Event URN:
252428
Start date:
Sun, 24th Nov 2013
Event Type:
Cyclo-Cross (Competitive)
Venue:
Thruxton Motor Circuit
Thruxton Aerodrome, Andover, Hampshire, SP11 8PW
( View map )
Series:
Wessex League
Online Entry FAQs
View other events promoted by this organiser
Event website:
http://www.behindthebikeshed.co.uk/club
Event organiser:
Mr Bernard Baker
22A Marlborough Street
Andover
Hampshire
SP10 1DQ
bernard@behindthebikeshed.co.uk
Cheques payable to:
cash only on the day
Download Entry Form
Info for Riders:
e-mail: bernard@behindthebikeshed.co.uk
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
24 Nov 13 12:00 Vets/Women/Juniors Category A CX Band 3 Vet 50+, Vetera...
24 Nov 13 13:10 Seniors Category A Cyclo-Cross Category A Junior, Senior,... 01 hr
24 Nov 13 11:40 Women Category B CX Band 5 Junior, Senior,... 45 mins
24 Nov 13 11:40 Juniors Category B CX Band 6 Junior 45 mins

View All

Event Location:

Thruxton Aerodrome,
Andover,
Hampshire,
SP11 8PW

Race: Vets/Women/Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Nov 13 12:00 Category A CX Band 3 Vet 50+, Veteran ---

Race: Seniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Nov 13 13:10 Category A Cyclo-Cross Category A Junior, Senior, Vet ... 01 hr

Race: Women

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Nov 13 11:40 Category B CX Band 5 Junior, Senior, Vete... 45 mins

Race: Juniors

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Nov 13 11:40 Category B CX Band 6 Junior 45 mins

Race: Veterans 50+

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Nov 13 11:40 Category B CX Band 4 Vet 50+ 45 mins

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Nov 13 10:30 Category B CX Band 4 Youth 30 mins

Race: Under 12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
24 Nov 13 10:00 Go-Cross None Under 12 15 mins

Provisional Report and Results

Posted 24/11/2013 - British Cycling

Andy Hargroves (Felt Colbornes) wins latest Wessex League race at Thruxton.. [more]


Confirmed Results

Race name: Vets/Women/Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lewis King Beeline Bicycles RT Finished Vet 40-49 40
2 Mike Simpson G.S. Henley Finished Vet 40-49 34
3 Crispin Doyle Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Vet 40-49 30
4 Sean Williams Finished Vet 40-49 26
5 Tim Hyde Pendragon Finished Vet 40-49 23
6 Robin Wilmott Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 20
7 Keith Sheridan Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 18
8 Dave McMullen Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 0
9 David Phillips Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 0
10 Peter Hutchinson Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 16
11 Tim Costello Southdown Velo Finished Vet 50+ 0
12 Joseph Andrews Fareham Wheelers Cycling Club Finished Junior 0
13 Peter Scott Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 14
14 Philip Boarer Southdown Velo Finished Vet 40-49 12
15 Andrew Roberts Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 0
16 Gary Barlow Reading CC Finished Vet 40-49 0
17 Edward Gurney Velo Club Venta Finished Vet 40-49 9
18 Chris Hutchings Velo Club Venta Finished Vet 40-49 8
19 Graham Rogerson Army Cycling Union Finished Vet 40-49 0
20 Martyn Dymond Finished Vet 50+ 0
21 Craig Hay Finished N/A 0
22 Nigel Brown Westbury Wheelers Finished Vet 40-49 5
23 Garry Clark Banjo Cycles Finished Vet 50+ 0
24 James Pilgrim Finished N/A 0
25 Martin Tuckey Finished N/A 0
26 Steve Mead Finished N/A 0
27 Daniel Tuley Chapel Tri-Stars Finished Junior 0
28 Philip Connell Sotonia CC Finished N/A 0
29 Anthony Dyment North Hampshire RC Finished Vet 50+ 0
30 Andy Smith Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 0
31 Paul Titcombs Finished 0
32 Alan Collins Portsmouth North End CC Finished Vet 40-49 0
33 Robert Carter Velo Club Venta Finished Vet 40-49 0
34 Jez Hart Sotonia CC Finished Vet 40-49 0
35 Gareth Dridge Southdown Velo Finished N/A 0
36 Andre Posthuma North Hampshire RC Finished N/A 0
37 Mark Shepherd Banjo Cycles Finished Vet 40-49 0
38 Rob Ford Finished 0
39 Graeme Sirzaver Finished 0
40 David Wrey Oakley Pedalers Finished Vet 50+ 0
41 Richard Bremner North Hampshire RC Finished Vet 50+ 0
42 Simon Hudson Oxford City RC Finished N/A 0
43 Keith Allam Velo Club Venta Finished N/A 0
44 Mark Wimes Finished 0
45 Anna Cipullo Dame Cycling - Quidne IT Finished Senior 0
46 Tracy Cornell Finished 0
47 Harjinder Obhi North Hampshire RC Finished N/A 0
48 Rex Pennington Finished 0
49 David Lindsell Finished Vet 50+ 0
50 John Phillips Sotonia CC Finished Vet 50+ 0
51 Phillip Chinn Fareham Wheelers Cycling Club Finished Vet 40-49 0
52 Pete Warwick Finished 0
53 Christopher Miles VC10 Finished N/A 0
54 Adam Garder Finished 0
55 Gareth Walker Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 0
56 Jim Wood Finished 0
57 Caroline Goward Contessa Scott Syncros Finished Veteran 0
58 Ian Mcdonald Finished 0
59 Steven Longman Leicestershire Road Club Finished N/A 0
60 Steve Clarke Finished Vet 40-49 0
61 Jamie Pope Hargroves Cycles CC Finished N/A 0
62 Steve Dines Finished 0
63 David Martin Finished 0
64 Kim Lassiter Cotswold Veldrijden Finished N/A 0
65 Steve Warwick Finished 0
66 Murray Quiney Southdown Velo Finished Vet 50+ 0
67 Paul Langdon Hargroves Cycles CC Finished N/A 0
68 Tweeks Twig Finished 0
69 Mark Allen Finished 0
70 Zoe Sheehan Cotswold Veldrijden Finished Junior 0
71 Terry Beisty Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 0
72 Danielle Burry Poole Whls CC Finished Junior 0
73 Mark Adams Hargroves Cycles CC Finished N/A 0
74 David Jowett Chapel Tri-Stars Finished N/A 0
75 Martin Ward Sotonia CC Finished Vet 50+ 0
76 Caroline Stewart Royal Navy & Royal Marines... Finished Veteran 0
77 Rhianna Jones Cotswold Veldrijden Finished Junior 0
78 Hannah Gibbs Cotswold Veldrijden Finished Junior 0
79 Mandy Scott Cotswold Veldrijden Finished N/A 0
80 Richard Bennett Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 0

Confirmed Results

Race name: Seniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Andrew Hargroves Felt Racing Finished Senior 40
2 Steven James Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Senior 34
3 Michael Cotty Cannondale Racing Finished Senior 30
4 Matt Macdonald Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Senior 26
5 Matthew Hargroves Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Senior 23
6 Joe Griffiths Strada Cycles Finished Senior 20
7 Christopher Minter Pedalon.co.uk Finished Senior 18
8 Jamie Norfolk Pedalon.co.uk Finished Vet 40-49 16
9 Richard Lewis Cycle Club Basingstoke Finished Senior 14
10 James Cotty I-Ride.co.uk Finished Senior 12
11 Gavin Spiers G.S. Henley Finished Senior 10
12 James Brett Wightlink,LCM Systems Cycle RT Finished Senior 9
13 Hugh Knudsen Finished Senior 8
14 Dan Atkins Finished 0
15 Fraser MacDonald Cotswold Veldrijden Finished Senior 6
16 Phil Wilks Hargroves Cycles CC Finished Senior 5
17 Aaron Collins Swindon RC Finished Senior 4
18 Matt Wakeford Finished 0
19 Alex McIntosh Swindon RC Finished Senior 2
20 Start Waite Finished 0
21 Darren Lewis Reading CC Finished N/A 0
22 Peter Beisty G.S. Henley Finished Senior 0
23 Ben Darnton Finished 0
24 Darren Sell Sotonia CC Finished N/A 0
25 Alec Broome Wight Tri Finished N/A 0
26 Andrew Harris Finished 0
27 Steve Stroud Reading CC Finished N/A 0
28 Greg Anderson Dulwich Paragon CC Finished Senior 0
29 Gordon Bushell Finished 0
30 Laurence Hawkins North Hampshire RC Finished N/A 0
31 Alistair Moody Cycle Sport South Hams Finished Senior 0
32 Richard Bennett Cotswold Veldrijden Finished Vet 40-49 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Anna Cipullo Dame Cycling - Quidne IT Finished Senior 6
2 Tracy Cornell Finished 0
3 Caroline Goward Contessa Scott Syncros Finished Veteran 3
4 Zoe Sheehan Cotswold Veldrijden Finished Junior 2
5 Danielle Burry Poole Whls CC Finished Junior 1
6 Caroline Stewart Royal Navy & Royal Marines... Finished Veteran 0
7 Rhianna Jones Cotswold Veldrijden Finished Junior 0
8 Hannah Gibbs Cotswold Veldrijden Finished Junior 0
9 Mandy Scott Cotswold Veldrijden Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Juniors

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Joseph Andrews Fareham Wheelers Cycling Club Finished Junior 3
2 Daniel Tuley Chapel Tri-Stars Finished Junior 2

Confirmed Results

Race name: Veterans 50+

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dave McMullen Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 20
2 David Phillips Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 16
3 Tim Costello Southdown Velo Finished Vet 50+ 12
4 Andrew Roberts Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 9
5 Martyn Dymond Finished Vet 50+ 7
6 Garry Clark Banjo Cycles Finished Vet 50+ 5
7 Anthony Dyment North Hampshire RC Finished Vet 50+ 4
8 Andy Smith Cotswold Veldrijden Finished Vet 50+ 3
9 Richard Bremner North Hampshire RC Finished Vet 50+ 2
10 Keith Allam Velo Club Venta Finished N/A 0
11 David Lindsell Finished Vet 50+ 0
12 John Phillips Sotonia CC Finished Vet 50+ 0
13 Murray Quiney Southdown Velo Finished Vet 50+ 0
14 Terry Beisty Scunthorpe Polytechnic CC Finished N/A 0
15 Martin Ward Sotonia CC Finished Vet 50+ 0

Confirmed Results

Race name: Youth

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Christopher Rothwell Swindon Cycles Race Academy Finished Youth 20
2 Edward Gronbech Oxford City RC Finished Youth 16
3 Thomas Sewell Cotswold Veldrijden Finished Youth 12
4 Elliot Lassiter Cotswold Veldrijden Finished Youth 9
5 Angus Hawkins Palmer Park Velo RT Finished Youth 7
6 Erin Baker Southdown Velo Finished Youth 5
7 Alexander Cross Oakley Pedalers Finished Youth 4
8 Charlie Cooper Chapel Tri-Stars Finished Youth 3
9 Archie Scott Cotswold Veldrijden Finished Youth 2
10 Ieuan Woods Charlotteville CC Finished Youth 1
11 Ciara Hutchinson Cotswold Veldrijden Finished Youth 20
12 Alderney Baker Southdown Velo Finished Youth 16
13 Liam Sowell Finished 0
14 Jamie Ellis Finished 0
15 Jay Allen Palmer Park Velo RT Finished Youth 0
16 Abbie Manley Chapel Tri-Stars Finished Youth 12
17 Conor Hutchinson Cotswold Veldrijden Finished Youth 0
18 Jamie Kimber Cotswold Veldrijden Finished Youth 9
19 Barney Clacy Chapel Tri-Stars Finished Youth 0
20 Kara Perryman Solent Pirates Finished Youth 7
21 Rebecca Hurst Poole Whls CC Finished Youth 5
22 Ben Churchill Finished Junior 0
23 Amy Perryman Solent Pirates Finished Youth 4
24 Rachel Thompson Finished Youth 3
25 Natalie Moore Swindon RC Finished Youth 2
26 Seren Jones Cotswold Veldrijden Finished Youth 1

Confirmed Results

Race name: Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jed Smithson Oxonian CC Finished Under 12 0
2 Anna Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Under 12 0
3 Ben Fox Charlotteville CC Finished Under 12 0
4 Finn Hawkins Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
5 Sam Graham Finished 0
6 Freddie Horner Behind The Bikeshed Finished Under 12 0
7 Alexa Hawkins Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
8 Ethan Spiers Finished Under 12 0
9 Morgan Whitham Finished 0
10 Liam O'Donnell Charlotteville CC Finished Under 12 0
11 Jack Cromie I-Team Cyclists' Club Finished Under 12 0
12 Hayden Gray Finished 0
13 James Brown Palmer Park Velo RT Finished Under 12 0
14 Oliver Hill Finished 0
15 Leo Strzaker Finished 0
16 Adam Potter I-Team Cyclists' Club Finished Under 12 0
17 Lewis Jones Swindon RC Finished Under 12 0
18 Rohan Gray Finished 0
19 Jamie Whitcher Solent Pirates Finished Under 12 0
20 Lewis Seaward Poole Whls CC Finished Under 12 0
21 Ellen Phillips Finished 0
22 Amy Canfelo Finished 0
23 Boston Sorenson Finished 0
24 Ollie Walker Finished 0
25 Simon Thompson Pedalon.co.uk Finished Under 12 0
26 John Mcconker Finished 0
27 Ella Shaftoe Cotswold Veldrijden Finished Under 12 0
28 Daisy Pattinson Solent Pirates Finished Under 12 0
29 Unknown Rider Finished 0