Southern XC Series Round 2 & Southern Championships

MTB XC , Ringwood – Sunday, 19 May 2013

Event Details

Event URN:

252281

Start Date:

Sun, 19th May 2013

Event Type:

MTB XC (Competitive)

Venue:

Gaddens Close Farm, Charles Lane, Crow Hill, Ringwood, BH24 3DA
View map

Series:

Southern XC Series 2013

Entry close date

Wed, 15th May 2013

Info for Riders

On-line entry via event website


The Races

Date Start Race name Classification Band Rider Cat Race length
19/05/13 09:30 U11 Boys Non-Ranking None N/A ---
19/05/13 09:30 U9 Boys Non-Ranking None N/A ---
19/05/13 09:30 U9 Girls Non-Ranking None N/A ---
19/05/13 09:30 U11 Girls Non-Ranking None N/A ---
19/05/13 09:45 U13 Boys Non-Ranking None N/A 1 laps
19/05/13 09:46 U13 Girls Non-Ranking None N/A 1 laps
19/05/13 10:00 Elite Women MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 4 laps
19/05/13 10:00 Expert Women MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 3 laps
19/05/13 10:00 Sport Women MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 2 laps
19/05/13 10:00 Junior Women MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 2 laps
19/05/13 10:00 Veteran Women MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 3 laps
19/05/13 10:00 Grand Veteran Women MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 2 laps
19/05/13 10:00 Open Women Non-Ranking None N/A 2 laps
19/05/13 10:15 Youth Boys MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 2 laps
19/05/13 10:17 Juvenile Boys MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 1 laps
19/05/13 10:19 Juvenile Girls MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile 1 laps
19/05/13 10:19 Youth Girls MTB Regional A MTB XC Regional A Youth 2 laps
19/05/13 11:00 Open Men Non-Ranking None N/A 3 laps
19/05/13 11:10 Fun Men Non-Ranking None N/A 2 laps
19/05/13 12:30 Junior Men MTB Regional A MTB XC Regional A Junior 4 laps
19/05/13 12:31 Veteran Men MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran 3 laps
19/05/13 12:35 Grand Veteran Men MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet 3 laps
19/05/13 12:36 Super Veteran Men MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet 2 laps
19/05/13 14:00 Elite Men MTB Regional A MTB XC Regional A Elite 5 laps
19/05/13 14:01 Expert Men MTB Regional A MTB XC Regional A Expert 4 laps
19/05/13 14:02 Master Men MTB Regional A MTB XC Regional A Master 4 laps
19/05/13 14:03 Sport Men MTB Regional A MTB XC Regional A Sport 3 laps

View All

Enter a Race

Race U11 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 19/05/13 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: Online: (£5.00), Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Race U11 Boys
Sun 19/05/13 - 09:30
Classification: Non-Ranking
Band: None
Rider Cat: N/A
Entry: Online: (£5.00), Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Race U9 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 19/05/13 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: Online: (£5.00), Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Race U9 Boys
Sun 19/05/13 - 09:30
Classification: Non-Ranking
Band: None
Rider Cat: N/A
Entry: Online: (£5.00), Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Race U9 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 19/05/13 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: Online: (£5.00), Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Race U9 Girls
Sun 19/05/13 - 09:30
Classification: Non-Ranking
Band: None
Rider Cat: N/A
Entry: Online: (£5.00), Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Race U11 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 19/05/13 09:30 Non-Ranking None N/A
Entry: Online: (£5.00), Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Race U11 Girls
Sun 19/05/13 - 09:30
Classification: Non-Ranking
Band: None
Rider Cat: N/A
Entry: Online: (£5.00), Postal: (£5.00), On Day: (£5.00)
Race U13 Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 19/05/13 09:45 Non-Ranking None N/A
Entry: Online: (£7.00), Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Race U13 Boys
Sun 19/05/13 - 09:45
Classification: Non-Ranking
Band: None
Rider Cat: N/A
Entry: Online: (£7.00), Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Race U13 Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 19/05/13 09:46 Non-Ranking None N/A
Entry: Online: (£7.00), Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Race U13 Girls
Sun 19/05/13 - 09:46
Classification: Non-Ranking
Band: None
Rider Cat: N/A
Entry: Online: (£7.00), Postal: (£7.00), On Day: (£7.00)
Race Elite Women
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 19/05/13 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite
Entry: Online: (£27.00), Postal: (£27.00), On Day: (£30.00)
Race Elite Women
Sun 19/05/13 - 10:00
Classification: MTB Regional A
Band: MTB XC Regional A
Rider Cat: Elite
Entry: Online: (£27.00), Postal: (£27.00), On Day: (£30.00)
Race Expert Women
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 19/05/13 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert
Entry: Online: (£23.00), Postal: (£23.00), On Day: (£26.00)
Race Expert Women
Sun 19/05/13 - 10:00
Classification: MTB Regional A
Band: MTB XC Regional A
Rider Cat: Expert
Entry: Online: (£23.00), Postal: (£23.00), On Day: (£26.00)
Race Sport Women
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 19/05/13 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport
Entry: Online: (£21.00), Postal: (£21.00), On Day: (£24.00)
Race Sport Women
Sun 19/05/13 - 10:00
Classification: MTB Regional A
Band: MTB XC Regional A
Rider Cat: Sport
Entry: Online: (£21.00), Postal: (£21.00), On Day: (£24.00)
Race Junior Women
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 19/05/13 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior
Entry: Online: (£19.00), Postal: (£19.00), On Day: (£22.00)
Race Junior Women
Sun 19/05/13 - 10:00
Classification: MTB Regional A
Band: MTB XC Regional A
Rider Cat: Junior
Entry: Online: (£19.00), Postal: (£19.00), On Day: (£22.00)
Race Veteran Women
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 19/05/13 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran
Entry: Online: (£23.00), Postal: (£23.00), On Day: (£26.00)
Race Veteran Women
Sun 19/05/13 - 10:00
Classification: MTB Regional A
Band: MTB XC Regional A
Rider Cat: Veteran
Entry: Online: (£23.00), Postal: (£23.00), On Day: (£26.00)
Race Grand Veteran Women
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 19/05/13 10:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet
Entry: Online: (£21.00), Postal: (£21.00), On Day: (£24.00)
Race Grand Veteran Women
Sun 19/05/13 - 10:00
Classification: MTB Regional A
Band: MTB XC Regional A
Rider Cat: G/Vet
Entry: Online: (£21.00), Postal: (£21.00), On Day: (£24.00)
Race Open Women
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 19/05/13 10:00 Non-Ranking None N/A
Entry: Online: (£21.00), Postal: (£21.00), On Day: (£24.00)
Race Open Women
Sun 19/05/13 - 10:00
Classification: Non-Ranking
Band: None
Rider Cat: N/A
Entry: Online: (£21.00), Postal: (£21.00), On Day: (£24.00)
Race Youth Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 19/05/13 10:15 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry: Online: (£13.00), Postal: (£13.00), On Day: (£16.00)
Race Youth Boys
Sun 19/05/13 - 10:15
Classification: MTB Regional A
Band: MTB XC Regional A
Rider Cat: Youth
Entry: Online: (£13.00), Postal: (£13.00), On Day: (£16.00)
Race Juvenile Boys
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 19/05/13 10:17 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile
Entry: Online: (£10.00), Postal: (£10.00), On Day: (£13.00)
Race Juvenile Boys
Sun 19/05/13 - 10:17
Classification: MTB Regional A
Band: MTB XC Regional A
Rider Cat: Juvenile
Entry: Online: (£10.00), Postal: (£10.00), On Day: (£13.00)
Race Juvenile Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 19/05/13 10:19 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile
Entry: Online: (£10.00), Postal: (£10.00), On Day: (£13.00)
Race Juvenile Girls
Sun 19/05/13 - 10:19
Classification: MTB Regional A
Band: MTB XC Regional A
Rider Cat: Juvenile
Entry: Online: (£10.00), Postal: (£10.00), On Day: (£13.00)
Race Youth Girls
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 19/05/13 10:19 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth
Entry: Online: (£13.00), Postal: (£13.00), On Day: (£16.00)
Race Youth Girls
Sun 19/05/13 - 10:19
Classification: MTB Regional A
Band: MTB XC Regional A
Rider Cat: Youth
Entry: Online: (£13.00), Postal: (£13.00), On Day: (£16.00)
Race Open Men
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 19/05/13 11:00 Non-Ranking None N/A
Entry: Online: (£21.00), Postal: (£21.00), On Day: (£24.00)
Race Open Men
Sun 19/05/13 - 11:00
Classification: Non-Ranking
Band: None
Rider Cat: N/A
Entry: Online: (£21.00), Postal: (£21.00), On Day: (£24.00)
Race Fun Men
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 19/05/13 11:10 Non-Ranking None N/A
Entry: Online: (£17.00), Postal: (£17.00), On Day: (£20.00)
Race Fun Men
Sun 19/05/13 - 11:10
Classification: Non-Ranking
Band: None
Rider Cat: N/A
Entry: Online: (£17.00), Postal: (£17.00), On Day: (£20.00)
Race Junior Men
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 19/05/13 12:30 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior
Entry: Online: (£19.00), Postal: (£19.00), On Day: (£22.00)
Race Junior Men
Sun 19/05/13 - 12:30
Classification: MTB Regional A
Band: MTB XC Regional A
Rider Cat: Junior
Entry: Online: (£19.00), Postal: (£19.00), On Day: (£22.00)
Race Veteran Men
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 19/05/13 12:31 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran
Entry: Online: (£23.00), Postal: (£23.00), On Day: (£26.00)
Race Veteran Men
Sun 19/05/13 - 12:31
Classification: MTB Regional A
Band: MTB XC Regional A
Rider Cat: Veteran
Entry: Online: (£23.00), Postal: (£23.00), On Day: (£26.00)
Race Grand Veteran Men
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 19/05/13 12:35 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet
Entry: Online: (£21.00), Postal: (£21.00), On Day: (£24.00)
Race Grand Veteran Men
Sun 19/05/13 - 12:35
Classification: MTB Regional A
Band: MTB XC Regional A
Rider Cat: G/Vet
Entry: Online: (£21.00), Postal: (£21.00), On Day: (£24.00)
Race Super Veteran Men
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 19/05/13 12:36 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet
Entry: Online: (£18.00), Postal: (£18.00), On Day: (£21.00)
Race Super Veteran Men
Sun 19/05/13 - 12:36
Classification: MTB Regional A
Band: MTB XC Regional A
Rider Cat: S/Vet
Entry: Online: (£18.00), Postal: (£18.00), On Day: (£21.00)
Race Elite Men
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 19/05/13 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite
Entry: Online: (£27.00), Postal: (£27.00), On Day: (£30.00)
Race Elite Men
Sun 19/05/13 - 14:00
Classification: MTB Regional A
Band: MTB XC Regional A
Rider Cat: Elite
Entry: Online: (£27.00), Postal: (£27.00), On Day: (£30.00)
Race Expert Men
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 19/05/13 14:01 MTB Regional A MTB XC Regional A Expert
Entry: Online: (£23.00), Postal: (£23.00), On Day: (£26.00)
Race Expert Men
Sun 19/05/13 - 14:01
Classification: MTB Regional A
Band: MTB XC Regional A
Rider Cat: Expert
Entry: Online: (£23.00), Postal: (£23.00), On Day: (£26.00)
Race Master Men
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 19/05/13 14:02 MTB Regional A MTB XC Regional A Master
Entry: Online: (£23.00), Postal: (£23.00), On Day: (£26.00)
Race Master Men
Sun 19/05/13 - 14:02
Classification: MTB Regional A
Band: MTB XC Regional A
Rider Cat: Master
Entry: Online: (£23.00), Postal: (£23.00), On Day: (£26.00)
Race Sport Men
Date Start Classification Band Rider Cat
Sun 19/05/13 14:03 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport
Entry: Online: (£21.00), Postal: (£21.00), On Day: (£24.00)
Race Sport Men
Sun 19/05/13 - 14:03
Classification: MTB Regional A
Band: MTB XC Regional A
Rider Cat: Sport
Entry: Online: (£21.00), Postal: (£21.00), On Day: (£24.00)

Bigham wins Southern XC Champs

Posted 21/05/2013 - British Cycling

Alex Paton made an excellent comeback to mountain bike from cyclo-cross this weekend with a determined win in the elite race at View Full Report

Southern XC Series Round 2

Posted 14/05/2013 - British Cycling

The MTB XC Southern Championships will be held on 19th May at Round 2 of the SouthernXC series at Crow Hill in the New Forest View Full Report

Confirmed Results

Race U11 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Connor Greenwood Finished 00:04:56:000 0
2 Harvey Jackson Finished 00:05:06:000 0
3 Jamie Luther Finished 00:05:32:000 0
4 Reuben Talent Finished 00:05:54:000 0
5 Charlie Carter Finished 00:06:08:000 0
6 Harry Green Finished 00:06:33:000 0
7 Daniel Butler Chippenham & Dist Whls Finished N/A 00:07:12:000 0

Race U9 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Finn Hawkins Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:02:14:000 0
2 Thomas Wadsworth Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:02:22:000 0
3 Thomas Taylor Finished N/A 00:02:30:000 0
4 James Newborough Finished 00:02:36:000 0
5 James Brown Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:02:39:000 0
6 Sam Talent Finished 00:02:49:000 0
7 Luke Nash Finished 00:03:11:000 0
8 Freddie Carter Finished 00:03:13:000 0
9 Joseph Peters VC Meudon Finished N/A 00:03:54:000 0
10 Finn Darnton Finished 00:04:08:000 0
11 Finn Talent Finished 00:04:15:000 0
12 Gus Miller Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:04:20:000 0
13 Barry Wilkinson Finished 00:04:23:000 0
14 Freddie Huhey Finished 00:04:25:000 0
15 Keith Wilkinson Finished 00:04:51:000 0
16 William Crumbleholme Finished 00:06:59:000 0
Show More

Race U9 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Jacy Partridge Finished 00:03:20:000 0
2 Gracie Fox Finished 00:03:55:000 0
3 Lucy Lockwood Finished 00:04:04:000 0
4 Matilda Crumblemare Finished 00:06:53:000 0
5 Katie Ross Finished 00:10:18:000 0

Race U11 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Alexa Hawkins Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:04:47:000 0
2 Flo Lockwood Finished 00:06:17:000 0
3 Asha Partridge Finished 00:07:36:000 0

Race U13 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Noah Charlton VC Deal Finished N/A 00:27:07:000 0
2 Jonathan Heasman VC Deal Finished N/A 00:28:25:000 0
3 Angus Hawkins Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:29:20:000 0
4 Aaron Payne Chippenham & Dist Whls Finished N/A 00:29:25:000 0
5 Louis Le Cheminant Guernsey Velo Club Finished N/A 00:29:26:000 0
6 Tom Stapley Finished N/A 00:31:45:000 0
7 Jay Allen Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:34:36:000 0
8 Daniel Whitten Finished 00:35:27:000 0
9 Rowan Turner Finished N/A 00:35:28:000 0
10 Joseph Blackmore Herne Hill Youth CC Finished N/A 00:36:25:000 0
11 Elliot Philpott VC Jubilee Finished N/A 00:38:28:000 0
12 Noah Tresham Team Milton Keynes Finished N/A 00:38:30:000 0
13 Miles Nash Finished 00:42:01:000 0
14 Samuel Huhey Finished 01:08:29:000 0
Show More

Race U13 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Anna Wadsworth Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:29:59:000 0
2 Maddie Wadsworth Palmer Park Velo RT Finished N/A 00:30:42:000 0
3 Megan MacMahon Team Darenth Finished N/A 00:33:42:000 0
4 Charlotte-Louise McGreevy Team Darenth Finished N/A 00:35:51:000 0
5 Hannah Brehaut Guernsey Velo Club Finished N/A 00:37:38:000 0
6 Ellen Flewitt Finished N/A 00:40:44:000 0
7 Aimee Lutz Jersey Cycling Association Finished N/A 00:42:35:000 0
8 Madeline Cooper Chapel Tri-Stars Finished N/A 00:42:37:000 0

Race Elite Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Sally Bigham Topeak Ergon Racing Team Finished Elite 01:37:19:000 120
2 Emily Iredale Cycleworks.co.uk Finished Elite 01:47:12:000 100
3 Gemma Collins PMR@Toachim House Finished Elite 01:48:04:000 90
4 Louise Robinson Finished N/A 01:50:57:000 80
5 Anna Cipullo MB Swindon Finished Elite 01:54:43:000 72
6 Samantha Newborough Finished N/A 01:57:16:000 64
7 Emma Craddock Southdowns Bikes – Casco Finished Master 01:59:18:000 0
8 Carla Haines WXC World Racing Finished Elite 02:02:14:000 52
9 Emma Bradley Finished Elite 02:04:02:000 48
10 Natasha Barry Finished Elite 02:10:45:000 44

Race Expert Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Leona Kadir Fruit 4 London Finished Expert 01:22:15:000 120
2 Agata Tamulewicz-Downey WDMBC/Specialized Ruislip Finished Expert 01:22:32:000 100
3 Sarah Allen Finished Expert 01:32:52:000 90
4 Lucy Marshall Coed Llandegla N Wales MBA Finished Expert 01:50:09:000 80

Race Sport Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Heidi Gould CC Weymouth Finished Sport 00:59:34:000 120
2 Holly Gamble Finished 01:05:34:000 0
3 Michele Ward Velo Club Venta Finished Sport 01:08:18:000 90

Race Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Gretel Warner WXC World Racing Finished Junior 01:30:44:000 120
2 Sophia Joy PMR@Toachim House Finished Junior 01:38:54:000 100
--- Kimberley Clark Did not finish N/A 00:34:39:000 0

Race Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Liz Gilmour Ridebike.co.uk Finished Veteran 01:25:19:000 120
2 Catriona Ross PSUK Cycle Race Team Finished Veteran 01:29:38:000 100
3 Jo Keating Finished N/A 01:45:51:000 0
4 Rachael Oxby Finished 01:56:12:000 0

Race Grand Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Carol Tilley Ridebike.co.uk Finished G/Vet 01:08:43:000 120

Race Open Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Susan Parker Finished 00:59:58:000 0
2 Kirsty McSeveney Finished N/A 01:12:14:000 0

Race Youth Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Daniel Tulett Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Juvenile 00:45:17:000 0
2 Matthew Fratesi Bristol Cycling Development Sq... Finished Youth 00:46:10:000 100
3 David Barnes Condor Cycles Finished Youth 00:47:01:000 90
4 Joseph Taylor Clevedon & District RC Finished Youth 00:47:48:000 80
5 Harry Sowden Finished Youth 00:48:11:000 72
6 Oliver Lowthorpe Jersey Cycling Association Finished Youth 00:49:03:000 64
7 Jacob Payne Chippenham & Dist Whls Finished Youth 00:49:34:000 56
8 Sam Shepherd Primera-Sports.Com Finished Youth 00:49:40:000 52
9 Patrick Christopher VC10 Finished Youth 00:51:08:000 48
10 Jake Charlton VC Deal Finished Youth 00:51:15:000 44
11 Oliver Stean Mountain Trax RT Finished Youth 00:52:57:000 40
12 Joshua Outram Thanet RC Finished Youth 00:53:01:000 38
13 Christopher Rothwell Swindon Cycles Race Academy Finished Youth 00:54:42:000 36
14 Reg Pay WDMBC/Specialized Ruislip Finished Youth 00:54:53:000 34
15 Oliver Turner Jersey Cycling Association Finished Youth 00:55:42:000 32
16 Conall Brown Hemel Hempstead CC Finished Youth 00:57:28:000 30
17 Ben Churchill Behind The Bikeshed Finished Youth 00:58:29:000 28
18 Sam Oliver Palmer Park Velo RT Finished Youth 01:03:24:000 26
19 Benjamin Mills Guernsey Velo Club Finished Youth 01:10:15:000 24
20 Josh Clement Bournemouth BMX Club Finished Youth 01:18:19:000 22
Show More

Race Juvenile Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Joshua Hooper Bournemouth BMX Club Finished Juvenile 00:53:00:000 120
2 Ben Tulett Hargroves Cycles - Ridley RT Finished N/A 00:53:17:000 0
3 Edward Gronbech Oxford City RC Finished Juvenile 00:53:41:000 90
4 Sam Culverwell Guernsey Velo Club Finished Juvenile 00:53:58:000 80
5 Toby Martin Team Darenth Finished Juvenile 00:54:57:000 72
6 Thomas Timberlake Finished N/A 00:55:34:000 0
7 Alex Van Katwyk Guernsey Velo Club Finished Juvenile 00:56:24:000 56
8 George Finch PMR@Toachim House Finished Juvenile 00:57:13:000 52
9 Luc Monpetit-Le Brun Jersey Cycling Association Finished Juvenile 00:57:44:000 48
10 Matthew McGovern Sutton Cycling Club Finished Juvenile 01:01:24:000 44
11 Jacob Tresham Team Milton Keynes Finished Juvenile 01:02:28:000 40
12 Bryn Turner Finished Juvenile 01:03:37:000 38
13 Mark Edmondson Finished 01:03:43:000 0
14 William Palmer Finished 01:04:02:000 0
15 Joshua Thornton Guernsey Velo Club Finished N/A 01:04:08:000 0
16 Charlie Cooper Chapel Tri-Stars Finished Juvenile 01:05:47:000 30
17 Samual Maher Jersey Cycling Association Finished Juvenile 01:12:10:000 28
Show More

Race Juvenile Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Emily Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Juvenile 00:25:34:000 120
2 Eve Lyon Leicestershire Road Club Finished Juvenile 00:32:26:000 100
3 Katie Halliday Finished 00:40:54:000 0

Race Youth Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Hannah English Guernsey Velo Club Finished Youth 00:55:22:000 120
2 Abigail Van Twisk WXC World Racing Finished Youth 00:58:53:000 100
3 Jade Mobbs Leicestershire Road Club Finished Youth 01:00:43:000 90
4 Amy Smith VC Jubilee Finished Youth 01:15:54:000 80
5 Megan Dowinton Finished Youth 01:26:09:000 72
6 Ria Mobbs Leicestershire Road Club Finished Youth 00:52:17:000 64

Race Open Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Derek Wilson Finished 01:13:41:000 0
2 Marc Clothier Southdowns Bikes – Casco Finished Master 01:14:30:000 0
3 Matthew Gater VC Deal Finished Sport 01:14:37:000 0
4 James Martin Finished Sport 01:15:50:000 0
5 Mark Green Offcamber Finished Sport 01:16:01:000 0
6 David Pusey UK-Biking/Copyrite Finished Sport 01:16:58:000 0
7 Owen Pattinson Owens Cycles Finished N/A 01:17:28:000 0
8 Joseph Reid Finished Sport 01:18:50:000 0
9 Peter Moore Finished Sport 01:18:53:000 0
10 Ross Smith Finished 01:18:56:000 0
11 Rob Cadman Finished 01:19:22:000 0
12 Kevin Duffell Finished 01:20:29:000 0
13 Scott Carter Finished 01:21:29:000 0
14 Stuart Selwood Finished 01:21:49:000 0
15 Andre Pucci Finished 01:22:01:000 0
16 James Evans Finished N/A 01:22:06:000 0
17 Simon Bennett Finished N/A 01:22:07:000 0
18 Owen Peat Finished 01:22:55:000 0
19 Rob Wilson Finished 01:23:34:000 0
20 Dan Hughes Finished Sport 01:24:53:000 0
21 Nicholas Williams Finished N/A 01:25:24:000 0
22 Barry White Finished Veteran 01:25:33:000 0
23 Darren Chappell Behind The Bikeshed Finished Veteran 01:26:10:000 0
24 Andy Davis Finished 01:26:43:000 0
25 Leighton Stocker Finished 01:27:13:000 0
26 Glenn Panton Owens Cycles Finished Sport 01:27:37:000 0
27 Colin Stocker Finished 01:27:50:000 0
28 Daniel Partridge Finished 01:27:52:000 0
29 Ashley Appella Kenilworth Wheelers CC Finished N/A 01:28:26:000 0
30 David Hitchings Finished 01:30:15:000 0
31 Paul Gibbs Pearson Cycling Club Finished G/Vet 01:30:23:000 0
32 Jason King Finished 01:31:23:000 0
33 Ashley Sutton UK-Biking/Copyrite Finished N/A 01:31:30:000 0
34 Richard Lang UK-Biking/Copyrite Finished Master 01:33:16:000 0
35 Marcin Kunecki Finished 01:33:36:000 0
36 Jason Iles Finished 01:34:41:000 0
37 Mick Pinner Finished 01:35:24:000 0
38 Mark Copping Finished 01:35:31:000 0
39 William Wilson Finished 01:36:50:000 0
40 Ben Anstie Cycology Bikes Finished Sport 01:38:20:000 0
41 David Talent Finished 01:38:59:000 0
42 Colin Robson Finished 01:39:08:000 0
43 Paul Giles Finished 01:40:14:000 0
44 Adam Thornton Finished N/A 01:40:34:000 0
45 Simon Stoneman Finished 01:41:58:000 0
46 Sam Crook Finished 01:44:25:000 0
47 Robin Havill Finished 01:44:42:000 0
48 Oli Monks Finished 01:45:32:000 0
49 August Harrison Finished 01:46:27:000 0
50 Alexander Gordon Finished N/A 01:47:59:000 0
51 Paolo Ditale Finished N/A 01:48:40:000 0
52 Andrew Canter Finished N/A 01:51:54:000 0
53 Roy McCubbin Finished N/A 01:54:13:000 0
54 Andy O'Brien Finished 01:56:41:000 0
55 Jonathan Huhey Finished 02:07:50:000 0
56 Graham Holdsworth Finished 02:10:44:000 0
57 John Speed MB Swindon Finished Sport 00:59:39:000 0
--- Christopher Burch Newbury RC Did not finish Master 00:34:17:000 0
--- Will Haysham Did not finish 00:29:11:000 0
--- William Kiu Did not finish 00:50:05:000 0
--- Richard Oliver Did not finish 00:50:13:000 0
--- Alex Willis Did not finish 00:26:40:000 0
Show More

Race Fun Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 James Chant Offcamber Finished Veteran 00:59:45:000 0
2 Jim Gallagher Finished 01:00:41:000 0
3 Peter Langworthy Hargroves Cycles CC Finished Veteran 01:00:44:000 0
4 Kaleb Thompson Finished 01:02:54:000 0
5 Paul Withers Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished Veteran 01:04:27:000 0
6 Graham Sharman Finished N/A 01:04:29:000 0
7 Darren Hickman Finished 01:05:06:000 0
8 Paul Beavis Finished 01:07:34:000 0
9 John Newport Finished G/Vet 01:10:52:000 0
10 Adam Smithson Finished 01:11:06:000 0
11 Chris Wright Finished N/A 01:13:11:000 0
12 Dan Martin Finished Youth 01:14:24:000 0
13 Jay Cox Finished 01:14:56:000 0
14 Jon Clarke Finished 01:15:00:000 0
15 Dan Turville Finished 01:15:28:000 0
16 Daniel Whitehouse Finished 01:16:31:000 0
17 Matthew Ainsworth Owens Cycles Finished N/A 01:17:33:000 0
18 Edward Hatfield Finished 01:19:30:000 0
19 Bob Fearnley Finished N/A 01:19:33:000 0
20 Sam Legg Finished 01:21:59:000 0
21 George Anstie Finished 01:31:00:000 0
--- John Hatfield Did not finish 00:41:43:000 0
--- Steve Luker Did not finish 00:43:15:000 0
--- Steve Ward Did not finish 00:33:43:000 0
Show More

Race Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Liam Earl Sutton Cycling Club Finished Junior 01:33:58:000 120
2 Will Taylor Southdowns Bikes – Casco Finished Junior 01:36:40:000 100
3 Joe Griffiths Finished Junior 01:40:23:000 90
4 Liam Keynes Finished Junior 01:45:04:000 80
5 Connor Murphy VC Jubilee Finished Junior 01:47:09:000 72
6 Christopher McGovern Catford CC Finished Junior 01:50:34:000 64
7 Oliver Fenton St Andrews CE High School For ... Finished Junior 02:01:24:000 0
8 Luke Kennard VC Jubilee Finished Junior 02:05:19:000 52
9 Liam Teesdale Offcamber Finished Junior 02:13:14:000 48
10 Jason Banks Jersey Cycling Association Finished Sport 01:38:10:000 0

Race Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Marc Chamberlain Finished Veteran 01:32:07:000 120
2 Paul Hopkins Merida Factory Racing Finished Veteran 01:33:07:000 100
3 Mark Chadbourne Ridebike.co.uk Finished Veteran 01:33:43:000 90
4 Lewis King Beeline Bicycles RT Finished Veteran 01:35:20:000 80
5 Simon Willats Ridebike.co.uk Finished N/A 01:36:08:000 72
6 Sean Scott Finished Veteran 01:40:39:000 64
7 Matthew Craner Royal Navy & Royal Marines CA Finished Veteran 01:42:17:000 56
8 David Wadsworth Beeline Bicycles RT Finished Veteran 01:42:43:000 52
9 Dean Frost Offcamber Finished Veteran 01:43:03:000 48
10 Jon Pierce Finished 01:43:18:000 0
11 Nigel Brown Westbury Wheelers Finished Veteran 01:43:25:000 40
12 Stefano Detomaso Finished Veteran 01:43:33:000 38
13 Andrew Plewes Royal Navy & Royal Marines CA Finished Veteran 01:43:52:000 36
14 Chris Walker Primera-Sports.Com Finished Veteran 01:44:01:000 34
15 Andrew Parsons Offcamber Finished Veteran 01:44:27:000 32
16 Frazer Clifford Pivot Boompods Racing Finished Veteran 01:45:09:000 30
17 Martin Ross Finished 01:45:10:000 0
18 David Hayward Bikelab Finished Veteran 01:46:25:000 26
19 Malcolm Toop-rose MB Swindon Finished 01:47:14:000 0
20 David King-Smith Finished Veteran 01:47:42:000 22
21 Adrian Parry Pedalon.co.uk Finished N/A 01:48:35:000 0
22 Robert Koppenhol Dorset Rough Riders Finished Veteran 01:51:04:000 18
23 Stephen Brown Dream Cycling Race Team Finished Veteran 01:51:07:000 16
24 Paul Howard Mountain Trax RT Finished N/A 01:52:46:000 0
25 Tom Starr Finished 01:53:17:000 0
26 Stephen Gordon Dorset Rough Riders Finished Veteran 01:54:13:000 0
27 John Cross Finished 01:54:35:000 0
28 Paul Mansfield Finished 01:54:36:000 0
29 Chris Puddifoot Finished 01:55:34:000 0
30 Brian Bartlett Finished 01:57:24:000 0
31 Richard James Finished 01:58:44:000 0
32 Neil Evans Finished 01:59:45:000 0
33 Garry Taylor Finished Veteran 02:00:04:000 0
34 Simon Meadwell Bournemouth Jubilee Wheelers Finished Veteran 02:01:01:000 0
35 Michael Radburn Finished Veteran 02:01:05:000 0
36 Peter Christopher VC10 Finished Veteran 02:06:07:000 0
37 Craig Grosvenor Finished 02:07:09:000 0
38 Martin Langston Finished 02:07:59:000 0
39 Andrew Reeves Finished 02:08:38:000 0
40 Dave Hicks Finished 01:23:18:000 0
41 Nicholas Onslow Pedalon.co.uk Finished N/A 01:25:14:000 0
42 Paul Brehaut Guernsey Velo Club Finished Veteran 01:27:16:000 0
43 Dave Goddard Dorset Rough Riders Finished N/A 01:32:13:000 0
44 Richard Bennett Cotswold Veldrijden Finished Veteran 01:54:54:000 0
--- Steve Calland Southdowns Bikes – Casco Did not finish Veteran 00:47:43:000 0
--- Alan Colville Did not finish Veteran 00:25:43:000 0
0 Simon Darnton Finished 00:29:25:000 0
--- Gary Dodd Southdowns Bikes – Casco Did not finish Veteran 00:51:21:000 0
--- Lee King Did not finish Veteran 00:28:43:000 0
--- Philip Steptoe Victoria/Ciclos Uno.com/CC Did not finish Veteran 01:25:19:000 0
Show More

Race Grand Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Roland Tilley Ridebike.co.uk Finished G/Vet 01:15:51:000 120
2 Robert Jackson WDMBC/Specialized Ruislip Finished G/Vet 01:17:06:000 100
3 Stephen Jones AW Cycles Finished G/Vet 01:18:40:000 90
4 Stephen Moors Ridebike.co.uk Finished G/Vet 01:18:43:000 80
5 Kevin Holloway VC10 Finished G/Vet 01:19:27:000 72
6 Ian Petherbridge Southdowns Bikes – Casco Finished G/Vet 01:21:53:000 64
7 Richard Irvine Finished N/A 01:23:02:000 0
8 Mark Hardwicke Bournemouth Arrow/Hotel Collin... Finished G/Vet 01:24:09:000 52
9 Kim Burrows Banjo Cycles Finished G/Vet 01:25:40:000 48
10 Ashley Roles Finished G/Vet 01:25:43:000 44
11 Julian Lye Finished N/A 01:26:03:000 0
12 Stefano Fratesi Finished G/Vet 01:27:36:000 38
13 Garry Clark Banjo Cycles Finished G/Vet 01:27:51:000 36
14 Pete Sowden Clayton Cars BMW & Mini Finished G/Vet 01:28:29:000 34
15 Paul Warner Team Darenth Finished G/Vet 01:29:09:000 0
16 Simon Ansell Pedalon.co.uk Finished Veteran 01:29:20:000 0
17 Martyn Dymond Finished G/Vet 01:32:53:000 28
18 Andrew Roberts Cotswold Veldrijden Finished G/Vet 01:34:03:000 26
19 Andrew Self Oakley Pedalers Finished Veteran 01:37:01:000 0
20 Stephen Blackmore Seeds Cycling Club Finished 01:37:18:000 0
21 Paul Van Katwyk Guernsey Velo Club Finished G/Vet 01:37:47:000 20
22 Graham Budd Dorset Rough Riders Finished N/A 01:50:25:000 0
--- Robert Cranstone GS Vecchi Did not finish G/Vet 00:30:57:000 0
--- Tony Jackson Did not finish N/A 00:39:39:000 0
--- Simon Roberts Did not finish 00:37:18:000 0
Show More

Race Super Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Jeremy Cooper Gillingham and District Wheele... Finished S/Vet 01:01:53:000 0
2 Gary Wallbridge Guernsey Velo Club Finished S/Vet 01:05:51:000 100
3 Steve Hamilton Finished 01:14:18:000 0
4 Ken Addison Finished 01:37:00:000 0
5 Paul Larby Finished 01:55:18:000 0

Race Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Alex Paton Team Gwb - ACTiV Finished Elite 01:53:51:000 120
2 Ben Thomas Mountain Trax RT Finished Elite 01:53:52:000 100
3 Michael Cotty Cannondale Racing Finished Elite 01:54:13:000 90
4 Luke Smith Whyte Bikes Finished Elite 01:54:46:000 80
5 George Budd Finished Elite 01:56:45:000 72
6 Llewellyn Holmes Strada Cycles Finished Elite 01:57:44:000 64
7 Christopher Minter Pedalon.co.uk Finished Elite 01:59:15:000 56
8 Rob Smart Guernsey Velo Club Finished Master 01:59:50:000 0
9 Scott Chappell Behind The Bikeshed Finished Elite 02:02:24:000 48
10 Jonathan Pybus GT Muc-Off Racing Finished Elite 02:03:50:000 44
11 Michael Serafin GVC Edmond De Rothschild Finished Elite 02:06:28:000 40
12 Trevor Allen Finished Elite 02:10:16:000 38
13 Timothy Dunford Mountain Trax RT Finished Elite 02:12:44:000 36
14 Andrew Colver Guernsey Velo Club Finished Expert 02:13:11:000 0
15 Luke Gray Trek SRM Provision Finished Elite 02:16:49:000 32
--- Simon Ernest Juice Lubes Racing Did not finish Elite 00:46:54:000 0
--- Adrian Lansley Pedalon.co.uk Did not finish Elite 00:44:10:000 0
--- James Roe GVC Edmond De Rothschild Did not finish Elite 01:11:20:000 0
Show More

Race Expert Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Isaac Pucci AW Cycles Finished Expert 01:34:15:000 120
2 James Horton Cannondale Racing Finished Expert 01:36:22:000 100
3 Matt Macdonald Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Expert 01:37:02:000 90
4 Michael Guilford Team Silva Finished Expert 01:37:03:000 80
5 Scott McCarron Mountain Trax RT Finished Expert 01:38:33:000 72
6 Richard Phillips Schofield Finished Expert 01:40:49:000 64
7 Ian Legg Primera-Sports.Com Finished Expert 01:40:59:000 56
8 Matthew Hill UK-Biking/Copyrite Finished Expert 01:41:48:000 52
9 Phillip Webb Finished Expert 01:42:39:000 48
10 Sean Downey WDMBC/Specialized Ruislip Finished Expert 01:44:01:000 44
11 Simon Harrison Royal Air Force CC Finished Expert 01:44:17:000 40
12 Richard Lewis Cycle Club Basingstoke Finished Expert 01:49:27:000 38
13 Daniel Eastment Finished Expert 01:49:50:000 36
14 Jorge Millan Finished 01:58:21:000 0
--- Jack Finch PMR@Toachim House Did not finish Expert 00:50:30:000 0
--- Ryan Keynes Did not finish Expert 00:24:03:000 0
--- Martin Turton Did not finish Expert 00:48:37:000 0
Show More

Race Master Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Robert Purcell Neon-Velo Cycling Team Finished Master 01:41:54:000 120
2 Stuart King Ridebike.co.uk Finished Master 01:42:05:000 100
3 Gabor Doroghazi Fruit 4 London Finished Master 01:43:13:000 90
4 Peter Kench Banjo Cycles Finished Master 01:43:40:000 80
5 Ash James Finished 01:44:10:000 0
6 Paul Flynn Pivot Boompods Racing Finished Master 01:44:11:000 64
7 Daniel Shaw Guernsey Velo Club Finished Master 01:44:55:000 56
8 Simon Allard Four4th Finished Master 01:47:23:000 52
9 Chris Dobson Hargroves Cycles - Ridley RT Finished Master 01:47:52:000 48
10 Matt Field Finished N/A 01:48:12:000 0
11 Simon Butler Finished 01:49:41:000 0
12 Darren Compton Finished Master 01:51:02:000 38
13 Dominic McLoughlin Finished N/A 01:51:32:000 0
14 Neil Ellison WDMBC/Specialized Ruislip Finished Master 01:53:34:000 34
15 Andrew Delahay Finished 01:54:03:000 0
16 James Harrison Finished 01:56:09:000 0
17 Rupert Silman Bournemouth Jubilee Wheelers Finished Master 01:56:18:000 28
18 David Barnaville Felt Racing Finished Master 01:56:29:000 26
19 Jason Blann Team Rose Blann Finished N/A 01:57:07:000 0
20 Tjarko Leungen Royal Navy & Royal Marines CA Finished Sport 01:58:11:000 0
21 Ben Connor Southdowns Bikes – Casco Finished Master 01:59:32:000 20
22 Andy Woolcott Finished 02:06:35:000 0
23 Simon Cross Finished 02:07:41:000 0
24 Richard Waller Finished Master 02:08:00:000 14
25 Peter Porpous Finished 02:13:33:000 0
26 Simon Crumbleholme Finished Sport 02:19:23:000 0
27 David Cotterill Finished 01:48:13:000 0
--- Alex Day Offcamber Did not finish 00:26:32:000 0
--- Kim Little Gillingham and District Wheele... Did not finish Master 00:24:17:000 0
--- Daniel Smith Banjo Cycles Did not finish Master 00:26:45:000 0
Show More

Race Sport Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Results
1 Jon Clemas Ridebike.co.uk Finished Sport 01:19:28:000 120
2 Nick Herlihy Finished Sport 01:21:43:000 100
3 Adam Buckland Banjo Cycles Finished Sport 01:21:53:000 90
4 Neil Lomax PMR@Toachim House Finished Sport 01:23:33:000 80
5 Richard Rose Finished Sport 01:25:38:000 72
6 Henry Beaumont Finished Sport 01:25:55:000 64
7 Chris Wills Finished 01:26:44:000 0
8 Tom Bidder Finished 01:31:50:000 0
9 Mark Hebditch Finished 01:32:19:000 0
10 Garry Hurst KTM road-and-trail.com Finished Sport 01:32:22:000 44
11 Emyr Griffiths Finished Sport 01:34:40:000 40
12 Matthew Deamer Finished N/A 01:38:33:000 38
13 Christian Willson Finished Expert 01:44:52:000 0
14 Chris Simpson Finished 01:52:43:000 0
15 Darren Wynn Finished 02:04:32:000 0
16 Matt Haskell Finished 02:21:33:000 0
--- Craig Joy PMR@Toachim House Did not finish Sport 00:58:18:000 0
Show More

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk

Great Britain Cycling Team kit 15/16