Event URN:
270235
Start date:
Sun, 24th Nov 2013
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Winterton Showground
Town End, Winterton, Scunthorpe, DN15 9UG
( View map )
Series:
Lincolnshire League
Lincolnshire Championship
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Cottingham Coureurs
Event website:
http://www.lincscyclocross.com
Event organiser:
Mr David Lambert
73 Bond Street
New Rossington
Doncaster
South Yorkshire
DN11 0XB
07907 596029
lambertdj@tiscali.co.uk
Cheques payable to:
N/A
Info for Riders:
Incorporates Lincolnshire Championship Round 9
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
24 Nov 13 10:30 Youth Category B CX Band 4 Youth 30 mins
24 Nov 13 11:15 Under 12s Go-Cross None Under 12 15 mins
24 Nov 13 12:15 Veteran 40-49 Category B CX Band 4 Vet 40-49 15 mins
24 Nov 13 12:15 Veteran 50+ Category B CX Band 4 Vet 50+ 01 hr

View All

Event Location:

Town End,
Winterton,
Scunthorpe,
DN15 9UG

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Nov 13 10:30 Category B CX Band 4 Youth 30 mins

Race: Under 12s

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Nov 13 11:15 Go-Cross None Under 12 15 mins

Race: Veteran 40-49

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Nov 13 12:15 Category B CX Band 4 Vet 40-49 15 mins

Race: Veteran 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Nov 13 12:15 Category B CX Band 4 Vet 50+ 01 hr

Race: Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Nov 13 12:15 Category B CX Band 6 Junior 01 hr

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Nov 13 12:15 Category B CX Band 5 Junior, Senior, Vete... 01 hr

Race: Seniors/Veterans/Women/Junior

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Nov 13 12:15 Category B CX Band 4 Senior, Vet 40-49, V... 01 hr

Provisional Report and Results

Posted 24/11/2013 - British Cycling

Costly fall for Mark Cotton leaves George Thompson to celebrate as champion.. [more]


Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Max Williamson Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished Youth 6
2 James Armstrong VC Lincoln Finished Youth 4
3 Owyn Wallace Derby Mercury RC Finished Youth 3
4 Patrick Manning Gt Yarmouth CC Finished Youth 2
5 Jake Norton Spalding CC Finished Youth 1
6 Marc Gee Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Youth 0
7 Robbie Sturdy Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished Youth 0
8 Isabel Darvill VC Lincoln Finished Youth 6
9 Bradley Sprogis VC Lincoln Finished Youth 0
10 Hannah Rose Yell VC Lincoln Finished Youth 4
11 Elizabeth Catlow VC Lincoln Finished Youth 3
12 Alice Standish Finished Youth 2
13 Megan Kendall Spalding CC Finished Youth 1

Confirmed Results

Race name: Under 12s

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Cameron Neilson Spalding CC Finished Under 12 0
2 Christopher Hilbert VC Lincoln Finished Under 12 0
3 Bryn Richards Spalding CC Finished Under 12 0
4 Daniel Reynolds Finished 0
6 Abigail Armstrong VC Lincoln Finished Under 12 0
7 Bradley Worth Boston Whls CC Finished Under 12 0
8 Ben Norton Spalding CC Finished Under 12 0
9 Jake Kennedy VC Lincoln Finished Under 12 0
10 Molly Peel Spalding CC Finished Under 12 0
11 Emily Richards Spalding CC Finished Under 12 0
12 Eleanor Peel Spalding CC Finished Under 12 0
13 Harrison Wallace Derby Mercury RC Finished Under 12 0
14 Mathew Waby Finished 0
15 Craig Wray Finished 0
16 Jael Maw Finished 0
17 Jessica East Finished 0
18 Callum East Witham Wheelers Cycling Club Finished Under 12 0
19 Megan Kirk VC Lincoln Finished Under 12 0
20 Joseph Dodsworth Finished 0
21 Isabel Gardner Finished 0

Confirmed Results

Race name: Veteran 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Darryl Hewson Ellmore Factory Racing Finished Vet 40-49 20
2 Mark Preston VC Lincoln Finished N/A 0
3 Graham Gee Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Vet 40-49 12
4 Damian Roberts Keepthebeat Cycling Finished Vet 40-49 9
5 Andrew Faichney City RC (Hull) Finished Vet 40-49 7
6 Martin Cullen VC Lincoln Finished 0
7 Shane Norton Spalding CC Finished Vet 40-49 4
8 Martin White Boston Whls CC Finished N/A 0
9 Benjamin Appleby Arrow Cycles Finished Vet 40-49 2
10 Edward Loftus Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Veteran 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Graham Clark Ellmore Factory Racing Finished Vet 50+ 20
2 Stephen Potter Lindsey Road CC Finished N/A 0
3 Jimmy Armstrong VC Lincoln Finished N/A 0
4 Jonathan Clarke Lincoln Wheelers CC Finished Vet 50+ 9
5 Paul Andrews VC Lincoln Finished N/A 0
6 Andy Lawson Finished 0
7 Nigel Middlehurst Ellmore Factory Racing Finished Vet 50+ 4
8 Peter Lifford Becontree Whls CC Finished Vet 50+ 3
9 Steve Putland Finished N/A 0
10 John Bateman Vegetarian C & AC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Henry Thompson Sleaford Whls CC Finished Junior 3
2 Michael Shuldham Arrow Cycles Finished Junior 2
3 Ryan Thomas Finished 0
0 Ollie Fairness Finished 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sam Thoy We Love Mountains Racing Team Finished Senior 6
2 Sam Burman We Love Mountains Racing Team Finished Senior 4
3 Vanessa Holmes Arrow Cycles Finished Senior 3
4 Janine Stones Finished 0
5 Karen Lifford Velo Club Nottingham Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Seniors/Veterans/Women/Junior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Thompson Sleaford Whls CC Finished Senior 20
2 Gareth Whittall Clay Cross Road Team Finished Senior 16
3 Mark Cotton Ellmore Factory Racing Finished Senior 12
4 Darryl Hewson Ellmore Factory Racing Finished Vet 40-49 9
5 Henry Thompson Sleaford Whls CC Finished Junior 7
6 Richard Baldwin Bike Box Alan/Whiston Velo Finished Senior 5
7 Graham Clark Ellmore Factory Racing Finished Vet 50+ 4
8 Bartlomiej Kieres Bourne Whls CC Finished Senior 3
9 Mark Preston VC Lincoln Finished N/A 0
10 Dave Allen Alford Whls Finished Senior 1
11 Josh Asquith Arrow Cycles Finished Senior 0
12 Richard Hamblin Sleaford Whls CC Finished Senior 0
13 Martin Kennedy Ellmore Factory Racing Finished Senior 0
14 Ivan Oxborough VC Lincoln Finished N/A 0
15 Graham Gee Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Vet 40-49 0
16 Aaron Tuplin Alford Whls Finished Junior 0
17 Adam Cadle Finished N/A 0
18 Damian Roberts Keepthebeat Cycling Finished Vet 40-49 0
19 Paul Clarke Lincoln Wheelers CC Finished N/A 0
20 Stephen Potter Lindsey Road CC Finished N/A 0
21 Andrew Faichney City RC (Hull) Finished Vet 40-49 0
22 Marcus Nainby Scunthorpe Polytechnic CC Finished Senior 0
23 Martin Cullen VC Lincoln Finished 0
24 Michael Shuldham Arrow Cycles Finished Junior 0
25 Shane Norton Spalding CC Finished Vet 40-49 0
26 Jimmy Armstrong VC Lincoln Finished N/A 0
27 Jonathan Clarke Lincoln Wheelers CC Finished Vet 50+ 0
28 Martin White Boston Whls CC Finished N/A 0
29 Samuel Tuplin Ellmore Factory Racing Finished Senior 0
30 Wayne Hutson Arrow Cycles Finished Senior 0
31 Benjamin Appleby Arrow Cycles Finished Vet 40-49 0
32 Paul Andrews VC Lincoln Finished N/A 0
33 Ryan Thomas Finished 0
34 Andrew Moore Lincoln Wheelers CC Finished N/A 0
35 Edward Loftus Finished N/A 0
36 Clayton Maltby VC Lincoln Finished N/A 0
37 Andy Lawson Finished 0
38 Nigel Middlehurst Ellmore Factory Racing Finished Vet 50+ 0
39 Ollie Fairness Finished 0
40 Paul Hutson Arrow Cycles Finished Senior 0
41 Ville Tiitola Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished N/A 0
42 Nicholas Appleyard Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished N/A 0
43 Sam Thoy We Love Mountains Racing Team Finished Senior 0
44 Sam Burman We Love Mountains Racing Team Finished Senior 0
45 Matthew Brian VC Lincoln Finished Senior 0
46 Howard Yeomans Severn RC Finished N/A 0
47 Peter Lifford Becontree Whls CC Finished Vet 50+ 0
48 Andy Jones Finished 0
49 Gareth Richards Spalding CC Finished 0
50 Matthew Riess Finished N/A 0
51 Steve Putland Finished N/A 0
52 Vanessa Holmes Arrow Cycles Finished Senior 0
53 Janine Stones Finished 0
54 Stephen Tait Gainsborough Aegir CC Finished N/A 0
55 Robin Frisby Finished 0
56 Elliott Stones Finished 0
57 Karen Lifford Velo Club Nottingham Finished N/A 0
58 John Bateman Vegetarian C & AC Finished N/A 0
59 Gary Woods Alford Whls Finished N/A 0
60 Kevin Woollas Finished 0