Event URN:
252286
Start date:
Sun, 4th Aug 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Yarborough Leisure Centre
Riseholme Road, Lincoln, Lincolnshire, LN1 3SP
( View map )
Series:
Pedalpushers Circuit Race Series
Online Entry FAQs
Entry close date
Thu, 1st Aug 2013
Event promoted by:
Lincoln Wheelers CC ( website )
Event organiser:
Mr Jonathan Clarke
20 Bradway
Sturton By Stow
Lincoln
Lincolnshire
LN1 2DU
01427788872
joncc@talktalk.net
Cheques payable to:
enter online at British Cycling
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
4 Aug 13 10:00 U8 Boys Youth Only Youth E
4 Aug 13 10:00 U10 Boys Youth Only Youth D
4 Aug 13 10:00 U10 Girls Youth Only Youth D
4 Aug 13 10:00 U12 Boys Youth Only Youth C 8km / 5m

View All

Circuit Race

Event Location:

Riseholme Road,
Lincoln,
Lincolnshire,
LN1 3SP

Race: U8 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Aug 13 10:00 Youth Only Youth E ---

Race: U10 Boys

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Aug 13 10:00 Youth Only Youth D ---

Race: U10 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Aug 13 10:00 Youth Only Youth D ---

Race: U12 Boys

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 20 days 8 hours 3 minutes 42 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Aug 13 10:00 Youth Only Youth C 8km / 5m

Race: U12 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Aug 13 10:00 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 20 days 8 hours 3 minutes 42 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Aug 13 10:45 Youth Only Youth B 13km / 8m

Race: U14 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Aug 13 10:45 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 20 days 8 hours 3 minutes 42 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Aug 13 11:30 Youth Only Youth A 16km / 10m

Race: U16 Girls

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Aug 13 11:30 Youth Only Youth A ---

Race: 4th Cat only

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 20 days 8 hours 3 minutes 42 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Aug 13 13:00 Regional C+ Band 5 4th 32km / 20m

Race: 2/3/4

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 20 days 8 hours 3 minutes 42 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
4 Aug 13 13:01 Women Only Band 5 2nd, 3rd, 4th 32km / 20m

Provisional Report and Results

Posted 04/08/2013 - British Cycling

Daniel Triffit takes first place in the Lincoln Wheelers Circuit Races.. [more]


Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Kennedy VC Lincoln Finished E 3
2 Finley Bass Newark Castle CC Finished E 2
3 Alexander Brown Halesowen A & CC Finished E 1

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Max Poole Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished D 3
2 Joshua Giddings Heanor Clarion CC Finished D 2
3 Taylor Carr Lichfield City CC Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Molly Peel Spalding Cycling Club Finished D 3
2 Sophie McIntyre VC Lincoln Finished D 2
3 Janey Atkinson VC Lincoln Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jake Norton Spalding Cycling Club Finished C 3
2 Cameron Neilson Spalding Cycling Club Finished C 2
3 Milo Sawula Newark Castle CC Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alderney Baker Southdown Velo Finished C 3
2 Abigail Armstrong VC Lincoln Finished C 2
3 Molly-May Parkinson Newark Castle CC Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Armstrong VC Lincoln Finished B 3
2 Liam Hindmarsh Dinnington Racing Club Finished B 2
3 Adam Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elizabeth Catlow VC Lincoln Finished B 3
2 Megan Kendall Spalding Cycling Club Finished B 2

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Max Williamson Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 3
2 Jake Poole PH-MAS Cycling Finished A 2
3 Alex Littlewood 365 4 Bikes Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jennifer McAndrew Witham Wheelers Cycling Club Finished A 3
2 Rebecca Richards Newark Castle CC Finished A 2

Confirmed Results

Race name: 4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Daniel Triffitt Finished 4th 10
2 Michael Adlington VC Lincoln Finished N/A 8
3 Earl Taylor Boston Whls CC Finished 4th 7
4 Michael Birkby Rutland CC Finished 4th 6
5 Bartlomiej Kieres Bourne Whls CC Finished 3rd 0
6 Luke Preston Airedale Olympic CC Finished 4th 4
7 Matthew Brian VC Lincoln Finished 4th 3
8 Ian Littlewood 365 4 Bikes Finished 4th 2
9 Sean Hunt Lincoln Wheelers CC Finished 4th 1
10 Joel Hewitt One and All Cycling Finished 4th 1
11 Adam Smith Beeston RC Finished 4th 0
12 Keith Munton Bourne Whls CC Finished 4th 0
13 David Edlin Newark Castle CC Finished 4th 0
14 Alex Littlewood 365 4 Bikes Finished A 0
15 Przemek Jasnikowski Finished 4th 0
16 Ross Perks Rock N Roll Bikes Finished 4th 0
17 Anthony Swaby Newark Castle CC Finished 4th 0
18 Graham Atkins Welland Valley CC Finished 4th 0
19 Mark Cuckson Sheffrec CC Finished 4th 0
20 Justin Waters Mercia CC - Lloyds Cycles Finished 4th 0

Confirmed Results

Race name: 2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jennifer McAndrew Witham Wheelers Cycling Club Finished A 10
2 Sam Thoy We Love Mountains Racing Team Finished 2nd 8
3 Sam Burman We Love Mountains Racing Team Finished 3rd 7
4 Jo Blackburn Team Swift Finished 2nd 6
5 Annabel Sill Clay Cross Road Team Finished 2nd 5
6 Mary-Hannah Bonnett Abergavenny Road Club Finished 2nd 4
7 Karen Brooks Lincoln Wheelers CC Finished 4th 0
8 Tessa Langley Beeston RC Finished 4th 2
9 Gemma Scougal Dinnington Racing Club Finished 4th 1