Event URN:
270918
Start date:
Sat, 5th Oct 2013
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Allestree Park
Duffield Road, Allestree, Derby, DE22 2ET
( View map )
Series:
Notts & Derby League
Online Entry FAQs
Entry close date
Tue, 1st Oct 2013
Event promoted by:
South Pennine RC ( website )
Event website:
http://ndcxl.org.uk
Event organiser:
Mrs Heather Wimble
9 Windmill Road
Etwall
Derby
Derbyshire
DE65 6JX
hrwimble@gmail.com
Cheques payable to:
N/A
Download Entry Form
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
5 Oct 13 11:00 Under 9 Go-Cross None Under 12 10 mins
5 Oct 13 11:25 Under 12 Go-Cross None Under 12 15 mins
5 Oct 13 12:01 U14 Boys Category B CX Band 5 Youth
5 Oct 13 12:02 U14 Girls Category B CX Band 5 Youth

View All

Event Location:

Duffield Road,
Allestree,
Derby,
DE22 2ET

Race: Under 9

View Entrants

Online entry closed 6 months 22 days 7 hours 17 minutes 53 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Oct 13 11:00 Go-Cross None Under 12 10 mins

Race: Under 12

View Entrants

Online entry closed 6 months 22 days 7 hours 17 minutes 53 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Oct 13 11:25 Go-Cross None Under 12 15 mins

Race: U14 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Oct 13 12:01 Category B CX Band 5 Youth ---

Race: U14 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Oct 13 12:02 Category B CX Band 5 Youth ---

Race: U16 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Oct 13 12:00 Category B CX Band 4 Youth ---

Race: U16 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Oct 13 12:02 Category B CX Band 4 Youth ---

Race: Women

View Entrants

Online entry closed 6 months 22 days 7 hours 17 minutes 53 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Oct 13 13:00 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vete... ---

Race: Junior Men

View Entrants

Online entry closed 6 months 22 days 7 hours 17 minutes 53 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Oct 13 14:30 Category B CX Band 4 Junior 50 mins

Race: Senior Men

View Entrants

Online entry closed 6 months 22 days 7 hours 17 minutes 53 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Oct 13 14:30 Category B CX Band 4 Senior, Vet 40-49 50 mins

Race: Veteran 40-49

View Entrants

Online entry closed 7 months 19 days 7 hours 17 minutes 53 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Oct 13 13:00 Category B CX Band 4 Vet 40-49 ---

Race: Veteran 50+

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Oct 13 13:00 Category B Cyclo-Cross Category B Vet 50+ ---

Race: Veteran Men

View Entrants

Online entry closed 6 months 22 days 7 hours 17 minutes 53 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Oct 13 13:00 Category B CX Band 4 Vet 40-49, Vet 50+ ---

Race: Youth

View Entrants

Online entry closed 6 months 22 days 7 hours 17 minutes 53 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
5 Oct 13 12:00 Category B CX Band 4 Youth 30 mins

Provisional Report and Results

Posted 06/10/2013 - British Cycling

Scott UK rider Dieter Droger wins R5 of the Notts and Derby League.. [more]


Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Ellis Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Youth 6
2 Tom Dussek Nottingham Clarion CC Finished Youth 4
3 James Swadling Nottingham Clarion CC Finished Youth 3
4 Oliver Snodden Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Youth 2
5 George Swindell Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Youth 1
6 Joshua Scales Derby Mercury RC Finished Youth 0
7 Finn Mansfield Nottingham Clarion CC Finished Youth 0
8 Alex Haines Leicestershire Road Club Finished Youth 0
9 John Webster Matlock CC Finished Youth 0
10 Timothy Elsmore-Martin Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Youth 0
11 Mark Zanker Leicestershire Road Club Finished Youth 0
12 Ethan Wilmot Derby Mercury RC Finished Youth 0
13 Taylor Marshall Belper BC Finished Under 12 0
14 Callum Core Lichfield City CC Finished Youth 0
15 Cale Lindecke Bolsover & District Cyclin... Finished Youth 0
16 Nick Edwards Matlock CC Finished Youth 0
17 Joe Halla Finished 0
18 James Luscombe Derby Mercury RC Finished Youth 0
19 Peter Avery Nottingham Clarion CC Finished Youth 0
20 Thomas Longden North Cheshire Clarion Finished Youth 0
21 James Ingram Plomesgate CC Finished N/A 0
22 Will Beech Nottingham Clarion CC Finished Youth 0
23 Jacob Gray Derby Mercury RC Finished Youth 0
24 Lucas Crapper Bolsover & District Cyclin... Finished Youth 0
25 Benjamin Palmer Nottingham Clarion CC Finished Youth 0
26 Aaron Young Bolsover & District Cyclin... Finished 0

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Poppy Wildman Nottingham Clarion CC Finished Youth 6
2 Elena Smith Matlock CC Finished Youth 4
3 Isabel Darvill VC Lincoln Finished Youth 3
4 April Tacey Leicestershire Road Club Finished Youth 2
5 Lucy Nelson Solihull CC Finished Youth 1
6 Maddie Hubner Nottingham Clarion CC Finished Youth 0
7 Alice Warbrick Derby Mercury RC Finished Youth 0
8 Xan Crees Derby Mercury RC Finished Youth 0
9 Claudia Ash Nottingham Clarion CC Finished Youth 0
10 Isobel Conibear Nottingham Clarion CC Finished Youth 0
11 Olivia Stone Cycle Derby CC Finished Youth 0
12 Jessica Cobbe Leicestershire Road Club Finished Youth 0
13 Sara Gould Matlock CC Finished Youth 0
14 Peta Jarvis 4 Life Triathlon Club Finished Youth 0
15 Marianna Kuszynski Finished 0

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joshua Waters Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Youth 20
2 Tim James Bourne Whls CC Finished Youth 16
3 Oliver Peckover Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Youth 12
4 Kieran Howarth Nottingham Clarion CC Finished Youth 9
5 Scott Hookway Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Youth 7
6 Cameron Orr Matlock CC Finished Youth 5
7 Alan Avery Nottingham Clarion CC Finished Youth 4
8 Daniel Gibson Derby Mercury RC Finished Youth 3
9 Harry Shepherd Club Goldtec Finished Youth 2
10 Bailey Wilmot Derby Mercury RC Finished Youth 1
11 Adam Botterely Finished 0
12 Joshua Bonner Derby Mercury RC Finished Youth 0
13 Jack Bradley Heanor Clarion CC Finished Youth 0
14 Robert Towndrow Nottingham Clarion CC Finished Youth 0
15 Finn Lydon Leicestershire Road Club Finished Youth 0
16 Patrick Boak Nottingham Clarion CC Finished Youth 0
17 Jacob Hubner Nottingham Clarion CC Finished Youth 0
18 Jack Mansfield Nottingham Clarion CC Finished Youth 0
19 Luke Hind Bolsover & District Cyclin... Finished Youth 0
20 Thomas Shaw Heanor Clarion CC Finished Youth 0
21 Sam Marriott Finished Junior 0

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isabelle Boon Derby Mercury RC Finished Youth 6
2 Rosie Wildman Nottingham Clarion CC Finished Youth 4
3 Sophie Beckingham 4 Life Triathlon Club Finished Youth 3
4 Clementine Bird Nottingham Clarion CC Finished Youth 2
5 Madeleine McBrearty Nottingham Clarion CC Finished Youth 1
6 Lana Horsfield Nottingham Clarion CC Finished Youth 0
7 Rebecca Laurel Cycle Derby CC Finished Youth 0
8 Eve Lyon Nutcracker Racing Finished Youth 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Diane Lee Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished Senior 20
2 Sarah Bell Squadra Donne Finished Senior 16
3 Jules Toone Finished Senior 12
4 Tracey Fletcher Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Veteran 9
5 Melissa Mather www.zepnat.com RT/GSG Clothing Finished Senior 7
6 Sian Botteley Squadra Donne Finished Junior 5
7 Christine Howard Matlock CC Finished Veteran 4
8 Marianne Heffron Matlock CC Finished Veteran 3
9 Madeline Smith Bolsover & District Cyclin... Finished Veteran 0
10 Julie Phelan Club Goldtec Finished Veteran 1
11 Louise Wainwright Matlock CC Finished Veteran 0
12 Amy O'Halloran PH-MAS Cycling Finished Senior 0
13 Hilary Johnson Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Veteran 0
14 Bex Wager Bolsover & District Cyclin... Finished Senior 0
15 Caroline Mansfield Nottingham Clarion CC Finished Veteran 0
16 Rebecca Richards Newark Castle CC Finished Junior 0
17 Karen Partington Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
18 Mandie James Ashfield RC Finished 0
19 Eve Roberts Derby Mercury RC Finished N/A 0
20 Ruth Sutherland Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
21 Holly Gould Matlock CC Finished Junior 0
22 Ana Gill Heanor Clarion CC Finished Senior 0
23 Jill Gould Matlock CC Finished N/A 0
24 Julie Scales Derby Mercury RC Finished N/A 0
25 Chloe Astle South Pennine RC Finished Junior 0
26 Lucy Kong Finished Senior 0
27 Tiffany Fletcher VC Long Eaton Finished N/A 0
28 Sarah Bentley Spalding CC Finished N/A 0
29 Claire Rutherford Team Wheelguru Finished Senior 0
30 Louise Reynolds Finished 0
31 Charlotte Jolly Derby Mercury RC Finished N/A 0
32 Andrea Atkinson Finished 0
33 Louise Glysen Matlock CC Finished 0
34 Kate Hoy Finished 0
35 Joanne Barnett Finished 0
36 Susan Smith Beeston Cycling Club Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Poole PH-MAS Cycling Finished Junior 6
2 Thomas Weeds Derby Mercury RC Finished Junior 4
3 Samuel Bentley Spalding CC Finished Junior 3
4 Michael Beech Finished 0
5 Josh Housley Heanor Clarion CC Finished Junior 1
6 Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished Junior 0
7 Campbell Pollock Bourne Whls CC Finished Junior 0

Confirmed Results

Race name: Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dieter Droger Pioneer Scott Syncros Finished Senior 20
2 Andrew Stuart Nottingham Clarion CC Finished Senior 16
3 Jonathan Harper Mansfield RC Finished Senior 12
4 Gareth Whittall Clay Cross Road Team Finished Senior 9
5 Ben Eedy Team Empella Cyclo-Cross.Com Finished Senior 7
6 Kyle Burleigh Fossa Racing Finished Senior 5
7 Daniel Alexander www.zepnat.com RT/GSG Clothing Finished N/A 4
8 Robert Parkin Team Zenith - Buzz Cycles Finished Senior 3
9 Nathan Miller Team Zenith - Buzz Cycles Finished Senior 2
10 Bruce Dalton The Kinesis Morvelo Project Finished Senior 1
11 Joe Atkins Coventry Road Club Finished Senior 0
12 James Thompson Langsett Cycles RT Finished Senior 0
13 Gavin Hardwicke Fossa Racing Finished Senior 0
14 Lewis Tarnai-Wilson Ashfield RC Finished Senior 0
15 Peter Wilbraham Team Elite Finished Senior 0
16 Andrew Hilton Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
17 James Hedley-Smith Clay Cross Road Team Finished Senior 0
18 Christian Aucote Mercia CC - Lloyds Cycles Finished Senior 0
19 Freddy Griffiths Nottingham Clarion CC Finished Senior 0
20 Alan Duncan Sherwood Pines Cycling Club Finished N/A 0
21 Matthew Hall Team Zenith - Buzz Cycles Finished N/A 0
22 Paul Mannion Ashbourne Cycling Finished N/A 0
23 Robert Howden Beeston Cycling Club Finished N/A 0
24 Chi Tang Team Zenith - Buzz Cycles Finished Senior 0
25 Christopher Hayes Bolsover & District Cyclin... Finished Senior 0
26 James Garrett Rugby Velo Finished Senior 0
27 David Archer Bolsover & District Cyclin... Finished Senior 0
28 Paul Lally Frodsham Wheelers/Twelve50 Bik... Finished Senior 0
29 Martin Smith Beeston Cycling Club Finished Senior 0
30 Peter Steed Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
31 Craig Wood Nottingham Clarion CC Finished Senior 0
32 Craig Preece Bolsover & District Cyclin... Finished Senior 0
33 David Steed Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
34 Jamie Walker-Jones Nottingham Clarion CC Finished Senior 0
35 Emil Bobok TFN Triathlon Club Finished N/A 0
36 Stephen Plowright Beeston Cycling Club Finished N/A 0
37 Russell Beardmore Swinnerton Cycles Finished Senior 0
38 Hugo Reynolds Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
39 Lee Hibbett Beeston Cycling Club Finished N/A 0
40 David Franklyne Brixton Cycles Finished Senior 0
41 Alex McCristal Derwent Valley ATC Finished N/A 0
42 Jonathan Radford Finished N/A 0
43 Adrian Hatton Lichfield City CC Finished Senior 0
44 Chris Bailey Lyme RC Finished Senior 0
45 Feargal Ryan Nottingham Clarion CC Finished Senior 0
46 Henry Tayson Finished 0
47 Tim Cooper Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
48 Denis Sherwood Finished 0
49 Simon Hawken Rutrainingtoday CC Finished Senior 0
50 Alex Whiting Bolsover & District Cyclin... Finished Senior 0
51 Matt Woods Finished 0
52 Darius Satongar Manchester Whlrs Club Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Veteran 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dave Ash Nottingham Clarion CC Finished Vet 40-49 20
2 Dan Cook Peak Road Club Finished Vet 40-49 16
3 Kristian Bravin Leicestershire Road Club Finished Vet 40-49 12
4 Matthew Crouch Derby Mercury RC Finished Vet 40-49 9
5 Jonathan Marshall www.zepnat.com RT/GSG Clothing Finished Vet 40-49 7
6 Chris Bradley www.zepnat.com RT/GSG Clothing Finished Vet 40-49 5
7 Robert Wimble www.zepnat.com RT/GSG Clothing Finished Vet 40-49 4
8 Steven Bloor Ashbourne Cycling Finished Vet 40-49 3
9 Geoff Giddings www.zepnat.com RT/GSG Clothing Finished Vet 40-49 2
10 Christopher Green Matlock CC Finished Vet 40-49 1
11 Richard Edge Naked Bikes Hai-Bikes Imp Spor... Finished Vet 40-49 0
12 Nigel Gregory Finished N/A 0
13 Neil Mansfield Nottingham Clarion CC Finished Vet 40-49 0
14 Richard Gould Matlock CC Finished N/A 0
15 Jason Marriott Bolsover & District Cyclin... Finished Vet 40-49 0
16 Alan Billington Finished N/A 0
17 Paul Dobson Ashfield RC Finished N/A 0
18 Gary Strickland VC Long Eaton Finished Vet 40-49 0
19 Simon Dunsby Lichfield City CC Finished Vet 40-49 0
20 Simon Whitham Long Eaton Cycles Finished Vet 40-49 0
21 Paul Lamb Finished 0
22 Tony Goldstraw Finished 0
23 Richard Shenton-McQueen Beeston Cycling Club Finished N/A 0
24 Paul Parker Heanor Clarion CC Finished Vet 40-49 0
25 Steve Seamark Finished 0
26 Simon Avery Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
27 Dave Banks Finished 0
28 Robert Orr Matlock CC Finished Vet 40-49 0
29 Christopher Hunt TFN Triathlon Club Finished N/A 0
30 Andrew Prince VC Long Eaton Finished N/A 0
31 Ian Drake Ashfield RC Finished N/A 0
32 Andrew Briggs Matlock CC Finished N/A 0
33 John Billsborrow Derwent Valley ATC Finished N/A 0
34 Eric Varley Derby Mercury RC Finished N/A 0
35 Timothy Berry Long Eaton Cycles Finished Vet 40-49 0
36 John Hind Bolsover & District Cyclin... Finished Vet 40-49 0
37 Dominic Limb Matlock CC Finished Vet 40-49 0
38 Craig Ingram VC Long Eaton Finished N/A 0
39 Julian Stiff Mercia CC - Lloyds Cycles Finished N/A 0
40 Nicholas Morgan Nottingham Clarion CC Finished Vet 40-49 0
41 Simon Hookway www.pinescycles.co.uk SRAM Finished Vet 40-49 0
42 Martin Boddy VC Long Eaton Finished N/A 0
43 Nicholas Bates Belper BC Finished Vet 40-49 0
44 Michael Dodson Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
45 Neil Shaw VC Long Eaton Finished N/A 0
46 Andrew Woolfe Finished 0
47 Ian Gregson TFN Triathlon Club Finished N/A 0
48 Brian Lindecke Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
49 Robert Carr Ashfield RC Finished Vet 40-49 0
50 Craig Morris Finished 0
51 Mark Vanadrichton Finished 0
52 Tim Doyle TFN Triathlon Club Finished N/A 0
53 Tim Jackson Matlock CC Finished Vet 40-49 0
54 Michael Townend Finished Vet 40-49 0
55 Robert Lea Finished Vet 40-49 0
56 Craig Devonshire Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
57 Michael Barrie Beeston Cycling Club Finished N/A 0
58 Martin Young Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
59 Michael Shepherd Club Goldtec Finished N/A 0
60 Nicholas Weatherall Heanor Clarion CC Finished Vet 40-49 0
61 Ian Bradley Heanor Clarion CC Finished Vet 40-49 0
62 Steven Coulam Welland Valley CC Finished Vet 40-49 0
63 Kev Astle Finished 0
64 Michael Bradley Matlock CC Finished Vet 40-49 0
65 Gary Glendenning Matlock CC Finished Vet 40-49 0
66 Andy Mucklestone Finished 0
67 Robert Longden North Cheshire Clarion Finished Vet 40-49 0
68 Paul Charlesworth Heanor Clarion CC Finished N/A 0
69 Anthony Wood Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
70 Glyn Horsfield Finished 0
71 Martin Bailey Finished 0
72 Paul Homan Matlock CC Finished N/A 0
73 Jim Evans Finished 0
74 James Ransome TFN Triathlon Club Finished N/A 0
75 Stephen Crapper Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
76 N Chilton Finished 0
77 Lee Perry Mercia CC - Lloyds Cycles Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Veteran 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Peter Harris Pearce Cycles RT Finished Vet 50+ 20
2 Christopher Rowe Team Zenith - Buzz Cycles Finished Vet 50+ 16
3 Andy Webb Kenilworth Wheelers CC Finished Vet 50+ 12
4 Peter Turner Derby Mercury RC Finished N/A 9
5 Pascal Arnoux Derby Mercury RC Finished Vet 50+ 7
6 Paul Hodgkinson Matlock CC Finished N/A 0
7 David Garrett Rugby Velo Finished Vet 50+ 4
8 Martin Stocks Matlock CC Finished N/A 0
9 Brian Swindell Derby Mercury RC Finished N/A 0
10 Shaun Warbrick Belper BC Finished N/A 0
11 Michael Fairest Bolsover & District Cyclin... Finished Vet 50+ 0
12 Christopher Riley Heanor Clarion CC Finished N/A 0
13 Paul Dalton Matlock CC Finished Vet 50+ 0
14 Mervin Dudley Finished 0
14 Mervyn Dudley www.pinescycles.co.uk SRAM Finished Vet 50+ 0
15 Jonathan Edwards Matlock CC Finished Vet 50+ 0
16 Craig Turner www.pinescycles.co.uk SRAM Finished Vet 50+ 0
17 Ross Minton TFN Triathlon Club Finished N/A 0
18 Graham Whiting Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
19 James Sutherland Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
20 Chris Blount Finished 0
20 Christopher Blount Derby Mercury RC Finished Vet 50+ 0
21 Steve Loades VC Long Eaton Finished N/A 0
22 Charles Price Derby Mercury RC Finished N/A 0
23 Terence Taylor Matlock CC Finished N/A 0
24 Mick Mcdermott Finished 0
24 Michael McDermott Finished Vet 50+ 0
25 Graeme Swadling Nottingham Clarion CC Finished N/A 0
26 David Riley Finished 0
27 Gary Ditheridge Derwent Valley ATC Finished N/A 0
28 Steve Cornish Velo Club Nottingham Finished N/A 0
29 John Dowell Heanor Clarion CC Finished N/A 0
30 Alan Maddocks Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
31 Tim Kniveton Matlock CC Finished N/A 0
32 Gary Bentley Spalding CC Finished Vet 50+ 0
33 John Gott Heanor Clarion CC Finished N/A 0
34 Stephen Taylor Arrow Cycles Finished Vet 50+ 0