Curborough Circuit Race Series 2

Closed Circuit , Lichfield – Saturday, 10 Jun 2006

Event Summary

Event Details

Event URN:

175/EN/005/2006

Start Date:

Sat, 10th Jun 2006

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Curborough Sprint Course, Woodend Lane, Hilliards Cross, Lichfield, WS13 8EJ
View map

Results

Confirmed Results

U10 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Race 1 - Results
1.  Luke Selibas Halesowen A & CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Grace Garner Leicestershire Road Club Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Olivia Hemmings Halesowen A & CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  William Davies Unknown 0

4. William Davies -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Emily Capewell Lichfield City CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Chloe Potts Redditch Road & Path CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Race 2 - Results
1.  Luke Selibas Halesowen A & CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Grace Garner Leicestershire Road Club Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Olivia Hemmings Halesowen A & CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  William Davies Unknown 0

4. William Davies -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Emily Capewell Lichfield City CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Chloe Potts Redditch Road & Path CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Race 1 - Results
1.  Sam Lowe Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Lucy Garner Leicestershire Road Club Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Alex Minting Sheffield Phoenix Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Jason Dingley Halesowen A & CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Edward Bate Bromsgrove Olympique CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Holly Page Worcester St Johns CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Matthew Gregory Halesowen A & CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Kelly-Marie Bowater Walsall RCC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Race 2 - Results
1.  Sam Lowe Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Alex Minting Sheffield Phoenix Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Lucy Garner Leicestershire Road Club Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Jason Dingley Halesowen A & CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Edward Bate Bromsgrove Olympique CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Matthew Gregory Halesowen A & CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Holly Page Worcester St Johns CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Kelly-Marie Bowater Walsall RCC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U14 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Race 1 - Results
1.  Matthew Bailey Halesowen A & CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Perry Bowater Walsall RCC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Stuart Clayton Lichfield City CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  George Moore Velo Schils - Interbike RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Daniel Staines Worcester St Johns CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Sue Booth Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Penny Rowson WXC Mountain Bike Team UK Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Joseph Franklin Lichfield City CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Thomas Gregory Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Joe Page Worcester St Johns CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Jess Wieckowski Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Roseanna Hemmings Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Race 2 - Results
1.  Matthew Bailey Halesowen A & CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Perry Bowater Walsall RCC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Daniel Staines Worcester St Johns CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  George Moore Velo Schils - Interbike RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Sue Booth Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Stuart Clayton Lichfield City CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Joseph Franklin Lichfield City CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Penny Rowson WXC Mountain Bike Team UK Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Roseanna Hemmings Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Joe Page Worcester St Johns CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Jess Wieckowski Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Race 1 - Results
1.  George Atkins Welland Valley CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  William Penn Velo Schils - Interbike RT Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  James Ison Melton Olympic CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Sam Freeman Plan B Racing Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Dominic Jelfs Bromsgrove Olympique CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Dane Percival Cardiff Ajax CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Alexander Tinsley Wyre Forest CRC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Matthew Jones Velo Schils - Interbike RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Thomas Wieckowski Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Timothy Rowson Stirling Bike Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Thomas Mendham Witham Wheelers Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Thomas Lowe Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Katie Colclough Sleaford Whls CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Helen Clayton CC Giro Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Helen Scott MBE Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  Jessica Booth Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Jessica Holohan Wolverhampton Whls Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
18.  Daniel Mclay Unknown B 0

18. Daniel Mclay -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
19.  Sarah Reynolds Evans Cycles Race Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
20.  R Hayes Unknown 0

20. R Hayes -

Points: 0 | Status: Unknown
21.  Genevieve Billington Bromsgrove Olympique CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
22.  Kimberley North Leicester Off Road Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
23.  Kristian Morris Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Race 2 - Results
1.  Matthew Jones Velo Schils - Interbike RT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Sam Freeman Plan B Racing Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Dane Percival Cardiff Ajax CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  James Ison Melton Olympic CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  William Penn Velo Schils - Interbike RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  George Atkins Welland Valley CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Timothy Rowson Sheffield Phoenix Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Dominic Jelfs Bromsgrove Olympique CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Daniel Mclay Unknown B 0

9. Daniel Mclay -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Katie Colclough Sleaford Whls CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Alexander Tinsley Wyre Forest CRC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Kimberley North Leicester Off Road Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Thomas Mendham Witham Wheelers Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Thomas Lowe Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Helen Scott MBE Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  Sarah Reynolds Evans Cycles Race Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Jessica Booth Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
18.  Helen Clayton CC Giro Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
19.  Jessica Holohan Wolverhampton Whls Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
20.  Kristian Morris Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
21.  R Hayes Unknown 0

21. R Hayes -

Points: 0 | Status: Unknown
22.  Genevieve Billington Bromsgrove Olympique CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  Thomas Wieckowski Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U8 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Race 1 - Results
1.  Stephen Tomes Walsall RCC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Sophie Capewell Lichfield City CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Amy Selibas Halesowen A & CC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  Ant Yeomans Unknown 0

4. Ant Yeomans -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Race 2 - Results
1.  Stephen Tomes Walsall RCC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Sophie Capewell Lichfield City CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Amy Selibas Halesowen A & CC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  Ant Yeomans Unknown 0

4. Ant Yeomans -

Points: 0 | Status: Unknown

U10 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Time Trial - Results
1.  Luke Selibas Halesowen A & CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Grace Garner Leicestershire Road Club Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Olivia Hemmings Halesowen A & CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Emily Capewell Lichfield City CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  William Davies Unknown 0

5. William Davies -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Chloe Potts Redditch Road & Path CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Time Trial - Results
1.  Lucy Garner Leicestershire Road Club Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Sam Lowe Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Alex Minting Sheffield Phoenix Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Edward Bate Bromsgrove Olympique CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Jason Dingley Halesowen A & CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Matthew Gregory Halesowen A & CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Kelly-Marie Bowater Walsall RCC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Holly Page Worcester St Johns CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U14 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Time Trial - Results
1.  Matthew Bailey Halesowen A & CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Perry Bowater Walsall RCC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Thomas Gregory Halesowen A & CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Stuart Clayton Lichfield City CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Sue Booth Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Daniel Staines Worcester St Johns CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  George Moore Velo Schils - Interbike RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Joseph Franklin Beacon Wheelers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Penny Rowson WXC Mountain Bike Team UK Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Joe Page Worcester St Johns CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Jess Wieckowski Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Roseanna Hemmings Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Time Trial - Results
1.  Sam Freeman Plan B Racing Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  George Atkins Welland Valley CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  James Ison Melton Olympic CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  William Penn Velo Schils - Interbike RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Matthew Jones Velo Schils - Interbike RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Daniel Mclay Unknown B 0

6. Daniel Mclay -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Dane Percival Cardiff Ajax CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Alexander Tinsley Wyre Forest CRC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Thomas Wieckowski Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Dominic Jelfs Bromsgrove Olympique CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Timothy Rowson Sheffield Phoenix Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Thomas Mendham Witham Wheelers Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Helen Scott MBE Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Thomas Lowe Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Katie Colclough Sleaford Whls CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  Helen Clayton CC Giro Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Jessica Holohan Wolverhampton Whls Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
18.  Kristian Morris Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Sarah Reynolds Evans Cycles Race Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
20.  Jessica Booth Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  R Hayes Unknown 0

21. R Hayes -

Points: 0 | Status: Unknown
22.  Kimberley North Leicester Off Road Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
23.  Genevieve Billington Bromsgrove Olympique CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U8 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Time Trial - Results
1.  Sophie Capewell Lichfield City CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Stephen Tomes Walsall RCC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Amy Selibas Halesowen A & CC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  Ant Yeomans Unknown 0

4. Ant Yeomans -

Points: 0 | Status: Unknown

About the Event

Info for Riders

Part of Curborough Series, Lichfield

The Races

U10 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/06/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 10/06/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U10 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/06/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 10/06/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U12 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/06/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 10/06/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U12 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/06/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 10/06/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U14 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/06/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 10/06/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U14 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/06/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 10/06/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U16 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/06/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 10/06/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U16 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/06/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 10/06/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U8 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/06/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 10/06/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U8 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/06/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 10/06/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U10 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/06/06 09:00 Regional C+ Youth --- Various
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Sat 10/06/06 – 09:00
Regional C+, Youth
Various
U12 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/06/06 09:00 Regional C+ Youth --- Various
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Sat 10/06/06 – 09:00
Regional C+, Youth
Various
U14 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/06/06 09:00 Regional C+ Youth --- Various
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Sat 10/06/06 – 09:00
Regional C+, Youth
Various
U16 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/06/06 09:00 Regional C+ Youth --- Various
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Sat 10/06/06 – 09:00
Regional C+, Youth
Various
U8 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/06/06 09:00 Regional C+ Youth --- Various
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Sat 10/06/06 – 09:00
Regional C+, Youth
Various

Event Summary

Event Details

Event URN:

175/EN/005/2006

Start Date:

Sat, 10th Jun 2006

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Curborough Sprint Course, Woodend Lane, Hilliards Cross, Lichfield, WS13 8EJ
View map

Results

Confirmed Results

U10 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Race 1 - Results
1.  Luke Selibas Halesowen A & CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Grace Garner Leicestershire Road Club Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Olivia Hemmings Halesowen A & CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  William Davies Unknown 0

4. William Davies -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Emily Capewell Lichfield City CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Chloe Potts Redditch Road & Path CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U10 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Race 2 - Results
1.  Luke Selibas Halesowen A & CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Grace Garner Leicestershire Road Club Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Olivia Hemmings Halesowen A & CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  William Davies Unknown 0

4. William Davies -

Points: 0 | Status: Unknown
5.  Emily Capewell Lichfield City CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
6.  Chloe Potts Redditch Road & Path CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Race 1 - Results
1.  Sam Lowe Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Lucy Garner Leicestershire Road Club Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Alex Minting Sheffield Phoenix Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Jason Dingley Halesowen A & CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Edward Bate Bromsgrove Olympique CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Holly Page Worcester St Johns CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Matthew Gregory Halesowen A & CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Kelly-Marie Bowater Walsall RCC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U12 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Race 2 - Results
1.  Sam Lowe Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Alex Minting Sheffield Phoenix Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Lucy Garner Leicestershire Road Club Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Jason Dingley Halesowen A & CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Edward Bate Bromsgrove Olympique CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Matthew Gregory Halesowen A & CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Holly Page Worcester St Johns CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
8.  Kelly-Marie Bowater Walsall RCC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U14 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Race 1 - Results
1.  Matthew Bailey Halesowen A & CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Perry Bowater Walsall RCC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Stuart Clayton Lichfield City CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  George Moore Velo Schils - Interbike RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Daniel Staines Worcester St Johns CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
6.  Sue Booth Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
7.  Penny Rowson WXC Mountain Bike Team UK Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Joseph Franklin Lichfield City CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Thomas Gregory Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
10.  Joe Page Worcester St Johns CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Jess Wieckowski Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Roseanna Hemmings Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U14 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Race 2 - Results
1.  Matthew Bailey Halesowen A & CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Perry Bowater Walsall RCC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Daniel Staines Worcester St Johns CC Unknown B 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: B
4.  George Moore Velo Schils - Interbike RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Sue Booth Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Stuart Clayton Lichfield City CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Joseph Franklin Lichfield City CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Penny Rowson WXC Mountain Bike Team UK Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Roseanna Hemmings Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Joe Page Worcester St Johns CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Jess Wieckowski Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Race 1 - Results
1.  George Atkins Welland Valley CC Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  William Penn Velo Schils - Interbike RT Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  James Ison Melton Olympic CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  Sam Freeman Plan B Racing Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Dominic Jelfs Bromsgrove Olympique CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Dane Percival Cardiff Ajax CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Alexander Tinsley Wyre Forest CRC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Matthew Jones Velo Schils - Interbike RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Thomas Wieckowski Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Timothy Rowson Stirling Bike Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Thomas Mendham Witham Wheelers Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Thomas Lowe Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Katie Colclough Sleaford Whls CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Helen Clayton CC Giro Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Helen Scott MBE Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  Jessica Booth Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Jessica Holohan Wolverhampton Whls Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
18.  Daniel Mclay Unknown B 0

18. Daniel Mclay -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
19.  Sarah Reynolds Evans Cycles Race Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
20.  R Hayes Unknown 0

20. R Hayes -

Points: 0 | Status: Unknown
21.  Genevieve Billington Bromsgrove Olympique CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
22.  Kimberley North Leicester Off Road Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
23.  Kristian Morris Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U16 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Race 2 - Results
1.  Matthew Jones Velo Schils - Interbike RT Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  Sam Freeman Plan B Racing Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  Dane Percival Cardiff Ajax CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  James Ison Melton Olympic CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  William Penn Velo Schils - Interbike RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  George Atkins Welland Valley CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
7.  Timothy Rowson Sheffield Phoenix Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Dominic Jelfs Bromsgrove Olympique CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Daniel Mclay Unknown B 0

9. Daniel Mclay -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Katie Colclough Sleaford Whls CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
11.  Alexander Tinsley Wyre Forest CRC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Kimberley North Leicester Off Road Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
13.  Thomas Mendham Witham Wheelers Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
14.  Thomas Lowe Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Helen Scott MBE Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  Sarah Reynolds Evans Cycles Race Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Jessica Booth Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
18.  Helen Clayton CC Giro Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
19.  Jessica Holohan Wolverhampton Whls Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
20.  Kristian Morris Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
21.  R Hayes Unknown 0

21. R Hayes -

Points: 0 | Status: Unknown
22.  Genevieve Billington Bromsgrove Olympique CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
23.  Thomas Wieckowski Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A

U8 Race 1

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Race 1 - Results
1.  Stephen Tomes Walsall RCC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Sophie Capewell Lichfield City CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Amy Selibas Halesowen A & CC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  Ant Yeomans Unknown 0

4. Ant Yeomans -

Points: 0 | Status: Unknown

U8 Race 2

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Race 2 - Results
1.  Stephen Tomes Walsall RCC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Sophie Capewell Lichfield City CC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Amy Selibas Halesowen A & CC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  Ant Yeomans Unknown 0

4. Ant Yeomans -

Points: 0 | Status: Unknown

U10 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Time Trial - Results
1.  Luke Selibas Halesowen A & CC Unknown D 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: D
2.  Grace Garner Leicestershire Road Club Unknown D 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: D
3.  Olivia Hemmings Halesowen A & CC Unknown D 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: D
4.  Emily Capewell Lichfield City CC Unknown D 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: D
5.  William Davies Unknown 0

5. William Davies -

Points: 0 | Status: Unknown
6.  Chloe Potts Redditch Road & Path CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U12 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Time Trial - Results
1.  Lucy Garner Leicestershire Road Club Unknown C 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: C
2.  Sam Lowe Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown C 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: C
3.  Alex Minting Sheffield Phoenix Unknown C 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: C
4.  Edward Bate Bromsgrove Olympique CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
5.  Jason Dingley Halesowen A & CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
6.  Matthew Gregory Halesowen A & CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Kelly-Marie Bowater Walsall RCC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C
7.  Holly Page Worcester St Johns CC Unknown C 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: C

U14 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Time Trial - Results
1.  Matthew Bailey Halesowen A & CC Unknown B 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: B
2.  Perry Bowater Walsall RCC Unknown B 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: B
3.  Thomas Gregory Halesowen A & CC Unknown N/A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: N/A
4.  Stuart Clayton Lichfield City CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
5.  Sue Booth Halesowen A & CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
6.  Daniel Staines Worcester St Johns CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  George Moore Velo Schils - Interbike RT Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
8.  Joseph Franklin Beacon Wheelers Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
9.  Penny Rowson WXC Mountain Bike Team UK Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
10.  Joe Page Worcester St Johns CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
11.  Jess Wieckowski Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
12.  Roseanna Hemmings Halesowen A & CC Unknown B 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: B

U16 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Time Trial - Results
1.  Sam Freeman Plan B Racing Unknown A 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: A
2.  George Atkins Welland Valley CC Unknown A 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: A
3.  James Ison Melton Olympic CC Unknown A 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: A
4.  William Penn Velo Schils - Interbike RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
5.  Matthew Jones Velo Schils - Interbike RT Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
6.  Daniel Mclay Unknown B 0

6. Daniel Mclay -

Points: 0 | Status: Unknown | Category: B
7.  Dane Percival Cardiff Ajax CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
8.  Alexander Tinsley Wyre Forest CRC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
9.  Thomas Wieckowski Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Dominic Jelfs Bromsgrove Olympique CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
10.  Timothy Rowson Sheffield Phoenix Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
12.  Thomas Mendham Witham Wheelers Cycling Club Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
12.  Helen Scott MBE Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
14.  Thomas Lowe Pearl Izumi - Planet X - High ... Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
15.  Katie Colclough Sleaford Whls CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
16.  Helen Clayton CC Giro Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
17.  Jessica Holohan Wolverhampton Whls Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
18.  Kristian Morris Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A
19.  Sarah Reynolds Evans Cycles Race Team Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
20.  Jessica Booth Halesowen A & CC Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
21.  R Hayes Unknown 0

21. R Hayes -

Points: 0 | Status: Unknown
22.  Kimberley North Leicester Off Road Club Unknown A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: A
23.  Genevieve Billington Bromsgrove Olympique CC Unknown N/A 0
Points: 0 | Status: Unknown | Category: N/A

U8 Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Time Trial - Results
1.  Sophie Capewell Lichfield City CC Unknown E 3
Points: 3 | Status: Unknown | Category: E
2.  Stephen Tomes Walsall RCC Unknown E 2
Points: 2 | Status: Unknown | Category: E
3.  Amy Selibas Halesowen A & CC Unknown E 1
Points: 1 | Status: Unknown | Category: E
4.  Ant Yeomans Unknown 0

4. Ant Yeomans -

Points: 0 | Status: Unknown

About the Event

Info for Riders

Part of Curborough Series, Lichfield

The Races

U10 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/06/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 10/06/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U10 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/06/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 10/06/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U12 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/06/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 10/06/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U12 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/06/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 10/06/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U14 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/06/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 10/06/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U14 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/06/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 10/06/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U16 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/06/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 10/06/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U16 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/06/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 10/06/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U8 Race 1 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/06/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 10/06/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U8 Race 2 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/06/06 00:00 Regional C+ Youth ---
Entry:
Sat 10/06/06 – 00:00
Regional C+, Youth
U10 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/06/06 09:00 Regional C+ Youth --- Various
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Sat 10/06/06 – 09:00
Regional C+, Youth
Various
U12 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/06/06 09:00 Regional C+ Youth --- Various
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Sat 10/06/06 – 09:00
Regional C+, Youth
Various
U14 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/06/06 09:00 Regional C+ Youth --- Various
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Sat 10/06/06 – 09:00
Regional C+, Youth
Various
U16 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/06/06 09:00 Regional C+ Youth --- Various
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Sat 10/06/06 – 09:00
Regional C+, Youth
Various
U8 Time Trial Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 10/06/06 09:00 Regional C+ Youth --- Various
Entry: Online: (£6.00 + £0.60 Application fee), On Day: (£7.00)
Sat 10/06/06 – 09:00
Regional C+, Youth
Various

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk