Event URN:
262676
Start date:
Wed, 26th Jun 2013
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Odd Down Cycling Circuit
Bloomfield Road, Bath, BA2 2NU
( View map )
Series:
Western Summer Cyclo-Cross 2013
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Bath Cycling Club ( website )
Event organiser:
Mr Andrew Stewart
101 Broadmoor Lane
Bath
Somerset
BA1 4LH
01225424905
mtb-xc@bathcc.net
Cheques payable to:
N/A
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 13 18:30 Under 12s Go-Cross None Under 12
26 Jun 13 19:00 Youth Go-Cross None Youth
26 Jun 13 19:00 Sen/Jun/Vet/Women Go-Cross None Junior, Senior,...

View All

Event Location:

Bloomfield Road,
Bath,
BA2 2NU

Race: Under 12s

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 13 18:30 Go-Cross None Under 12 ---

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 13 19:00 Go-Cross None Youth ---

Race: Sen/Jun/Vet/Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
26 Jun 13 19:00 Go-Cross None Junior, Senior, Vet ... ---

Confirmed Results

Race name: Under 12s

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sam Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished Under 12 0
2 Louie Dekoninck Finished 0
Charlie Kelly Bristol Cycling Development Sq... Did not finish Under 12 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Max Hinds 1st Chard Whls Finished Under 12 0
2 Sam Tippett Finished 0
3 Charlie Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished Under 12 0

Confirmed Results

Race name: Sen/Jun/Vet/Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charles Coleman Dream Cycling Race Team Finished Senior 0
2 David Barnaville Felt-Colbornes-Hargroves RT Finished Senior 0
3 Doug Hall Bath University Cycling Club Finished Senior 0
4 Alec Rumball Bath Cycling Club Finished Senior 0
5 Pierre Thomas Cadence RT Finished Senior 0
6 Craig Denning Dream Cycling Race Team Finished N/A 0
7 Gavin Thomas VC Bristol Webbs of Warmley Finished Senior 0
8 Kevin Brewer Finished Vet 40-49 0
9 Tony Davis Dream Cycling Race Team Finished Vet 40-49 0
10 Martyn Green Severn RC Finished N/A 0
11 Donald Fraser Bath University Cycling Club Finished Senior 0
12 Niall Brown Finished Senior 0
13 Chris Reed Finished N/A 0
14 Chris Leng Velo Club Walcot Finished N/A 0
15 Stephen Brown Dream Cycling Race Team Finished Vet 40-49 0
16 Brian Glynn Bath University Cycling Club Finished Senior 0
17 Diezon Wood Finished 0
18 Sean Bolton Swindon RC Finished Vet 40-49 0
19 James Coleman Cadence RT Finished Senior 0
20 Simon Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished N/A 0
21 Gordon Smillie Cheltenham & County CC Finished N/A 0
22 Tom Soper Finished 0
23 Philip Thompson Velo Club Walcot Finished N/A 0
24 Ian Morris Finished Vet 40-49 0
25 Simon Hassell Finished N/A 0
26 Roger Chamberlain Dursley RC Finished N/A 0
27 Paul Whitesmith Finished 0
28 Michael Livingstone Finished 0
29 Mick Skardon Finished 0
30 Simon Gooch Velo Club Walcot Finished N/A 0
31 Max Hinds 1st Chard Whls Finished Under 12 0
32 Adam Smith Finished N/A 0
33 Robin Worman Royal Navy & Royal Marines... Finished Vet 50+ 0
34 David Harris Finished 0
35 James Dobbin Adeo Cadence RT Finished Senior 0
36 Anthony Grimley Finished N/A 0
37 Daniel Doncaster Cycle Club Ashwell (CCA) Finished Vet 40-49 0
38 Richard Clewes Swindon Wheelers Finished Senior 0
39 Sam Tippett Finished 0
40 Stephen Williams Cheltenham & County CC Finished N/A 0
41 Charlie Kelly Bristol Cycling Development Sq... Finished Under 12 0
42 Paul Wood Swindon Wheelers Finished N/A 0
Philip Alma Cadence RT Did not finish Vet 40-49 0
Iwein Dekoninck Cadence RT Did not finish N/A 0
Benjamin Hall Bristol CX Did not finish Senior 0
Will Poole BAD Tri Did not finish Senior 0

Provisional Results

Race name: Under 12s

1 Sam Kelly BCDS
2 Louie Dekoninck Cadence RT
DNF Charlie Kelly BCDS

Provisional Results

Race name: Youth

1 Max Hinds ICW
2 Sam Tippett Unattached
3 Charlie Kelly BCDS

Provisional Results

Race name: Sen/Jun/Vet/Women

    Name  Team  Cat
1   Charles Coleman Dream Cycling Senior (U23)
2   David Barnaville Felt-Colburn Senior 
3   Doug Hall Bath Uni CC Senior
4   Alec Rumball Bath CC Senior
5   Pierre Thomas Cadence RT Senior
6   Craig Denning Dream Cycling Senior
7   Gavin Thomas VC Bristol Senior
8   Kev Brewer Zero G Vet 40
9   Tony Davis Dream Cycling Vet 50
10   Martyn Green Unattached Vet 40
11   Donald Fraser Bath Uni CC Senior
12   Niall Brown Smooth Racing Senior
13   Chris Reed Zero G Senior
14   Chris Leng VC Walcot Vet 40
15   Steve Brown Dream Cycling Vet 40
16   Brian Glynn Bath Uni CC Senior (U23)
17   Diezon Wood (?) Unattached Senior
18   Sean Bolton Swindon RC Vet 45
19   James Coleman Cadence RT Senior
20   Simon Kelly BCDS Senior
21   Gordon Smillie Cheltenham & C CC Vet 50
22   Tom Soper Team Faff Senior
23   Phil Thompson VC Walcot Senior
24   Ian Morris Unattached Vet 45
25   Simon Hassell Team Faff Senior
26   Roger Chamberlain Dursley RC Vet 40
27   Paul Whitesmith Unattached Senior
28   Michael Livingstone Unattached Senior
29   Mick Skardon VC Walcot Senior
30   Simon Goolim (?) VC Walcot Vet 40
31   Max Hinds ICW Junior
32   Adam Smith Unattached Senior
33   Robin Worman RN RM CA Vet 50
34   David Harris Unattached Vet 40
35   James Dobbin Bath CC Senior
36   Anthony Grimley Unattached Senior
37   Daniel Doncaster CC Ashwell Vet 45
38   Richard Clewes Swindon Wheelers Senior
39   Sam Tippett Unattached Junior
40   Steve Williams Cheltenham & C CC Vet 55
41   Charlie Kelly BCDS Junior
42   Paul Wood Swindon Wheelers Vet 50
DNF   Ben Hall Bristol RC Senior
DNF   Will Poole BAD Tri Senior
DNF   Iwein Dekoninck Cadence RT Senior
DNF   Philip Alma Cadence RT Vet 40