Event URN:
262143
Start date:
Sun, 1st Sep 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Yarborough Leisure Centre
Riseholme Road, Lincoln, Lincolnshire, LN1 3SP
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Velo Club Lincoln
Event website:
http://www.veloclublincoln.co.uk
Event organiser:
Mr Jody Bett
1 Exchequer Gate
Lincoln
Lincolnshire
LN2 1PZ
07876680304
Cheques payable to:
enter online at British Cycling
Info for Riders:
Part of the Barkston Circuit Race League
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 10:58 U8 Youth Only Youth E 15 mins
1 Sep 13 10:59 U10 Boys Youth Only Youth D 15 mins
1 Sep 13 10:59 U10 Girls Youth Only Youth D
1 Sep 13 11:00 U12 Boys Youth Only Youth C 15 mins / plus 3 laps

View All

Event Location:

Riseholme Road,
Lincoln,
Lincolnshire,
LN1 3SP

Race: U8

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 28 days 8 hours 38 minutes 48 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 10:58 Youth Only Youth E 15 mins

Race: U10 Boys

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 28 days 8 hours 38 minutes 48 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 10:59 Youth Only Youth D 15 mins

Race: U10 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 10:59 Youth Only Youth D ---

Race: U12 Boys

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 28 days 8 hours 38 minutes 48 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 11:00 Youth Only Youth C 15 mins / plus 3 laps

Race: U12 Girls

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 28 days 8 hours 38 minutes 48 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 11:00 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 28 days 8 hours 38 minutes 48 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 11:30 Youth Only Youth B 20 mins / plus 5 laps

Race: U14 Girls

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 28 days 8 hours 38 minutes 49 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 11:30 Youth Only Youth B 20 mins

Race: U16 Boys

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 28 days 8 hours 38 minutes 49 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 12:15 Youth Only Youth A 30 mins / plus 5 laps

Race: U16 Girls

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 28 days 8 hours 38 minutes 49 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 12:15 Youth Only Youth A 30 mins

Race: 4th Cat Only

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 28 days 8 hours 38 minutes 49 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 13:00 Regional C+ Band 5 4th 45 mins / plus 5 laps

Race: 2/3/4 women

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 28 days 8 hours 38 minutes 49 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 13:03 Women Only Band 4 2nd, 3rd, 4th 45 mins / plus 5 laps

Race: 2/3/4

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 28 days 8 hours 38 minutes 49 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 14:30 Regional A Band 4 2nd, 3rd, 4th 01 hr / plus 5 laps

Provisional Report and Results

Posted 01/09/2013 - British Cycling

Luke Hattersley lapped the field to cruise to victory in round seven of the Pedalpushers circuit race league.. [more]


Confirmed Results

Race name: U8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Louis Swindell Matlock CC Finished E 3
2 Finley Bass Newark Castle CC Finished E 2
3 Jake Kennedy VC Lincoln Finished E 1

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joshua Giddings Heanor Clarion CC Finished D 3
2 Christopher Hilbert VC Lincoln Finished D 2
3 Jack Brough Heanor Clarion CC Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Molly Peel Spalding Cycling Club Finished D 3
2 Emily Richards Spalding Cycling Club Finished D 2
3 Sophie McIntyre VC Lincoln Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex Haines Leicestershire Road Club Finished C 3
2 Kerrigan Robb Team Light Source Finished C 2
3 Milo Sawula Newark Castle CC Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Olivia Hunnikin Velo Club Rutland Finished C 3
2 Molly-May Parkinson Newark Castle CC Finished C 2

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Liam Hindmarsh Dinnington Racing Club Finished B 3
2 Adam Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished B 2
3 Kieran Hotson Lindsey Road CC Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elizabeth Catlow VC Lincoln Finished B 3
2 Megan Kendall Spalding Cycling Club Finished B 2

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Reece Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished A 3
2 Joshua Snodin Melton Olympic CC Finished A 2
3 Jali Packer Gt Yarmouth CC Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jennifer McAndrew Witham Wheelers Cycling Club Finished A 3
2 Rebecca Richards Newark Castle CC Finished A 2
3 Jade Mobbs Leicestershire Road Club Finished A 1

Confirmed Results

Race name: 4th Cat Only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Storey Boston Whls CC Finished 4th 10
2 Andrew Logan Finished 4th 8
3 Tom Goy Royal Navy & Royal Marines... Finished 4th 7
4 Anthony Swaby Newark Castle CC Finished 4th 6
5 Matthew Brian VC Lincoln Finished 4th 5
6 James Vickers Trent Valley Road Club Finished 4th 4
7 Stephen Broughton Derby Mercury RC Finished N/A 0
8 Stewart Bates TFN Triathlon Club Finished 4th 0
9 Craig Preece Bolsover & District Cyclin... Finished 4th 0
10 John Hind Bolsover & District Cyclin... Finished 4th 1
11 Oliver Swan Lindsey Road CC Finished 0

Confirmed Results

Race name: 2/3/4 women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Linda Young GB Cycles.co.uk Finished 3rd 15
2 Sam Thoy We Love Mountains Racing Team Finished 2nd 12
3 Louise Collins Beeston RC Finished N/A 0
4 Annabel Sill Clay Cross Road Team Finished 2nd 8
5 Elisa McDonagh Hackney GT Finished 4th 6
6 Tessa Langley Beeston RC Finished 4th 5
7 Melanie Berry Beeston RC Finished 4th 4
8 Bex Wager Bolsover & District Cyclin... Finished 4th 0
9 Joanne Mallinson Beeston RC Finished 4th 0
10 Vicky Loftus Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: 2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Luke Hattersley St Ives CC Finished 2nd 15
2 Oliver Maxwell Forme Bikes UK Finished 2nd 12
3 Carl Dyson Clay Cross Road Team Finished 2nd 10
4 Jack King Forme Bikes UK Finished 3rd 8
5 Paul Searson Nottingham Clarion CC Finished 2nd 6
6 Peter Cocker Forme Bikes UK Finished 2nd 5
7 Paul Wain Moda RT Finished 2nd 4
8 Alan Trolove St Ives CC Finished 2nd 3
9 Mark Davies Team Cystic Fibrosis Finished 2nd 2
10 Joseph White Finished 2nd 1
11 Stephen Wood Peterborough CC Finished 3rd 0
12 Elliott Pike Lichfield City CC Finished 2nd 0
13 Andrew Fraser VC Lincoln Finished 3rd 0
14 Chris Limberger Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 2nd 0
15 Dan Ellmore Ellmore Factory Racing Finished 3rd 0