Event URN:
265853
Start date:
Sun, 8th Sep 2013
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Mary Hare School
Arlington Manor, Snelsmore Common, Newbury, Berkshire, RG14 3BQ
( View map )
Series:
Wessex League
Cotswold Veldrijden Summer Series
Online Entry FAQs
Entry close date
Mon, 2nd Sep 2013
Event promoted by:
Newbury Road Club
Event organiser:
Mr Charlie Elsey
53 Lottage Road
Aldbourne
Marlborough
Wiltshire
SN8 2EB
01672 540244
charlie.elsey@btinternet.com
Cheques payable to:
C Elsey
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 11:00 Under-12s Go-Cross None Under 12
8 Sep 13 11:45 Youth Category B CX Band 4 Youth
8 Sep 13 11:47 Novice 16+ Go-Cross None N/A
8 Sep 13 12:45 Junior Category B CX Band 6 Junior

View All

Event Location:

Arlington Manor,
Snelsmore Common,
Newbury,
Berkshire,
RG14 3BQ

Race: Under-12s

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 11:00 Go-Cross None Under 12 ---

Race: Youth

View Entrants

Online entry closed 7 months 22 days 9 hours 20 minutes 1 second  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 11:45 Category B CX Band 4 Youth ---

Race: Novice 16+

View Entrants

Online entry closed 7 months 22 days 9 hours 20 minutes 1 second  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 11:47 Go-Cross None N/A ---

Race: Junior

View Entrants

Online entry closed 8 months 22 days 9 hours 20 minutes 1 second  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:45 Category B CX Band 6 Junior ---

Race: Vet 40-49

View Entrants

Online entry closed 8 months 22 days 9 hours 20 minutes 1 second  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:45 Category B CX Band 4 Vet 40-49 ---

Race: Vet 50+

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:45 Category B CX Band 4 Vet 50+ ---

Race: Women

View Entrants

Online entry closed 7 months 22 days 9 hours 20 minutes 1 second  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 12:45 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vete... ---

Race: Seniors

View Entrants

Online entry closed 7 months 22 days 9 hours 20 minutes 1 second  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
8 Sep 13 14:00 Category B CX Band 4 Senior, Vet 40-49 ---

Provisional Report and Results

Posted 08/09/2013 - British Cycling

Ben Sumner records maximum points in the first race of the Wessex League.. [more]

Posted 05/09/2012 - British Cycling

Looking ahead to new season.. [more]


Confirmed Results

Race name: Under-12s

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Under 12 0
2 Rowan Turner Finished Under 12 0
3 Maddie Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Under 12 0
4 Jamie Gostick Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
5 Luke Morgan Finished 0
6 Emily Conn Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
7 Jed Smithson Oxonian CC Finished Under 12 0
8 Alexa Hawkins Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
9 Max Meadwell Finished 0
10 Madeline Cooper Chapel Tri-Stars Finished Under 12 0
11 Finn Hawkins Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
12 Ellis Jones Cotswold Veldrijden Finished Under 12 0
13 Ryan Hodgkyns Poole Whls CC Finished Under 12 0
14 Tyler Smith Bristol BMX Club Finished Under 12 0
15 Thomas Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Under 12 0
16 Mack Mellish Finished 0
17 Ben Fox Charlotteville CC Finished Under 12 0
18 Sam Graham Finished 0
19 William Gadd Poole Whls CC Finished Under 12 0
20 James Brown Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
21 Arlo Carey Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
22 Ethan Spiers Finished Under 12 0
23 Harrison Phillips Cotswold Veldrijden Finished Under 12 0
24 Ollie Walker Finished 0
25 Hayden Gray Finished 0
26 Lewis Seaward Poole Whls CC Finished Under 12 0
27 Rohan Gray Finished 0
28 Thomas Lindsell Finished Under 12 0
29 Lewis Jones Swindon RC Finished Under 12 0
30 Melissa Cooper Chapel Tri-Stars Finished Under 12 0
31 Simon Thompson Finished 0
32 Ewan Townsend Finished 0
33 Greta Carey Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
34 Daisy Tayler Finished 0
35 Danielle Negroni Finished 0
36 Marshall Thompson Andover Whls Finished Under 12 0
37 Hattie Burnham Finished 0
38 Elise Hawkins Finished 0
39 Fred Walmsley Finished 0
40 Harri Phipps Finished 0
41 Eva Rijn Finished 0
42 Monty Nelson Charlotteville CC Finished Under 12 0
43 Alfie Letters Finished 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Thomas Sewell Cotswold Veldrijden Finished Youth 20
2 Daniel Tuley Chapel Tri-Stars Finished Junior 0
3 Emily Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Youth 20
4 Charlie Cooper Chapel Tri-Stars Finished Youth 16
5 Jason Lee North Hampshire RC Finished Youth 12
6 Angus Hawkins Palmer Park Velo RT Finished Youth 9
7 Ciara Hutchinson Cotswold Veldrijden Finished Youth 16
8 Ieuan Woods Charlotteville CC Finished Youth 7
9 Jay Allen Palmer Park Velo RT Finished Youth 5
10 Holly Powell Finished 0
11 Harry Dridge Southdown Velo Finished Youth 4
12 Liam Sewell Cotswold Veldrijden Finished Youth 3
13 Abbie Manley Chapel Tri-Stars Finished Youth 9
14 Jamie Kimber Cotswold Veldrijden Finished Youth 7
15 Alderney Baker Southdown Velo Finished Youth 5
16 Conor Hutchinson Cotswold Veldrijden Finished Youth 2
17 Barney Clacy Chapel Tri-Stars Finished Youth 1
18 Lucy Gadd Poole Whls CC Finished Youth 4
19 Natalie Moore Swindon RC Finished Youth 3
20 Kathryn Gurney Velo Club Venta Finished Youth 2
21 Seren Jones Cotswold Veldrijden Finished Youth 1
Bethany O'neill Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: Novice 16+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jasper Rijn Finished 0
2 Jan Hurn Finished Vet 40-49 0
3 Scott Manley Hargroves Cycles CC Finished N/A 0
4 Mark Allen Finished 0
5 Fiona Hawkins Palmer Park Velo RT Finished N/A 0
6 Charles Scouler Finished 0

Confirmed Results

Race name: Junior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joseph Andrews Fareham Wheelers Cycling Club Finished Junior 3
2 Cameron Thompson Andover Whls Finished Junior 2
3 Kieran Woods Charlotteville CC Finished Junior 1
4 Jack Saunders Swindon RC Finished Junior 0

Confirmed Results

Race name: Vet 40-49

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Crispin Doyle Hargroves Cycles RT-Specialize... Finished Vet 40-49 20
2 Lewis King Beeline Bicycles RT Finished Vet 40-49 16
3 Mike Simpson G.S. Henley Finished Vet 40-49 12
4 Keith Sheridan Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 9
5 William Girvan North Hampshire RC Finished Vet 40-49 7
6 Robin Wilmott Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 5
7 Steven Dance Andover Whls Finished Vet 40-49 4
8 Peter Scott Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 3
9 Nicholas Onslow Pedalon.co.uk Finished Vet 40-49 2
10 Peter Hutchinson Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 1
11 Len Delicaet London Phoenix CC Finished Vet 40-49 0
12 Nigel Page Finished 0
13 Simon Meadwell Bournemouth Jubilee Whls Finished Vet 40-49 0
14 Christopher Clark Banjo Cycles Finished Vet 40-49 0
15 Sean Bolton Swindon RC Finished Vet 40-49 0
16 Gareth Dridge Southdown Velo Finished N/A 0
17 Tim Hyde Pendragon Finished Vet 40-49 0
18 Duncan Mellish Zappi's Cycling Club Finished Vet 40-49 0
19 Nick Walmsley Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 0
20 Philip Cornell Finished 0
21 James Pilgrim-Morris G.S. Henley Finished Vet 40-49 0
22 Niel Dunnage Swindon RC Finished Vet 40-49 0
23 David Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Vet 40-49 0
24 Simon Guard Sotonia CC Finished N/A 0
25 Jez Hart Sotonia CC Finished N/A 0
26 Gary Barlow Reading CC Finished Vet 40-49 0
27 Andre Posthuma North Hampshire RC Finished N/A 0
28 Mark Shepherd Banjo Cycles Finished Vet 40-49 0
29 Rob Tutt Finished 0
30 Richard Gostick Reading CC Finished Vet 40-49 0
31 Edward Gurney Velo Club Venta Finished Vet 40-49 0
32 Phill Chinn Finished 0
33 Stephen Robinson North Hampshire RC Finished N/A 0
34 Neil Morris Didcot Phoenix CC Finished N/A 0
35 Simon Hudson Oxford City RC Finished N/A 0
36 Nick Druce Didcot Phoenix CC Finished Vet 40-49 0
37 Andrew Pond Finished Vet 40-49 0
38 Dean Prosser Hargroves Cycles CC Finished N/A 0
39 Paul O'Driscoll Swindon RC Finished Vet 40-49 0
40 Gareth Walker Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 0
41 Alan Collins Portsmouth North End CC Finished Vet 40-49 0
42 Steve Clarke Finished Vet 40-49 0
43 Glen Gasson Finished 0
44 Harjinder Obhi North Hampshire RC Finished N/A 0
45 Adam Gardner G.S. Henley Finished Vet 40-49 0
46 Neville Luxton Swindon RC Finished Vet 40-49 0
47 Kim Lassiter Cotswold Veldrijden Finished N/A 0
48 Neal Britnel Finished 0
49 David Lindsell Finished 0
50 Peter Warwick Finished N/A 0
51 Stephen Cook Here Come The Belgians Finished N/A 0
52 Craig Wadeson Odiham Cycling Club Finished N/A 0
53 Richard Bennett Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 0
54 Philip Ibbs Finished N/A 0
55 Andrew Burnham Finished N/A 0
Philip Boarer Southdown Velo Did not finish Vet 40-49 0
Sean Williams Did not finish Vet 40-49 0

Confirmed Results

Race name: Vet 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Peter Smith Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 20
2 David Phillips Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 16
3 Donald Gray Cardiff JIF Finished Vet 50+ 12
4 Andrew MacDonald GA Cycles Finished N/A 0
5 Stuart Gough Portswood Cycles Race Team Finished Veteran 0
6 Robin Akers Finished N/A 0
7 Anthony Dyment North Hampshire RC Finished Vet 50+ 4
8 Richard Bremner North Hampshire RC Finished Vet 50+ 3
9 Andy Smith Cotswold Veldrijden Finished N/A 2
10 Keith Allam Finished N/A 0
11 Alan Millard Westbury Wheelers Finished N/A 0
12 Stephen Dines Finished Vet 50+ 0
13 David Jones Oxonian CC Finished N/A 0
14 Nick Adnitt Andover Whls Finished Vet 50+ 0
15 Stephen Warwick Didcot Phoenix CC Finished N/A 0
16 Martyn Dymond Finished Vet 50+ 0
17 Vernon Moore Crabwood CC Finished N/A 0
18 Colin Bates Reading CC Finished N/A 0
19 Tony Weeks Finished N/A 0
20 Paul Wood Swindon Wheelers Finished N/A 0
21 Andy Gibbs Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Claire Smith Cotswold Veldrijden Finished 0
2 Sarah Barber Finished N/A 0
3 Tracy Cornell Finished 0
4 Sarah Woods Finished Veteran 0
5 Claire Powell Chapel Tri-Stars Finished 0
6 Zoe Sheehan Cotswold Veldrijden Finished Junior 5
7 Caroline Stewart Royal Navy & Royal Marines... Finished N/A 0
8 Hannah Gibbs Cotswold Veldrijden Finished Junior 3
Kirsty Dridge Southdown Velo Did not finish N/A 0
Jill O'neill Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: Seniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ben Sumner Beeline Bicycles RT Finished Senior 20
2 Luke Gray Trek CycloCross Collective Finished Senior 16
3 Crispin Doyle Hargroves Cycles RT-Specialize... Finished Vet 40-49 12
4 Jamie Norfolk Pedalon.co.uk Finished Vet 40-49 9
5 Richard Lewis Cycle Club Basingstoke Finished Senior 7
6 Sean Williams Finished Vet 40-49 5
7 Peter Kench Banjo Cycles Finished Senior 4
8 William Girvan North Hampshire RC Finished Vet 40-49 3
9 Christopher Atkins Team Specialized Finished Senior 0
10 James Cotty Cannondale Racing Finished Senior 1
11 Jason Painton Finished Senior 0
12 Matthew Woods Hargroves Cycles RT-Specialize... Finished Senior 0
13 Joe Hickerton Finished N/A 0
14 Gavin Spiers G.S. Henley Finished Senior 0
15 James Brett Wightlink,LCM Systems Cycle RT Finished Senior 0
16 Martyn Harris Banjo Cycles Finished Senior 0
17 Aaron Collins Swindon RC Finished Senior 0
18 Michael Miach Pretorius Bikes Finished Senior 0
19 Aaron Tayler Cotswold Veldrijden Finished Senior 0
20 Daniel Smith Banjo Cycles Finished Senior 0
21 Tony Parker North Hampshire RC Finished N/A 0
22 Max Hale Ystwyth Cycling Club Finished Senior 0
23 Alex McIntosh Swindon RC Finished Senior 0
24 Michael Holborow Cotswold Veldrijden Finished Senior 0
25 Stewart Ward Ful-On Tri Club Finished Senior 0
26 Callum Haseler Cotswold Veldrijden Finished Senior 0
27 Kevin Harding Velo Club Venta Finished Senior 0
28 Fraser MacDonald Cotswold Veldrijden Finished Senior 0
29 Mark Letters Banjo Cycles Finished Senior 0
30 Clive Evans WDMBC/Beyond/Specialized Finished Vet 50+ 0
31 Steve Stroud Finished 0
32 Leon Mander Finished Senior 0
33 Alun Lewis Finished 0
34 Sandy Legge Zappi's Cycling Club Finished Senior 0
35 Michael Cashin Finished 0
36 Alec Broome Wight Tri Finished N/A 0
37 Nicholas Hatchard G.S. Henley Finished Senior 0
38 Tim Carlton Finished 0
39 Richard Collins Finished Vet 40-49 0
40 James Wilding www.supernovacycles.co.uk Finished Senior 0
41 David Belcher Sotonia CC Finished N/A 0
42 Simon Randall Finished 0
43 Phillip Neale Finished 0
44 Alistair Moody Cycle Sport South Hams Finished Senior 0
Andy Laycock Did not finish 0
Martin Sanders Wightlink,LCM Systems Cycle RT Did not finish Senior 0
Jon Wickham Did not finish 0