Beeline Cycles (Oxford) Cross/Wessex League

Cyclo-Cross , Oxford – Sunday, 10 Nov 2013

Event Details

Event URN:

268722

Start Date:

Sun, 10th Nov 2013

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Westminster Sports Centre, Oxford Brookes University, Harcourt Hill Campus, Oxford, OX2 9AT
View map

Series:

Wessex League

The Races

Date Start Race name Classification Band Rider Cat Race length
10/11/13 13:15 Seniors Category B CX Band 4 Senior ---
10/11/13 12:00 Veterans/Juniors/Women Category B CX Band 4 Junior, Vet 40-49, V... ---
10/11/13 12:00 Veterans 50+ Category B CX Band 4 Vet 50+ ---
10/11/13 12:00 Women Category B CX Band 5 Junior, Senior, Vete... ---
10/11/13 12:00 Juniors Category B CX Band 6 Junior ---
10/11/13 11:00 Youth Category B CX Band 4 Youth ---
10/11/13 10:30 Under-12s Go-Cross None Under 12 ---

View All

Enter a Race

Race Seniors
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 10/11/13 13:15 Category B CX Band 4 Senior
Entry: On Day: (£12.00)
Race Seniors
Sun 10/11/13 - 13:15
Classification: Category B
Band: CX Band 4
Rider Cat: Senior
Entry: On Day: (£12.00)
Race Veterans/Juniors/Women
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 10/11/13 12:00 Category B CX Band 4 Junior, Vet 40-49, Vet 50+, Women
Entry: On Day: (£12.00)
Race Veterans/Juniors/Women
Sun 10/11/13 - 12:00
Classification: Category B
Band: CX Band 4
Rider Cat: Junior, Vet 40-49, Vet 50+, Women
Entry: On Day: (£12.00)
Race Veterans 50+
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 10/11/13 12:00 Category B CX Band 4 Vet 50+
Entry:
Race Veterans 50+
Sun 10/11/13 - 12:00
Classification: Category B
Band: CX Band 4
Rider Cat: Vet 50+
Entry:
Race Women
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 10/11/13 12:00 Category B CX Band 5 Junior, Senior, Veteran, Women
Entry:
Race Women
Sun 10/11/13 - 12:00
Classification: Category B
Band: CX Band 5
Rider Cat: Junior, Senior, Veteran, Women
Entry:
Race Juniors
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 10/11/13 12:00 Category B CX Band 6 Junior
Entry:
Race Juniors
Sun 10/11/13 - 12:00
Classification: Category B
Band: CX Band 6
Rider Cat: Junior
Entry:
Race Youth
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 10/11/13 11:00 Category B CX Band 4 Youth
Entry: On Day: (£5.00)
Race Youth
Sun 10/11/13 - 11:00
Classification: Category B
Band: CX Band 4
Rider Cat: Youth
Entry: On Day: (£5.00)
Race Under-12s
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 10/11/13 10:30 Go-Cross None Under 12
Entry:
Race Under-12s
Sun 10/11/13 - 10:30
Classification: Go-Cross
Band: None
Rider Cat: Under 12
Entry:

Cross: Narrow Wessex win for Lansley

Posted 10/11/2013 - British Cycling

Adrian Lansley (pedal On) takes narrow victory in latest Wessex League race View Full Report

Confirmed Results

Race Seniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Adrian Lansley Pedalon.co.uk Finished Senior 00:57:56:000 20
2 Michael Cotty Cannondale Racing Finished Senior 00:58:05:000 16
3 Darren Atkins Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 40-49 00:58:52:000 12
4 Chris Metcalfe Charge Bikes Finished Senior 00:59:29:000 9
5 Christopher Minter Pedalon.co.uk Finished Senior 00:59:35:000 7
6 Peter Kench Banjo Cycles Finished Senior 00:59:37:000 5
7 Daniel Bell Ellmore Factory Racing Finished Senior 00:59:50:000 4
8 Scott Chalmers Dream Cycling Race Team Finished Senior 01:01:25:000 3
9 Gareth Barnes Cardiff JIF Finished Senior 01:02:13:000 2
10 Chris Herring East London Velo Finished Senior 01:02:20:000 1
11 James Cotty I-Ride.co.uk Finished Senior 01:02:44:000 0
12 Philip Hersey Eagle RC Finished Senior 01:03:52:000 0
13 Jamie Norfolk Pedalon.co.uk Finished Vet 40-49 01:04:47:000 0
14 Richard Lewis Cycle Club Basingstoke Finished Senior 01:05:06:000 0
15 George Kangelos Hackney GT Finished N/A 01:05:25:000 0
16 Roger Prior Zappi's Cycling Club Finished Senior 01:06:18:000 0
17 Michael Wrigg Finished 01:06:33:000 0
18 Michael Riley Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Senior 01:06:43:000 0
19 Michael Miach Pretorius Bikes Finished Senior 01:07:30:000 0
20 Ben Whitehead Hackney GT Finished Senior 01:08:35:000 0
21 Jason Pitt AW Cycles Finished Senior --- 0
22 Steve Malin Finished --- 0
23 Joe Hickerton Finished Senior --- 0
24 David Archer Bolsover & District Cycling Cl... Finished N/A --- 0
25 Stuart Waite Finished Senior --- 0
26 Simon Tottle Festival RC Finished N/A --- 0
27 Gavin Spiers G.S. Henley Finished Senior --- 0
28 Karl Norfolk Pedalon.co.uk Finished Senior --- 0
29 Frederico Bernasconi Finished --- 0
30 James Bond Finished --- 0
31 Peter Beisty G.S. Henley Finished Senior --- 0
32 Stuart Thompson Andover Whls Finished Senior --- 0
33 Fraser MacDonald Cotswold Veldrijden Finished Senior --- 0
34 Aaron Collins Swindon RC Finished Senior --- 0
35 Nicholas Roux G.S. Henley Finished Vet 40-49 --- 0
36 Darren Lewis Finished --- 0
37 Tim Dode Finished --- 0
38 Alex McIntosh Swindon RC Finished Senior --- 0
39 Leon Mander Finished Senior --- 0
40 Simon White Finished --- 0
41 Matt Walsh Finished --- 0
42 Doug Woollett Finished --- 0
43 Andrew Haines Finished --- 0
44 Alec Broome Finished --- 0
45 Luke Samuel Finished Senior --- 0
46 Matt Dowler Finished --- 0
47 David Belcher Finished --- 0
48 Sandy Legge Zappi's Cycling Club Finished N/A --- 0
49 Steve Merrett Finished --- 0
50 Aaron Tayler Cotswold Veldrijden Finished Senior --- 0
51 Martin Sanders Finished --- 0
52 Alistair Moody Finished --- 0
53 Gordon Bushell Finished --- 0
54 Andy Hazlewood Finished N/A --- 0
55 Paula Loughlin Cheltenham & County CC Finished N/A --- 0
Show More

Race Veterans/Juniors/Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Crispin Doyle Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Vet 40-49 00:41:49:000 20
2 Lewis King Beeline Bicycles RT Finished Vet 40-49 00:42:38:000 16
3 Mike Simpson G.S. Henley Finished Vet 40-49 00:43:49:000 12
4 Sean Williams Finished Vet 40-49 00:44:05:000 9
5 Robin Wilmott Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 00:45:17:000 7
6 William Girvan North Hampshire RC Finished Vet 40-49 --- 5
7 Gary Howard Finished Vet 40-49 --- 4
8 Dave McMullen Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ --- 0
9 Roy Chamberlain Corley Cycles - Drops RT Finished Vet 40-49 --- 3
10 Tim Hyde Pendragon Finished Vet 40-49 --- 2
11 Philip Boarer Southdown Velo Finished Vet 40-49 --- 1
12 Ian Costello Finished --- 0
13 Nick Walmsley Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 --- 0
14 Simon Snowden Cycology Bikes Finished Vet 40-49 --- 0
15 Steve Mahon Finished --- 0
16 Pete Hutchinson Finished --- 0
17 Dave Copland Ipswich Bicycle Club Finished Vet 50+ --- 0
18 Merce Pacios Pujadó Finished Senior --- 0
19 Chris Hutchins Finished Senior --- 0
20 Andy Roberts Finished --- 0
21 Peter Busby Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ --- 0
22 Graham Freer Finished --- 0
23 Simon Meadwell Bournemouth Jubilee Wheelers Finished Vet 40-49 --- 0
24 James Pilgrimmorris Finished --- 0
25 Konrad Manning Hackney GT Finished Vet 40-49 --- 0
26 Isaac Anstee Bedfordshire Road Cycling Club Finished Junior --- 0
27 Chris Smith Team Milton Keynes Finished Vet 40-49 --- 0
28 Neil Simpson London Phoenix CC Finished Vet 40-49 --- 0
29 Anthony Dyment North Hampshire RC Finished Vet 50+ --- 0
30 Gary Barlow Reading CC Finished Vet 40-49 --- 0
31 Philip Evans Coventry Road Club Finished Vet 50+ --- 0
32 Edward Gurney Velo Club Venta Finished Vet 40-49 --- 0
33 Joseph Andrews Fareham Wheelers Cycling Club Finished Junior --- 0
34 Graham Rogerson Army Cycling Union Finished Vet 40-49 --- 0
35 Robin Akers Finished Vet 50+ --- 0
36 Andy Smith Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ --- 0
37 Martyn Dymond Finished Vet 50+ --- 0
38 Claire Smith Cotswold Veldrijden Finished Veteran --- 0
39 Philip Connell Sotonia CC Finished N/A --- 0
40 Jez Hart Sotonia CC Finished Vet 40-49 --- 0
41 Steve Mead Finished --- 0
42 Sean Bolton Swindon RC Finished Vet 40-49 --- 0
43 Paul Carpenter Hounslow & District Wheelers Finished Vet 40-49 --- 0
44 Robert Carter Velo Club Venta Finished Vet 40-49 --- 0
45 Duncan Mellish Zappi's Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
46 Richard Bremner North Hampshire RC Finished Vet 50+ --- 0
47 Adrian Kilworth Finished --- 0
48 Paul Gibbs Pearson Cycling Club Finished Vet 50+ --- 0
49 Rob Ford Finished --- 0
50 Simon Hudson Oxford City RC Finished N/A --- 0
51 John Dudley Finished N/A --- 0
52 Kevin Bodley Finished Vet 50+ --- 0
53 Gareth Dridge Southdown Velo Finished N/A --- 0
54 Michael Ponzo Swindon RC Finished Junior --- 0
55 Stuart Gough Finished --- 0
56 Adrian Parry Pedalon.co.uk Finished N/A --- 0
57 Carl Max Taylor Stratford CC Finished N/A --- 0
58 Richard Tyler Coventry Road Club Finished N/A --- 0
59 Alan Collins Portsmouth North End CC Finished Vet 40-49 --- 0
60 Tim Stowe Finished --- 0
61 Keith Allam Velo Club Venta Finished N/A --- 0
62 Chris Miles Finished --- 0
63 Phill Chinn Finished --- 0
64 John Chastel Finished --- 0
65 Neil Morris Finished --- 0
66 Phoebe Sneddon Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished Senior --- 0
67 Alan Millard Finished --- 0
68 Chris Macleod Palmer Park Velo RT Finished Vet 50+ --- 0
69 Harjinder Obhi North Hampshire RC Finished N/A --- 0
70 Gareth Walker Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 --- 0
71 Charlie Elsey Newbury RC Finished Vet 50+ --- 0
72 Paul Jones Finished --- 0
73 Paul Kelly Finished --- 0
74 Kim Lassiter Cotswold Veldrijden Finished N/A --- 0
75 Adam Gardner G.S. Henley Finished Vet 40-49 --- 0
76 Andy Murphy Finished --- 0
77 David Lindsell Finished Vet 50+ --- 0
78 Mark Eidem Hillingdon Triathletes Finished N/A --- 0
79 David Micklewright Hillingdon Triathletes Finished N/A --- 0
80 Stephen Dines Finished Vet 50+ --- 0
81 David Jones Oxonian CC Finished N/A --- 0
82 Mitch Purvis Finished --- 0
83 John Phillips Finished --- 0
84 Stev Clarke Finished --- 0
85 Tracy Cornell Finished --- 0
86 Dave Nash Finished --- 0
87 Jonathan Plant Finished --- 0
88 Malcolm Rose Oxonian CC Finished N/A --- 0
89 Jim Stewart Finished Vet 40-49 --- 0
90 Peter Varian Red Kite Cycles Finished Vet 50+ --- 0
91 T Jackson Finished --- 0
92 Dan Hayer Finished --- 0
93 Andrew Murray Norwood Paragon CC Finished N/A --- 0
94 Jack Saunders Finished --- 0
95 Simon Tottle Festival RC Finished N/A --- 0
96 Stephen Longman Andover Whls Finished N/A --- 0
97 Paul Lewis Finished --- 0
98 Mark Allen Finished --- 0
99 Katie Edwards Bedfordshire Road Cycling Club Finished Senior --- 0
100 Paul Suaf Finished --- 0
101 Rich Jamieson Finished --- 0
102 Stuart Hathaway Finished --- 0
103 Dave Jowett Finished --- 0
104 Michael Brodick Finished --- 0
105 Tracy Best Finished Veteran --- 0
106 Zoe Sheehan Cotswold Veldrijden Finished Junior --- 0
107 Rhianna Jones Cotswold Veldrijden Finished Junior --- 0
108 Darryl Bates-Brownsword Zappi's Cycling Club Finished Vet 40-49 --- 0
109 Hannah Gibbs Cotswold Veldrijden Finished Junior --- 0
110 Steve Cooke Finished --- 0
111 Stephen Avery Zappi's Cycling Club Finished N/A --- 0
112 Andy Gibbs Finished --- 0
113 Richard Bennett Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 --- 0
114 Paul Wood Finished --- 0
115 James Moore Finished --- 0
Show More

Race Veterans 50+

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Dave McMullen Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 20
2 Tim Costello Southdown Velo Finished Vet 50+ 16
3 Dave Copland Ipswich Bicycle Club Finished Vet 50+ 12
4 Andrew Roberts Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 9
5 Peter Busby Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 7
6 Anthony Dyment North Hampshire RC Finished Vet 50+ 5
7 Philip Evans Coventry Road Club Finished Vet 50+ 4
8 Robin Akers Finished Vet 50+ 0
9 Andy Smith Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 2
10 Martyn Dymond Finished Vet 50+ 1
Show More

Race Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Merce Pacios Pujadó Finished 0
2 Phoebe Sneddon Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished Senior 4
3 Tracey Cornell Finished 0
4 Katie Edwards Bedfordshire Road Cycling Club Finished Senior 0
5 Tracy Best Finished 0

Race Juniors

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Isaac Anstee Bedfordshire Road Cycling Club Finished Junior 3
2 Joseph Andrews Fareham Wheelers Cycling Club Finished Junior 2
3 Michael Ponzo Swindon RC Finished Junior 1

Race Youth

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Christopher Rothwell Swindon Cycles Race Academy Finished Youth 20
2 Edward Gronbech Oxford City RC Finished Youth 16
3 Elliot Lassiter Cotswold Veldrijden Finished Youth 12
4 Charlie Quarterman Zappi's Cycling Club Finished Youth 9
5 Thomas Sewell Cotswold Veldrijden Finished Youth 7
6 Louis Killworth Welland Valley CC Finished Youth 5
7 Angus Hawkins Palmer Park Velo RT Finished Youth 4
8 Alexander Cross Oakley Pedalers Finished Youth 3
9 Charlie Cooper Chapel Tri-Stars Finished Youth 2
10 Max Cheatle VC Londres Finished Youth 1
11 Erin Baker Southdown Velo Finished Youth 0
12 Ieuan Woods Charlotteville CC Finished Youth 0
13 Archie Scott Cotswold Veldrijden Finished Youth 0
14 Sophia Chastell Welwyn Wheelers CC Finished Youth 20
15 Callum Macleod Palmer Park Velo RT Finished Youth 0
16 Emma Pitt Palmer Park Velo RT Finished Youth 16
17 Jay Allen Palmer Park Velo RT Finished Youth 0
18 Ciara Hutchinson Cotswold Veldrijden Finished Youth 12
19 Sam Taylor Zappi's Cycling Club Finished Youth 0
20 Thomas Zygo Team Milton Keynes Finished Youth 0
21 Alderney Baker Southdown Velo Finished Youth 9
22 Amy Garner Welland Valley CC Finished Youth 7
23 Tom Couzens Bicester Millennium CC Finished Youth 0
24 Noah Tresham Team Milton Keynes Finished Youth 0
25 Liam Sewell Cotswold Veldrijden Finished Youth 0
26 Abbie Manley Chapel Tri-Stars Finished Youth 5
27 Valentin Peiker Finished 0
28 Nick Day Team Milton Keynes Finished Youth 0
29 Jamie Kimber Cotswold Veldrijden Finished Youth 0
30 Rebecca Hurst Poole Whls CC Finished Youth 4
31 Jamie Ellis Finished 0
32 Natasha Reddy Finished 0
33 Matthew Thornton Finished 0
34 Conor Hutchinson Cotswold Veldrijden Finished Youth 0
35 Hugh Johnson Charlotteville CC Finished Youth 0
36 Rachel Thompson Finished Youth 2
37 Frank Nash Finished 0
38 Amy Perryman Solent Pirates Finished Youth 1
39 Harry Dridge Southdown Velo Finished Youth 0
40 Natalie Moore Swindon RC Finished Youth 0
41 Seren Jones Cotswold Veldrijden Finished Youth 0
Show More

Race Under-12s

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Luke Simmonds Stratford CC Finished Under 12 0
2 Alexa Hawkins Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
3 Rowan Turner Finished Under 12 0
4 David Hird Stratford CC Finished Under 12 0
5 Jed Smithson Oxonian CC Finished Under 12 0
6 Matt Garner Welland Valley CC Finished Under 12 0
7 Jude Chamberlain Team Milton Keynes Finished Under 12 0
8 Madeline Cooper Chapel Tri-Stars Finished Under 12 0
9 Maximillian Meadwell Bournemouth Jubilee Wheelers Finished Under 12 0
10 Euan Macleod Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
11 Ike Taylor Zappi's Cycling Club Finished Under 12 0
12 Luke Harris Halesowen A & CC Finished Under 12 0
13 Ben Fox Charlotteville CC Finished Under 12 0
14 Finn Hawkins Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
15 Harvey Jackson Stratford CC Finished Under 12 0
16 Sam Graham Finished 0
17 Aimee Zygo Team Milton Keynes Finished Under 12 0
18 James Brown Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
19 George Gray Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
20 Millie Couzens Bicester Millennium CC Finished Under 12 0
21 Jennifer Oliver Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
22 Tyler Smith Cotswold Veldrijden Finished Under 12 0
23 Max Ebner Zappi's Cycling Club Finished Under 12 0
24 Amy Cantelo Solent Pirates Finished Under 12 0
25 Jack Southfield Finished 0
26 Ella Shaftoe Cotswold Veldrijden Finished Under 12 0
27 Ethan Spiers Finished Under 12 0
28 William Gadd Poole Whls CC Finished Under 12 0
29 Spencer Corder Finished 0
30 Cerys Simmonds Stratford CC Finished Under 12 0
31 Arlo Carey Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
32 Fay Garner Welland Valley CC Finished Under 12 0
33 Oliver Thornton Finished 0
34 Thomas Lindsell Finished Under 12 0
35 Lewis Seaward Poole Whls CC Finished Under 12 0
36 Oliver Walker Finished 0
37 Lewis Jones Swindon RC Finished Under 12 0
38 Grace Parry Finished 0
39 Melissa Cooper Chapel Tri-Stars Finished Under 12 0
40 Kieran Rose Finished 0
41 Niamh Murphy Finished 0
42 Daniel Meddowstaylor Finished 0
43 Rudy Killworth Welland Valley CC Finished Under 12 0
44 Pascal Giret G.S. Henley Finished Under 12 0
45 Boston Sorenson Finished 0
46 Rohan Gray Finished 0
47 Jamie Whitcher Solent Pirates Finished Under 12 0
48 Daniel Phillips Finished 0
49 Annabelle Cooke Finished 0
50 Patrick Moore Finished 0
51 Greta Carey Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
52 Charlie Rose Finished 0
53 Ellen Phillips Finished 0
54 Daisy Tayler Finished 0
55 Lucy Shaftoe Finished 0
56 William Dunn Finished 0
57 Boaz Rossington Finished 0
58 Eva Van Rijn Finished 0
59 Ella Harris Halesowen A & CC Finished Under 12 0
60 Toby Zygo Finished 0
61 Elise Hawkins Finished 0
62 Freya Rose Finished 0
Show More

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk