Event URN:
270227
Start date:
Sun, 29th Sep 2013
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Sir John Gleed School
Neville Avenue, Spalding, Lincolnshire, PE11 2EJ
Please note the change of venue for this years event. ( View map )
Series:
Lincolnshire League
Lincolnshire Championship
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Spalding CC ( website )
Event website:
http://www.lincscyclocross.com
Event organiser:
Mr Adam Ellis
20 Penway Drive
Pinchbeck
Spalding
Lincolnshire
PE11 3PJ
07972793933
adam.j.ellis@btinternet.com
Cheques payable to:
N/A
Download Entry Form
Info for Riders:
Incorporates Lincolnshire Championship Round 4
NB: field limit of 80 for main race; priority to Lincolnshire League riders.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 11:15 Under 12s Go-Cross None Under 12 15 mins
29 Sep 13 10:30 Youth Category B CX Band 4 Youth 30 mins
29 Sep 13 12:00 Women Category B CX Band 5 Junior, Senior,...
29 Sep 13 12:15 Juniors Category B CX Band 5 Junior 01 hr

View All

Event Location:

Neville Avenue,
Spalding,
Lincolnshire,
PE11 2EJ

Race: Under 12s

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 11:15 Go-Cross None Under 12 15 mins

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 10:30 Category B CX Band 4 Youth 30 mins

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 12:00 Category B CX Band 5 Junior, Senior, Vete... ---

Race: Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 12:15 Category B CX Band 5 Junior 01 hr

Race: Vet 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 12:00 Category B Cyclo-Cross Category B Vet 50+ ---

Race: Vet 40+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 01:00 Category B Cyclo-Cross Category B Vet 40-49 12 hr

Race: Seniors/Juniors/Veterans/Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 12:15 Category B CX Band 4 Senior, Vet 40-49, V... 01 hr

Confirmed Results

Race name: Under 12s

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Max Poole Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished Under 12 0
2 Cameron Neilson Spalding CC Finished Under 12 0
3 Christopher Hilbert VC Lincoln Finished Under 12 0
4 Bryn Richards Spalding CC Finished Under 12 0
5 Thomas Wright Spalding CC Finished Under 12 0
6 Abigail Armstrong VC Lincoln Finished Under 12 0
7 Ben Norton Spalding CC Finished Under 12 0
8 Alex Galpin Bourne Whls CC Finished Under 12 0
9 Jake Kennedy VC Lincoln Finished Under 12 0
10 Kian Baker Newark Castle CC Finished Under 12 0
11 Bradley Worth Boston Whls CC Finished Under 12 0
12 Alexander Gammons Bourne Whls CC Finished Under 12 0
13 Alexander Armstrong VC Lincoln Finished Under 12 0
14 Molly Peel Spalding CC Finished Under 12 0
15 Finley Bass Newark Castle CC Finished Under 12 0
16 Emily Richards Spalding CC Finished Under 12 0
17 Dan Galpin Bourne Whls CC Finished Under 12 0
18 Stephen Wildman Nottingham Clarion CC Finished Under 12 0
19 Maxton Seddon Nottingham Outlaws BMX Club Finished Under 12 0
20 Edward Gurney Spalding CC Finished Under 12 0
21 Joe Ward Newark Castle CC Finished Under 12 0
22 Harry Garfield Bourne Whls CC Finished Under 12 0
23 Luke Armstrong Finished 0
24 Elliot Barnes Newark Castle CC Finished Under 12 0
25 Ben Lamb Finished 0
26 Max Moore Finished 0
27 Penelope Linsdell Finished 0
28 Thomas Smith Boston Whls CC Finished Under 12 0
29 Charlie Wallis Finished Under 12 0
30 Edward Lindsell Finished 0
31 Fynn Thursby Finished 0
32 Charley Woodworth Bourne Whls CC Finished Under 12 0
33 Matthew Comben Finished 0
34 Velvet Bowser Finished 0
35 Thomas Preston Finished 0
36 Josh Lamb Finished 0
37 Jemima Gurney Spalding CC Finished Under 12 0
38 Daniel Rogers Finished 0
39 Harry Self Boston Whls CC Finished Under 12 0
40 Leo Bass Finished 0
41 Sam Hedley Finished 0
42 Lewis Self Boston Whls CC Finished Under 12 0
43 Oliver Carr Boston Whls CC Finished Under 12 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tim James Bourne Whls CC Finished Youth 20
2 Kieran Howarth Nottingham Clarion CC Finished Youth 16
3 James Armstrong VC Lincoln Finished Youth 12
4 Max Williamson Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished Youth 9
5 Matthew Ellis Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Youth 7
6 Jake Norton Spalding CC Finished Youth 5
7 Madeleine Gammons Bourne Whls CC Finished Youth 20
8 Robert Ward Bourne Whls CC Finished Youth 4
9 Oliver Snodden Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished Youth 3
10 Daniel Burton Bourne Whls CC Finished Youth 2
11 Aaron Bateman Bourne Whls CC Finished Youth 1
12 Callum Baker Newark Castle CC Finished Youth 0
13 Adam Botteley Bourne Whls CC Finished Youth 0
14 Isabel Darvill VC Lincoln Finished Youth 16
15 Rosie Wildman Nottingham Clarion CC Finished Youth 12
16 Thomas Webster Spalding CC Finished Youth 0
17 Matilda Gurney Spalding CC Finished Youth 9
18 Robert McAndrew Witham Wheelers Cycling Club Finished Youth 0
19 William Gurney Spalding CC Finished Youth 0
20 Flynn Geraghty Norfolk Cycling Academy Finished Youth 0
21 Jessica Woodworth Bourne Whls CC Finished Youth 7
22 Ievan Williams Finished 0
23 Isabel Dann VC Lincoln Finished Youth 5
24 Hannah Rose Yell VC Lincoln Finished Youth 4
25 Megan Kendall Spalding CC Finished Youth 3
26 L.H. Theo Finished 0
27 Sophie Wright Finished 0
28 Georgia Bullard Finished 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sam Thoy We Love Mountains Racing Team Finished Senior 6
2 Jane Roberts VC Lincoln Finished Veteran 4
3 Jennifer McAndrew Witham Wheelers Cycling Club Finished Junior 3
4 Sian Botteley Squadra Donne Finished Junior 2
5 Rhea Cox Finished 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Poole PH-MAS Cycling Finished Junior 6
2 Henry Thompson Sleaford Whls CC Finished Junior 4
3 David Bolland Ellmore Factory Racing Finished Junior 3
4 Samuel Bentley Spalding CC Finished Junior 2
5 George Baker Kings Cliffe Flyers CC Finished Junior 1

Confirmed Results

Race name: Vet 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Graham Clark Ellmore Factory Racing Finished Vet 50+ 20
2 Stephen Taylor Arrow Cycles Finished Vet 50+ 16
3 Jonathan Clarke Lincoln Wheelers CC Finished Vet 50+ 12
4 Jimmy Armstrong VC Lincoln Finished N/A 0
5 Denis Smith Finished Vet 50+ 7
6 Steven Hilbert VC Lincoln Finished Vet 50+ 5
7 Paul Andrews VC Lincoln Finished N/A 0
8 Simon Cocker Witham Wheelers Cycling Club Finished Vet 50+ 3
9 Nigel Middlehurst Ellmore Factory Racing Finished Vet 50+ 2
10 Barry Robinson VC Lincoln Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Vet 40+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Greg Simcock Team Corley Cycles Finished Vet 40-49 20
2 Craig Thursby Boston Whls CC Finished Vet 40-49 16
3 Darryl Hewson Ellmore Factory Racing Finished Vet 40-49 12
4 Richard Lister Ellmore Factory Racing Finished Vet 40-49 9
5 Adam Ellis Spalding CC Finished Vet 40-49 7
6 Martin White Boston Whls CC Finished N/A 0
7 Martin Seddon www.zepnat.com RT/GSG Clothing Finished Vet 40-49 0
8 Damian Roberts Keepthebeat Cycling Finished Vet 40-49 3
9 Martin Cullen VC Lincoln Finished 0
10 Benjamin Appleby Arrow Cycles Finished Vet 40-49 1

Confirmed Results

Race name: Seniors/Juniors/Veterans/Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Steve Lampier Velosure - Giordana RT Finished Senior 20
2 George Thompson Sleaford Whls CC Finished Senior 16
3 Jake Poole PH-MAS Cycling Finished Junior 12
4 Mark Cotton Ellmore Factory Racing Finished Senior 9
5 Greg Simcock Team Corley Cycles Finished Vet 40-49 7
6 Richard Baldwin Bike Box Alan/Whiston Velo Finished Senior 5
7 Craig Thursby Boston Whls CC Finished Vet 40-49 4
8 Darryl Hewson Ellmore Factory Racing Finished Vet 40-49 3
9 Richard Lister Ellmore Factory Racing Finished Vet 40-49 2
10 Henry Thompson Sleaford Whls CC Finished Junior 1
11 Adam Ellis Spalding CC Finished Vet 40-49 0
12 Graham Clark Ellmore Factory Racing Finished Vet 50+ 0
13 Richard Hamblin Sleaford Whls CC Finished Senior 0
14 Adam Cadle Finished N/A 0
15 Bartlomiej Kieres Bourne Whls CC Finished Senior 0
16 Martin Kennedy Ellmore Factory Racing Finished Senior 0
17 Charlie Porter Boston Whls CC Finished Senior 0
18 Martin White Boston Whls CC Finished N/A 0
19 David Bolland Ellmore Factory Racing Finished Junior 0
20 Przemek Jasnikowski Bourne Whls CC Finished Senior 0
21 Josh Asquith Arrow Cycles Finished Senior 0
22 Stephen Taylor Arrow Cycles Finished Vet 50+ 0
23 Simon Jones Leicester Forest CC Finished Senior 0
24 Martin Seddon www.zepnat.com RT/GSG Clothing Finished Vet 40-49 0
25 Samuel Bentley Spalding CC Finished Junior 0
26 George Baker Kings Cliffe Flyers CC Finished Junior 0
27 Jonathan Clarke Lincoln Wheelers CC Finished Vet 50+ 0
28 Chris Platt Finished 0
29 Damian Roberts Keepthebeat Cycling Finished Vet 40-49 0
30 Lawrence Green Velo Club Rutland Finished Senior 0
31 Euan Adamson Lincoln Wheelers CC Finished 0
32 Martin Cullen VC Lincoln Finished 0
33 Luis Wells Finished 0
34 Benjamin Appleby Arrow Cycles Finished Vet 40-49 0
35 Jimmy Armstrong VC Lincoln Finished N/A 0
36 Denis Smith Finished Vet 50+ 0
37 Campbell Pollock Bourne Whls CC Finished Junior 0
38 Phillip Galpin Bourne Whls CC Finished N/A 0
39 Steven Hilbert VC Lincoln Finished Vet 50+ 0
40 Andrew Preston Bourne Whls CC Finished N/A 0
41 Daniel Storey Boston Whls CC Finished Junior 0
42 Stephen Collins Bourne Whls CC Finished N/A 0
43 Paul Andrews VC Lincoln Finished N/A 0
44 Neil Palmer Spalding CC Finished N/A 0
45 Simon Briggs Finished Senior 0
46 Darren Smith Boston Whls CC Finished N/A 0
47 Simon Cocker Witham Wheelers Cycling Club Finished Vet 50+ 0
48 Tom Comben Bourne Whls CC Finished N/A 0
49 Andy Stewart Finished 0
50 Sam Thoy We Love Mountains Racing Team Finished Senior 0
51 Nigel Middlehurst Ellmore Factory Racing Finished Vet 50+ 0
52 Barry Gray VC Lincoln Finished N/A 0
53 Gareth Richards Spalding CC Finished 0
54 Barry Robinson VC Lincoln Finished N/A 0
55 Malcolm Jacklin Fenland Clarion CC Finished N/A 0
56 Jane Roberts VC Lincoln Finished Veteran 0
57 Derek Chamberlain Spalding CC Finished N/A 0
58 Nicholas Appleyard Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished N/A 0
59 Andrew Pack Spalding CC Finished Vet 40-49 0
60 Graham McAndrew Witham Wheelers Cycling Club Finished N/A 0
61 Tom Webster Spalding CC Finished N/A 0
62 Pete Goy Finished 0
63 Jeffrey Jones Leicester Forest CC Finished Vet 50+ 0
64 Harry Bellars Spalding CC Finished Senior 0
65 Robin Frisby Finished 0
66 John Bateman Vegetarian C & AC Finished N/A 0
67 Jennifer McAndrew Witham Wheelers Cycling Club Finished Junior 0
68 Victor Neilson Spalding CC Finished 0
69 Andy Bowse Finished 0
70 Sian Botteley Squadra Donne Finished Junior 0
71 Simon Wright Spalding CC Finished N/A 0
72 Andrew Wilkinson Finished N/A 0
73 Simon Ayliff Finished 0
74 Neil Coles Finished 0
75 Rhea Cox Finished 0
76 Paul Kendall Spalding CC Finished N/A 0
77 Kevan Woollas Finished 0