Event URN:
262974
Start date:
Sat, 25th May 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Hillingdon Cycle Circuit
Springfield Road, Hayes, Middlesex, UB4 0LP
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Inverse/ Cycling Components RT ( website )
Event organiser:
Mr Neil Heffernan
07446127289
nheff@hotmail.com
Cheques payable to:
entry on the day only
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
25 May 13 13:00 E/1/2/3 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, ... 01 hr / plus 5 laps
25 May 13 13:01 E/1/2/3/4 Women Only Band 4 1st, 2nd, 3rd, ... 55 mins / plus 5 laps
25 May 13 14:30 3/4 Regional B Band 5 3rd, 4th 01 hr / plus 5 laps
25 May 13 16:00 4th Cat only Regional C+ Band 5 4th 01 hr / plus 5 laps

View All

E123 1hour +5laps

Womens E1234 55mins+5 laps

Cat 3/4 1 hour + 5 laps

Cat 4 only 1hour +5 laps

Event Location:

Springfield Road,
Hayes,
Middlesex,
UB4 0LP

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 13 13:00 National B Band 3 1st, 2nd, 3rd, Elite 01 hr / plus 5 laps

Race: E/1/2/3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 13 13:01 Women Only Band 4 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 55 mins / plus 5 laps

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 13 14:30 Regional B Band 5 3rd, 4th 01 hr / plus 5 laps

Race: 4th Cat only

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
25 May 13 16:00 Regional C+ Band 5 4th 01 hr / plus 5 laps

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Justin Hoy Felt Racing Finished Elite 30
2 Chris Snook Madison Genesis Finished 1st 25
3 Lee Smith Felt Racing Finished Elite 21
4 Ben Sumner Beeline Bicycles RT Finished 2nd 17
5 Jonathan Dredge London Dynamo Finished 3rd 14
6 Matthew Higgins Felt Racing Finished Elite 12
7 Vincent Halpern Handsling Racing Finished 1st 10
8 George Withers AW Cycles Finished 2nd 8
9 Joe James Velosport Racing Team Finished 2nd 7
10 Toby Neave VC St Raphael Finished Elite 6
11 Steve Calland Southdowns Bikes – Casco Finished 2nd 5
12 John Coolahan Nuun-Sigma Sport-London RT Finished 2nd 4
13 Vaughan Smith Finished 4th 0
14 Clive Evans WDMBC/Specialized Ruislip Finished 3rd 2
15 James Freeman Dulwich Paragon CC Finished 2nd 1
16 Alex Tinsley Twickenham CC Finished 2nd 0
17 Christopher Denman WDMBC/Specialized Ruislip Finished 3rd 0
18 Robin Basford WyndyMilla Finished 3rd 0
19 Jo Skelton Look Mum No Hands! Finished 2nd 0
20 Robert Stimpson Python Racing Team Finished 3rd 0
21 Chad Strickland Finished 0

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Francesca Morgans-Slader Lee Valley Velo Finished 2nd 15

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Francis London Dynamo Finished 3rd 10
2 Leon Fielding Velosport Racing Team Finished 3rd 8
3 Neil Heffernan Inverse/ Cycling Components RT Finished 3rd 7
4 Patrick Brown Finished 4th 0
5 Mike Deeney CC Luton Finished 3rd 5
6 Dominique Gabellini Rapha Cycling Club Finished 3rd 4
7 Robert Thatcher Sydenham Wheelers CC Finished 3rd 3
8 Stephen Tribe Velosport Racing Team Finished 3rd 2
9 Luke Taylor Kingston Wheelers CC Finished 3rd 1
10 Jon Healy I-Team Cyclists' Club Finished 3rd 1

Confirmed Results

Race name: 4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tom Martin Farnborough & Camberley CC Finished 4th 10
2 Basil Adamo Finished 4th 8
3 Andrew Bower High Wycombe Cycling Club Finished 4th 7
4 Stephen Vinning East London Velo Finished 4th 6
5 Jon Shillingford Finished 4th 5
6 Timothy Phillips VC Londres Finished 4th 4
7 Timothy Wormleighton Kingston Wheelers CC Finished N/A 3
8 Freddie Liversidge Finished 4th 2
9 Andy Keene London Phoenix CC Finished 4th 1
10 Peter Cornwall Finished 4th 1
11 Dominic Laval Finished 4th 0
12 Robert McDonough Finished 4th 0
13 Mat Brown Finished 4th 0