LCCA Team Championships/Sussex League Round 4

Cyclo-Cross , Haywards Heath – Sunday, 09 Feb 2014

Event Details

Event URN:

265483

Start Date:

Sun, 9th Feb 2014

Event Type:

Cyclo-Cross (Competitive)

Venue:

Great Walstead School, East Mascalls Lane, Lindfield, Haywards Heath, West Sussex, RH16 2QL
View map

Series:

London Cyclo-Cross League

Entry close date

Sun, 2nd Feb 2014

Info for Riders

Adult and Youth riders may only enter as a team of 3 or 4; entry fees are per rider. Riders must state what their Team Name is. ie Crawley Wheelers A team.


The Races

Date Start Race name Classification Band Rider Cat Race length
9/02/14 10:30 Under 10s Go-Cross None Under 12 ---
9/02/14 12:30 Under 12s Go-Cross None Under 12 ---
9/02/14 14:20 Youth Category B CX Band 4 Youth 30 mins
9/02/14 12:30 Vet 40-49 Category B CX Band 4 Vet 40-49 01 hr
9/02/14 12:30 Vet 50+ Category B CX Band 4 Vet 50+ ---
9/02/14 12:30 Juniors Category B CX Band 4 Junior 01 hr
9/02/14 12:30 Women Category B CX Band 6 Senior, Veteran, Wom... ---
9/02/14 13:45 Seniors Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vet ... ---
9/02/14 13:00 Sen/Jun/Vet/Women Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vet ... 01 hr

View All

Enter a Race

Race Under 10s
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 09/02/14 10:30 Go-Cross None Under 12
Entry: On Day: (£1.00)
Race Under 10s
Sun 09/02/14 - 10:30
Classification: Go-Cross
Band: None
Rider Cat: Under 12
Entry: On Day: (£1.00)
Race Under 12s
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 09/02/14 12:30 Go-Cross None Under 12
Entry: On Day: (£1.00)
Race Under 12s
Sun 09/02/14 - 12:30
Classification: Go-Cross
Band: None
Rider Cat: Under 12
Entry: On Day: (£1.00)
Race Youth
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/02/14 14:20 Category B CX Band 4 Youth 30 mins
Entry: On Day: (£5.00)
Race Youth
Sun 09/02/14 - 14:20
Duration: 30 mins
Classification: Category B
Band: CX Band 4
Rider Cat: Youth
Entry: On Day: (£5.00)
Race Vet 40-49
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/02/14 12:30 Category B CX Band 4 Vet 40-49 01 hr
Entry: On Day: (£14.00)
Race Vet 40-49
Sun 09/02/14 - 12:30
Duration: 01 hr
Classification: Category B
Band: CX Band 4
Rider Cat: Vet 40-49
Entry: On Day: (£14.00)
Race Vet 50+
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 09/02/14 12:30 Category B CX Band 4 Vet 50+
Entry:
Race Vet 50+
Sun 09/02/14 - 12:30
Classification: Category B
Band: CX Band 4
Rider Cat: Vet 50+
Entry:
Race Juniors
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/02/14 12:30 Category B CX Band 4 Junior 01 hr
Entry: On Day: (£8.00)
Race Juniors
Sun 09/02/14 - 12:30
Duration: 01 hr
Classification: Category B
Band: CX Band 4
Rider Cat: Junior
Entry: On Day: (£8.00)
Race Women
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 09/02/14 12:30 Category B CX Band 6 Senior, Veteran, Women
Entry:
Race Women
Sun 09/02/14 - 12:30
Classification: Category B
Band: CX Band 6
Rider Cat: Senior, Veteran, Women
Entry:
Race Seniors
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 09/02/14 13:45 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vet 40-49, Vet 50+
Entry: On Day: (£14.00)
Race Seniors
Sun 09/02/14 - 13:45
Classification: Category B
Band: CX Band 4
Rider Cat: Junior, Senior, Vet 40-49, Vet 50+
Entry: On Day: (£14.00)
Race Sen/Jun/Vet/Women
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sun 09/02/14 13:00 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vet 40-49, Vet 50+, Women 01 hr
Entry: On Day: (£14.00)
Race Sen/Jun/Vet/Women
Sun 09/02/14 - 13:00
Duration: 01 hr
Classification: Category B
Band: CX Band 4
Rider Cat: Junior, Senior, Vet 40-49, Vet 50+, Women
Entry: On Day: (£14.00)

Confirmed Results

Race Under 12s

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Sion Margrave Team Darenth Finished Under 12 0
2 Joseph Blackmore Herne Hill Youth CC Finished Under 12 0
3 Jamie Walker Sutton Cycling Club Finished Under 12 0
4 Maximillian Lawson Herne Hill Youth CC Finished Under 12 0
5 Daniel Kirby Sutton Cycling Club Finished Under 12 0
6 Ferdie Parsons VC Jubilee Finished Under 12 0
7 Alex Harvey VC Jubilee Finished Under 12 0
8 Archie Sloan VC Jubilee Finished Under 12 0
9 Megan MacMahon Team Darenth Finished Under 12 0
10 Cameron Still Hillingdon Slipstreamers Finished Under 12 0
11 Luke Ashwood Sutton Cycling Club Finished Under 12 0
12 Samuel McGhee Sutton Cycling Club Finished Under 12 0
13 Frederick Newman Preston Park Youth CC Finished Under 12 0
14 Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC Finished Under 12 0
15 Lucas Barclay Arctic Tacx RT Finished Under 12 0
16 Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished Under 12 0
17 Alfie Wood Wigmore CC Finished Under 12 0
18 Thomas Davies Sutton Cycling Club Finished Under 12 0
19 Max Allibone Sutton Cycling Club Finished Under 12 0
20 Milo Summers Herne Hill Youth CC Finished Under 12 0
21 Gabriel Banner Hillingdon Slipstreamers Finished Under 12 0
22 George Harvey VC Jubilee Finished Under 12 0
23 Bertie Badham Sutton Cycling Club Finished Under 12 0
24 Dru Dennis Herne Hill Youth CC Finished Under 12 0
25 Shrish Bakrania Team Darenth Finished Under 12 0
26 Lewis Glaysher Sutton Cycling Club Finished Under 12 0
27 Alice Davies Sutton Cycling Club Finished Under 12 0
28 Seth Ludewick Herne Hill Youth CC Finished Under 12 0
29 Jack Lear Bedgebury Forest CC Finished Under 12 0
30 Ben Flatan Finished 0
31 Finn Dutton Finished 0
32 Sannah Zaman Bigfoot Go-Ride Finished Under 12 0
33 Jude Wilson Sutton Cycling Club Finished Under 12 0
34 Joshua Jackson Sutton Cycling Club Finished Under 12 0
35 Daniel Fisher-Borrow Herne Hill Youth CC Finished Under 12 0
36 William Bancroft Herne Hill Youth CC Finished Under 12 0
37 James Kirby Sutton Cycling Club Finished Under 12 0
38 James Yule Preston Park Youth CC Finished Under 12 0
39 Archie Allibone Sutton Cycling Club Finished Under 12 0
40 Peter Carpenter Sutton Cycling Club Finished Under 12 0
41 Mason Johnson-Stenning Team Darenth Finished Under 12 0
42 Harry Owen Herne Hill Youth CC Finished Under 12 0
43 Will Flatan Finished 0
44 Alex Glaysher Sutton Cycling Club Finished Under 12 0
45 Jude McGreevy Team Darenth Finished Under 12 0
46 Jules Reuter Finished 0
47 Clement Reuter Finished 0
48 Fynn Buxton VC Jubilee Finished Under 12 0
49 Tulsi Bakrania Team Darenth Finished Under 12 0
50 Caitty Yule Finished 0
51 Raphael Toyer Herne Hill Youth CC Finished Under 12 0
Show More

Race Youth

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Tom Easley Crawley Wheelers Finished Youth 20
2 Toby Martin Team Darenth Finished Youth 16
3 Luke Mitchie Team Darenth Finished Youth 12
4 Fred Wright VC Londres Finished Youth 9
5 Max Cheatle VC Londres Finished Youth 7
6 Ethan Hayter VC Londres Finished Youth 5
7 Harry Clarke Sutton Cycling Club Finished Youth 4
8 Matthew McGovern Sutton Cycling Club Finished Youth 3
9 Scoop Callard Team Darenth Finished Youth 2
10 Thomas Ives Sutton Cycling Club Finished Youth 1
11 Ben Foames Wigmore CC Finished Youth 0
12 Unknown Rider Finished 0
13 George Sales Sutton Cycling Club Finished Youth 0
14 Thomas Kirby Sutton Cycling Club Finished Youth 0
15 Christopher Hyde Wigmore CC Finished Youth 0
16 Titouan Barthelemy Herne Hill Youth CC Finished Youth 0
17 Gabriel Banner Hillingdon Slipstreamers Finished Under 12 0
18 Isaac Wright Preston Park Youth CC Finished Youth 0
19 Boru Pratt McCullagh VC Londres Finished Youth 0
20 Alfie Parkinson Herne Hill Youth CC Finished Youth 0
21 Kishan Bakrania Team Darenth Finished Youth 0
22 Martin Blackman Sutton Cycling Club Finished Youth 0
23 Toby Cook Sutton Cycling Club Finished Youth 0
24 Luke Levett Herne Hill Youth CC Finished Youth 0
25 Thomas Hilless Team Darenth Finished Youth 0
26 George Sloan VC Jubilee Finished Youth 0
27 Haydon Davis Wigmore CC Finished Youth 0
28 Torin Henderson Southborough & District Whls Finished Youth 0
29 Patrick Faint Team Darenth Finished N/A 0
30 Emily Ashwood Sutton Cycling Club Finished Youth 3
31 Arlo Ludewick VC Londres Finished Youth 0
32 Max Hindley Herne Hill Youth CC Finished Youth 0
33 Finlay Jenner VC Londres Finished Youth 0
34 Ivan Potherson Finished 0
35 Finlay Wellings VC Londres Finished Youth 0
36 Anna Saunders Wigmore CC Finished Youth 2
37 Dylan Clinton VC Londres Finished Youth 0
38 Thomas Neville Sutton Cycling Club Finished Youth 0
39 Dominic Cook Sutton Cycling Club Finished Youth 0
40 Jamal Zahiri VC Jubilee Finished Youth 0
41 Kamran Amin Finished 0
42 Harry Ward Rockingham CC Finished N/A 0
Show More

Race Vet 40-49

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Darren Barclay Arctic Tacx RT Finished Vet 40-49 20
2 Graham Rogerson Army Cycling Union Finished Vet 40-49 16
3 Shaun Williams San Fairy Ann CC Finished Vet 40-49 12
4 Alan Yule Crawley Wheelers Finished Vet 40-49 9
5 Bruce Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished Vet 40-49 7
6 Jason Marriott Bolsover & District Cycling Cl... Finished Vet 40-49 5
7 Dave Spragg Kingston Wheelers CC Finished Vet 40-49 4
8 Keith Henderson Southborough & District Whls Finished Vet 40-49 3
9 Stuart McGhee Evans Cycles Race Team Finished Vet 40-49 2
10 Simon Scarsbrook Mosquito Bikes Finished Vet 40-49 0
Show More

Race Vet 50+

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Stuart Lockyear London Phoenix CC Finished Vet 50+ 20
2 Stephen Blackmore Seeds Cycling Club Finished Vet 50+ 0
3 Anthony Bartlett Team Corridori Finished Vet 50+ 12
4 David Blackman Sutton Cycling Club Finished N/A 0
5 Stephen Burgess Lewes Wanderers CC Finished N/A 0
6 Gez Reeves Crawley Wheelers Finished Vet 50+ 5
7 Peter Douglas Finsbury Park CC Finished Vet 50+ 4
8 Paul Burgoine Finchley Racing Team Finished N/A 0
9 Philip Harris San Fairy Ann CC Finished Vet 50+ 2
10 Paul Banner Kingston Wheelers CC Finished Vet 50+ 1
Show More

Race Juniors

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Liam Earl Team Corridori Finished Junior 6
2 James Flury ViCiOUS VELO Finished Junior 4
3 Louis Suggett Sigma Sport.co.uk Finished Junior 3
4 George White Sutton Cycling Club Finished Junior 2
5 Max Nelson Sutton Cycling Club Finished Junior 1

Race Women

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Sophia Joy Felt Racing Finished Senior 3
2 Donna Short Army Cycling Union Finished Senior 2
3 Philippa Jenkins Southborough & District Whls Finished Senior 1

Race Seniors

Position Name Club name Rider status Category Points
Results
1 Liam Earl Team Corridori Finished Junior 20
2 Paul Sheers ViCiOUS VELO Finished Senior 16
3 Jules Birks VC Londres Finished Senior 12
4 Chris Herring East London Velo Finished Senior 9
5 Darren Barclay Arctic Tacx RT Finished Vet 40-49 7
6 Philip Glowinski VC Londres Finished Senior 5
7 Russell Short London Dynamo Finished Senior 4
8 Graham Rogerson Army Cycling Union Finished Vet 40-49 3
9 Stuart Spies London Dynamo Finished Senior 2
10 James Flury ViCiOUS VELO Finished Junior 1
Show More

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk

Register with British Cycling and win a Cervello S5