start Male 9 0

Confirmed Results

Race name: Male 10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ethan Craik Gosport BMX Club Finished Male 10 100
2 Keon Smith-McDermott Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 90
3 Chad Hartwell G.E.T Racing Finished Male 10 80
4 Morgan Whiteley Andover BMX Club Finished Male 10 75
5 Matthew Gilston Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 70
6 Matthew Baptista Mid Lancs BMX Finished Male 10 65
7 Luke Shriever Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 10 60
8 Harrison Gee Birmingham BMX Club Finished Male 10 56
9 Oliver Cope Mid Lancs BMX Finished Male 10 52
10 Travis Diwell-Wilson Factory Team Bikes (FTB) Finished Male 10 48
11 George Revill Warsop Wheelies BMX Club Finished Male 10 45
12 Mackenzie Rennison Birmingham BMX Club Finished Male 10 42
13 Jamie Phillips Bristol BMX Club Finished Male 10 39
14 Zac Massay Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 10 36
15 Jayden Cooper-Nelson Derby BMX Club Finished Male 10 33
16 Alec Munday THRILL UK Finished Male 10 30
17 Ashley England Cornwall BMX Racing Club Finished Male 10 28
18 Zack Harrop Manchester BMX Club Finished Male 10 26
19 Saul Jeffrey Manchester BMX Club Finished Male 10 24
20 Cameron Reid Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished Male 10 22
21 Danny Nicholls Tiverton BMX Club Finished Male 10 20
22 Morgan Chidley Manchester BMX Club Finished Male 10 19
23 Samuel Bennett Manchester BMX Club Finished Male 10 18
24 Oscar Ricketts Runnymede Rockets Finished Male 10 17
25 Joshua Merchant Derby BMX Club Finished Male 10 16
26 Theo Pope Bournemouth BMX Club Finished Male 10 15
27 Morgan Kearney Finished 0
28 Ben Iddon Mid Lancs BMX Finished Male 10 13
29 Cian O'Sullivan Finished 0
30 Teddy Parker Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 10 11
31 Oliver Whitworth Wrekin Riders Finished Male 10 10
32 Kyle Hill Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Male 10 9
33 Bailey Squibb Decoy BMX Club Finished Male 10 8
34 Harrison Drelincourt Manchester BMX Club Finished Male 10 7
35 Sam Knight Redditch Premiers BMX Club Finished Male 10 6
36 Max Wildbore Derby BMX Club Finished Male 10 5
37 Murray Hull Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 4
38 Scott Hamilton Birmingham BMX Club Finished Male 10 3
39 Max Spiers Gosport BMX Club Finished Male 10 2
40 Louis Horan Runnymede Rockets Finished Male 10 1
James Campbell Gosport BMX Club Did not start Male 10 0
Luke Goodwin Mid Lancs BMX Did not start Male 10 0
Josh Palmer Western Titans BMX Club Did not start Male 10 0

Confirmed Results

Race name: Male 11

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Connor Hedges Gosport BMX Club Finished Male 11 100
2 Matthew Hutt Pure Bicycles Finished Male 11 90
3 Joel Clarke Mid Lancs BMX Finished Male 11 80
4 Frankie Monks Derby BMX Club Finished Male 11 75
5 Alex Rhodes Preston Pirates BMX Club Finished Male 11 70
6 Matthew Harman Gosport BMX Club Finished Male 11 65
7 Connor Cassidy Preston Pirates BMX Club Finished Male 11 60
8 William Fuell Redditch Premiers BMX Club Finished Male 11 56
9 Kobi Joyce Bournemouth BMX Club Finished Male 11 52
10 Jack Bodman Bournemouth BMX Club Finished Male 11 48
11 Harvey Howard Preston Pirates BMX Club Finished Male 11 45
12 Nicholas Oaten Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 11 42
13 Alex Brookes Preston Pirates BMX Club Finished Male 10 39
14 Tom Stokes Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 36
15 Samuel Avison Leeds BMX Club Finished Male 11 33
16 Ashton Cross Birmingham BMX Club Finished Male 11 30
17 Jay Fairbank Preston Pirates BMX Club Finished Male 11 28
18 Sydney Allen Braintree BMX Racing Club Finished Male 11 26
19 Alex Reade Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 11 24
20 Daniel Robertson Ride On Finished Male 11 22
21 Ben Bates Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 11 20
22 Callum McCafferty Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 11 19
23 Sam Rhodes Preston Pirates BMX Club Finished Male 11 18
24 Joe McHugh Preston Pirates BMX Club Finished Male 11 17
25 Morgan Turner Bolsover & District Cyclin... Finished Male 11 16
26 Alfie Lovell Bristol BMX Club Finished Male 11 15
27 Ellis Burgess Preston Pirates BMX Club Finished Male 11 14
28 Broden Haworth Bournemouth BMX Club Finished Male 11 13
29 Evan Watson Gosport BMX Club Finished Male 11 12
30 Benjamin Starkey Hayes Hawks BMX Club Finished Male 11 11
31 Ben Redstone Preston Pirates BMX Club Finished Male 11 10
32 Connor Hurry Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 11 9
33 Alfie Salmon Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 11 8
34 Lewis White Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 11 7
35 Luke Edwards Finished 0
36 Joshuah Werner Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Male 11 5
37 Ashley Evans Warsop Wheelies BMX Club Finished Male 11 4
38 Scott Dell Hayes Hawks BMX Club Finished Male 11 3

Confirmed Results

Race name: Male 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mason Chidley Manchester BMX Club Finished Male 12 100
2 Rhys Deans Gosport BMX Club Finished Male 12 90
3 Oliver Rowe Club Cyclopark Finished Male 12 80
4 Nathan Wood Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 12 75
5 Tyrell Cooper-Nelson Derby BMX Club Finished Male 12 70
6 Ethan Squibb Decoy BMX Club Finished Male 12 65
7 Charlie O'Grady Braintree BMX Racing Club Finished Male 12 60
8 Jacob Watkinson Preston Pirates BMX Club Finished Male 12 56
9 Finlay Mead Decoy BMX Club Finished Male 12 52
10 Ryan Brookes Preston Pirates BMX Club Finished Male 11 48
11 James King Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 12 45
12 Jake Greene Derby BMX Club Finished Male 12 42
13 Jack Gordon-Stables Andover BMX Club Finished Male 12 39
14 Jake Coombs Braintree BMX Racing Club Finished Male 12 36
15 Lochlan Dudley Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 12 33
16 Tyreese Bradshaw Derby BMX Club Finished Male 12 30
17 Matthew Quinn Blackpool BMX Club Finished Male 12 28
18 Callum Knight Redditch Premiers BMX Club Finished Male 12 26
19 Iwan Ellis-Davies Cornwall BMX Racing Club Finished Male 12 24
20 Christopher Ashton Mid Lancs BMX Finished Male 12 22
21 Charlie Roast Decoy BMX Club Finished Male 12 20
22 Ted Dalleywater Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 12 19
23 Jack Bonney Goldcoast Finished Male 12 18
24 Ethan Wallace Redditch Premiers BMX Club Finished Male 12 17
25 Jake Evans G.E.T Racing Finished Male 12 16
26 Samuel Gladding Hayes Hawks BMX Club Finished Male 12 15
27 Lee Butson Braintree BMX Racing Club Finished Male 12 14
28 Joe Parr Mid Lancs BMX Finished Male 12 13
29 Alfie Sexton Gosport BMX Club Finished Male 12 12
30 Samuel Alexander Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 12 11
31 Lewis Scougall Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished Male 12 10
32 Jake Evans Birmingham BMX Club Finished Male 12 9
Finley Baker Exeter Eagles BMX Racing Club Did not start Male 12 0

Confirmed Results

Race name: Male 13

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ross Cullen Preston Pirates BMX Club Finished Male 12 100
2 Josh Peters Braintree BMX Racing Club Finished Male 12 90
3 Owen Poulter Derby BMX Club Finished Male 13 80
4 Lewis Locker Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 13 75
5 Callum Edwards Wrekin Riders Finished Male 13 70
6 CJ Darby Mid Lancs BMX Finished Male 13 65
7 Tian Isidore Peckham Challengers BMX Club Finished Male 13 60
8 Finn Hall Preston Pirates BMX Club Finished Male 12 56
9 Cameron Poulter Derby BMX Club Finished Male 13 52
10 Lewis Barrett Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 13 48
11 Joshua Coppin T & J Racing (BMX) Finished Male 12 45
12 Daniel Blanche Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 13 42
13 Lewis Giles Gosport BMX Club Finished Male 13 39
14 Max Peace Derby BMX Club Finished Male 13 36
15 Myles Fisher Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 13 33
16 Guy Sharp Derby Ssquared Finished Male 13 30
17 Jamie Norris-Still Mid Lancs BMX Finished Male 13 28
18 Lewis Parker BMX Isle of Man Finished Male 13 26
19 Dieren Macauley-Perry Peckham Challengers BMX Club Finished Male 13 24
20 Adam Davis Finished 0
21 Liam Cremin Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 13 20
22 Daniel Walker Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 13 19
23 Aaron McNally Finished 0
24 Samuel Major Braunton BMX Club Finished Male 13 17
25 Cameron Jackson Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 13 16
26 Aaron Ayling Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 13 15
27 Cain Donovan Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 13 14
28 Leon Curley Finished 0
29 Matthew Campbell Finished 0
Fraser Dudley Nottingham Outlaws BMX Club Did not start Male 13 0
Theo Glinos Did not start Male 13 0
Jake Kennedy Gosport BMX Club Did not start Male 13 0
Noah Shriever Barking & Dagenham BMX Clu... Did not start Male 13 0

Confirmed Results

Race name: Male 14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Wilfred Njuguna Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 14 100
2 Harley Taylor Birmingham BMX Club Finished Male 14 90
3 Gideon Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Male 13 80
4 Loui McConnell Leeds BMX Club Finished Male 14 75
5 Benjamin Armitage Decoy BMX Club Finished Male 14 70
6 Eddie Moore T & J Racing (BMX) Finished Male 14 65
7 Max Lewis Peckham Challengers BMX Club Finished Male 14 60
8 Rhys Trotter Bournemouth BMX Club Finished Male 14 56
9 Haydon Green Decoy BMX Club Finished Male 14 52
10 Evan Tulloch Club Cyclopark Finished Male 14 48
11 Harry Baker Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 14 45
12 Daniel Leak Bristol BMX Club Finished Male 14 42
13 Nathan Marsh Manchester BMX Club Finished Male 14 39
14 Aaron Dalleywater Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 14 36
15 Rio Gohil Hayes Hawks BMX Club Finished Male 14 33
16 Joseph Brewer Hayes Hawks BMX Club Finished Male 14 30
17 Ben Featherstone North East BMX Club Finished Male 14 28
18 George Moret Braintree BMX Racing Club Finished Male 14 26
19 Jamie Fennell Birmingham BMX Club Finished Male 14 24
20 Oliver Haynes Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 14 22
21 Sam Iddon Mid Lancs BMX Finished Male 14 20
22 Sonny Fowler Hayes Hawks BMX Club Finished Male 14 19
23 Matthew Malone Finished 0
24 Farrell Rivers Birmingham BMX Club Finished Male 14 17
25 Brynley Savage Bournemouth BMX Club Finished Male 14 16
26 Joshua Legrove Braintree BMX Racing Club Finished Male 14 15
27 Kody Evans G.E.T Racing Finished Male 14 14
28 Charlie Yates Manchester BMX Club Finished Male 14 13
29 Shane Redgewell Braintree BMX Racing Club Finished Male 14 12
30 Sam Murphy Finished 0
31 Joseph Saunders Manchester BMX Club Finished Male 14 10
32 Eoin Corrigan Finished 0
33 Matthew Fazackerley Manchester BMX Club Finished Male 14 8
David Dorney Did not start 0
Charlie Nelson Peckham Challengers BMX Club Did not start Male 14 0
TJ Yates G.E.T Racing Did not start Male 14 0

Confirmed Results

Race name: Male 15

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Critchlow Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 15 100
2 Robert Jesson Source Route 55 Finished Male 15 90
3 Thomas Novis Decoy BMX Club Finished Male 15 80
4 Lee Golder Braintree BMX Racing Club Finished Male 15 75
5 Jacob Hutson Peckham Challengers BMX Club Finished Male 15 70
6 Kye Whyte Peckham Challengers BMX Club Finished Male 14 65
7 Joshua Wallis Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 15 60
8 Ryan Hutchinson Braintree BMX Racing Club Finished Male 15 56
9 Ben Carnill Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 15 52
10 Joshua Moore T & J Racing (BMX) Finished Male 15 48
11 Scott Dominguez Cornwall BMX Racing Club Finished Male 15 45
12 Barnie Preece Merton Saints BMX Club Finished Male 15 42
13 Ricardo Addymellor Manchester BMX Club Finished Male 15 39
14 Callum Raven Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 15 36
15 Spencer McLeod Manchester BMX Club Finished Male 15 33
16 Joshua Butson Braintree BMX Racing Club Finished Male 15 30
17 Jake Jones Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 15 28
18 Ewan Stark Merton Saints BMX Club Finished Male 15 26
19 Charlie Giles Braintree BMX Racing Club Finished Male 15 24
20 Harry Little Bristol BMX Club Finished Male 15 22
21 Ethan Cremin Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 15 20
22 Aaron Edwards Finished 0
23 Thomas Harrison Club Cyclopark Finished Male 15 18
24 Liam Wilson Mid Lancs BMX Finished Male 15 17
25 Connor Preston Roch Valley Raiders Finished Male 15 16
26 Alex Kite Bristol BMX Club Finished Male 15 15
27 Joseph Owen-Matthews Birmingham BMX Club Finished Male 15 14
28 Jordan Mullock Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Male 15 13
29 Jake Campbell Finished 0

Confirmed Results

Race name: Male 16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ross Sharp Preston Pirates BMX Club Finished Male 16 100
2 Liam Brown Factory Doublecross UK Finished Male 16 90
3 Lewis Kesterton The Hub Club Finished Male 16 80
4 Owen Baxter Club Cyclopark Finished Male 16 75
5 Tyler Caddy Cornwall BMX Racing Club Finished Male 16 70
6 Blaine Bradford Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 16 65
7 Oliver Webley Birmingham BMX Club Finished Male 16 60
8 Joshua Haynes Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 16 56
9 George Hawker Manchester BMX Club Finished N/A 52
10 Roy Jones Burnham BMX Club Finished Male 16 48
11 Jordan Hatcher Bournemouth BMX Club Finished Male 16 45
12 Will Smith Haro 365 BMX Racing Finished Male 16 42
13 Fabian Shaw Peckham Challengers BMX Club Finished Male 16 39
14 Willis White North East BMX Club Finished Male 16 36
15 Elliot Pateman Bournemouth BMX Club Finished Male 16 33
16 Nathan Hastings Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 16 30
17 Mitchel Squibb Decoy BMX Club Finished Male 16 28
18 Callum Horsley Birmingham BMX Club Finished Male 16 26
19 Aaron Massay Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 16 24
20 Adam Chambers Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 16 22
21 Aaron Geary Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 16 20
22 Bradlee Novis Decoy BMX Club Finished Male 16 19
23 Fergus Barker Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Male 16 18
24 Nathan Turner Manchester BMX Club Finished Male 16 17
25 William Turton Birmingham BMX Club Finished Male 16 16
26 Jack Hall Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 16 15
27 Jake Newman Ipswich BMX Club Finished Male 16 14
28 Chance Walters Birmingham BMX Club Finished Male 16 13
29 Mark Louden Cumbernauld Centurions BMX Clu... Finished Male 16 12
30 Dom Hodson Decoy BMX Club Finished Male 16 11
Louis Coxon Nottingham Outlaws BMX Club Did not start Male 16 0

Confirmed Results

Race name: Male 17-29

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dominic Skidmore Balby Academy Of Sport - BMX Finished Male 17-24 100
2 Adam Brazil Burnham BMX Club Finished Male 17-24 90
3 Antony Tuffs Finished Male 25-29 0
4 Oliver Cutmore Braintree BMX Racing Club Finished Male 17-24 75
5 Robert Hawker Manchester BMX Club Finished Male 17-24 70
6 Robbie Goodman Ipswich BMX Club Finished Male 25-29 65
7 Joshua Hanlon Goldcoast Finished Male 17-24 60
8 Jordan Smith Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 17-24 56
9 Michael Brown Preston Pirates BMX Club Finished Male 25-29 52
10 Michael Hawker Manchester BMX Club Finished Male 17-24 48
11 Michael Smart Green Machine BMX Finished Male 25-29 45
12 Connor Swain Leeds BMX Club Finished Male 17-24 42
13 Alex Brown Gosport BMX Club Finished Male 17-24 39
14 Michael Cummins Bradford Bandits BMX Racing Cl... Finished Male 17-24 36
15 Harry Stickley Andover BMX Club Finished Male 17-24 33
16 Harvey Hutson Peckham Challengers BMX Club Finished Male 17-24 30
17 Michael Njuguna Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 17-24 28
18 Joshua Tucker Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 17-24 26
19 James Horwood Runnymede Rockets Finished Male 17-24 24
20 Michael Ledlie Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 17-24 22
21 Shaun Issitt Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 25-29 20
22 Jordan Taylor-Griffith Manchester BMX Club Finished Male 17-24 19
23 Callum Dalby Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 17-24 18
24 Joshua Nicholas Manchester BMX Club Finished Male 17-24 17
25 James Day Redditch Premiers BMX Club Finished Male 17-24 16
26 Elliot Preece Merton Saints BMX Club Finished Male 17-24 15
27 Matthew Saunders Manchester BMX Club Finished Male 17-24 14
28 Rhys Wood Nuneaton BMX Club Finished Male 17-24 13
29 Jake Cornforth T & J Racing (BMX) Finished Male 17-24 12
30 Joseph Presswood Balby Academy Of Sport - BMX Finished Male 17-24 11
31 Tommy Parker Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 17-24 10
32 Gary Bailey Royal Air Force CC Finished Male 25-29 9
33 Benjamin Waters Bristol BMX Club Finished Male 17-24 8
34 Mathew Abbott Bristol BMX Club Finished Male 17-24 7
35 Ethan Taylor Manchester BMX Club Finished Male 17-24 6
36 Daniel Davis Cornwall BMX Racing Club Finished N/A 5
37 George Bland Mid Lancs BMX Finished Male 17-24 4
38 Caine Newsome Fastlanebmx/Supercross Team Finished Male 17-24 3
39 Albie Hopes Bristol BMX Club Finished Male 17-24 2
40 Louis Cain Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 17-24 1
41 Daniel Shurmer Decoy BMX Club Finished Male 17-24 0
42 Ashley Hatton Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 17-24 0
43 Morgan Woolley Mid Lancs BMX Finished Male 17-24 0
44 Wesley Potter Haro 365 BMX Racing Finished Male 17-24 0
45 Jacob Lee Leeds BMX Club Finished Male 17-24 0
46 Jamie Evans Warsop Wheelies BMX Club Finished Male 17-24 0
47 James Edge Derby BMX Club Finished Male 17-24 0
48 Jamie Alexander Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 17-24 0
49 Shane Dean Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 17-24 0
50 Robert McPake Bathgate BMX Club Finished Male 17-24 0
51 Kieran Marsh Manchester BMX Club Finished Male 17-24 0
52 James Taylor Bristol BMX Club Finished Male 17-24 0
53 John Ward Finished 0
54 Michael Mckenzie Goldcoast Finished Male 17-24 0
Samuel Leggett Tiverton BMX Club Did not start Male 17-24 0
Bradley Minns Harworth Hurricanes BMX Club Did not start Male 17-24 0
Daniel Whyte Peckham Challengers BMX Club Did not start Male 17-24 0

Confirmed Results

Race name: Veteran (40+)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ian Sharp Preston Pirates BMX Club Finished Veteran 100
2 Peter Power Manchester BMX Club Finished Veteran 90
3 Karl Sanderson Finished Veteran 80
4 Darren O'Brien Birmingham BMX Club Finished Veteran 75
5 Martin Parker SE Racing UK Finished Veteran 70
6 John Hines Manchester BMX Club Finished Veteran 65
7 Tony Fleming Blackpool BMX Club Finished Veteran 60
8 Keith Bryceland THRILL UK Finished Veteran 56
9 Dylan Jackson Cheshire Ghostriders BMX Finished Veteran 52
10 Neil Stewart Pure Bicycles Finished Veteran 48
11 Christopher Potter Haro 365 BMX Racing Finished Veteran 45
12 Tony Phillips-Pitman Finished Veteran 42
13 Ian Wallace Redditch Premiers BMX Club Finished Veteran 39
14 Eamonn Wyer Finished 0
15 David Russell Western Titans BMX Club Finished Veteran 33
16 Bernard Schaale Bournemouth BMX Club Finished Veteran 30
17 Paul Phillips Leeds BMX Club Finished Veteran 28
18 Michael Ellis Derby BMX Club Finished Veteran 26
19 Sean Bowditch Birmingham BMX Club Finished Veteran 24
20 Simon Greene Derby BMX Club Finished Veteran 22
21 James McNally Finished 0
22 Tristan Nunn Roch Valley Raiders Finished Veteran 19
23 Stephen Clancy BMX Isle of Man Finished Veteran 0
Lar Massey Did not start 0

Confirmed Results

Race name: Championship Men (17+)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jacob Roberts Manchester BMX Club Finished Male 17-24 150
2 Mark Maddox Wrekin Riders Finished Male 25-29 135
3 Ashley Davey Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 17-24 120
4 Mitch Brooks Bristol BMX Club Finished Male 17-24 112
5 Connor Daniel Gosport BMX Club Finished Male 17-24 105
6 Jimmy Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Male 16 97
7 Thomas Palmer Burnham BMX Club Finished Male 25-29 90
8 Paddy Sharrock Mid Lancs BMX Finished Male 15 84
9 Christopher Potter Braintree BMX Racing Club Finished Male 17-24 78
10 Cameron Jeffers Mid Lancs BMX Finished Male 17-24 72
11 George Warner Andover BMX Club Finished Junior Men 67
12 Dean Reeves Peckham Challengers BMX Club Finished Male 17-24 63
13 Jake Power Manchester BMX Club Finished Male 16 58
14 Bardolph Kerr Hayes Hawks BMX Club Finished Male 17-24 54
15 Luke McNab Finished Male 17-24 49
16 Braden Bradford Nottingham Outlaws BMX Club Finished Junior Men 45
17 Declan Ashcroft-Pemberton Cheshire Ghostriders BMX Finished Junior Men 42
18 Lee Green Finished Male 17-24 39
Taylor Andrews Braintree BMX Racing Club Did not start Male 17-24 0

Confirmed Results

Race name: Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Curtis Manaton Burnham BMX Club Finished Elite Male 150
2 Scott Waterhouse Gosport BMX Club Finished Elite Male 135
3 Kelvin Batey Balby Academy Of Sport - BMX Finished Elite Male 120
4 Laurence Mapp Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 25-29 112
5 Ryan Stack Burnham BMX Club Finished Junior Men 105
6 Calum Strickland Manchester BMX Club Finished Elite Male 97
7 Grant Hill Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Elite Male 90
8 Liam Phillips Burnham BMX Club Finished Elite Male 84
9 Daniel McBride Decoy BMX Club Finished Elite Male 78
10 Andrew Clucas Manchester BMX Club Finished Male 17-24 72
11 Kieron McAvoy Cheshire Ghostriders BMX Finished Male 25-29 67
12 Kyle Evans Preston Pirates BMX Club Finished Elite Male 63
13 Jordan Hayes Leeds BMX Club Finished Elite Male 58
14 Daniel Pullen Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Junior Men 54