Event URN:
260990
Start date:
Thu, 6th Jun 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Middlesbrough Cycle Circuit
Marton Road, Middlesbrough, TS7 8AR
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Speedflex Race Team ( website )
Event website:
http://www.cd-ne.co.uk
Event organiser:
Mr Ben Dobson
07837 133 670
ben.dobson@cd-ne.co.uk
Cheques payable to:
entry on the day only
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 13 18:30 U14 Boys Youth Only Youth B
6 Jun 13 18:30 U14 Girls Youth Only Youth B
6 Jun 13 18:30 U16 Boys Youth Only Youth A 30 mins
6 Jun 13 19:00 E/1/2/3 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ... 50 mins

View All

Weekly Thursday evening crit races @ Prissick for all seniors. One big league with a series prize at the end of August.

Youth A/B and 4th only races on alternative weeks. Youth C riders with dispensation can ride Youth A/B races.

No league registration, just turn up, pay entry on the day and race.

Ride as many races as your licence allows for 1 entry fee.

 

Event Location:

Marton Road,
Middlesbrough,
TS7 8AR

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 13 18:30 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 13 18:30 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 13 18:30 Youth Only Youth A 30 mins

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 13 19:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, Elite 50 mins

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
6 Jun 13 20:00 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 40 mins

Provisional Report and Results

Posted 09/06/2013 - British Cycling

Robert Watson takes his third win of the season in round four of the Thursday Circuit League in Middlesbrough.. [more]


Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Benjamin Moody Achieve Northside Skinnergate Finished B 3
2 Aaron Preston Cleveland Wheelers CC Finished B 2

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Samantha Verrill Speedflex Race Team Finished B 3
2 Fiona Turnbull Tyneside Vagabonds CC Finished B 2

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Robert Gray Clifton CC Finished A 3
2 Ralf Hodgson Speedflex Race Team Finished A 2
3 Alex Evans Speedflex Race Team Finished A 1

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Robert Watson PH-MAS Cycling Finished 1st 10
2 Alan Nixon Blackhawk Bikes Finished 1st 8
3 Marcus Smith Cleveland Wheelers CC Finished 1st 7
4 Christopher Mark Velo29 Events Finished 2nd 6
5 Matty Cooper Achieve Northside Skinnergate Finished 2nd 5
6 Jack Rees Achieve Northside Skinnergate Finished Elite 4
7 Alex Bottomley Wheelbase Altura MGD Finished 2nd 3
8 Simon West Cyclesense Finished 2nd 2
9 Richard Meadows Polypipe Cycling Team Finished Elite 1
10 Christian Fewtrell Achieve Northside Skinnergate Finished 2nd 1

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Robert Gray Clifton CC Finished A 10
2 Ruari Grant Durham University Cycling Club Finished 3rd 8
3 Harry Craig Motivo.cc Finished A 7
3 Matthew Worton Blackhawk Bikes Finished A 7
5 James Moohan Ashburn Wealth Finished 3rd 5
6 Jon Chambers Garforth Whls Finished 3rd 4
7 Graham Wood Achieve Northside Skinnergate Finished 3rd 3
8 Joshua Cutler RST Racing Team Finished 3rd 2
9 James Peacock Achieve Northside Skinnergate Finished 3rd 1
10 Iain Turnbull Achieve Northside Skinnergate Finished 3rd 1