Event URN:
265471
Start date:
Sun, 13th Oct 2013
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Happy Valley Park
Woodside, Falmer Road, Brighton, Sussex, BN2 6LA
( View map )
Series:
London Cyclo-Cross League
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Preston Park Youth CC ( website )
Event organiser:
Mr Anthony Rogers
419B Ditchling Road
Brighton
Sussex
BN1 6XB
07757 284814
anthony@ppycc.org.uk
Cheques payable to:
N/A
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
13 Oct 13 13:45 Seniors Category B CX Band 4 Senior, Vet 40-...
13 Oct 13 12:30 Vets/Women Category B CX Band 4 Junior, Vet 40-... 01 hr
13 Oct 13 12:30 Veterans 50+ Category B CX Band 4 Vet 50+
13 Oct 13 12:30 Juniors Category B CX Band 4 Junior 01 hr

View All

Event Location:

Woodside,
Falmer Road,
Brighton,
Sussex,
BN2 6LA

Race: Seniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Oct 13 13:45 Category B CX Band 4 Senior, Vet 40-49 ---

Race: Vets/Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Oct 13 12:30 Category B CX Band 4 Junior, Vet 40-49, V... 01 hr

Race: Veterans 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Oct 13 12:30 Category B CX Band 4 Vet 50+ ---

Race: Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Oct 13 12:30 Category B CX Band 4 Junior 01 hr

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Oct 13 11:15 Category B CX Band 4 Youth 30 mins

Race: Under 12s

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Oct 13 10:45 Go-Cross None Under 12 ---

Race: Under 10s

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
13 Oct 13 10:30 Go-Cross None Under 12 ---

Provisional Report and Results

Posted 14/10/2013 - British Cycling

Matt Holmes sees winning run ended by Alex Paton.. [more]


Confirmed Results

Race name: Seniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex Paton Team Gwb - ACTiV Finished Senior 20
2 Matt Holmes Arctic Tacx RT Finished Senior 16
3 Philip Glowinski VC Londres Finished Senior 12
4 Daniel Drake VC Deal Finished Senior 9
5 Christopher Atkins Team Specialized Finished Senior 7
6 Russell Short London Dynamo Finished Senior 5
7 Glen Whittington Finished Senior 4
8 Alexander Pettett Cadence Cycling Performance Finished Senior 0
9 James Waddington Dulwich Paragon CC Finished Senior 2
10 Connor Murphy VC Jubilee Finished Senior 1
11 Aaron Beard Chevaliers Finished Senior 0
12 Oliver Lee Finished N/A 0
13 Christopher McGovern Team Novo Nordisk Finished Senior 0
14 Vojtech Blazejovsky Brixton Cycles Finished Senior 0
15 Jason Burkinshaw Blazing Saddles Cycles Finished 0
16 Kristopher Fowler Finished Senior 0
17 Benedict Spurrier ViCiOUS VELO Finished Senior 0
18 Stuart Spies London Dynamo Finished Senior 0
19 Andrey Padiy Rollapaluza CC Finished Senior 0
20 Jason Wood London Dynamo Finished Vet 40-49 0
21 Nick Smith Lewes Wanderers CC Finished Senior 0
22 Anthony Salmon Leeds University Cycling Team Finished Senior 0
23 Lewis Kinch Finished 0
24 John Pears Crawley Wheelers Finished 0
25 Kaj Scarsbrook Mosquito Bikes Finished N/A 0
26 Barry Harvey Blazing Saddles Cycles Finished Vet 40-49 0
27 Jack Priddle Eastbourne Rovers CC Finished Senior 0
28 Anthony Barker Crawley Wheelers Finished Senior 0
29 Sam Winter Finished 0
30 Philip Deacon Kingston Whls CC Finished Senior 0
31 Krisztian Borbely Finished Senior 0

Confirmed Results

Race name: Vets/Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Smith Crawley Wheelers Finished Vet 40-49 20
2 George Higgs Crawley Wheelers Finished Vet 40-49 16
3 Simon Scarsbrook Mosquito Bikes Finished 0
4 Adrian Lyons GS Invicta/Eye Level Optical/H... Finished Vet 40-49 9
5 Alan Yule Crawley Wheelers Finished Vet 40-49 7
6 John Cordner Eastbourne Rovers CC Finished Vet 40-49 5
7 Andrew Seltzer In Gear Quickvit Trainsharp RT Finished Vet 40-49 4
8 Rupert Robinson Crawley Wheelers Finished Vet 40-49 3
9 Nigel Langridge Crawley Wheelers Finished Vet 40-49 2
10 Paul Hudson Finished Vet 40-49 1
11 Brendan Moylan Finished N/A 0
12 Mark Jary VC Londres Finished Vet 40-49 0
13 Matthew Levett Brixton Cycles Finished Vet 40-49 0
14 Anthony Grey Crawley Wheelers Finished Vet 40-49 0
15 Adam Ford Eastbourne Rovers CC Finished N/A 0
16 Simon Clarke GS Avanti Finished N/A 0
17 Brian Ashwood Sutton Cycling Club/De Ver Cyc... Finished Vet 40-49 0
18 Anett Deli Finished 0
19 John Lemonins Finished 0
20 Richard Lewey Crystal Palace Triathletes Finished Vet 40-49 0
21 Paul Buckley Wigmore CC Finished Vet 40-49 0
22 Claire Beaumont ViCiOUS VELO Finished Senior 2
23 Paul Horta-Hopkins Handsling Racing Finished Vet 40-49 0
24 M Gulliver Finished 0
25 Simon Bennett VC Deal Finished Vet 40-49 0
26 Robert Grunfeld GS Avanti Finished N/A 0
27 Jonny Cheatle VC Londres Finished Vet 40-49 0
28 David Bishop Finished 0
29 Phil Kirby Sutton Cycling Club/De Ver Cyc... Finished N/A 0
30 Alan Newman Brighton Mitre CC Finished Vet 40-49 0
31 Andrew Keys Finished Vet 40-49 0
32 Lee Rae-Byford Finished N/A 0
33 Neil Peters Finished 0
34 Brian Scarboro Gemini BC Finished N/A 0
35 Bruce English Eastbourne Rovers CC Finished 0
36 Paul Neville Sutton Cycling Club/De Ver Cyc... Finished N/A 0
37 Rachael Foster Finished 0
38 Gavin Cook Sutton Cycling Club/De Ver Cyc... Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Veterans 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Douglas Fox Crawley Wheelers Finished Vet 50+ 20
2 Nick Welsh GS Invicta/Eye Level Optical/H... Finished N/A 16
3 Stephen Blackmore Seeds Cycling Club Finished N/A 0
4 David Blackman Sutton Cycling Club/De Ver Cyc... Finished N/A 0
5 Andrew Scarsbrook Finished N/A 0
6 Philip Harris San Fairy Ann CC Finished Vet 50+ 5
7 Geoff Nutter Herne Hill Youth CC Finished N/A 0
8 Greg Blackwell Finished 0
9 Julian McGovern Sutton Cycling Club/De Ver Cyc... Finished N/A 0
10 Stuart Lockyear London Phoenix CC Finished Vet 50+ 1

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joshua Outram Thanet RC Finished Junior 20
2 Oliver Priddle Eastbourne Rovers CC Finished Junior 16
3 George White Sutton Cycling Club/De Ver Cyc... Finished Junior 12
4 Stanley Nutter Herne Hill Youth CC Finished Junior 9
5 Rob Beylin Finished 0
6 Luke Bandy VC Jubilee Finished Junior 5
7 Max Welson Finished 0
8 Harrison Coombes VC Londres Finished Junior 3
9 Oskar Scarsbrook Hackney GT Finished Junior 2
10 Sean Penfold Finished 0
11 Oliver Moors Prestige Velo Club Finished Junior 0

Confirmed Results

Race name: Under 12s

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Walker Sutton Cycling Club/De Ver Cyc... Finished Under 12 0
2 Joseph Blackmore Herne Hill Youth CC Finished Under 12 0
3 Sion Margrave Team Darenth Finished Under 12 0
4 Joseph Martin Preston Park Youth CC Finished Under 12 0
5 Henry Cordner Eastbourne Rovers CC Finished Under 12 0
6 Elliot Philpott VC Jubilee Finished Under 12 0
7 Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished Under 12 0
8 Luke Ashwood Sutton Cycling Club/De Ver Cyc... Finished Under 12 0
9 Maximillian Lawson Herne Hill Youth CC Finished Under 12 0
10 Frederick Newman Preston Park Youth CC Finished Under 12 0
11 Daniel Kirby Sutton Cycling Club/De Ver Cyc... Finished Under 12 0
12 Sam Buchanan Preston Park Youth CC Finished Under 12 0
13 Archie Sloan VC Jubilee Finished Under 12 0
14 Seth Ludewick Herne Hill Youth CC Finished Under 12 0
15 Dru Dennis Herne Hill Youth CC Finished Under 12 0
16 James Yule Preston Park Youth CC Finished Under 12 0

Confirmed Results

Race name: Under 10s

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Milo Summers Herne Hill Youth CC Finished Under 12 0
2 Ferdie Parsons VC Jubilee Finished Under 12 0
3 Cameron Still Hillingdon Slipstreamers Finished Under 12 0
4 Lukas Nerurkar Preston Park Youth CC Finished Under 12 0
5 Daniel Lloyd San Fairy Ann CC Finished Under 12 0
6 Alex Harvey VC Jubilee Finished Under 12 0
7 Gilbert Cordner Eastbourne Rovers CC Finished Under 12 0
8 Max Capamagian Finished Under 12 0
9 Benjamin Flatau Charlotteville CC Finished Under 12 0
10 George Clack Herne Hill Youth CC Finished Under 12 0
11 Archie Raynard Preston Park Youth CC Finished Under 12 0
12 Jude Wilson Sutton Cycling Club/De Ver Cyc... Finished Under 12 0
13 Peter Carpenter Redhill CC Finished Under 12 0
14 George Harvey VC Jubilee Finished Under 12 0
15 Thomas James Sutton Cycling Club/De Ver Cyc... Finished Under 12 0
16 James Kirby Sutton Cycling Club/De Ver Cyc... Finished Under 12 0
17 Carys Lloyd San Fairy Ann CC Finished Under 12 0
18 William Flatau Charlotteville CC Finished Under 12 0
19 Tom Beyfus Preston Park Youth CC Finished Under 12 0
20 Frank Newman Preston Park Youth CC Finished Under 12 0
21 Unknown Rider Finished 0
22 Arun Fortescue Talwar Preston Park Youth CC Finished Under 12 0
23 Nell Ludewick Herne Hill Youth CC Finished Under 12 0
24 Hannah Chatfield Finished 0
25 William Grey Finished 0