Twickenham CC Cross/Central League Round 10

Cyclo-Cross , Hayes – Sunday, 15 Dec 2013

Event Details

Event URN:

272631

Start Date:

Sun, 15th Dec 2013

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Hillingdon Cycle Circuit, Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP
View map

Series:

Central League

Entry close date

Tue, 10th Dec 2013

The Races

Date Start Race name Classification Band Rider Cat Race length
15/12/13 10:30 U10 Go-Cross None Under 12 ---
15/12/13 10:45 U12 Go-Cross None Under 12 ---
15/12/13 11:15 Youth Category B CX Band 4 Youth ---
15/12/13 11:15 Novice Women Go-Cross None N/A ---
15/12/13 12:30 Junior Men Category B CX Band 4 Junior 40 mins
15/12/13 12:30 Women Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vete... 40 mins
15/12/13 12:30 Veteran 50+ Category B CX Band 4 Vet 50+ ---
15/12/13 12:30 Veteran 40-49 Category B CX Band 4 Vet 40-49 40 mins
15/12/13 11:15 Novice Men Go-Cross None N/A ---
15/12/13 14:00 Senior Men Category B CX Band 4 Senior 01 hr

View All

Enter a Race

Race U10
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 15/12/13 10:30 Go-Cross None Under 12
Entry: On Day: (£2.00)
Race U10
Sun 15/12/13 - 10:30
Classification: Go-Cross
Band: None
Rider Cat: Under 12
Entry: On Day: (£2.00)
Race U12
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 15/12/13 10:45 Go-Cross None Under 12
Entry: On Day: (£2.00)
Race U12
Sun 15/12/13 - 10:45
Classification: Go-Cross
Band: None
Rider Cat: Under 12
Entry: On Day: (£2.00)
Race Youth
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 15/12/13 11:15 Category B CX Band 4 Youth
Entry: On Day: (£8.00)
Race Youth
Sun 15/12/13 - 11:15
Classification: Category B
Band: CX Band 4
Rider Cat: Youth
Entry: On Day: (£8.00)
Race Novice Women
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 15/12/13 11:15 Go-Cross None N/A
Entry: On Day: (£10.00)
Race Novice Women
Sun 15/12/13 - 11:15
Classification: Go-Cross
Band: None
Rider Cat: N/A
Entry: On Day: (£10.00)
Race Junior Men
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/12/13 12:30 Category B CX Band 4 Junior 40 mins
Entry: On Day: (£15.00)
Race Junior Men
Sun 15/12/13 - 12:30
Duration: 40 mins
Classification: Category B
Band: CX Band 4
Rider Cat: Junior
Entry: On Day: (£15.00)
Race Women
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/12/13 12:30 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Veteran, Women 40 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Race Women
Sun 15/12/13 - 12:30
Duration: 40 mins
Classification: Category B
Band: CX Band 4
Rider Cat: Junior, Senior, Veteran, Women
Entry: On Day: (£18.00)
Race Veteran 50+
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 15/12/13 12:30 Category B CX Band 4 Vet 50+
Entry:
Race Veteran 50+
Sun 15/12/13 - 12:30
Classification: Category B
Band: CX Band 4
Rider Cat: Vet 50+
Entry:
Race Veteran 40-49
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/12/13 12:30 Category B CX Band 4 Vet 40-49 40 mins
Entry: On Day: (£18.00)
Race Veteran 40-49
Sun 15/12/13 - 12:30
Duration: 40 mins
Classification: Category B
Band: CX Band 4
Rider Cat: Vet 40-49
Entry: On Day: (£18.00)
Race Novice Men
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 15/12/13 11:15 Go-Cross None N/A
Entry: On Day: (£10.00)
Race Novice Men
Sun 15/12/13 - 11:15
Classification: Go-Cross
Band: None
Rider Cat: N/A
Entry: On Day: (£10.00)
Race Senior Men
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 15/12/13 14:00 Category B CX Band 4 Senior 01 hr
Entry: On Day: (£18.00)
Race Senior Men
Sun 15/12/13 - 14:00
Duration: 01 hr
Classification: Category B
Band: CX Band 4
Rider Cat: Senior
Entry: On Day: (£18.00)

Confirmed Results

Race U10

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Caelan Miller East London Velo Finished Under 12 0
2 Jude Chamberlain Team Milton Keynes Finished Under 12 0
3 Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
4 Jack Hartrey Kingston Junior Cycle Club Finished Under 12 0
5 Ruben Snelson Team Milton Keynes Finished Under 12 0
6 Joseph Hadsley Bedfordshire Road Cycling Club Finished Under 12 0
7 Nathan Hardy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
8 Rosie Dunbar Bedfordshire Road Cycling Club Finished Under 12 0
9 Harry Penman Finished 0
10 Henry Peet Team Milton Keynes Finished Under 12 0
11 Alex Franks Kingston Junior Cycle Club Finished Under 12 0
12 Kieron Rice-Williams A5 Rangers CC Finished Under 12 0
13 Liam O'Donnell Charlotteville CC Finished Under 12 0
14 Astrid Spragg Hillingdon Slipstreamers Finished Under 12 0
15 Leeya Hussain Icknield Road Club Finished Under 12 0
16 Yusuf Hussain Finished Under 12 0
17 Incj Yorke Finished 0
18 Natasha Daly Finished Under 12 0
Show More

Race U12

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Gabriel Banner Hillingdon Slipstreamers Finished Under 12 0
2 Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 0
3 Skip Snelson Team Milton Keynes Finished Under 12 0
4 Benjamin Griffin Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 0
5 Jemma Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished Under 12 0
6 Joel Corbishley Team Milton Keynes Finished Under 12 0
7 Jenna Miles Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 0
8 Archie Peet Team Milton Keynes Finished Under 12 0
9 Sammy Gage Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 0
10 Alex Wetherill Team Milton Keynes Finished Under 12 0
11 Duncan Pritchard Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
12 Aimee Zygo Team Milton Keynes Finished Under 12 0
13 Millie Couzens Bicester Millennium CC Finished Under 12 0
14 Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
15 Oliver Dawson Hillingdon Slipstreamers Finished Under 12 0
16 Sebastian Rice-Williams A5 Rangers CC Finished Under 12 0
17 Emily Moon Team Milton Keynes Finished Under 12 0
18 Sufiyan Hussain Icknield Road Club Finished Under 12 0
19 Shannon Daly Finished Under 12 0
20 Beatie Daniuf Finished 0
Show More

Race Youth

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Cai Davies Welwyn Wheelers CC Finished Youth 20
2 Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished Youth 16
3 Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished Youth 12
4 Toby Miles Welwyn Wheelers CC Finished Youth 9
5 Callum Macleod Palmer Park Velo RT Finished Youth 7
6 Conall Brown Hemel Hempstead CC Finished Youth 5
7 Harry Rose Palmer Park Velo RT Finished Youth 4
8 Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished Youth 3
9 Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished Youth 2
10 Jacob Tresham Team Milton Keynes Finished Youth 1
11 Alexi Edwards Welwyn Wheelers CC Finished Youth 0
12 Thomas Timberlake Finished Youth 0
13 Thomas Zygo Team Milton Keynes Finished Youth 0
14 Josie Griffin Welwyn Wheelers CC Finished Youth 6
15 Gwilym Park Welwyn Wheelers CC Finished Youth 0
16 Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished Youth 4
17 Elliot Haigh Team Milton Keynes Finished Youth 0
18 Jamie Lloyd Team Milton Keynes Finished Youth 0
19 Josh Murphy Finished N/A 0
20 Lorna Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished Youth 3
21 Jamie Dene Welwyn Wheelers CC Finished Youth 0
22 Karl Shrowder Icknield Road Club Finished Youth 0
23 Kathryn Anderson Welwyn Wheelers CC Finished Youth 2
24 Millie Gage Welwyn Wheelers CC Finished Youth 1
25 Tom Couzens Bicester Millennium CC Finished Youth 0
26 Elspeth Grace Welwyn Wheelers CC Finished Youth 0
27 Noah Tresham Team Milton Keynes Finished Youth 0
28 Niall Dawkins Hillingdon Slipstreamers Finished Youth 0
29 Nick Day Team Milton Keynes Finished Youth 0
30 Harriet Mellor Hillingdon Slipstreamers Finished Youth 0
31 Tom Williamson Hemel Hempstead CC Finished Youth 0
32 Christopher Wilkins Team Milton Keynes Finished Youth 0
33 Morgan Evans Hillingdon Slipstreamers Finished Youth 0
34 Elsa Kristiansen Finished 0
Show More

Race Novice Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Marina Lim Finished 0
2 Judith Wetherill Finished 0

Race Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Joshua Mitchell Bicester Millennium CC Finished Junior 3
2 Henry Dawson Prestige Velo Club Finished Junior 2
3 Tom Sefton Palmer Park Velo RT Finished Junior 1
4 Tom Plant Bicester Millennium CC Finished N/A 0

Race Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Elanor Cadzow Bonito Squadra Corse Finished Senior 20
2 Sol Findley Twickenham CC Finished Veteran 16
3 Hannah Ormesher North Road CC Finished Senior 12
4 Helen Boatman Team Milton Keynes Finished Veteran 0
5 Christina White Team Milton Keynes Finished Veteran 7
6 Naomi Woodland Team Trisports Finished N/A 5
7 Samantha Hughes-Dowdle Team Milton Keynes Finished Senior 0
8 Sasha Quarrington Zappi's Ladies Team Finished Junior 3
9 Elodie Levis Team Trisports Finished N/A 0
10 Hilary Hillhouse Kingston Wheelers CC Finished Veteran 1
11 Katie Edwards Bedfordshire Road Cycling Club Finished Senior 0
12 Jo Stead Twickenham CC Finished Senior 0
13 Brenda Bozwood Davies Team Trisports Finished Veteran 0
14 Lauren Randall Icknield Road Club Finished Junior 0
Show More

Race Veteran 50+

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Duncan Schwier Twickenham CC Finished Vet 50+ 20
2 Steve James Bedfordshire Road Cycling Club Finished Vet 50+ 16
3 Sam Williamson Hemel Hempstead CC Finished Vet 50+ 12
4 Philip Cooper Finished Vet 50+ 9
5 Marek Glowinski VC Londres Finished Vet 50+ 7
6 Chris Macleod Palmer Park Velo RT Finished Vet 50+ 5
7 Mark Eidem Hillingdon Triathletes Finished N/A 0
8 Keith Perry Team Trisports Finished Vet 50+ 3
9 Paul Burgoine Finchley Racing Team Finished N/A 0
10 Graham Mackie Team Milton Keynes Finished N/A 0
11 Geoffrey Booker Oxonian CC Finished N/A 0
12 Tony Shortland Team Trisports Finished N/A 0
13 Sven Olsen Finished 0
14 Paul Banner Kingston Wheelers CC Finished Vet 50+ 0
15 Paul Haigh Team Milton Keynes Finished N/A 0
16 Stuart Walters Kettering CC Finished Vet 50+ 0
17 Ian Tunnicliffe Team Milton Keynes Finished N/A 0
18 Jeremy Evans Finished N/A 0
19 Martin Dawson Prestige Velo Club Finished N/A 0
Show More

Race Veteran 40-49

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Roy Chamberlain Corley Cycles - Drops RT Finished Vet 40-49 20
2 Chris Smith Team Milton Keynes Finished Vet 40-49 16
3 Paul Douglas Finished Senior 0
4 Neil Simpson London Phoenix CC Finished Vet 40-49 9
5 Alex Peeke Welwyn Wheelers CC Finished Vet 40-49 7
6 Richard Gostick Reading CC Finished Vet 40-49 5
7 Martin Winter Twickenham CC Finished Vet 40-49 4
8 Dave Spragg Kingston Wheelers CC Finished Vet 40-49 3
9 Dil Wetherill Team Trisports Finished Vet 40-49 2
10 Bryan Holland North Road CC Finished Vet 40-49 0
11 Graham Frogley Bicester Millennium CC Finished Vet 40-49 0
12 Brian Primett Team Milton Keynes Finished N/A 0
13 David Kiely North Road CC Finished N/A 0
14 David Micklewright Hillingdon Triathletes Finished N/A 0
15 Michael Clark Team Trisports Finished N/A 0
16 David Olney Bedfordshire Road Cycling Club Finished Vet 40-49 0
17 John McDowall North Road CC Finished N/A 0
18 Simon Young Hitchin Nomads CC Finished 0
19 Robert Corbishley Team Milton Keynes Finished Vet 40-49 0
20 Jonathan Plant Bicester Millennium CC Finished N/A 0
21 Paul Moon Team Milton Keynes Finished N/A 0
22 Murray Winterfrost Twickenham CC Finished Vet 40-49 0
23 Aleck Hornshaw Club Corley Cycles Finished Vet 40-49 0
24 Chris Pinnell Hillingdon Triathletes Finished Veteran 0
25 Neil Hardy Finished N/A 0
26 Joe Richardson Finished 0
27 David Yorke Verulam CC Finished Vet 40-49 0
Show More

Race Novice Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Phil Rose Finished N/A 0
2 Graeme Taylor WDMBC/Specialized Ruislip Finished N/A 0
3 David Cook Finished 0
4 Tom Bowker Hackney GT Finished N/A 0
5 John Laird Finished Vet 40-49 0
6 Matthew Siggins Hemel Hempstead CC Finished N/A 0

Race Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Neil Ellison WDMBC/Specialized Ruislip Finished Senior 20
2 Steve Golla High Wycombe Cycling Club Finished Senior 16
3 Sean Downing Finished 0
4 David Vaughan North Road CC Finished Senior 9
5 Mike Wragg Arbis - Colbert Cycles RT Finished Senior 7
6 Philip Hersey Eagle RC Finished Senior 5
7 Richard Collins Imperial Racing Team Finished Vet 40-49 4
8 Tom Underhill Hackney GT Finished Senior 3
9 Joe Hickerton Finished Senior 0
10 Jorge Ribeiro Manso WDMBC/Specialized Ruislip Finished N/A 0
11 Jason Pitt AW Cycles Finished Senior 0
12 Chris Jenkins Kingston Wheelers CC Finished Senior 0
13 George Kirkin Imperial Racing Team Finished Senior 0
14 Ross Poulton Icknield Road Club Finished N/A 0
15 Julian Thrasher LBRCC Finished Senior 0
16 John Armstrong Welwyn Wheelers CC Finished Senior 0
17 Nicholas Classick Hackney GT Finished Vet 40-49 0
18 Christos Pagidas Twickenham CC Finished Senior 0
19 Gavin Mitchell Twickenham CC Finished Senior 0
20 Matthew Walsh Zappi's Cycling Club Finished Senior 0
21 David Newman Westerley CC Finished Senior 0
22 James Walsh Hemel Hempstead CC Finished Senior 0
23 Malcolm Woolsey Westerley CC Finished N/A 0
Show More

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk

Great Britain Cycling Team kit 15/16