Event URN:
263936
Start date:
Sat, 30th Nov 2013
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Grafham Water
Marlow Park, Huntingdon, PE28 0BH
( View map )
Series:
Eastern Cyclo-Cross League
Online Entry FAQs
Event promoted by:
St Ives CC ( website )
Event website:
http://www.easterncross.org.uk
Event organiser:
Mr Steven Halsall
2 Cross Street
Huntingdon
Cambridgeshire
PE29 1WX
07793 966529
steven.halsall@gmail.com
Cheques payable to:
N/A
Info for Riders:
£2 or £3 reduction in entry fees for league members. See web site for details.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
30 Nov 13 10:45 Under 10s Go-Cross None Under 12
30 Nov 13 11:00 Under 12s Go-Cross None Under 12 15 mins
30 Nov 13 11:45 Vet 45, Vet 50+ Category B CX Band 4 Vet 40-49, Vet ... 40 mins
30 Nov 13 11:45 Women Category B CX Band 4 Junior, Senior,... 40 mins

View All

Event Location:

Marlow Park,
Huntingdon,
PE28 0BH

Race: Under 10s

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Nov 13 10:45 Go-Cross None Under 12 ---

Race: Under 12s

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Nov 13 11:00 Go-Cross None Under 12 15 mins

Race: Vet 45, Vet 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Nov 13 11:45 Category B CX Band 4 Vet 40-49, Vet 50+ 40 mins

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Nov 13 11:45 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vete... 40 mins

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Nov 13 12:45 Category B CX Band 4 Youth 30 mins

Race: Elite Vets, Vet 40-44

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Nov 13 13:45 Category B CX Band 4 Vet 40-49 01 hr

Race: Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Nov 13 13:45 Category B CX Band 4 Junior 01 hr

Race: Seniors/Jun/Elite Vets

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Nov 13 13:45 Category B CX Band 4 Junior, Senior, Vet ... 01 hr

Provisional Report and Results

Posted 01/12/2013 - British Cycling

Mark Cotton (Ellmore Factory Racing) wins at Grafham Water.. [more]


Confirmed Results

Race name: Under 10s

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Caelan Miller East London Vélo Finished Under 12 0
2 Mark Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
3 Charlie Knowler West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Under 12 0
4 Joseph Hadsley Bedfordshire Road Cycling Club Finished Under 12 0
5 Jack Emerson Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
6 Zoe Swainston Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
7 Jake Carter Lee Valley Youth Cycling Club Finished Under 12 0
8 Max Rethman Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
9 Dominic Switzer Welland Valley CC Finished Under 12 0
10 Nathan Hardy Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
11 Max Jackson Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 0
12 Huw Wiison Finished 0
13 Harley Gregory Finished Under 12 0
14 Samuel Quiggin Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
15 Jodie Taylor Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
16 Harriet Wyloe Finished 0
17 Archie Bracewell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
18 Nathaniel Marsh Finished Under 12 0
19 Victoria Asker West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Under 12 0
20 Rhys Burlton Finished Under 12 0
21 Sapphire Curtis St Ives CC Finished Under 12 0
22 Molly Gregory Cycling Club Hackney Finished Under 12 0
23 Ethan Lutterer Finished 0
24 Jack Rab Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under 12s

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Aaron Freeman Chelmer CC Finished Under 12 0
2 William Davies Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 0
3 Oliver Stockwell Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 0
4 Louis Jakobson Welland Valley CC Finished Under 12 0
5 Joe Kiely Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 0
6 Adam Lightfoot Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
7 Thomas Davies Welwyn Wheelers CC Finished Under 12 0
8 Cameron Neilson Spalding CC Finished Under 12 0
9 Angus Toms Iceni Velo Finished Under 12 0
10 Rowan Baker Gt Yarmouth CC Finished Under 12 0
11 Harley Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
12 Leon Wheeler Finished Under 12 0
13 James Fraser Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
14 Daniel Hall Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
15 Daniel De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished Under 12 0
16 Archie Foulkes Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
17 Dexter Mansel-Thomas Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
18 Thomas Wright Finished 0
19 Helena Dyce Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
20 Oliver Partner Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
21 Thomas Macro West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Under 12 0
22 Freddie Cooke Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
23 Colin Mantle Mildenhall CC Finished Under 12 0
24 Aeddan Seaward Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
25 Theo Warren Colchester Rovers CC Finished Under 12 0
26 Lotti Knight Finished 0
27 Eden Hamilton Lee Valley Youth Cycling Club Finished Under 12 0
28 Felix Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
29 Hugo Clague Lee Valley Youth Cycling Club Finished Under 12 0
30 Liam Bell Finished 0
31 Unknown Unknown Finished 0
32 Harry Gregory Cycling Club Hackney Finished Under 12 0
33 Alexander King Chelmer CC Finished Under 12 0
34 Lianna Denny Finished 0
35 Alfie Duckett Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Under 12 0
36 Ben Haines Welland Valley CC Finished Under 12 0

Confirmed Results

Race name: Vet 45, Vet 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dave McMullen Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 20
2 Richard Muchmore Crest Cycling Club Finished N/A 0
3 Andrew Roberts Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 16
4 Michael Bowen Finished Vet 40-49 0
5 Dave Copland Ipswich Bicycle Club Finished Vet 50+ 12
6 Andrew O'Regan Cycling Club Hackney Finished Vet 50+ 9
7 Stuart Lockyear London Phoenix CC Finished Vet 50+ 7
8 Paul Driver Amisvelo Racing Team Finished Vet 40-49 0
9 Philip Buick Iceni Velo Finished Vet 50+ 5
10 Kevin Carter Hackney GT Finished Vet 40-49 0
11 Simon Hime Finchley Racing Team Finished Vet 50+ 4
12 Terry Smith Colchester Rovers CC Finished N/A 0
13 Nicholas Webber Colchester Rovers CC Finished N/A 0
14 Geoff Bores Ford Cycling Club Finished N/A 0
15 Steve Woods Cambridge CC Finished N/A 0
16 David West Amisvelo Racing Team Finished N/A 0
17 Andrew Hill Finchley Racing Team Finished Vet 50+ 0
18 John McDowall North Road CC Finished N/A 0
19 Mark Farrar Coventry Road Club Finished Vet 40-49 0
20 Clive Quantrill Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
21 Philip Raymond Welwyn Wheelers CC Finished Vet 40-49 0
22 John Terrell Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
23 Kevin Looker Colchester Rovers CC Finished Vet 40-49 0
24 Stephen De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
25 Philip Cooper Finished Vet 50+ 0
26 Andrew Kennedy Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 0
27 Stuart Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
28 Mark Gibbs Newmarket Cycling&Triathlo... Finished N/A 0
29 Peter Hall Colchester Rovers CC Finished N/A 0
30 David Carr Cycling Club Hackney Finished Vet 50+ 0
31 David Kiely North Road CC Finished N/A 0
32 Timothy Duckett Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Vet 40-49 0
33 Harry Moore Cycling Club Hackney Finished Vet 50+ 0
34 Tom Watt Finished 0
35 Paul Sparks Ciclos Uno Finished Vet 40-49 0
36 Robert Smith Stowmarket & District CC Finished Vet 50+ 0
38 Anthony Madgwick Lee Valley Velo Finished Vet 50+ 0
39 Simon Elsworth West Suffolk Wheelers & Tr... Finished N/A 0
40 Jason Warre Lee Valley Velo Finished N/A 0
42 Laurence Bellamy Shaftesbury CC Finished N/A 0
45 Ian Mortlock West Suffolk Wheelers & Tr... Finished N/A 0
46 Adrian Grimwood West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Vet 40-49 0
47 Russel Green Finished 0
48 Kevin Godber Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
49 Stuart Walters Kettering CC Finished Vet 50+ 0
50 Barry Denny West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Vet 50+ 0
51 Peter Daniels Finished N/A 0
52 Mick Ives Finished 0
53 Kevin Jennings Cambridge CC Finished Vet 50+ 0
54 Peter Partner Colchester Rovers CC Finished N/A 0
55 Lawrence Brenchley North Road CC Finished N/A 0
56 Alan Triggs Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
57 Clive Sparkes Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
58 Brian Gale Finished 0
61 Clive Tricker Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
62 Darren Baker West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Vet 50+ 0
63 Neil Hardy Finished N/A 0
65 Graham Brookman Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
67 Ian Mansel-Thomas Colchester Rovers CC Finished N/A 0
68 David Griggs West Suffolk Wheelers & Tr... Finished N/A 0
69 Malcolm Marchant Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
Paul Burgoine Finchley Racing Team Did not finish N/A 0
Craig Dyce Cycle Club Ashwell (CCA) Did not finish Vet 40-49 0
Chris Murphy Welwyn Wheelers CC Did not finish N/A 0
Tim Parish St Ives CC Did not finish Vet 50+ 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Francesca Morgans-Slader Lee Valley Velo Finished Junior 20
2 Hannah Ormesher North Road CC Finished Senior 16
3 Sherilyn Powell Chelmer CC Finished Senior 12
4 Jackie Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Veteran 9
5 Jayne Williams Stowmarket & District CC Finished Veteran 7
6 Lindsey Foulkes Cycle Club Ashwell (CCA) Finished N/A 0
7 Elaine Tribley Chelmer CC Finished Veteran 0
8 Caroline Guest Ford Cycling Club Finished Senior 3
9 Rebecca Maynard Welwyn Wheelers CC Finished Junior 2
10 Suzanne King Chelmer CC Finished N/A 0
11 Jane De Boltz Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
12 Rachel Clarke Amisvelo Racing Team Finished Veteran 0
13 Joanne Lifford Colchester Rovers CC Finished N/A 0
14 Lesley Lindenwe Finished 0
15 Nicole Gregory Finished 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dougal Toms Iceni Velo Finished Youth 20
2 Finn Barnes Cambridge Triathlon Club Finished Youth 16
3 Callum Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 12
4 Ben Turner Dinnington Racing Club Finished Youth 9
5 Jake Callis Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 7
6 William Raymond Welwyn Wheelers CC Finished Youth 5
7 Mitchell Powell Team Terminator Finished Youth 4
8 Adam Looker Colchester Rovers CC Finished Youth 3
9 Antonio Capasso Ipswich Bicycle Club Finished Youth 2
10 Jake Norton Spalding CC Finished Youth 1
11 Thomas Durkin Welwyn Wheelers CC Finished Youth 0
12 Kieran Jarvis Norfolk Cycling Academy Finished Youth 0
13 Frank Moore Cycling Club Hackney Finished Youth 0
14 Robert Brunton Cambridge Triathlon Club Finished Youth 0
15 Samuel Asker West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Youth 0
16 James Ambrose-Parish Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 0
17 Adam Colbert Ipswich Bicycle Club Finished Youth 0
18 Cameron Hall Finished Youth 0
19 Oliver Woolsey Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth 0
20 Gareth Lewis Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth 0
21 Noah Field Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Youth 0
22 Christian Manzi Welwyn Wheelers CC Finished Youth 0
23 Ria Mobbs Leicestershire Road Club Finished Youth 20
24 Logan de Monchaux-Irons Cycling Club Hackney Finished Youth 0
25 Nathan Blackmore Welwyn Wheelers CC Finished Youth 0
26 William Warre Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 0
27 Jade Mobbs Leicestershire Road Club Finished Youth 16
28 Hannah Bates Welwyn Wheelers CC Finished Youth 12
29 Daniel King Chelmer CC Finished Youth 0
30 Frank Ramsay Cycling Club Hackney Finished Youth 0
31 Sarah Brunton Cambridge Triathlon Club Finished Youth 9
32 Emily Sinclair Welwyn Wheelers CC Finished Youth 7
33 Callum Bulley Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 0
34 Matthew Asker West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Youth 0
35 Jack Parrish Kesgrave Panthers CSC Finished Youth 0
36 Holly Hoy St Ives CC Finished Youth 5
37 Fraser Ayers Finished 0
38 Jake Darragh Maldon & District CC Finished Youth 0
39 Molly Lloyd Cycling Club Hackney Finished Youth 4
40 Felix Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 0
41 Sorcha Barnes Cambridge Triathlon Club Finished Youth 3
42 Josh Murad Mildenhall CC Finished Youth 0
43 Kathryn Bell Finished 0
44 James King Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Youth 0
45 Chester Tribley Chelmer CC Finished Youth 0
46 Samantha Harding St Ives CC Finished Youth 1
47 Artie O'Regan Cycling Club Hackney Finished Youth 0
48 Louis Byrne Cycling Club Hackney Finished Youth 0
49 Emily Bridson Jersey Cycling Association Finished Youth 0
50 Sophie Saberton St Ives CC Finished Youth 0
51 Cecilia Hime St Ives CC Finished Youth 0
52 Silas Warren Colchester Rovers CC Finished Youth 0
53 Molly Drew Lee Valley Youth Cycling Club Finished Youth 0
54 Sophie Wright Finished Youth 0
55 Oliver Haines Welland Valley CC Finished Youth 0
56 Daniel Clough St Ives CC Finished Youth 0
Matthew Baker Gt Yarmouth CC Did not finish Youth 0
Max Bidewell West Suffolk Wheelers & Tr... Did not finish Youth 0
Glenn Dossett Welwyn Wheelers CC Did not finish Youth 0
Fraser Elsworth West Suffolk Wheelers & Tr... Did not finish Youth 0

Confirmed Results

Race name: Elite Vets, Vet 40-44

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kevin Knox ViCiOUS VELO Finished Vet 40-49 20
2 Greg Simcock Team Corley Cycles Finished Vet 40-49 16
3 Wayne Crombie East London Vélo Finished Vet 40-49 12
4 Martin Carter Finished Vet 40-49 9
5 Stuart Pickering www.cyclelogic.co.uk Finished Vet 40-49 7
6 Stephen Mahon East London Vélo Finished Vet 40-49 5
7 Clive Harrison Ford Cycling Club Finished N/A 0
8 Philip Peacock St Ives CC Finished Vet 40-49 3
9 Gregory Andrews Colchester Rovers CC Finished Vet 40-49 2
10 Peter Busby Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 1

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Theo Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Junior 20
2 James Madgwick Lee Valley Velo Finished Junior 16
3 James Tapley Lee Valley Youth Cycling Club Finished Junior 12
4 William Hughes Ipswich Bicycle Club Finished Junior 9
5 Jonathan Chapman Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Junior 7
6 George Baker Kings Cliffe Flyers CC Finished Junior 5
7 Bryn Davies Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Junior 4
8 Matthew Madgwick Lee Valley Velo Finished Junior 3
9 Daniel Maynard Welwyn Wheelers CC Finished Junior 2
10 Marcus Widdess Fenland Clarion CC Finished N/A 1

Confirmed Results

Race name: Seniors/Jun/Elite Vets

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Cotton Ellmore Factory Racing Finished Senior 20
2 Matthew Webber Hackney GT Finished Senior 16
3 Benjamin Lewis Hackney GT Finished Senior 12
4 Ross Tricker XRT - Elmy Cycles Finished Senior 9
5 Tim Guy Iceni Velo Finished Senior 7
6 Theo Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Junior 5
7 Carl Dyson Clay Cross Road Team Finished Senior 4
8 Paul Sheers ViCiOUS VELO Finished Senior 3
9 Kevin Knox ViCiOUS VELO Finished Vet 40-49 2
10 Greg Simcock Team Corley Cycles Finished Vet 40-49 1
11 Wayne Crombie East London Vélo Finished Vet 40-49 0
12 James Madgwick Lee Valley Velo Finished Junior 0
13 Martin Carter Finished Vet 40-49 0
14 Stuart Pickering www.cyclelogic.co.uk Finished Vet 40-49 0
15 Stephen Mahon East London Vélo Finished Vet 40-49 0
16 Damian Robertson Finished 0
17 James Tapley Lee Valley Youth Cycling Club Finished Junior 0
18 Robert Hunt API - Metrow/Essex Utilities Finished Senior 0
19 Clive Harrison Ford Cycling Club Finished N/A 0
20 William Hughes Ipswich Bicycle Club Finished Junior 0
21 Ben Whitehead Hackney GT Finished Senior 0
22 Ryan Ostler Stowmarket & District CC Finished N/A 0
23 Philip Peacock St Ives CC Finished Vet 40-49 0
24 Gregory Andrews Colchester Rovers CC Finished Vet 40-49 0
25 Jonathan Chapman Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Junior 0
26 Peter Busby Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished Vet 50+ 0
27 Christopher Bulley Ciclos Uno Finished Vet 40-49 0
28 Bruce Mackie Lee Valley Youth Cycling Club Finished Vet 40-49 0
29 John Wood Finsbury Park CC Finished Vet 40-49 0
30 Patrick Stokes Finished Vet 40-49 0
31 Adam Keer Ipswich Bicycle Club Finished Senior 0
32 Steven Drew London Phoenix CC Finished Vet 40-49 0
33 Stuart Clark Maldon & District CC Finished Vet 40-49 0
34 Nick White East London Vélo Finished Vet 40-49 0
35 Tom Dymond Finished N/A 0
36 Paul Bird Ipswich Bicycle Club Finished N/A 0
37 Kevin Darragh Maldon & District CC Finished Vet 40-49 0
38 George Baker Kings Cliffe Flyers CC Finished Junior 0
39 Bryn Davies Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Junior 0
40 Paul Rippon Ipswich Bicycle Club Finished Vet 40-49 0
41 Richard Lewis Finished 0
42 Robert Milton Hackney GT Finished Senior 0
43 Matthew Mantle Mildenhall CC Finished N/A 0
44 Bryan Holland North Road CC Finished N/A 0
45 Sam Widdess Fenland Clarion CC Finished Senior 0
46 Keith Stockwell Finished Vet 40-49 0
47 David Staff VeloVelocity/Risbygate Solicit... Finished Vet 40-49 0
48 Matthew Madgwick Lee Valley Velo Finished Junior 0
49 Anthony Norris Finished 0
50 Kevin Barker Ciclos Uno Finished Vet 40-49 0
51 James Stephens Hackney GT Finished Vet 40-49 0
52 Hans Nierop Finished 0
53 Richard Hall Finished N/A 0
54 Samuel King Cambridge CC Finished Senior 0
55 Alex Stepney Braintree Velo Cycle Racing Cl... Finished N/A 0
56 Joseph Warren Colchester Rovers CC Finished Vet 40-49 0
57 Jake Jakobson Welland Valley CC Finished Vet 40-49 0
58 Daniel McQueen Finished Under 12 0
59 Daniel Maynard Welwyn Wheelers CC Finished Junior 0
60 James Davis Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Vet 40-49 0
61 Malcolm Jacklin Fenland Clarion CC Finished N/A 0
62 Shelton Pell Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Vet 40-49 0
63 Christopher Seaward Colchester Rovers CC Finished N/A 0
64 Anthony Marsh Finished N/A 0
65 Matthew Denny West Suffolk Wheelers & Tr... Finished N/A 0
66 Daniel Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Vet 40-49 0
67 Matthew Crees North Road CC Finished N/A 0
68 Simon Wright Finished 0
69 James Asker West Suffolk Wheelers & Tr... Finished Vet 40-49 0
70 David Wilson Finished 0
71 Peter Douglas Finsbury Park CC Finished Vet 50+ 0
72 Marcus Widdess Fenland Clarion CC Finished N/A 0
73 Lewis Harcastle City Of Norwich Triathlon &... Finished Junior 0
74 Stewart Elderkin Spalding CC Finished N/A 0
75 Lucus Muiswinkel Finished 0
76 James Rethman Colchester Rovers CC Finished Vet 40-49 0
77 Philip Cooper Neon-Velo Cycling Team Finished Senior 0
78 Harry Chavner Lee Valley Velo Finished Junior 0
Ann Barrett Fenland Clarion CC Did not finish N/A 0
Matthew Clements Did not finish Junior 0
Graham Steven Did not finish 0
Dav Vaughan Did not finish 0