Event URN:
266683
Start date:
Sun, 21st Jul 2013
Event Type:
BMX (Competitive)
Venue:
Peterborough BMX Track
Orton Park, Orton Malbourne, Peterborough, PE2 5HP
Directions: From the A1 North or South, take the A1139 towards the City Centre. Take the third exit A1260 City Centre then take the next exit signed Orton Malbourne. Just before the traffic lights turn right signed Herlington Centre. Follow the road to the T junction and turn right then left into the track entrance. ( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Peterborough Phantoms BMX Club
Event website:
http://www.bmxeast.com
Event organiser:
Mr Steven Currey
steven.currey@hotmail.co.uk
Cheques payable to:
N/A
Info for Riders:
Registration 10:30-11:30.
Open Practice 10:00.
Gate Practice 10:30-12:00.
Racing starts 12:15.
Cost to race is £10 for one bike or £15 for two bikes. Please call ahead 07776 204603 if you are running late.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
21 Jul 13 12:15 Championship Female BMX Regional B BMX Regional B Championship Fe...
21 Jul 13 12:15 Cruiser 15-16 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 15-16
21 Jul 13 12:15 Cruiser 17-29 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 17-29
21 Jul 13 12:15 Cruiser 30-39 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 30-34, 35-39

View All

Event Location:

Orton Park,
Orton Malbourne,
Peterborough,
PE2 5HP

Race: Championship Female

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jul 13 12:15 BMX Regional B BMX Regional B Championship Female ---

Race: Cruiser 15-16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jul 13 12:15 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 15-16 ---

Race: Cruiser 17-29

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jul 13 12:15 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 17-29 ---

Race: Cruiser 30-39

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jul 13 12:15 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 30-34, 35-39 ---

Race: Cruiser 40-44

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jul 13 12:15 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 40-44 ---

Race: Cruiser 45+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jul 13 12:15 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 45+ ---

Race: Cruiser 9-12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jul 13 12:15 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 9-12 ---

Race: Female 11-12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jul 13 12:15 BMX Regional B BMX Regional B Female 11, Female 12 ---

Race: Female 13-14

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jul 13 12:15 BMX Regional B BMX Regional B Female 13, Female 14 ---

Race: Female 15-16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jul 13 12:15 BMX Regional B BMX Regional B Female 15, Female 16 ---

Race: Female 6 and Under

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jul 13 12:15 BMX Regional B BMX Regional B 6 & Under ---

Race: Female 7-8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jul 13 12:15 BMX Regional B BMX Regional B Female 7, Female 8 ---

Race: Female 9-10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jul 13 12:15 BMX Regional B BMX Regional B Female 10, Female 9 ---

Race: Ladies Cruiser 17-29

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jul 13 12:15 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 17-29 ---

Race: Ladies Cruiser 30+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jul 13 12:15 BMX Regional B BMX Cruiser Regional B 30-34, 35-39, 40-44,... ---

Race: Male 10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jul 13 12:15 BMX Regional B BMX Regional B Male 10 ---

Race: Male 11

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jul 13 12:15 BMX Regional B BMX Regional B Male 11 ---

Race: Male 12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jul 13 12:15 BMX Regional B BMX Regional B Male 12 ---

Race: Male 13

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jul 13 12:15 BMX Regional B BMX Regional B Male 13 ---

Race: Male 14

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jul 13 12:15 BMX Regional B BMX Regional B Male 14 ---

Race: Male 15

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jul 13 12:15 BMX Regional B BMX Regional B Male 15 ---

Race: Male 16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jul 13 12:15 BMX Regional B BMX Regional B Male 16 ---

Race: Male 17-29 (Payback)

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jul 13 12:15 BMX Regional B BMX Regional B Elite Male, Junior M... ---

Race: Male 6 and Under

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jul 13 12:15 BMX Regional B BMX Regional B 6 & Under ---

Race: Male 7

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jul 13 12:15 BMX Regional B BMX Regional B Male 7 ---

Race: Male 8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jul 13 12:15 BMX Regional B BMX Regional B Male 8 ---

Race: Male 9

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jul 13 12:15 BMX Regional B BMX Regional B Male 9 ---

Race: Masters

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jul 13 12:15 BMX Regional B BMX Regional B Master ---

Race: Novice 11-13

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jul 13 12:15 Go-Ride Racing None N/A ---

Race: Novice 14-16

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jul 13 12:15 Go-Ride Racing None Female 14, Female 15... ---

Race: Novice 7 & Under

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jul 13 12:15 Go-Ride Racing None N/A ---

Race: Novice 8-10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jul 13 12:15 Go-Ride Racing None N/A ---

Race: Veteran

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
21 Jul 13 12:15 BMX Regional B BMX Regional B Veteran ---

Confirmed Results

Race name: Championship Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bethany Campbell Peterborough Phantoms BMX Club Finished Championship Female 40
2 Isabelle Ferrada Milton Keynes BMX Racing Club Finished Championship Female 34
3 Lana Redgewell Braintree BMX Racing Club Finished Championship Female 30
4 Ellie Dewdney Derby BMX Club Finished Championship Female 26
5 Amy Morris Peterborough Phantoms BMX Club Finished Championship Female 23

Confirmed Results

Race name: Cruiser 15-16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jay Talbott Birmingham BMX Club Finished 15-16 40

Confirmed Results

Race name: Cruiser 17-29

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Cutmore Braintree BMX Racing Club Finished 17-29 40
2 Christopher Potter Braintree BMX Racing Club Finished 17-29 34
3 Jordan Lunn Team Identiti Finished 17-29 30
4 Ryan Hutchinson Braintree BMX Racing Club Finished 15-16 26
5 Matthew Hillyard Team Identiti Finished 17-29 23
6 Gavin Passmore Birmingham BMX Club Finished 17-29 20
7 David Plumb Wrekin Riders Finished 17-29 18

Confirmed Results

Race name: Cruiser 30-39

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Carl Morgan Derby BMX Club Finished 30-34 40
2 Scott Evans G.E.T Racing Finished 35-39 34
3 Richard Ayles Milton Keynes BMX Racing Club Finished 30-34 0
4 Mark Sleigh Birmingham BMX Club Finished 30-34 26
5 William Hart Derby BMX Club Finished 30-34 23
6 Lennie Warner Milton Keynes BMX Racing Club Finished 30-34 20
7 Christian Wilkins Nuneaton BMX Club Finished 30-34 18
8 Lee Matthews Ipswich BMX Club Finished 35-39 16

Confirmed Results

Race name: Cruiser 40-44

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Christopher Day Finished 40-44 40
2 Spencer Cremin Milton Keynes BMX Racing Club Finished 40-44 34
3 Tim Drew Redditch Premiers BMX Club Finished 40-44 30
4 Joaquim Mendes Milton Keynes BMX Racing Club Finished 40-44 26
5 Paul Woolcott Braintree BMX Racing Club Finished 40-44 23
6 Mark Prayle Milton Keynes BMX Racing Club Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Cruiser 45+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Michael Gough Redditch Premiers BMX Club Finished 45+ 40
2 Keith Granger Finished 45+ 34
3 Stephen Keech Milton Keynes BMX Racing Club Finished 45+ 30
4 Tony Williams Braintree BMX Racing Club Finished N/A 26
5 Peter Newbold Nuneaton BMX Club Finished N/A 0
6 Shaun Barrass Milton Keynes BMX Racing Club Finished N/A 0
7 Stephen Needham Nottingham Outlaws BMX Club Finished 45+ 18

Confirmed Results

Race name: Cruiser 9-12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Coombs Braintree BMX Racing Club Finished 9-12 40
2 Harrison Gee Birmingham BMX Club Finished 9-12 34
3 Lucas Bailey Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished 9-12 30
4 George Morris Nottingham Outlaws BMX Club Finished 9-12 26

Confirmed Results

Race name: Female 11-12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elissa Bradford Nottingham Outlaws BMX Club Finished Female 12 40
2 Maddie Owen-Matthews Birmingham BMX Club Finished Female 12 34
3 Morgan Dorrell Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Female 11 30
4 Ella Tomsett Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Female 11 26
5 Kayleigh Shinn Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 12 23
6 Jessica Fountain Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 11 20
7 Leah Culff Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 11 18
8 Joanna-Mai Coleman Redditch Premiers BMX Club Finished Female 12 16
9 Kitty Bishop Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Female 11 14

Confirmed Results

Race name: Female 13-14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kirsty Allsop Derby BMX Club Finished Female 14 40
2 Emilia Shakles Redditch Premiers BMX Club Finished Female 13 34
3 Chloe Foster Finished Female 14 30
4 Aya Moraity Dorrell Severn Valley Velo Finished Female 13 26
5 Jessica Mendes Milton Keynes BMX Racing Club Finished Female 13 23

Confirmed Results

Race name: Female 15-16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlie Hartwell G.E.T Racing Finished Female 14 40
2 Kelsey Dixon Braintree BMX Racing Club Finished Female 16 34
3 Katie Plumb Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 15 30
4 Ellie-May Shephard Nuneaton BMX Club Finished Female 15 26
5 Katie Jones Redditch Premiers BMX Club Finished Female 15 23
6 Nicole Edge Derby BMX Club Finished Female 15 20
7 Isabel Potter Braintree BMX Racing Club Finished Female 15 18
8 Kelly Thompson Nottingham Outlaws BMX Club Finished N/A 16

Confirmed Results

Race name: Female 6 and Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lauren Ward Derby BMX Club Finished 6 & Under 40
2 Abigail Nequest Team Bunneys Finished 6 & Under 34

Confirmed Results

Race name: Female 7-8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isabella Hurry Nottingham Outlaws BMX Club Finished Female 7 40
2 Eden Dorrell Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Female 8 34
3 Evie Harding Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Female 8 30
4 Tegan Miles Derby BMX Club Finished Female 7 26

Confirmed Results

Race name: Female 9-10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Markella Houli Nuneaton BMX Club Finished Female 10 40
2 Isabel Hallam Nuneaton BMX Club Finished Female 9 34
3 Hannah Drew Redditch Premiers BMX Club Finished Female 10 30
4 Charlotte Meek Birmingham BMX Club Finished Female 9 26
5 Mia Wallace Redditch Premiers BMX Club Finished Female 10 23
6 Zara Lachlan Milton Keynes BMX Racing Club Finished Female 10 20
7 Abi Pike Ipswich BMX Club Finished Female 9 18
8 Elizabeth Sleigh Birmingham BMX Club Finished Female 9 16
9 Summer Lilly Cross Birmingham BMX Club Finished Female 10 14
10 Tia Cooke Urbanair BMX Finished Female 10 12
11 Emma Crisp Nottingham Outlaws BMX Club Finished Female 10 10
12 Karissa Smith Birmingham BMX Club Finished Female 10 9
13 Harriet Alexander Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Female 9 8
14 Morgan Haslam Nuneaton BMX Club Finished Female 9 7
15 Keedie Burgess Preston Pirates BMX Club Finished Female 9 6
16 Drew Raven Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 10 5

Confirmed Results

Race name: Ladies Cruiser 17-29

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Claire Pollard Finished 17-29 40

Confirmed Results

Race name: Ladies Cruiser 30+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Abi Hill Norwich Flyers BMX Racing Club Finished 40-44 40
2 Sarah Fuller Milton Keynes BMX Racing Club Finished 35-39 34
3 Tracy Clarke Braintree BMX Racing Club Finished 40-44 30
4 Amanda Watson Wrekin Riders Finished 40-44 26
5 Carolyn Pantlin Finished N/A 23

Confirmed Results

Race name: Male 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tyrell Cooper-Nelson Derby BMX Club Finished Male 12 40
2 Christian White Braintree BMX Racing Club Finished Male 12 34
3 Tyreese Bradshaw Derby BMX Club Finished Male 12 30
4 Chad Hartwell G.E.T Racing Finished Male 10 26
5 Jake Greene Derby BMX Club Finished Male 12 23
6 Ashton Cross Birmingham BMX Club Finished Male 11 20
7 Callum Knight Redditch Premiers BMX Club Finished Male 12 18
8 Toby Lachlan Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 12 16
9 Ethan Wallace Redditch Premiers BMX Club Finished Male 12 14
10 Kieran Harding Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Male 12 12
11 Jake Coombs Braintree BMX Racing Club Finished Male 12 10
12 Jake Evans G.E.T Racing Finished Male 12 9
13 Jake Evans Birmingham BMX Club Finished Male 12 8
14 Deborah Parrish Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 12 7
15 Jake Newton Braintree BMX Racing Club Finished Male 12 6
16 Dylan Bough Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 12 5
17 Connor Mckue Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 12 4

Confirmed Results

Race name: Male 13

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Brandon Fermor Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 13 40
2 Callum Edwards Wrekin Riders Finished Male 13 34
3 Cameron Poulter Derby BMX Club Finished Male 13 30
4 Oliver Rowe Club Cyclopark Finished Male 12 26
5 Nathan Wood Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 12 23
6 Lewis Barrett Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 13 20
7 Guy Sharp Derby Ssquared Finished Male 13 18
8 Max Peace Derby BMX Club Finished Male 13 16
9 Lewis Locker Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 13 14
10 Niall Monks Derby BMX Club Finished Male 13 12
11 Daniel Walker Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 13 10
12 Owen Poulter Derby BMX Club Finished Male 13 9
13 James King Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 12 8
14 Daniel Blanche Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 13 7
15 Ethan Newbold Nuneaton BMX Club Finished Male 13 6
16 Liam Cremin Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 13 5
17 Joe Kitchen Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 13 4
18 Christopher Churchill Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 13 3
19 Edward Parker Braintree BMX Racing Club Finished Male 13 2
20 Charlee Davis Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 13 1
21 Vinnie Leecoombe Finished 0
22 Kane Donnovan Finished 0

Confirmed Results

Race name: Male 14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harry Baker Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 14 40
2 Joshua Legrove Braintree BMX Racing Club Finished Male 14 34
3 Jamie Fennell Birmingham BMX Club Finished Male 14 30
4 Kody Evans G.E.T Racing Finished Male 14 26
5 Elliott Boylan-Thomson GYPO (Giving Young People Oppo... Finished Male 14 23
6 James McLaughlin Life BMX Finished Male 14 20
7 Oliver Haynes Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 14 18
8 Joshua Wilkins Birmingham BMX Club Finished Male 14 16
9 George Moret Braintree BMX Racing Club Finished Male 14 14
10 Farrell Rivers Birmingham BMX Club Finished Male 14 12
11 Arron Holmes Nuneaton BMX Club Finished Male 14 10
12 Chris White Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 14 9
13 Joshua Thompson Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 14 8
14 Daniel Pearce Finished Male 14 7
15 Austin Lachlan Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 14 6
16 Daniel Gilbert Braintree BMX Racing Club Finished Male 14 5
17 Jordan Williams Wrekin Riders Finished Male 14 4

Confirmed Results

Race name: Male 15

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Shane Redgewell Braintree BMX Racing Club Finished Male 14 40
2 Callum Raven Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 15 34
3 Ethan Cremin Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 15 30
4 Charlie Giles Braintree BMX Racing Club Finished Male 15 26
5 Ben Timmons Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 15 23
6 Alex Pike Ipswich BMX Club Finished Male 15 20
7 Ben Stradling Life BMX Finished Male 15 18
8 Tom Henry Wrekin Riders Finished Male 15 16
9 Joseph Owen-Matthews Birmingham BMX Club Finished Male 15 14
10 Iwan Williams Braintree BMX Racing Club Finished Male 15 12
11 Regan Sargent Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 15 10
12 George Dudley Wrekin Riders Finished Male 15 9
13 Thomas Morton Chesterfield BMX Club Finished Male 15 8

Confirmed Results

Race name: Male 16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Oliver Webley Birmingham BMX Club Finished Male 16 40
2 Robert Jesson Source Route 55 Finished Male 15 34
3 Blaine Bradford Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 16 30
4 Adam Chambers Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 16 26
5 Joshua Haynes Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 16 23
6 Wilfred Njuguna Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 14 20
7 Jake Newman Ipswich BMX Club Finished Male 16 18
8 Chance Walters Birmingham BMX Club Finished Male 16 16
9 Shekinah Parrish Peterborough Phantoms BMX Club Finished Female 16 14

Confirmed Results

Race name: Male 17-29 (Payback)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Laurence Mapp Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 25-29 40
2 Jordan Smith Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished Male 17-24 34
3 Dominic Skidmore Balby Academy Of Sport - BMX Finished Male 17-24 30
4 Alan Hill Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Veteran 26
5 Oliver Cutmore Braintree BMX Racing Club Finished Male 17-24 23
6 Bailey Ridge-Davis Peckham Challengers BMX Club Finished Male 17-24 20
7 Braden Bradford Nottingham Outlaws BMX Club Finished Junior Men 18
8 John Lillingstone Ipswich BMX Club Finished Master 16
9 Taylor Andrews Braintree BMX Racing Club Finished Male 17-24 14
10 Joseph Presswood Balby Academy Of Sport - BMX Finished Male 17-24 12
11 Michael Njuguna Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 17-24 10
12 Christopher Potter Braintree BMX Racing Club Finished Male 17-24 9
13 Jordan Fermor Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 17-24 8
14 Ryan Hutchinson Braintree BMX Racing Club Finished Male 15 7
15 Michael Ledlie Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 17-24 6
16 Christopher Wimbledon Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 17-24 5
17 Lee Golder Braintree BMX Racing Club Finished Male 15 4
18 Rhys Wood Nuneaton BMX Club Finished Male 17-24 3
19 Joshua Tucker Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 17-24 2
20 Nathan Hastings Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 16 1
21 Bradley Minns Harworth Hurricanes BMX Club Finished Male 17-24 0
22 Darren Thompson Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male (19+) 0
23 Ryan Spick Team Bunneys Finished Male 17-24 0
24 Josh Dale Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 17-24 0
25 James Edge Derby BMX Club Finished Male 17-24 0

Confirmed Results

Race name: Male 6 and Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Zak Greene Derby BMX Club Finished 6 & Under 40
2 Jared Hill Norwich Flyers BMX Racing Club Finished 6 & Under 34
3 Jamie Copson Nottingham Outlaws BMX Club Finished 6 & Under 30
4 Myles Wildbore Derby BMX Club Finished 6 & Under 26
5 Ellis King Derby BMX Club Finished 6 & Under 23
6 Thomas Wilson Warsop Wheelies BMX Club Finished 6 & Under 20
7 Joseph Brighty Peterborough Phantoms BMX Club Finished 6 & Under 18
8 Isaac Peace Derby BMX Club Finished 6 & Under 16
9 Harry Kirby Milton Keynes BMX Racing Club Finished 6 & Under 14
10 Oskar Everett Ipswich BMX Club Finished 6 & Under 12
11 Alfie Thompson Finished 6 & Under 10
12 Danny Pattinson Milton Keynes BMX Racing Club Finished 6 & Under 9
13 Oliver Poyzer Derby BMX Club Finished 6 & Under 8
14 Jay Drew Redditch Premiers BMX Club Finished 6 & Under 7
15 Rodney Miles Derby BMX Club Finished 6 & Under 6

Confirmed Results

Race name: Male 8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alexander Talbott Birmingham BMX Club Finished Male 8 40
2 Matthew Ryan Derby BMX Club Finished Male 8 34
3 Joshua Abbott Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 8 30
4 Adam Gilbert Braintree BMX Racing Club Finished Male 8 26
5 Joshua Crisp Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 8 23
6 Josh Barsby Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 8 20
7 Arthur Ellis Derby BMX Club Finished Male 8 18
8 Joshua Lynch Wrekin Riders Finished Male 8 16
9 Jack Gretton Derby Ssquared Finished Male 8 14
10 Rocky O'Brien Birmingham BMX Club Finished Male 8 12
11 Joseph Harris Braintree BMX Racing Club Finished Male 8 10
12 Cameron Parrish Braintree BMX Racing Club Finished Male 8 9
13 Charlie Davison Derby BMX Club Finished Male 8 8
14 Adam Barrass Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 8 7
15 Jonathon Machin Wrekin Riders Finished Male 8 6
16 Robson Smith Wrekin Riders Finished Male 8 5
17 Jack Wilkins Nuneaton BMX Club Finished Male 8 4
18 Stuart Harris Nuneaton BMX Club Finished Male 8 3
19 Oliver Barton Bridgeman Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 8 2
20 Mackenzie Coulby Derby BMX Club Finished Male 8 1
21 Oliver Dwyer Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 7 0
22 Ewan Thomson Braintree BMX Racing Club Finished Male 8 0
23 William Hale Braintree BMX Racing Club Finished Male 8 0
24 Harvey Turner Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 7 0
25 Noah Bishop Norwich Flyers BMX Racing Club Finished Male 8 0

Confirmed Results

Race name: Masters

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lee Carrick Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Master 40
2 Chris Wilkins Birmingham BMX Club Finished N/A 34
3 Richard Townsend Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Master 30
4 Brett Knight Redditch Premiers BMX Club Finished Master 26
5 Matt Barnard Milton Keynes BMX Racing Club Finished Master 23
6 Matthew Allen Peterborough Phantoms BMX Club Finished Master 20

Confirmed Results

Race name: Novice 11-13

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alfie Cole Finished 0
2 Jordan Harrison Finished 0
3 Tyler Howell Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 12 0
4 Ethan Coombs Finished 0
5 Aidan Ryan Finished 0
6 Alex Orton Finished 0
7 Joe Woodward Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 11 0
8 Arryn Davey Birmingham BMX Club Finished Male 13 0
9 George Lumsden Finished 0

Confirmed Results

Race name: Novice 14-16

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Earle Finished 0
2 Robbie Handley Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male (7) 0
3 Benjamin Bennett Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 14 0
4 Karl Moore Finished 0

Confirmed Results

Race name: Novice 7 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Middleton Derby BMX Club Finished Male 7 0
2 Reece Wilkinson Doncaster BMX Racing(DBMX Raci... Finished 6 & Under 0
3 Ben Rowe Leicester HuncoteHornets BMX C... Finished Male 7 0
4 Callum Prime Derby BMX Club Finished Male 7 0
5 Charlie Powell Finished Male 7 0
6 Ethan Hadley Milton Keynes BMX Racing Club Finished 6 & Under 0
7 Keelan Rivers Birmingham BMX Club Finished Male 7 0
8 Mark Dyson Finished 0
9 Mackenzie Pakes Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 7 0
10 Lewis Pakes Milton Keynes BMX Racing Club Finished 6 & Under 0
11 Brooke Mapp Finished 0
12 Jazz Newton Finished 0

Confirmed Results

Race name: Novice 8-10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harvey Grant GYPO (Giving Young People Oppo... Finished Male 10 0
2 Joshua Everett GYPO (Giving Young People Oppo... Finished Male 8 0
3 Jack Boocock Derby BMX Club Finished Male 8 0
4 Finley Clark Nuneaton BMX Club Finished Male 10 0
5 Renato Da Silva Birmingham BMX Club Finished Male 8 0
6 Marcus Thompson Nottingham Outlaws BMX Club Finished Male 9 0
7 Dayne Ralph Finished 0
8 Daniel Tatton Birmingham BMX Club Finished Male 9 0
9 Jack Skinner Finished 0
10 William Poyzer Derby BMX Club Finished Male 9 0
11 Elliott Allison Milton Keynes BMX Racing Club Finished Male 9 0
12 Max Inman Finished 0
13 Tyler Atkinson Finished 0