Event URN:
264398
Start date:
Mon, 3rd Jun 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
REME Test Track
Corunna Barracks, Ludgershall, Andover, Hampshire, SP11 9RP
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Army Cycling Union ( website )
Event website:
http://www.ludgershallracing.com
Event organiser:
Mr Darren Clarke
01993 840454
darren.clarke556@mod.uk
Cheques payable to:
Darren Clarke
Info for Riders:
Entry on the day only. **Entrants MUST notify organiser of their vehicle registration before arrival**
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
3 Jun 13 18:00 U10 Boys Youth Only Youth D
3 Jun 13 18:00 U14 Boys Youth Only Youth B
3 Jun 13 18:00 U14 Girls Youth Only Youth B 20 mins / plus 1 laps
3 Jun 13 18:00 U16 Boys Youth Only Youth A 20 mins / plus 1 laps

View All

Event Location:

Corunna Barracks,
Ludgershall,
Andover,
Hampshire,
SP11 9RP

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jun 13 18:00 Youth Only Youth D ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jun 13 18:00 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jun 13 18:00 Youth Only Youth B 20 mins / plus 1 laps

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jun 13 18:00 Youth Only Youth A 20 mins / plus 1 laps

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jun 13 18:30 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 40 mins / plus 5 laps

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jun 13 19:30 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, Elite 45 mins / plus 5 laps

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Jun 13 19:31 Women Only Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 30 mins / plus 3 laps

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nile Battey Finished 0

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryan White 1st Chard Whls Finished B 3
2 Alexander Cross Oakley Pedalers Finished B 2
3 Alex Hall Andover Whls Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lucy Edmunds Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished B 3

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Billyard Swindon RC Finished A 3
2 Jed Webber Andover Whls Finished A 2
3 Josh Coward Chippenham & Dist Whls Finished A 1

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kurtis Rowe Yeovil CC Finished 3rd 10
2 Lewis King Beeline Bicycles RT Finished 3rd 8
3 Barnaby Cox Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 7
4 Jay Hookins Offcamber Finished 3rd 6
5 Chris Hutchings Velo Club Venta Finished 3rd 5
6 Roger Theron Army Cycling Union Finished 3rd 4
7 Liam Walsh Salisbury Road and Mountain CC Finished 3rd 3
8 Andrew Waddington Portsmouth North End CC Finished 3rd 2
9 Matthew Woods Hargroves Cycles - Ridley RT Finished 3rd 1
10 Kevin Baker Andover Whls Finished 3rd 1
12 Mark Barfield MJS Racing Finished 2nd 0
13 Dan Murphy Army Cycling Union Finished 4th 0
14 Andrew Henderson Westbury Wheelers Finished 4th 0
15 Ben Rowe G.S. Henley Finished 3rd 0
16 Daniel Atkins Didcot Phoenix CC Finished 4th 0
17 James Green Army Cycling Union Finished 4th 0
18 Leith Henderson Westbury Wheelers Finished N/A 0
19 White with black armband on left arm Finished 0
20 David Janes Finished 4th 0
21 Chris Mattocks Army Cycling Union Finished 3rd 0
22 Sam Norrish Army Cycling Union Finished 3rd 0
23 Joshua Oldfield Finished N/A 0
24 Ross Ellett Cycle Club Basingstoke Finished 4th 0
25 Benjamin Cady Sotonia CC Finished 4th 0
26 Joseph Henstridge Salisbury Road and Mountain CC Finished 3rd 0
27 Gary Barrow Army Cycling Union Finished N/A 0
28 Lee King Finished 3rd 0
29 Christopher Eccles Sid Valley CC Finished 3rd 0
30 Jamie Shearer Andover Whls Finished 3rd 0
31 Nick Pickering Andover Whls Finished N/A 0
32 Daniel Stephens JMJ RT Finished 3rd 0
33 Andrew Lockwood Southampton University RC Finished 4th 0
34 Bob Richardson Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished 3rd 0
35 Charlie Battey Finished 0

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Andrew Hargroves Felt Racing Finished 1st 10
2 Michael Scott Peter Hansford Racing Finished 2nd 8
3 Martin Smith AW Cycles Finished Elite 7
4 Daniel Dolan Army Cycling Union Finished 2nd 6
5 Brook Elgie Peter Hansford Racing Finished 2nd 5
6 Mitchell Webber Primera-Sports.Com Finished 2nd 4
7 Jake Coward Rapha Cycling Club Finished 2nd 3
8 Matthew Woods Hargroves Cycles - Ridley RT Finished 3rd 2
9 Stuart Williams Reading CC Finished 2nd 1
10 Drew Burrell Finished 0
11 Duncan Lancashire Andover Whls Finished 2nd 0
12 Matthew Hargroves Hargroves Cycles - Ridley RT Finished 2nd 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lili McLean Andover Whls Finished 2nd 10