Event URN:
255768
Start date:
Mon, 12th Aug 2013
Event Type:
Track League (Competitive)
Venue:
Forest Town Miners Welfare
Forest Town, Mansfield, Nottinghamshire, NG19 0EE
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Forest Town Aces ( website )
Event website:
http://www.foresttowntrack.co.uk
Event organiser:
Mr Graeme Waters
2 Cottam Road
Treswell
Retford
Nottinghamshire
DN22 0EP
01777248890
muddygraeme@btinternet.com
Cheques payable to:
Forest Town Aces
Info for Riders:
Check Forest Town Weather Updates on Face Book.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
12 Aug 13 19:00 Freewheelers - 3 lap Scratch Youth Only None A, B, C, D, E
12 Aug 13 19:01 Freewheelers - 4 lap Handicap Youth Only None A, B, C, D, E
12 Aug 13 19:02 Freewheelers - Unknown Distance Youth Only None A, B, C, D, E
12 Aug 13 19:03 Youth Fixed CDE - 4 lap Scratch Youth Only None C, D, E

View All

Event Location:

Forest Town,
Mansfield,
Nottinghamshire,
NG19 0EE

Race: Freewheelers - 3 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Aug 13 19:00 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Freewheelers - 4 lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Aug 13 19:01 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Freewheelers - Unknown Distance

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Aug 13 19:02 Youth Only None A, B, C, D, E ---

Race: Youth Fixed CDE - 4 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Aug 13 19:03 Youth Only None C, D, E ---

Race: Youth Fixed CDE - 6 lap Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Aug 13 19:04 Youth Only None C, D, E ---

Race: Youth Fixed CDE - 2 lap TT S/S

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Aug 13 19:05 Youth Only None C, D, E ---

Race: Youth Fixed AB - 6 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Aug 13 19:06 Youth Only None A, B ---

Race: Youth Fixed AB - 12 lap Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Aug 13 19:07 Youth Only None A, B ---

Race: Youth Fixed AB - Devil (Handicap)

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Aug 13 19:08 Youth Only None A, B ---

Race: Seniors - 8 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Aug 13 19:09 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Seniors - 15 lap Points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Aug 13 19:10 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Seniors - Unknown Distance

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
12 Aug 13 19:11 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Confirmed Results

Race name: Freewheelers - 3 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Brough Heanor Clarion CC Finished D 0
2 Will Beech Nottingham Clarion CC Finished C 0
3 Sam Alton Derby Mercury RC Finished D 0
4 Otto Chilton Derby Mercury RC Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers - 4 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Will Beech Nottingham Clarion CC Finished C 0
2 Jack Brough Heanor Clarion CC Finished D 0
3 Freya Dolby Finished D 0
4 Ben Marsh Heanor Clarion CC Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Freewheelers - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Will Beech Nottingham Clarion CC Finished C 0
2 Jack Brough Heanor Clarion CC Finished D 0
3 Freya Dolby Finished D 0
4 Ben Marsh Heanor Clarion CC Finished E 0

Confirmed Results

Race name: Youth Fixed CDE - 4 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Max Poole Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished D 0
2 Ben Chilton Derby Mercury RC Finished D 0
3 Claudia Ash Nottingham Clarion CC Finished C 0
4 Ethan Wilmot Derby Mercury RC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Youth Fixed CDE - 6 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Max Poole Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished D 0
2 Ben Chilton Derby Mercury RC Finished D 0
3 Claudia Ash Nottingham Clarion CC Finished C 0
4 Ethan Wilmot Derby Mercury RC Finished C 0

Confirmed Results

Race name: Youth Fixed CDE - 2 lap TT S/S

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Claudia Ash Nottingham Clarion CC Finished C 00:01:21:620 0
2 Sarah Marnoch Derby Mercury RC Finished C 00:01:25:380 0
3 Max Poole Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished D 00:01:25:840 0
4 Ben Chilton Derby Mercury RC Finished D 00:01:28:210 0
5 Ethan Wilmot Derby Mercury RC Finished C 00:01:31:450 0
6 Louis Swindell Matlock CC Finished E 00:01:42:300 0

Confirmed Results

Race name: Youth Fixed AB - 6 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished A 0
2 Kieran Howarth Nottingham Clarion CC Finished A 0
3 Ozzie Chmiel Nottingham Clarion CC Finished B 0
4 Joni Wildman Nottingham Clarion CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Youth Fixed AB - 12 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kieran Howarth Nottingham Clarion CC Finished A 0
2 Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished A 0
3 Ozzie Chmiel Nottingham Clarion CC Finished B 0
4 Joni Wildman Nottingham Clarion CC Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Youth Fixed AB - Devil (Handicap)

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kieran Howarth Nottingham Clarion CC Finished A 0
2 Matthew Alton Derby Mercury RC Finished B 0
3 George Swindell Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished B 0
4 Rosie Wildman Nottingham Clarion CC Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Seniors - 8 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Perrett Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
2 Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 3rd 0
3 Martin Perrett Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
4 Elliot Dudley Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Seniors - 15 lap Points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Perrett Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
2 Martin Perrett Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
3 Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 3rd 0
4 Elliot Dudley Sherwood Pines Cycles SRAM RT Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Seniors - Unknown Distance

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Perrett Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
2 Guy Cook Chesterfield Coureurs Finished 3rd 0
3 Martin Perrett Heanor Clarion CC Finished 3rd 0
4 Sidney Wilson Derby Mercury RC Finished A 0