Event URN:
269328
Start date:
Sun, 15th Sep 2013
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Leverhulme Park
Long Lane, Bolton, Lancashire, BL2 6EB
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Horwich CC ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.horwichcycling.org.uk
Event organiser:
Mr David Headon
5 Turnberry
Bolton
Lancashire
BL3 4XJ
01204660711
daveheadon@hotmail.com
Cheques payable to:
N/A
Info for Riders:
£2 discount on Sen/Jun/Vet/Women entry fee applies to North West League members. See www.nwcca.org.uk for league membership details
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
15 Sep 13 12:10 U10/U8 Go-Cross None Under 12 10 mins
15 Sep 13 11:45 Under 12 Go-Cross None Under 12 15 mins
15 Sep 13 11:00 Youth Category A CX Band 3 Youth 30 mins
15 Sep 13 12:45 Vet 40-49 Category A CX Band 3 Vet 40-49 40 mins

View All

Event Location:

Long Lane,
Bolton,
Lancashire,
BL2 6EB

Race: U10/U8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Sep 13 12:10 Go-Cross None Under 12 10 mins

Race: Under 12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Sep 13 11:45 Go-Cross None Under 12 15 mins

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Sep 13 11:00 Category A CX Band 3 Youth 30 mins

Race: Vet 40-49

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Sep 13 12:45 Category A CX Band 3 Vet 40-49 40 mins

Race: Vet 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Sep 13 12:45 Category A CX Band 3 Vet 50+ ---

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Sep 13 12:45 Category A CX Band 4 Junior, Senior, Vete... ---

Race: Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Sep 13 14:00 Category A CX Band 5 Junior ---

Race: Seniors/Junior Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
15 Sep 13 14:00 Category A CX Band 3 Junior, Senior 01 hr

Confirmed Results

Race name: U10/U8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Scott Fisher Furness Future Flyers Finished Under 12 0
2 Spencer Unsworth Blackpool Youth Cycle Associat... Finished Under 12 0
3 James Donaldson Mossley CRT Finished Under 12 0
4 Deetry Jarrett Preston Pirates BMX Club Finished Under 12 0
5 Andrew Clarke Birkenhead North End CC Finished Under 12 0
6 Evelina Black Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
7 William Gregson Ribble Valley Juniors Finished Under 12 0
8 Samuel Kendall Liverpool Century RC Finished Under 12 0
9 Bryn Lawrence Eastlands Velo Finished Under 12 0
10 Elliott Bujac Birkenhead North End CC Finished Under 12 0
11 Jacqui Kinsey Finished 0
12 Daniel Porter Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
13 Ethan Grimshaw Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
14 Seb Kinsey Finished 0
15 Casey Mortimer Mid Lancs BMX Finished Under 12 0
16 Imogen Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
17 Saul Ashton Blackpool Youth Cycle Associat... Finished Under 12 0
18 Rowan Heywod Finished 0
19 Benjamin Livesey Finished 0
20 Nathan Hilton Tri Team Wigan Finished Under 12 0
21 Isabel Koch Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
22 Erin Corrigan Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
23 Jake Holland Red Rose Olympic CC Finished Under 12 0
24 Liam Ormes Finished 0
25 Sam Slater Finished 0
26 Isobel Ware St Helens CRC Finished Under 12 0
27 Jack Livesey Finished 0
28 Ben Warriner Finished 0
29 George Bates Finished 0
30 Ephraim Ashworth Cycle Sport Pendle Finished Under 12 0
31 Joseph Artingstall Finished 0
32 Rory Tomlinson Finished 0
33 Elsie Haygarth Finished 0
34 Kitt Heywood Finished 0
35 Lucas Roxburgh Finished 0
36 Caitlin Sefton Finished 0
37 Kiera Brailsford Finished 0
38 Amelia Ware St Helens CRC Finished Under 12 0

Confirmed Results

Race name: Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Robert Donaldson Mossley CRT Finished Under 12 0
2 Aidan Lawrence Eastlands Velo Finished Under 12 0
3 George Ball Furness Future Flyers Finished Under 12 0
4 Tyler Koch Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
5 Benjamin Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
6 Matthew Baptista Mid Lancs BMX Finished Under 12 0
7 Addam Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
8 Mark Rowson Macclesfield Wheelers Finished Vet 40-49 0
9 Tyr Bujac Birkenhead North End CC Finished Under 12 0
10 Jocasta Minton Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
11 Andrew Lemm Ribble Valley Juniors Finished Under 12 0
12 Shannon Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished Under 12 0
13 Johanna Smith Finished Under 12 0
14 Melissa Boylin Bolton Hot Wheels CC Finished Under 12 0
15 Carys Field Ribble Valley Juniors Finished Under 12 0
16 Andrew Osgathorpe Finished 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adam Hartley Velocity Globalbike Finished Youth 40
2 Joseph Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished Youth 34
3 Bailey Payne Cycle Sport Pendle Finished Youth 30
4 Alistair Leivers Blackpool Youth Cycle Associat... Finished Youth 26
5 Lewis Hartley Eastlands Velo Finished Youth 23
6 Tyla Loftus Beacon Wheelers Finished Youth 20
7 Timothy Jones Cycle Sport Pendle Finished Youth 18
8 Nathan Hawthorn Cycle Sport Pendle Finished Youth 16
9 Solomon Kerfoot-Robson Marsh Tracks Race Team Finished Youth 14
10 Cory Edmondson Cycle Sport Pendle Finished Youth 12
11 Tom Bowers Macclesfield Wheelers Finished Youth 10
12 Theo Hartley Bolton Hot Wheels CC Finished Youth 9
13 Isaac Peatfield Bolton Hot Wheels CC Finished Youth 8
14 Thomas Wood Finished 0
15 Nicole Clarke Birkenhead North End CC Finished Youth 6
16 Charlie Craig Team Scott UK Finished Youth 6
17 Kim Baptista Mid Lancs BMX Finished Youth 4
18 Dexter Sparrow Blackpool Youth Cycle Associat... Finished Youth 5
19 Corinne Side Bolton Hot Wheels CC Finished Youth 3
20 Reece Player Mossley CRT Finished Youth 4
21 Andrew Hathaway Bolton Hot Wheels CC Finished Youth 3
22 Georgia Ashworth Cycle Sport Pendle Finished Youth 2
23 Dan O'Halloran Eastlands Velo Finished Youth 2
24 Thomas Longden North Cheshire Clarion Finished Youth 1
25 Dominic Rutter Cycle Sport Pendle Finished Youth 0
26 Joely Side Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 1
27 Elliot Reed Salt Ayre Cog Set Finished Youth 0
28 Rebecca Gregson Ribble Valley Juniors Finished Youth 0
29 Jack Barlow Cycle Sport Pendle Finished Youth 0
30 Helen Osguthorpe North Cheshire Clarion Finished Youth 0
31 Leanne Hall Eastlands Velo Finished Youth 0

Confirmed Results

Race name: Vet 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Adrian Lawrence Team Elite Finished Vet 40-49 40
2 Pete Middleton www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 40-49 34
3 Jerrod Hartley Horwich CC Finished Vet 40-49 30
4 Andrew Thomson Wills Wheels Cycling Club Finished Vet 40-49 26
5 Jason Tonge Lancashire RC Finished Vet 40-49 23
6 Roy Davies Team Elite Finished Vet 40-49 20
7 Steffan Chandler Horwich CC Finished Vet 40-49 18
8 Ian Ashworth Cycle Sport Pendle Finished Vet 40-49 16
9 Alan Dorrington Carnac-Planet X Finished Vet 40-49 14
10 Tony Sowden Finished Vet 40-49 12
11 Joseph Heywood Finished Vet 40-49 10
12 Andrew Unsworth Blackpool Youth Cycle Associat... Finished 0
13 Andy Porter Horwich CC Finished N/A 0
14 Steven Wood Mossley CRT Finished Vet 40-49 0
15 Paul Bethell Team Elite Finished N/A 6
16 C Stephens Finished 0
17 Michael Lund Lancs Fire Racing Finished Vet 40-49 4
18 Andrew Harwood Finished N/A 0
19 Neil Evans Manchester Whlrs Club Finished Vet 40-49 2
20 Ian Kendall Liverpool Century RC Finished Vet 40-49 1
21 Colin Davies Finished N/A 0
22 Dean Smith Frodsham Wheelers/Twelve50 Bik... Finished Vet 40-49 0
23 Glyn Baines Lune RCC Finished N/A 0
24 Mark Rowson Macclesfield Wheelers Finished Vet 40-49 0
25 Kurt Scott Finished N/A 0
26 Gerard Birch Finished N/A 0
27 Carl Nelson Here Come The Belgians Finished N/A 0
28 Mark Barker Manchester Triathlon Club Finished N/A 0
29 Simon Locke Liverpool Century RC Finished N/A 0
30 Tony Hood Ribble Valley CRC Finished Vet 40-49 0
31 Paul Sparrow Cleveleys RC Finished N/A 0
32 Charles Gray Manchester Whlrs Club Finished Vet 40-49 0
33 Matthew Shillabeer Ashurst Bike Club Finished N/A 0
34 Richard Watts Rossendale RC Finished N/A 0
35 Mark Royle North Cheshire Clarion Finished N/A 0
36 Robert Longden North Cheshire Clarion Finished Vet 40-49 0
37 Mike Cleary Manchester Whlrs Club Finished Vet 40-49 0
38 John Rutter Cycle Sport Pendle Finished N/A 0
39 Jeremy Eastham Red Rose Olympic CC Finished N/A 0
40 Brian Renshaw Macclesfield Wheelers Finished N/A 0
41 Phil Hunt Finished 0
42 Christopher Wilson Ashurst Bike Club Finished N/A 0
43 Philip Buckley Finished 0
44 Peter Fairclough Finished 0
45 Christopher Tomlin Red Rose Olympic CC Finished N/A 0
46 Matthew Kinsey Glossop Kinder Velo Finished N/A 0
47 Ray Blow Cyclesport International RT Finished Vet 40-49 0
48 Iain Werufin Finished 0
49 Paul O'Halloran Finished N/A 0
50 Matthew Field Ribble Valley Juniors Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Vet 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mick Style Manchester Whlrs Club Finished Vet 50+ 40
2 Peter Howarth Finished Vet 50+ 34
3 Sean Beswick www.Zepnat.com RT - GSG Clothi... Finished Vet 50+ 30
4 Clive Wilkinson Birkenhead North End CC Finished Vet 50+ 26
5 Kevan Underhill Weaver Valley CC Finished Vet 50+ 23
6 Brian Gough Finished N/A 0
7 Derek Schofield Rossendale RC Finished N/A 0
8 Martin Rogers Birkenhead North End CC Finished Vet 50+ 16
9 Ray Pugh Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished Vet 50+ 14
10 Gus French Here Come The Belgians Finished Vet 50+ 12
11 Jan Shearsmith Manchester Whlrs Club Finished Veteran 0
12 Graham Kennerley Lancaster CC Finished Vet 50+ 9
13 Stephen Artingstall Finished N/A 0
14 John Stanistreet Liverpool Mercury (Dolan) CC Finished N/A 0
15 Michael OShea Rossendale RC Finished N/A 0
16 Phillip Braybrooke Manchester Whlrs Club Finished Vet 50+ 5
17 Brian Clayton Finished Vet 50+ 4
18 Adrian Watts Rossendale RC Finished N/A 0
19 Alan Cook Wills Wheels Cycling Club Finished Vet 50+ 2
20 Paul Smith Manchester BMX Club Finished N/A 0
21 Robert Holmes Finished N/A 0
22 Kevin McSweeney Finished N/A 0
23 Ian Hartley Bolton Hot Wheels CC Finished Vet 50+ 0
24 Paul Burgess Ashurst Bike Club Finished N/A 0
25 Michael James Finished N/A 0
26 Steve Cooper Finished N/A 0
27 Robert Duckworth Bury Clarion Cycling Club Finished Vet 50+ 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jessica Wilkinson Birkenhead North End CC Finished Junior 20
2 Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished Junior 16
3 Vanessa Harding Finished 0
4 Pauline Griffin Finished 0
5 Eleanor Underhill Weaver Valley CC Finished 0
6 Clare M Finished 0
7 Mary White Horwich CC Finished N/A 0
8 Viv Slack Manchester Whlrs Club Finished Senior 3
9 Ros Clarke Finished Veteran 2
10 Alison Bull Glossop Kinder Velo Finished N/A 0
11 Sarah Gregson Ribble Valley Juniors Finished Junior 0
12 Claire Ashton Finished 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Thomas Craig Team Scott UK Finished Junior 6
2 Thomas Figgins Lancashire RC Finished Junior 4
3 Bryn Davies Finished Junior 3
4 Ryan Ashcroft St Helens CRC Finished Junior 2
5 Robert Armstrong Epic Cycles RC Finished Junior 1
6 Bill Cooper Finished Junior 0

Confirmed Results

Race name: Seniors/Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nicholas Craig Team Scott UK Finished Vet 40-49 40
2 Jack Humphreys Wheelbase Altura MGD Finished Senior 34
3 Giles Drake Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Senior 30
4 Thomas Craig Team Scott UK Finished Junior 26
5 Mark Cotton Ellmore Factory Racing Finished Senior 23
6 Scott Wilson Manchester Whlrs Club Finished Senior 20
7 James Dalton Pedalsport Cycling Club Finished Senior 18
8 Matthew Lawton Macclesfield Wheelers Finished N/A 16
9 Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished Senior 14
10 Jack Clarkson Hope Factory Racing Finished Senior 12
11 James Bailey Congleton CC Finished Senior 10
12 Alex Jones 4 Star Racing Finished Senior 9
13 Thomas Figgins Lancashire RC Finished Junior 8
14 Adam Newall Horwich CC Finished Senior 7
15 Ashton Payne Hope Factory Racing Finished Senior 6
16 Ian Rutherford Lune RCC Finished Senior 5
17 Peter Wilbraham Team Elite Finished Senior 4
18 Kristian Spreckley Finished Senior 3
19 Bryn Davies Finished Junior 2
20 Justin Finn Finished N/A 0
21 John Holmes Finished Senior 0
22 Mathew Bates Finished Senior 0
23 Richard Bott Team Elite Finished Senior 0
24 Brian Rigby St Helens CRC Finished Senior 0
25 John Backhouse Cyclesport International RT Finished Senior 0
26 Andrew Nixon Horwich CC Finished Senior 0
27 Ryan Ashcroft St Helens CRC Finished Junior 0
28 Tristan Mayor Finished Senior 0
29 Chris Thomas Frodsham Wheelers/Twelve50 Bik... Finished Senior 0
30 Nick Budworth Finished 0
31 Christopher Bodenham Horwich CC Finished Senior 0
32 Craig Sefton Horwich CC Finished N/A 0
33 Mark McPhillips Stockport Clarion CC Finished Vet 40-49 0
34 Richard Haughton Cleveleys RC Finished Senior 0
35 Peter Ware St Helens CRC Finished Senior 0
36 Robert Armstrong Epic Cycles RC Finished Junior 0
37 Thomas Frater Finished Senior 0
38 David Clark Macclesfield Wheelers Finished N/A 0
39 Edward Hibbert Finished N/A 0
40 Stephen Hilton The Endurance Store Finished Vet 40-49 0
41 Anthony Morris Finished Senior 0
42 Ant Hagan Finished 0
43 Adam Webster Finished N/A 0
44 Steven Freear iOptix.co.uk Finished Vet 40-49 0
45 Paul Ray Ribble Valley CRC Finished Vet 40-49 0
46 Christopher Barrett Lancashire RC Finished N/A 0
47 Stanley Boyd St Helens CRC Finished N/A 0
48 Jonathan Rooke Wills Wheels Cycling Club Finished Senior 0
49 Nick Hockenhull Finished 0
50 Peter Holland Army Cycling Union Finished N/A 0
51 Bill Cooper Finished Junior 0
52 David Owen Finished 0
53 Mark Pendlebury Finished 0
54 Matt Scott Finished 0
55 Ed Heathcote Finished 0
56 John Hussey Finished N/A 0
57 Nick Shingler North Cheshire Clarion Finished Senior 0