Event URN:
253200
Start date:
Sun, 18th Aug 2013
Event Type:
MTB DH (Competitive)
Venue:
Carlton Bank
Chop Gate, Stokesley, Middlesbrough, Middlesbrough, North Yorks, ts9 7jh
( View map )
Online Entry FAQs
Entry close date
Thu, 15th Aug 2013
Event promoted by:
Northerndownhill ( website )
Event website:
http://www.northerndownhill.co.uk
Event organiser:
Mr Carl Davison
info@northerndownhill.co.uk
Cheques payable to:
northerndownhill-races
Info for Riders:
Full face helmet is appropriate.

Early closing date for online entry is 3rd of August.
Late entry closing date is the 15th of August.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
18 Aug 13 09:00 Elite MTB Regional A MTB DH Regional A Elite
18 Aug 13 09:00 Expert MTB Regional A MTB DH Regional A Expert
18 Aug 13 09:00 Junior MTB Regional A MTB DH Regional A Junior
18 Aug 13 09:00 Juvenile MTB Regional A MTB DH Regional A Juvenile

View All

This event will take place at Carlton bank on the oldschool Nambs/Nemba track.  The track will favour a Downhill bike but remember a DH bike back in the day had a wopping 5-6 inches or travel!  So an Enduro bike will let you have fun on this track too.

Event Location:

Chop Gate,
Stokesley,
Middlesbrough,
Middlesbrough,
North Yorks,
ts9 7jh

Race: Elite

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Aug 13 09:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Elite ---

Race: Expert

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Aug 13 09:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Expert ---

Race: Junior

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Aug 13 09:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Junior ---

Race: Juvenile

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Aug 13 09:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Juvenile ---

Race: Master

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Aug 13 09:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Master ---

Race: Senior

Online entry closed 1 year 9 months 7 days 5 hours 25 minutes 12 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Aug 13 09:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Senior ---

Race: Veteran

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Aug 13 09:00 MTB Regional A MTB DH Regional A G/Vet, Veteran ---

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Aug 13 09:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Elite, G/Vet, Junior... ---

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 Aug 13 09:00 MTB Regional A MTB DH Regional A Youth ---

Confirmed Results

Race name: Elite

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alasdair Maclennan Finished Elite 00:01:18:216 120

Confirmed Results

Race name: Expert

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Robert Young Finished Expert 00:01:11:507 120
2 James Hughes Finished Expert 00:01:11:568 100
3 Peter Walton Finished Expert 00:01:15:279 90
4 Steven Turnbull Team CHR Finished Expert 00:01:16:926 80
5 Nick Turner Finished Expert 00:01:16:977 72

Confirmed Results

Race name: Junior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Liam McDermott Finished Junior 00:01:14:897 120
2 Ruaridh McRitchie Finished Junior 00:01:15:935 100
3 Zak Holmes Finished Senior 00:01:18:445 0
4 Jack McKenzie Finished 00:01:20:157 0
5 Hazza Patrick Finished 00:01:20:374 0
6 Tristan Riley-Fox Descend/Hamsterley Finished Junior 00:01:22:459 64
7 Benjamin Hodges Finished Senior 00:01:22:619 0
8 Luke Andrews Finished 00:01:23:185 0
9 John Featherstone Northerndownhill Finished Junior 00:01:24:550 48
10 Jonathan Kerr Finished 00:01:26:655 0
Josh Chambers Did not start Junior 0
Christopher Walters Did not start Junior 0

Confirmed Results

Race name: Juvenile

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kade Edwards Finished Juvenile 00:01:17:449 120
2 Henry Giles Finished Juvenile 00:01:22:864 100
3 Matthew Cowan Finished Juvenile 00:01:25:337 90
4 Gavin Taylor Keswick Bikes - KMB Finished Juvenile 00:01:27:233 80
5 Ben Smith-Price Finished Juvenile 00:01:36:485 0
6 Alex Scarle Finished 00:01:43:399 0
7 Edward Hixson We Love Mountains Racing Team Finished Juvenile 00:01:51:261 56

Confirmed Results

Race name: Master

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Chris Ashworth Finished Senior 00:01:14:556 0
2 Robert Tait Team CHR Finished Master 00:01:14:831 100
3 Chas Barker Finished Master 00:01:15:358 90
4 Wayne Smith Finished 00:01:17:918 0
5 Ben Tilford Finished Master 00:01:21:577 72
6 Marc Purkiss We Love Mountains Racing Team Finished Master 00:01:21:895 64
7 Paul Farrar Finished 00:01:22:505 0
8 Mark Gibson Finished Master 00:01:22:613 52
9 Simon Roebuck Finished 00:01:22:931 0
10 Peter Gunn Finished N/A 00:01:25:306 0
11 Gavin Sweeney Finished Master 00:01:26:811 40
12 Stewart Wood We Love Mountains Racing Team Finished Master 00:01:29:833 38
13 Kev Waring Finished Master 00:01:37:185 36
14 adam bell Finished 00:01:38:919 0

Confirmed Results

Race name: Senior

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harry Mcdonald Leyburn Bikes / Bew Furniture Finished 00:01:15:878 0
2 Adam Marsden Finished Senior 00:01:18:047 100
3 Blake White Finished Senior 00:01:18:063 90
4 mark chandler Finished 00:01:19:246 0
5 David Thompson Finished 00:01:19:496 0
6 Christopher Borrowdale Finished Senior 00:01:19:527 64
7 Steve Dawson Finished 00:01:20:312 0
8 Gregory Webb Finished N/A 00:01:20:579 0
9 Jamie Bew Finished Senior 00:01:21:600 48
10 Nick Bell Finished 00:01:22:294 0
11 Russell Kerr Finished 00:01:22:626 0
12 Russell Walsh Finished 00:01:23:157 0
13 Josh Brown Finished N/A 00:01:24:536 0
14 Matthew Fish Finished 00:01:31:009 0
15 Jake Smithies Finished 00:01:31:453 0
16 Richard Verden Finished Senior 00:01:32:439 30
17 Adam Grace Finished Senior 00:01:33:649 28
18 Jordan Rawlinson Finished 00:01:35:501 0
19 Ross Kay Finished 00:01:37:066 0
20 Emil Bachvarov Finished 00:01:37:560 0
Phill Lamontagne Did not start Senior 0
Stephen Suddes Did not start Master 0

Confirmed Results

Race name: Veteran

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Weightman Finished Veteran 00:01:15:850 120
2 Richard Marshall Finished Veteran 00:01:22:516 100
3 Michael Waud Finished Veteran 00:01:25:251 90
4 David Eastbourne Finished 00:01:28:134 0
5 Jeremy Scoot Finished 00:01:30:916 0
6 Richie Molloy Finished Veteran 00:01:31:761 64

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gemma Taylor Keswick Bikes - KMB Finished Youth 00:01:38:154 120
2 Kath Short Finished 00:01:38:576 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Purvis Team CHR Finished Youth 00:01:12:416 120
2 Rowan Carpenter All Terrain Cycles Finished Youth 00:01:17:115 100
3 Adam Dawson Finished 00:01:19:147 0
4 Scott Woolley Clifton CC Finished Youth 00:01:20:345 80
5 William Riley-Fox Descend/Hamsterley Finished Youth 00:01:21:729 72
6 Seb Smith Finished Youth 00:01:21:782 64
7 John Bainbridge Finished Youth 00:01:25:424 56
8 Connor Stansfield Finished Youth 00:01:40:863 52
9 Tommy Davies Finished Youth 00:01:52:022 48
Niall Simpson Did not start Youth 0