Event URN:
270236
Start date:
Sun, 1st Dec 2013
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
RAF Cranwell
Cranwell Avenue, Sleaford, Lincs., NG34 8HB
( View map )
Series:
Lincolnshire League
Lincolnshire Championship
Online Entry FAQs
Event promoted by:
RAFCC
Event website:
http://www.lincscyclocross.com
Event organiser:
Mr Paul Enright
34 Wesley Way
Horncastle
Lincolnshire
LN9 6RY
07787258804
paul_enright@hotmail.co.uk
Cheques payable to:
N/A
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
1 Dec 13 10:30 Youth Category B CX Band 4 Youth 30 mins
1 Dec 13 11:15 Under 12s Go-Cross None Under 12 15 mins
1 Dec 13 12:15 Juniors Category B CX Band 6 Junior 01 hr
1 Dec 13 12:15 Veteran 40-49 Category B CX Band 4 Vet 40-49 01 hr

View All

Event Location:

Cranwell Avenue,
Sleaford,
Lincs.,
NG34 8HB

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Dec 13 10:30 Category B CX Band 4 Youth 30 mins

Race: Under 12s

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Dec 13 11:15 Go-Cross None Under 12 15 mins

Race: Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Dec 13 12:15 Category B CX Band 6 Junior 01 hr

Race: Veteran 40-49

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Dec 13 12:15 Category B CX Band 4 Vet 40-49 01 hr

Race: Veteran 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Dec 13 12:15 Category B CX Band 4 Vet 50+ 15 mins

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Dec 13 12:15 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vete... 01 hr

Race: Seniors/Veterans/Juniors/Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Dec 13 12:15 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vet ... 01 hr

Provisional Report and Results

Posted 01/12/2013 - British Cycling

Dieter Droger attacks after 40 minutes to solo to victory in round 13 of the Lincolnshire League.. [more]


Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Max Williamson Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished Youth 6
2 Robert Ward Bourne Whls CC Finished Youth 4
3 Adam Botteley Bourne Whls CC Finished Youth 3
4 Kieran Jarvis Norfolk Cycling Academy Finished Youth 2
5 Adam Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished Youth 1
6 Robbie Sturdy Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished Youth 0
7 Bradley Sprogis VC Lincoln Finished Youth 0
8 Isabel Darvill VC Lincoln Finished Youth 6
9 Jessica Woodworth Bourne Whls CC Finished Youth 4
10 Nathan Priestley Newark Castle CC Finished Youth 1
11 Elizabeth Catlow VC Lincoln Finished Youth 3
12 Hannah Rose Yell VC Lincoln Finished Youth 2
13 Megan Kendall Spalding CC Finished Youth 1
14 Kelsey Benton Bourne Whls CC Finished Youth 0
15 William Hodgetts Newark Castle CC Finished Youth 0

Confirmed Results

Race name: Under 12s

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Max Poole Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished Under 12 0
2 Christopher Hilbert VC Lincoln Finished Under 12 0
3 Cameron Neilson Spalding CC Finished Under 12 0
4 Thomas Wright Spalding CC Finished Under 12 0
5 Bryn Richards Spalding CC Finished Under 12 0
6 Daniel Reynolds Finished 0
7 Henry Key Newark Castle CC Finished Under 12 0
8 Bradley Worth Boston Whls CC Finished Under 12 0
9 Alex Galpin Bourne Whls CC Finished Under 12 0
10 Jake Kennedy VC Lincoln Finished Under 12 0
11 Dan Galpin Bourne Whls CC Finished Under 12 0
12 Emily Richards Spalding CC Finished Under 12 0
13 Max Moore Witham Wheelers Cycling Club Finished Under 12 0
14 Harry Garfield Bourne Whls CC Finished Under 12 0
15 Joe Ward Newark Castle CC Finished Under 12 0
16 Edward Lindsell Finished 0
17 Henry Saunders Newark Castle CC Finished Under 12 0
18 Penelope Lindsell Finished 0
19 Callum East Witham Wheelers Cycling Club Finished Under 12 0
20 Elizabeth Mcloughlin Finished 0
21 Ben Wilkinson Finished 0
22 Leo Moore Finished 0
23 Jessica East Finished 0
24 Megan Kirk VC Lincoln Finished Under 12 0
25 Will Eaton Finished 0
26 Ben Smith Finished 0
27 Adam Smith Finished 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joshua Snodin Melton Olympic CC Finished N/A 3
2 Ryan Thomas Finished 0
3 Reece Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished Junior 1
4 Samuel Bentley Spalding CC Finished Junior 0

Confirmed Results

Race name: Veteran 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Darryl Hewson Ellmore Factory Racing Finished Vet 40-49 20
2 Craig Thursby Boston Whls CC Finished Vet 40-49 16
3 Mark Preston VC Lincoln Finished N/A 0
4 Peter Fielding-Smith Wilsons Wheels Race Team Finished Vet 40-49 9
5 Michael Hardcastle Royal Air Force CC Finished N/A 0
6 Jason Marriott Bolsover & District Cyclin... Finished Vet 40-49 5
7 Dermot Mckee Finished Vet 40-49 4
8 Damian Roberts Keepthebeat Cycling Finished Vet 40-49 3
9 Andrew Faichney City RC (Hull) Finished Vet 40-49 2
10 Neil Palmer Spalding CC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Veteran 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Wayne Nicholson York Cycleworks Finished Vet 50+ 20
2 Jonathan Clarke Lincoln Wheelers CC Finished Vet 50+ 16
3 Steve Hull Finished N/A 0
4 Paul Dalton Matlock CC Finished Vet 50+ 9
5 Graham Atkins Welland Valley CC Finished Vet 50+ 7
6 Steven Hilbert VC Lincoln Finished Vet 50+ 5
7 Derek Chamberlain Spalding CC Finished N/A 0
8 Paul Andrews VC Lincoln Finished N/A 0
9 Stephen Potter Lindsey Road CC Finished N/A 0
10 Michael McDermott Finished Vet 50+ 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Madeline Smith Bolsover & District Cyclin... Finished Veteran 0
2 Jane Roberts VC Lincoln Finished Veteran 4
3 Sam Burman Team WNT Finished Senior 3
4 Janine Stones Finished 0
5 Donna Short Army Cycling Union Finished Senior 1

Confirmed Results

Race name: Seniors/Veterans/Juniors/Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dieter Droger Pioneer Scott Syncros Finished Senior 20
2 Mark Cotton Ellmore Factory Racing Finished Senior 16
3 Daniel Lewis Royal Air Force CC Finished Senior 12
4 Darryl Hewson Ellmore Factory Racing Finished Vet 40-49 9
5 Richard Baldwin Bike Box Alan/Whiston Velo Finished Senior 7
6 Bartlomiej Kieres Bourne Whls CC Finished Senior 5
7 Craig Thursby Boston Whls CC Finished Vet 40-49 4
8 Adam Cadle Finished N/A 0
9 Ivan Oxborough VC Lincoln Finished N/A 0
10 Mark Preston VC Lincoln Finished N/A 0
11 Neil Richardson Royal Air Force CC Finished Senior 0
12 Richard Hamblin Sleaford Whls CC Finished Senior 0
13 Daniel Watts Royal Air Force CC Finished Senior 0
14 Peter Fielding-Smith Wilsons Wheels Race Team Finished Vet 40-49 0
15 Michael Hardcastle Royal Air Force CC Finished N/A 0
16 Marcus Nainby Team WNT Finished Senior 0
17 Paul Davies High Peak Cycles RT Finished Senior 0
18 David Archer Bolsover & District Cyclin... Finished Senior 0
19 Martin Kennedy Ellmore Factory Racing Finished Senior 0
20 Nathan Smith Bio Cadenza RT Finished Senior 0
21 Edward Holland Finished Senior 0
22 Jason Marriott Bolsover & District Cyclin... Finished Vet 40-49 0
23 Dermot Mckee Finished Vet 40-49 0
24 Damian Roberts Keepthebeat Cycling Finished Vet 40-49 0
25 Ryan Manders York Cycleworks Finished Senior 0
26 Andrew Faichney City RC (Hull) Finished Vet 40-49 0
27 Joshua Snodin Melton Olympic CC Finished N/A 0
28 Wayne Nicholson York Cycleworks Finished Vet 50+ 0
29 Neil Palmer Spalding CC Finished N/A 0
30 Jonathan Clarke Lincoln Wheelers CC Finished Vet 50+ 0
31 Jeff Snodin Melton Olympic CC Finished N/A 0
32 Ryan Thomas Finished 0
33 Clayton Maltby VC Lincoln Finished N/A 0
34 Euan Adamson Lincoln Wheelers CC Finished Senior 0
35 Steve Hull Finished N/A 0
36 Reece Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished Junior 0
37 Przemek Jasnikowski Bourne Whls CC Finished Senior 0
38 Martin Cullen VC Lincoln Finished Vet 40-49 0
39 Lawrence Green Velo Club Rutland Finished Senior 0
40 Paul Dalton Matlock CC Finished Vet 50+ 0
41 Steven Briance Leicestershire Road Club Finished Senior 0
42 Benjamin Appleby Arrow Cycles Finished Vet 40-49 0
43 Graham Atkins Welland Valley CC Finished Vet 50+ 0
44 Steven Hilbert VC Lincoln Finished Vet 50+ 0
45 Derek Chamberlain Spalding CC Finished N/A 0
46 Phillip Galpin Bourne Whls CC Finished N/A 0
47 Edward Loftus Finished N/A 0
48 Paul Andrews VC Lincoln Finished N/A 0
49 Stephen Potter Lindsey Road CC Finished N/A 0
50 Michael McDermott Finished Vet 50+ 0
51 Sean East Witham Wheelers Cycling Club Finished N/A 0
52 Luke Higgins Witham Wheelers Cycling Club Finished Senior 0
53 Denis Smith Finished Vet 50+ 0
54 Michael Dodson Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
55 Howard Yeomans Severn RC Finished N/A 0
56 Simon Cocker Witham Wheelers Cycling Club Finished Vet 50+ 0
57 Samuel Bentley Spalding CC Finished Junior 0
58 Andy Stewart Finished 0
59 Tim Jackson Matlock CC Finished Vet 40-49 0
60 Nigel Middlehurst Ellmore Factory Racing Finished Vet 50+ 0
61 Madeline Smith Bolsover & District Cyclin... Finished Veteran 0
62 Jane Roberts VC Lincoln Finished Veteran 0
63 Sam Burman Team WNT Finished Senior 0
64 Stephen Collins Bourne Whls CC Finished N/A 0
65 Ville Tiitola Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished N/A 0
66 Philip Jones Crosstrax Finished Vet 50+ 0
67 Gareth Richards Spalding CC Finished Vet 40-49 0
68 Tom Webster Spalding CC Finished N/A 0
69 David Young York Cycleworks Finished N/A 0
70 Andrew Wilkinson Finished N/A 0
71 Janine Stones Finished 0
72 Ed Smith Finished 0
73 Matthew Riess Finished N/A 0
74 Peter Pain Witham Wheelers Cycling Club Finished Vet 50+ 0
75 Terry Beisty Scunthorpe Polytechnic CC Finished Vet 50+ 0
76 Robin Frisby Finished 0
77 Mike Enright Finished 0
78 Donna Short Army Cycling Union Finished Senior 0
79 Anthony Wood Bolsover & District Cyclin... Finished N/A 0
80 Gary Woods Alford Whls Finished N/A 0
81 Chris Bettinson Finished 0
82 Vito Reaw Finished 0
83 Andrew Harrison Royal Air Force CC Finished N/A 0
84 Richard Laker Finished 0
85 Steven Bishop VC Lincoln Finished N/A 0
86 Roger Mitchell Finished 0
87 Kevin Woollas Finished 0
88 Vicky Safarris Finished 0