Event URN:
264396
Start date:
Mon, 20th May 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
REME Test Track
Corunna Barracks, Ludgershall, Andover, Hampshire, SP11 9RP
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Army Cycling Union ( website )
Event website:
http://www.ludgershallracing.com
Event organiser:
Mr Darren Clarke
01993840454
darren.clarke556@mod.uk
Cheques payable to:
Darren Clarke
Info for Riders:
Entry on the day only. **Entrants MUST notify organiser of their vehicle registration before arrival**
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
20 May 13 18:00 U14 Boys Youth Only Youth B
20 May 13 18:00 U16 Boys Youth Only Youth A 20 mins / plus 1 laps
20 May 13 18:00 U8 Boys Youth Only Youth E
20 May 13 18:30 3/4 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 40 mins / plus 5 laps

View All

Event Location:

Corunna Barracks,
Ludgershall,
Andover,
Hampshire,
SP11 9RP

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 May 13 18:00 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 May 13 18:00 Youth Only Youth A 20 mins / plus 1 laps

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 May 13 18:00 Youth Only Youth E ---

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 May 13 18:30 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 40 mins / plus 5 laps

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
20 May 13 19:30 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, Elite 45 mins / plus 5 laps

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Crofts Performance Cycles Finished B 3
2 Ryan White 1st Chard Whls Finished B 2
3 Elliot Lassiter Swindon RC Finished B 1
4 Alex Hall Andover Whls Finished B 0

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Cameron Thompson Andover Whls Finished A 3
2 Jed Webber Andover Whls Finished A 2

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Marshall Thompson Andover Whls Finished E 3

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alexander Royle Banjo Cycles Finished 3rd 10
2 Cameron Campbell Pendragon Finished 3rd 8
3 Barnaby Cox Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 7
4 Michael Ford Salisbury Road and Mountain CC Finished 3rd 6
5 Kim Little Gillingham and District Wheele... Finished 3rd 5
6 Roger Theron Army Cycling Union Finished 3rd 4
7 Matt Waters Army Cycling Union Finished 3rd 3
8 Darren Clarke Army Cycling Union Finished 3rd 2
9 Kelly Brocklehurst Finished 4th 1
10 Matthew Hargreaves Bath Cycling Club Finished 3rd 1
11 Daniel Millard Army Cycling Union Finished 4th 0
12 Hannah Drewett Finished 2nd 0
13 David Mitchell Annan 2010 Racing Finished 4th 0
14 Nick Pickering Andover Whls Finished N/A 0
15 Matt Goater Finished 0
16 Daniel Atkins Didcot Phoenix CC Finished 4th 0
17 Dan Murphy Army Cycling Union Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Andy Shackel Peter Hansford Racing Finished 2nd 10
2 Nick Pilborough Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 2nd 8
3 Michael Cripps Banjo Cycles Finished 2nd 7
4 Alexander Royle Banjo Cycles Finished 3rd 6
5 Martin Smith AW Cycles Finished Elite 5
6 Andrew Bryson Peter Hansford Racing Finished 2nd 4
7 Oliver Hitchings Peter Hansford Racing Finished 2nd 3
8 Steven Dance Andover Whls Finished 3rd 2
9 Stuart Thompson Andover Whls Finished 2nd 1
10 Cameron Campbell Pendragon Finished 2nd 1