Prudential RideLondon + Youth GP

Closed Circuit , London – Saturday, 03 Aug 2013

Event Summary

Event Overview

Be inspired by the country’s most promising female, junior and hand-cyclists at this series of invitation-only races.

The Prudential RideLondon Grand Prix races will showcase the Olympic cyclists of the future at a series of junior events, celebrate the capital’s Paralympic legacy with hand-cycle racing and offer a superb opportunity to witness and support professional women’s cycle racing as they strive for success on the city’s streets.

The Prudential RideLondon Grand Prix series will take place on closed roads in and around St James’s Park from 17:00 on Saturday 3 August -– offering everyone who's enjoyed the Prudential RideLondon FreeCycle earlier in the day an opportunity to see the stars of the future battle it out on a 1.3-mile loop.

Event Details

Event URN:

252729

Start Date:

Sat, 3rd Aug 2013

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

St James' Park, Prince Philip House, 3 Carlton Terrace, London, SW1Y 5DG
View map

Results

Confirmed Results

RideLondon Handcycling GP

Position Name Club name Rider status Category Time Points
RideLondon Handcycling GP - Results
1.  Walter Ablinger Finished 00:30:19:900 0

1. Walter Ablinger -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:30:19:900
2.  Brian Alldis West Suffolk Wheelers & Tri Cl... Finished 4th 00:30:15:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:30:15:200
3.  Heinz Frei Finished 00:30:17:200 0

3. Heinz Frei -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:30:17:200
4.  Andrea Eskau Finished 00:30:20:200 0

4. Andrea Eskau -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:30:20:200
5.  Chris Madden Handcycling Association of the... Finished 3rd 00:31:56:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:31:56:600
6.  Alistair Corps-Bell Handcycling Association of the... Finished 4th 00:33:37:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:33:37:100
7.  Alan Cook Handcycling Association of the... Finished 4th 00:33:37:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:33:37:400
8.  Jason Davis Help for Heroes Cycling Finished N/A 00:33:39:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:33:39:600
9.  Steven Arnold Help for Heroes Cycling Finished 4th 00:33:40:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:33:40:100
9.  Karen Darke Finished 3rd 00:33:40:100 0

9. Karen Darke -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:33:40:100
9.  Elizabeth McTernan Alford Wheelers Finished 4th 00:33:40:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:33:40:100
9.  Rachel Morris a3crg Finished 3rd 00:33:40:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:33:40:100
9.  Ben Zissman Help for Heroes Cycling Finished 4th 00:33:40:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:33:40:100

RideLondon Youth A Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
RideLondon Youth A Boys - Results
1.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Ellis Kirkbride Border City Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  William Mapus-Smith West Suffolk Wheelers & Tri Cl... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Callum O'Hara Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Max Spedding Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Oliver Hedger London Dynamo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Charles Walker Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

RideLondon Youth B Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
RideLondon Youth B Boys - Results
1.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Oliver Robinson Thanet RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Toby Miles Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Liam Zwetschnikow Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Reece Pollen Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Finlay Cooper-Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

RideLondon Youth Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
RideLondon Youth Girls - Results
1.  Sallie Birchall Lyme RC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Rosa Martin Ribble Valley Juniors Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Lorna Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
4.  Sophie Holmes Inverse/ Cycling Components RT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
5.  Corinne Side Bolton Hot Wheels CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
6.  Ava Oxley-Szilagyi Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Joely Side Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Jemma Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

RideLondon Women's GP

Position Name Club name Rider status Category Time Points
RideLondon Women's GP - Results
1.  Laura Kenny OBE Wiggle High5 Finished Elite 00:45:26:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:45:26:000
2.  Hannah Barnes MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 00:45:26:100 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:45:26:100
3.  Loren Rowney Finished 00:45:26:300 0

3. Loren Rowney -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:26:300
4.  Danielle King Wiggle High5 Finished Elite 00:45:26:400 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:45:26:400
5.  Loes Gunnewijk Finished 00:45:26:500 0

5. Loes Gunnewijk -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:26:500
6.  Harriet Owen Matrix Fitness p/b Corley Cycl... Finished 1st 00:45:26:600 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:45:26:600
7.  Jaqueline Hahn Finished 00:45:26:900 0

7. Jaqueline Hahn -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:26:900
8.  Lauren Creamer ISCorp Cycling/NCSF Finished 2nd 00:45:27:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:45:27:000
9.  Christiana Perchtold Finished 00:45:27:000 0

9. Christiana Perchtold -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:27:000
10.  Mary Costelloe Finished 00:45:27:200 0

10. Mary Costelloe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:27:200
11.  Karla Boddy MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 00:45:27:400 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:45:27:400
12.  Sophie Faulkner Solihull CC Finished 2nd 00:45:27:400 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:45:27:400
13.  Cassie McGoldrick PMR@Toachim House Finished 2nd 00:45:27:400 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:45:27:400
14.  Lydia Boylan Finished Elite 00:45:27:500 2

14. Lydia Boylan -

Points: 2 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:45:27:500
15.  Alexie Shaw Les Filles Racing Team Finished 1st 00:45:27:700 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:45:27:700
16.  Emma Grant Matrix Fitness p/b Corley Cycl... Finished 1st 00:45:28:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:45:28:100
17.  Nicola Juniper Les Filles Racing Team Finished 2nd 00:45:28:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:45:28:200
18.  Jessie Maclean Finished 00:45:28:600 0

18. Jessie Maclean -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:28:600
19.  Hannah Payton Merlin Cycles Finished 3rd 00:45:28:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:45:28:600
20.  Laura Greenhalgh Twickenham CC Finished 2nd 00:45:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:45:29:000
21.  Jessie Walker Matrix Fitness p/b Corley Cycl... Finished 2nd 00:45:29:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:45:29:200
22.  Charline Joiner MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 00:45:33:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:45:33:700
23.  Melissa Lowther Matrix Fitness p/b Corley Cycl... Finished 2nd 00:45:34:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:45:34:600
24.  Amanda Spratt Finished 00:45:34:700 0

24. Amanda Spratt -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:34:700
25.  Emily Collins Finished 00:45:36:600 0

25. Emily Collins -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:36:600
26.  Louise Mahe Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished 2nd 00:45:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:45:38:000
27.  Katie Archibald City of Edinburgh RC Finished 1st 00:45:39:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:45:39:600
28.  Amy Gornall IKON - Mazda Finished 2nd 00:45:42:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:45:42:600
29.  Clare Leaver Zappi's Ladies Team Finished 2nd 00:45:45:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:45:45:400
30.  Alissa Van Oijen Finished 00:45:50:000 0

30. Alissa Van Oijen -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:50:000
31.  Sian Cahill Zappi's Ladies Team Finished N/A 00:45:50:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:50:500
32.  Julie Erskine Granite City RT Finished 2nd 00:45:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:45:51:000
33.  Corrine Hall Matrix Fitness p/b Corley Cycl... Finished Elite 00:45:52:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:45:52:100
34.  Hannah Walker Matrix Fitness p/b Corley Cycl... Finished 1st 00:45:52:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:45:52:100
35.  Helen Wyman Kona Factory Team Finished 2nd 00:45:52:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:45:52:200
36.  Tanya Griffiths Ipswich Bicycle Club Finished 2nd 00:45:55:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:45:55:100
37.  Amy Brice Finished 00:45:57:000 0

37. Amy Brice -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:57:000
38.  Anna Christian IKON - Mazda Finished 2nd 00:46:00:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:46:00:900
39.  Anna Schnitzmeier Finished 00:46:00:900 0

39. Anna Schnitzmeier -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:46:00:900
40.  Katie Colclough Velocio-SRAM Pro Cycling Finished 1st 00:46:01:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:46:01:400
41.  Maxine Filby Sponser Sport Food Finished 2nd 00:46:05:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:46:05:900
42.  Monika Kiraly Finished 00:46:48:200 0

42. Monika Kiraly -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:46:48:200
43.  Hayley Edwards MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 2nd 00:46:48:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:46:48:700
44.  Melissa Brand MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 2nd 00:46:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:46:49:000
45.  Nikki Engelbach Les Filles Racing Team Finished 2nd 00:46:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:46:49:000
46.  Bonnie van Wilgenburg Zappi's Ladies Team Finished N/A 00:46:52:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:46:52:300
47.  Kate Hewett Les Filles Racing Team Finished 00:46:52:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:46:52:900

About the Event

Info for Riders

Hand Cycling - by invitation only Youth A/B priority will be given to members of London and Surrey clubs. Online Entry. In the event of over subscription field will be selected 2 weeks prior to the event Women: Online Entry. In the event of over subscription field will be selected 2 weeks prior to the event

The Races

RideLondon Handcycling GP Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/08/13 17:00 Go-Race None --- 30 mins
Sat 03/08/13 – 17:00
RideLondon Youth A Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/08/13 17:45 Youth Only Youth --- 30 mins
Sat 03/08/13 – 17:45
Youth Only, Youth
30 mins
RideLondon Youth B Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/08/13 17:45 Youth Only Youth ---
Sat 03/08/13 – 17:45
RideLondon Youth Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/08/13 17:45 Youth Only Youth ---
Sat 03/08/13 – 17:45
RideLondon Women's GP Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/08/13 18:30 Women Only Band 3 --- 01 hr
Sat 03/08/13 – 18:30
Women Only, Band 3
01 hr

Event Summary

Event Overview

Be inspired by the country’s most promising female, junior and hand-cyclists at this series of invitation-only races.

The Prudential RideLondon Grand Prix races will showcase the Olympic cyclists of the future at a series of junior events, celebrate the capital’s Paralympic legacy with hand-cycle racing and offer a superb opportunity to witness and support professional women’s cycle racing as they strive for success on the city’s streets.

The Prudential RideLondon Grand Prix series will take place on closed roads in and around St James’s Park from 17:00 on Saturday 3 August -– offering everyone who's enjoyed the Prudential RideLondon FreeCycle earlier in the day an opportunity to see the stars of the future battle it out on a 1.3-mile loop.

Event Details

Event URN:

252729

Start Date:

Sat, 3rd Aug 2013

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

St James' Park, Prince Philip House, 3 Carlton Terrace, London, SW1Y 5DG
View map

Results

Confirmed Results

RideLondon Handcycling GP

Position Name Club name Rider status Category Time Points
RideLondon Handcycling GP - Results
1.  Walter Ablinger Finished 00:30:19:900 0

1. Walter Ablinger -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:30:19:900
2.  Brian Alldis West Suffolk Wheelers & Tri Cl... Finished 4th 00:30:15:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:30:15:200
3.  Heinz Frei Finished 00:30:17:200 0

3. Heinz Frei -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:30:17:200
4.  Andrea Eskau Finished 00:30:20:200 0

4. Andrea Eskau -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:30:20:200
5.  Chris Madden Handcycling Association of the... Finished 3rd 00:31:56:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:31:56:600
6.  Alistair Corps-Bell Handcycling Association of the... Finished 4th 00:33:37:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:33:37:100
7.  Alan Cook Handcycling Association of the... Finished 4th 00:33:37:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:33:37:400
8.  Jason Davis Help for Heroes Cycling Finished N/A 00:33:39:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:33:39:600
9.  Steven Arnold Help for Heroes Cycling Finished 4th 00:33:40:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:33:40:100
9.  Karen Darke Finished 3rd 00:33:40:100 0

9. Karen Darke -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:33:40:100
9.  Elizabeth McTernan Alford Wheelers Finished 4th 00:33:40:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:33:40:100
9.  Rachel Morris a3crg Finished 3rd 00:33:40:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:33:40:100
9.  Ben Zissman Help for Heroes Cycling Finished 4th 00:33:40:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th | Time: 00:33:40:100

RideLondon Youth A Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
RideLondon Youth A Boys - Results
1.  Brendan Drewett Fareham Wheelers Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Ellis Kirkbride Border City Wheelers CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Matthew Walls Velocity Globalbike Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  William Mapus-Smith West Suffolk Wheelers & Tri Cl... Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Jake Dobson Newcastle Phoenix Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Callum O'Hara Lee Valley Youth Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Connor Woodford Willesden Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Max Spedding Birkenhead North End CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
9.  Oliver Hedger London Dynamo Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
10.  Charles Walker Halesowen A & CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

RideLondon Youth B Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
RideLondon Youth B Boys - Results
1.  Charles Page Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Louis Rose-Davies Hillingdon Slipstreamers Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Carl Jolly Hillingdon Slipstreamers Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Harry Tadman Hillingdon Slipstreamers Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Oliver Robinson Thanet RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Toby Miles Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Michael Parry Welwyn Wheelers CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Liam Zwetschnikow Lyme RC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Reece Pollen Cycling Club Hackney Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Finlay Cooper-Oldroyd Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

RideLondon Youth Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
RideLondon Youth Girls - Results
1.  Sallie Birchall Lyme RC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Rosa Martin Ribble Valley Juniors Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Lorna Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
4.  Sophie Holmes Inverse/ Cycling Components RT Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
5.  Corinne Side Bolton Hot Wheels CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
6.  Ava Oxley-Szilagyi Kirklees Cycling Academy Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Joely Side Bolton Hot Wheels CC Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
8.  Jemma Bowler Hillingdon Slipstreamers Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

RideLondon Women's GP

Position Name Club name Rider status Category Time Points
RideLondon Women's GP - Results
1.  Laura Kenny OBE Wiggle High5 Finished Elite 00:45:26:000 30
Points: 30 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:45:26:000
2.  Hannah Barnes MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 00:45:26:100 25
Points: 25 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:45:26:100
3.  Loren Rowney Finished 00:45:26:300 0

3. Loren Rowney -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:26:300
4.  Danielle King Wiggle High5 Finished Elite 00:45:26:400 17
Points: 17 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:45:26:400
5.  Loes Gunnewijk Finished 00:45:26:500 0

5. Loes Gunnewijk -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:26:500
6.  Harriet Owen Matrix Fitness p/b Corley Cycl... Finished 1st 00:45:26:600 12
Points: 12 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:45:26:600
7.  Jaqueline Hahn Finished 00:45:26:900 0

7. Jaqueline Hahn -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:26:900
8.  Lauren Creamer ISCorp Cycling/NCSF Finished 2nd 00:45:27:000 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:45:27:000
9.  Christiana Perchtold Finished 00:45:27:000 0

9. Christiana Perchtold -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:27:000
10.  Mary Costelloe Finished 00:45:27:200 0

10. Mary Costelloe -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:27:200
11.  Karla Boddy MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 00:45:27:400 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:45:27:400
12.  Sophie Faulkner Solihull CC Finished 2nd 00:45:27:400 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:45:27:400
13.  Cassie McGoldrick PMR@Toachim House Finished 2nd 00:45:27:400 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:45:27:400
14.  Lydia Boylan Finished Elite 00:45:27:500 2

14. Lydia Boylan -

Points: 2 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:45:27:500
15.  Alexie Shaw Les Filles Racing Team Finished 1st 00:45:27:700 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:45:27:700
16.  Emma Grant Matrix Fitness p/b Corley Cycl... Finished 1st 00:45:28:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:45:28:100
17.  Nicola Juniper Les Filles Racing Team Finished 2nd 00:45:28:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:45:28:200
18.  Jessie Maclean Finished 00:45:28:600 0

18. Jessie Maclean -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:28:600
19.  Hannah Payton Merlin Cycles Finished 3rd 00:45:28:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd | Time: 00:45:28:600
20.  Laura Greenhalgh Twickenham CC Finished 2nd 00:45:29:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:45:29:000
21.  Jessie Walker Matrix Fitness p/b Corley Cycl... Finished 2nd 00:45:29:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:45:29:200
22.  Charline Joiner MG-Maxifuel Pro Cycling Finished Elite 00:45:33:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:45:33:700
23.  Melissa Lowther Matrix Fitness p/b Corley Cycl... Finished 2nd 00:45:34:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:45:34:600
24.  Amanda Spratt Finished 00:45:34:700 0

24. Amanda Spratt -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:34:700
25.  Emily Collins Finished 00:45:36:600 0

25. Emily Collins -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:36:600
26.  Louise Mahe Team Mulebar Girl - Sigma Spor... Finished 2nd 00:45:38:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:45:38:000
27.  Katie Archibald City of Edinburgh RC Finished 1st 00:45:39:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:45:39:600
28.  Amy Gornall IKON - Mazda Finished 2nd 00:45:42:600 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:45:42:600
29.  Clare Leaver Zappi's Ladies Team Finished 2nd 00:45:45:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:45:45:400
30.  Alissa Van Oijen Finished 00:45:50:000 0

30. Alissa Van Oijen -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:50:000
31.  Sian Cahill Zappi's Ladies Team Finished N/A 00:45:50:500 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:45:50:500
32.  Julie Erskine Granite City RT Finished 2nd 00:45:51:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:45:51:000
33.  Corrine Hall Matrix Fitness p/b Corley Cycl... Finished Elite 00:45:52:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: Elite | Time: 00:45:52:100
34.  Hannah Walker Matrix Fitness p/b Corley Cycl... Finished 1st 00:45:52:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:45:52:100
35.  Helen Wyman Kona Factory Team Finished 2nd 00:45:52:200 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:45:52:200
36.  Tanya Griffiths Ipswich Bicycle Club Finished 2nd 00:45:55:100 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:45:55:100
37.  Amy Brice Finished 00:45:57:000 0

37. Amy Brice -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:45:57:000
38.  Anna Christian IKON - Mazda Finished 2nd 00:46:00:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:46:00:900
39.  Anna Schnitzmeier Finished 00:46:00:900 0

39. Anna Schnitzmeier -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:46:00:900
40.  Katie Colclough Velocio-SRAM Pro Cycling Finished 1st 00:46:01:400 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 1st | Time: 00:46:01:400
41.  Maxine Filby Sponser Sport Food Finished 2nd 00:46:05:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:46:05:900
42.  Monika Kiraly Finished 00:46:48:200 0

42. Monika Kiraly -

Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:46:48:200
43.  Hayley Edwards MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 2nd 00:46:48:700 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:46:48:700
44.  Melissa Brand MG-Maxifuel Pro Cycling Finished 2nd 00:46:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:46:49:000
45.  Nikki Engelbach Les Filles Racing Team Finished 2nd 00:46:49:000 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd | Time: 00:46:49:000
46.  Bonnie van Wilgenburg Zappi's Ladies Team Finished N/A 00:46:52:300 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A | Time: 00:46:52:300
47.  Kate Hewett Les Filles Racing Team Finished 00:46:52:900 0
Points: 0 | Status: Finished | Time: 00:46:52:900

About the Event

Info for Riders

Hand Cycling - by invitation only Youth A/B priority will be given to members of London and Surrey clubs. Online Entry. In the event of over subscription field will be selected 2 weeks prior to the event Women: Online Entry. In the event of over subscription field will be selected 2 weeks prior to the event

The Races

RideLondon Handcycling GP Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/08/13 17:00 Go-Race None --- 30 mins
Sat 03/08/13 – 17:00
RideLondon Youth A Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/08/13 17:45 Youth Only Youth --- 30 mins
Sat 03/08/13 – 17:45
Youth Only, Youth
30 mins
RideLondon Youth B Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/08/13 17:45 Youth Only Youth ---
Sat 03/08/13 – 17:45
RideLondon Youth Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/08/13 17:45 Youth Only Youth ---
Sat 03/08/13 – 17:45
RideLondon Women's GP Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 03/08/13 18:30 Women Only Band 3 --- 01 hr
Sat 03/08/13 – 18:30
Women Only, Band 3
01 hr

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk