Event URN:
270249
Start date:
Fri, 14th Jun 2013
Finish date:
Sun, 16th Jun 2013
Event Type:
Road (Competitive)
Venue:
Spain
Spain, 99999
Online Entry FAQs
Event organiser:
Mr Event Organiser
Foreign event - no details
99999
Cheques payable to:
n/a
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
14 Jun 13 10:00 Men's C1 Time Trial Foreign National Band 5 1st, 2nd, 3rd, ...
14 Jun 13 10:00 Men's C2 Time Trial Foreign National Band 5 1st, 2nd, 3rd, ...
14 Jun 13 10:00 Men's C3 Time Trial Foreign National Band 5 1st, 2nd, 3rd, ...
14 Jun 13 10:00 Men's C4 Time Trial Foreign National Band 5 1st, 2nd, 3rd, ...

View All

Race: Men's C1 Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Jun 13 10:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Men's C2 Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Jun 13 10:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Men's C3 Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Jun 13 10:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Men's C4 Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Jun 13 10:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Men's C5 Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Jun 13 10:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Men's H3 Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Jun 13 10:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Men's T2 Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Jun 13 10:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's C5 Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Jun 13 10:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's H3 Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Jun 13 10:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's Tandem/B Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
14 Jun 13 10:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Men's H3 Road Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jun 13 10:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Men's T2 Road Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jun 13 10:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's H3 Road Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jun 13 10:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's Tandem/B Road Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Jun 13 10:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Men's C2 Road Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Jun 13 10:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Men's C3 Road Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Jun 13 10:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Men's C4 Road Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Jun 13 10:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Men's C5 Road Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Jun 13 10:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's C5 Road Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
16 Jun 13 10:00 Foreign National Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Confirmed Results

Race name: Men's C1 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
2 Mark Colbourne Para-T Finished 2nd 00:32:03:930 8

Confirmed Results

Race name: Men's C2 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Colin Lynch Finished 3rd 00:30:50:670 10
7 Simon Price Para-T Finished 3rd 00:33:37:490 3

Confirmed Results

Race name: Men's C3 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Shaun McKeown GS Avanti Finished 2nd 00:30:33:030 10
3 Darren Kenny OBE Para-T Finished 2nd 00:30:57:350 7
4 Rik Waddon Para-T Finished 3rd 00:30:59:380 6

Confirmed Results

Race name: Men's C4 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
12 Terry Byrne Para-T Finished 3rd 00:32:27:620 0

Confirmed Results

Race name: Men's C5 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
13 Jon-Allan Butterworth Performance Cycle Coaching Finished 2nd 00:30:05:200 0

Confirmed Results

Race name: Men's H3 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
9 Brian Alldis West Suffolk Wheelers & Tr... Finished 4th 00:34:47:360 1

Confirmed Results

Race name: Men's T2 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
2 David Stone Para-T Finished 3rd 00:19:06:110 8

Confirmed Results

Race name: Women's C5 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3 Crystal Lane Bonito Squadra Corse Finished 3rd 00:33:17:360 7

Confirmed Results

Race name: Women's H3 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
4 Rachel Morris a3crg Finished 3rd 00:19:53:900 6

Confirmed Results

Race name: Women's Tandem/B Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Corrine Hall Matrix Fitness Finished Elite 00:28:59:620 10
1 Lora Turnham Ythan CC Finished 3rd 00:28:59:620 10
4 Fiona Duncan Ythan CC Finished 2nd 00:30:50:060 6
4 Rhiannon Henry Finished 4th 00:30:50:060 6

Confirmed Results

Race name: Men's H3 Road Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
8 Brian Alldis West Suffolk Wheelers & Tr... Finished 4th 01:45:35:000 2

Confirmed Results

Race name: Men's T2 Road Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 David Stone Para-T Finished 3rd 00:42:26:000 10

Confirmed Results

Race name: Women's H3 Road Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3 Rachel Morris a3crg Finished 3rd 01:08:20:000 7

Confirmed Results

Race name: Women's Tandem/B Road Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Corrine Hall Matrix Fitness Finished Elite 02:18:19:000 10
1 Lora Turnham Ythan CC Finished 3rd 02:18:19:000 10
7 Fiona Duncan Ythan CC Finished 2nd 02:20:29:000 3
7 Rhiannon Henry Finished 4th 02:20:29:000 3

Confirmed Results

Race name: Men's C2 Road Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Simon Price Para-T Finished 3rd 01:30:47:000 10
10 Colin Lynch Finished 3rd 01:39:27:000 1

Confirmed Results

Race name: Men's C3 Road Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
3 Darren Kenny OBE Para-T Finished 2nd 01:30:24:000 7
15 Shaun McKeown GS Avanti Finished 2nd 01:31:10:000 0
19 Rik Waddon Para-T Finished 3rd 01:41:29:000 0

Confirmed Results

Race name: Men's C4 Road Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
12 Terry Byrne Para-T Finished 3rd 02:00:16:000 0

Confirmed Results

Race name: Men's C5 Road Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
10 Jon-Allan Butterworth Performance Cycle Coaching Finished 2nd 01:51:11:000 1

Confirmed Results

Race name: Women's C5 Road Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
2 Crystal Lane Bonito Squadra Corse Finished 3rd 01:42:37:000 8