Event URN:
252086
Start date:
Sun, 29th Sep 2013
Event Type:
BMX (Competitive)
Venue:
Burgess Park BMX Track
Emberton, 190 Albany Road, London, SE5 0AN
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Merton BMX Club
Event website:
http://www.bmxsouth.co.uk
Event organiser:
Mr Alastair Findlay
Flat 2
5 Rye Hill Park
London
SE15 3JN
0207 2777373
Cheques payable to:
n/a
Info for Riders:
Registration 9:15-11am. Open practice 9-10am. Gate practice 10-11.30am. Racing starts at 12pm. Cost to race £5 Novice/£10 Expert & Cruiser/£12 Elite
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 12:21 9-12 Junior Cruiser BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 9-12
29 Sep 13 12:00 13-16 Mixed Cruiser BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 13-14, 15-16
29 Sep 13 12:22 17-29 Cruiser BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 17-29
29 Sep 13 12:24 30+ Ladies Cruiser BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 30-34, 35-39, 4...

View All

Event Location:

Emberton,
190 Albany Road,
London,
SE5 0AN

Race: 9-12 Junior Cruiser

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 12:21 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 9-12 ---

Race: 13-16 Mixed Cruiser

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 12:00 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 13-14, 15-16 ---

Race: 17-29 Cruiser

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 12:22 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 17-29 ---

Race: 30+ Ladies Cruiser

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 12:24 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 30-34, 35-39, 40-44,... ---

Race: 30-39 Male Cruiser

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 12:05 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 30-34, 35-39 ---

Race: 40-44 Male Cruiser

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 12:05 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 40-44 ---

Race: 45+ Male Cruiser

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 12:10 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 45+ ---

Race: Dialled BikesSuper Cruiser

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 12:23 BMX Regional A BMX Cruiser Regional A 15-16, 17-29, 30-34,... ---

Race: Mixed 6 & Under

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 12:00 BMX Regional A BMX Regional A 6 & Under ---

Race: Male 7 Expert

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 12:01 BMX Regional A BMX Regional A Male 7 ---

Race: Female 7-8 Expert

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 12:15 BMX Regional A BMX Regional A Female 7, Female 8 ---

Race: Male 8 Expert

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 12:02 BMX Regional A BMX Regional A Male 8 ---

Race: Male 9 Expert

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 12:03 BMX Regional A BMX Regional A Male 9 ---

Race: Female 9-10 Expert

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 12:16 BMX Regional A BMX Regional A Female 10, Female 9 ---

Race: Male 10 Expert

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 12:04 BMX Regional A BMX Regional A Male 10 ---

Race: Male 11 Expert

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 12:05 BMX Regional A BMX Regional A Male 11 ---

Race: Female 11-12 Expert

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 12:17 BMX Regional A BMX Regional A Female 11, Female 12 ---

Race: Male 12 Expert

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 12:06 BMX Regional A BMX Regional A Male 12 ---

Race: Male 13 Expert

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 12:07 BMX Regional A BMX Regional A Male 13 ---

Race: Female 13-14 Expert

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 12:18 BMX Regional A BMX Regional A Female 13, Female 14 ---

Race: Male 14 Expert

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 12:08 BMX Regional A BMX Regional A Male 14 ---

Race: Male 15 Expert

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 12:09 BMX Regional A BMX Regional A Male 15 ---

Race: Male 16 Expert

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 12:10 BMX Regional A BMX Regional A Male 16 ---

Race: Male 17-29 Expert

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 12:12 BMX Regional A BMX Regional A Male 17-24, Male 25-... ---

Race: Masters

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 12:13 BMX Regional A BMX Regional A Master, Veteran ---

Race: Veterans

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 12:14 BMX Regional A BMX Regional A Veteran ---

Race: Female 15-16 Expert

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 12:00 BMX Regional A BMX Regional A Female 15, Female 16 ---

Race: Championship Female

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 12:20 BMX Regional A BMX Regional A Championship Female,... ---

Race: Factory Team Bikes Regional Elite

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Sep 13 12:11 BMX Regional A BMX Regional A Elite Male, Junior M... ---

Confirmed Results

Race name: 9-12 Junior Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Matthew Hutt Hayes Hawks BMX Club Finished 9-12 60
2 Joshuah Werner Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished 9-12 50
3 Nicholas Oaten Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 9-12 45
4 Benjamin Starkey Hayes Hawks BMX Club Finished 9-12 40
5 Alec Munday THRILL UK Finished 9-12 37
6 Nathan Dupre Peckham Challengers BMX Club Finished 9-12 34
7 Tommy Healy Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished 9-12 32

Confirmed Results

Race name: 13-16 Mixed Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jay Talbott Birmingham BMX Club Finished 15-16 60
2 Shane Redgewell Braintree BMX Racing Club Finished 13-14 50
3 Will Smith BMX 365/Haro Racing Finished 15-16 45
4 Ewan Stark Merton Saints BMX Club Finished 15-16 40
5 Ben Maynard Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 15-16 37
6 Harry Young Hayes Hawks BMX Club Finished 15-16 34

Confirmed Results

Race name: 17-29 Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Christopher Potter Braintree BMX Racing Club Finished 17-29 60
2 Michelle Eaton Gosport BMX Club Finished 17-29 50
3 Alan Hay Brixton BMX Club Finished 0
4 Duncan Mewett Bexhill Burners BMX Race Club Finished N/A 0
5 Aidan Corrigan Finished N/A 0
6 Bethany Fletcher Gosport BMX Club Finished 15-16 34

Confirmed Results

Race name: 30+ Ladies Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nicola Spiers Gosport BMX Club Finished 35-39 60
2 Renee Diwell Gosport BMX Club Finished 40-44 50
3 Kim Batsford Finished 40-44 0
4 Yvonne Ryan Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished N/A 0
5 Tracy Clarke Braintree BMX Racing Club Finished 40-44 37
7 Carolyn Pantlin Finished 45+ 32

Confirmed Results

Race name: 30-39 Male Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jason King Runnymede Rockets Finished 35-39 60
2 Rob Juanpera Runnymede Rockets Finished 30-34 50
3 Lee Nevard Hayes Hawks BMX Club Finished 35-39 45
4 Ryan Davis East Kent BMX Club Finished 35-39 40
5 Stuart Harrison Finished N/A 37

Confirmed Results

Race name: 40-44 Male Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kevin Carlin Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished 40-44 60
2 Paul Bradshaw Runnymede Rockets Finished 40-44 50
3 Howard Blakes Runnymede Rockets Finished 40-44 45
4 Paul Terry Finished N/A 0
5 Gary Munday THRILL UK Finished 40-44 37
6 Justin Esson Hayes Hawks BMX Club Finished N/A 0
7 Christopher Carter Runnymede Rockets Finished 40-44 32
8 Neil Hedges Gosport BMX Club Finished 40-44 30
9 James Pritchard East Kent BMX Club Finished 40-44 28
10 Michael Whittaker Bournemouth BMX Club Finished N/A 0
11 Damon Wiffen Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished N/A 0
12 Chris Margrave-Gregory Runnymede Rockets Finished N/A 0
13 Mark Wootton Runnymede Rockets Finished 40-44 22
14 Neal Blakes Runnymede Rockets Finished 40-44 21

Confirmed Results

Race name: 45+ Male Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Lewis Runnymede Rockets Finished 45+ 60
2 Kevin Ranscombe Gosport BMX Club Finished 45+ 50
3 Ian Letchford Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 45+ 45
4 Darren Boughton Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 45+ 40
5 Phil Beer Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished 45+ 37
6 Mike Wong Peckham Challengers BMX Club Finished 45+ 34
7 Matthew Griffin Gosport BMX Club Finished 45+ 32
8 Jason Harvey Ultimate BMX Parts Finished 45+ 30
9 Gary Willats Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 45+ 28
10 Olly Kan Hayes Hawks BMX Club Finished 45+ 26
11 Fred Crowson Finished 0
12 Michael Woof Brixton BMX Club Finished N/A 0
13 Dean Mulley Club Cyclopark Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Dialled BikesSuper Cruiser

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryan Stack Burnham BMX Club Finished 17-29 60
2 Jimmy Orena Hayes Hawks BMX Club Finished 15-16 50
3 James Horwood Runnymede Rockets Finished 17-29 45
4 Elliot Preece Merton Saints BMX Club Finished 17-29 40
5 Jacob Hutson Peckham Challengers BMX Club Finished 15-16 37
6 Jon Moore Bournemouth BMX Club Finished 45+ 34
7 Tony Pitman Finished 0
8 Keith Bryceland THRILL UK Finished 40-44 30
9 Keith Wilson Gosport BMX Club Finished 45+ 28
10 Shane Trotter Bournemouth BMX Club Finished 40-44 0
11 Billy Stupple Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 45+ 24
12 Adrian Rumsey Bexhill Burners BMX Race Club Finished 17-29 23
13 Mark Barden Bexhill Burners BMX Race Club Finished 40-44 22
14 David Williams Dorset Cycling Development Gro... Finished N/A 0
15 Luke Dell Hayes Hawks BMX Club Finished 17-29 20
16 Jim Dirt Finished 0

Confirmed Results

Race name: Mixed 6 & Under

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Billy Brown Bournemouth BMX Club Finished 6 & Under 60
2 Lorenz Patten Peckham Challengers BMX Club Finished 6 & Under 50
3 Ralph Grimmett Redditch Premiers BMX Club Finished 6 & Under 45
4 Ewan Munday Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 6 & Under 40
5 Lucas Ellis Greenwich BMX Finished 6 & Under 37
6 Joshua Peddle Bournemouth BMX Club Finished 6 & Under 34
7 Miller Hughes Club Cyclopark Finished 6 & Under 32
8 Arne Esslemont Andover BMX Club Finished 6 & Under 30
9 Dylan Barnes Gosport BMX Club Finished 6 & Under 28
10 Ollie O'Brien Club Cyclopark Finished 6 & Under 26
11 Thomas Bradbury Hackney BMX Club Finished 6 & Under 24
12 Harrison Davis East Kent BMX Club Finished 6 & Under 23
13 Joe McCann Club Cyclopark Finished 6 & Under 22
14 Edward Mack Club Cyclopark Finished 6 & Under 21
15 Harvey Putland Finished 6 & Under 20
16 Noah McKinnon Peckham Challengers BMX Club Finished 6 & Under 19
17 Alfie Earl Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 6 & Under 18
18 Kellon Joyce Finished 0
19 Upton Wheatley-Richardson Barking & Dagenham BMX Clu... Finished 6 & Under 14
20 Frazer Mulley Club Cyclopark Finished 6 & Under 12
21 Dylan Gilley Club Cyclopark Finished 6 & Under 10

Confirmed Results

Race name: Male 7 Expert

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryder Joyce Bournemouth BMX Club Finished Male 7 60
2 Casey Markley Gosport BMX Club Finished Male 7 50
3 Riley Hampson Derby BMX Club Finished Male 7 45
4 Tyler White Bournemouth BMX Club Finished Male 7 40
5 Dexter Phillips Burnham BMX Club Finished Male 7 37
6 Owen Putland Peterborough Phantoms BMX Club Finished Male 7 34
7 Jack Bowditch Redditch Premiers BMX Club Finished Male 7 32
8 Joshua Du Preez Bournemouth BMX Club Finished Male 7 30
9 Alfie Norris Gosport BMX Club Finished Male 7 28
10 Rossi O'Brien Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 7 26
11 Rudi Eichhorn Bristol BMX Club Finished Male 7 24
12 Alex Taylor Brixton BMX Club Finished Male 7 23
13 Harry McCann Club Cyclopark Finished Male 7 22
14 Ewan Duncan Finished 0
15 Samuel Starkey Hayes Hawks BMX Club Finished Male 7 20
16 Callum Daley Hayes Hawks BMX Club Finished Male 7 19
17 Adam Sweetman Runnymede Rockets Finished Male 7 18

Confirmed Results

Race name: Female 7-8 Expert

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lucy Munday THRILL UK Finished Female 8 60
2 Hannah Hedges Gosport BMX Club Finished Female 7 50
3 Lucy Hutt Hayes Hawks BMX Club Finished 6 & Under 45
4 Clemence Dupre Peckham Challengers BMX Club Finished Female 7 40
5 Justine Dupre Peckham Challengers BMX Club Finished Female 7 37
6 Stephanie Webb Hayes Hawks BMX Club Finished Female 7 34
7 Stephanie Mack Club Cyclopark Finished Female 8 32
8 Eilidh White Lee Valley Youth Cycling Club Finished Female 7 30

Confirmed Results

Race name: Male 8 Expert

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lucas Craik Gosport BMX Club Finished Male 8 60
2 Alexander Talbott Birmingham BMX Club Finished Male 8 50
3 Max Avery Exeter Eagles BMX Racing Club Finished Male 8 45
4 Luca Thurlow Club Cyclopark Finished Male 8 40
5 Joshua Abbott Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 8 37
6 Rocky O'Brien Birmingham BMX Club Finished Male 8 34
7 Rohan Barnes Gosport BMX Club Finished Male 8 32
8 Jordi Hart Andover BMX Club Finished Male 8 30
9 Kenzie Nevard Hayes Hawks BMX Club Finished Male 8 28
10 Francisco Stefano Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 8 26
11 Sam Jones Hayes Hawks BMX Club Finished Male 8 24
12 Connor Gillham Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Male 8 23
13 Tom Greenwood Club Cyclopark Finished Male 8 22
14 Adam Prince Bournemouth BMX Club Finished Male 8 21
15 Sam Lewis Runnymede Rockets Finished Male 8 20
16 Kyle Fox-Johnson Club Cyclopark Finished Male 8 19
17 Riley Allum Bournemouth BMX Club Finished Male 8 18
18 George Knowles Peckham Challengers BMX Club Finished Male 8 16
19 Daniel Horan Runnymede Rockets Finished Male 8 14
20 Owen Shue Gosport BMX Club Finished Male 8 12
21 Daniel Painter Runnymede Rockets Finished Male 8 10
22 James Wiffen Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Male 8 9
23 Samuel Bradbury Hackney BMX Club Finished Male 8 8
24 Taylor Pitman Finished 0
25 Juan Pablo Finished 0
26 Luke Terry Finished Male 8 5
27 William Margrave-Gregory Runnymede Rockets Finished Male 8 4

Confirmed Results

Race name: Female 9-10 Expert

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Emily Hutt Hayes Hawks BMX Club Finished Female 9 60
2 Elle Junker Gosport BMX Club Finished Female 10 50
3 Grace Bryceland THRILL UK Finished Female 10 45
4 Sydnie Wheatley Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Female 10 40

Confirmed Results

Race name: Male 10 Expert

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Campbell Gosport BMX Club Finished Male 10 60
2 Luke Shriever Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 10 50
3 Morgan Whiteley Andover BMX Club Finished Male 10 45
4 Travis Diwell-Wilson Gosport BMX Club Finished Male 10 40
5 Jayden Cooper-Nelson Derby BMX Club Finished Male 10 37
6 Alec Munday THRILL UK Finished Male 10 34
7 Zac Massay Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 10 32
8 Zach Shue Gosport BMX Club Finished Male 10 30
9 Theo Pope Bournemouth BMX Club Finished Male 10 28
10 Teddy Parker Peckham Challengers BMX Club Finished Male 10 26
11 Jos Marnham Finished Male 10 24
12 Tommy Healy Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Male 10 23
13 Toby Maynard Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 10 22
14 Dan Pearce Hayes Hawks BMX Club Finished Male 10 21
15 Harvey White Bournemouth BMX Club Finished Male 10 20
16 Dexter Razzell Merton Saints BMX Club Finished Male 10 19
17 Louis Horan Runnymede Rockets Finished Male 10 18
18 Luca Mansi Bournemouth BMX Club Finished Male 10 16
19 Alfie Jones Hayes Hawks BMX Club Finished Male 10 14
20 Beau Barrow Runnymede Rockets Finished Male 10 12
21 Toby Esson Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Male 10 10
22 Sam Knight Redditch Premiers BMX Club Finished Male 10 9
23 Thomas Prince Bournemouth BMX Club Finished Male 10 8
24 Louis Catford Gosport BMX Club Finished Male 10 7
25 Tahir Suleyman Hackney BMX Club Finished Male 10 6
26 Max Spiers Gosport BMX Club Finished Male 10 5
27 Jack Wiggins San Fairy Ann CC Finished Male 10 4
28 Tom Schwimmbeck Brixton BMX Club Finished Male 10 3

Confirmed Results

Race name: Male 11 Expert

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ethan Craik Gosport BMX Club Finished Male 10 60
2 Connor Hedges Gosport BMX Club Finished Male 11 50
3 Kobi Joyce Bournemouth BMX Club Finished Male 11 45
4 Matthew Hutt Hayes Hawks BMX Club Finished Male 11 40
5 Matthew Harman Gosport BMX Club Finished Male 11 37
6 Jack Bodman Bournemouth BMX Club Finished Male 11 34
7 William Fuell Redditch Premiers BMX Club Finished Male 11 32
8 Nicholas Oaten Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 11 30
9 Frankie Monks Derby BMX Club Finished Male 11 28
10 Joshuah Werner Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Male 11 26
11 Benjamin Starkey Hayes Hawks BMX Club Finished Male 11 24
12 Broden Haworth Bournemouth BMX Club Finished Male 11 23
13 Andres Holguin Peckham Challengers BMX Club Finished Male 10 0
14 Peter Crowson Gosport BMX Club Finished Male 11 21
15 Ben Hodgson Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Male 11 20
16 Luke Grace Greenwich BMX Finished Male 11 19
17 Scott Dell Hayes Hawks BMX Club Finished Male 11 18
18 Louis Clayden Merton Saints BMX Club Finished Male 11 16
19 Murdo White Lee Valley Youth Cycling Club Finished Male 11 14
20 Santiago Vasquez Peckham Challengers BMX Club Finished Male 11 12
21 Oliver Webb Hayes Hawks BMX Club Finished Male 11 10
22 Brodie Burton Runnymede Rockets Finished Male 11 9
23 Kai Gilley Greenwich BMX Finished Male 11 8

Confirmed Results

Race name: Female 11-12 Expert

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Emily Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Female 11 60
2 Maddie Owen-Matthews Birmingham BMX Club Finished Female 12 50
3 Megan Nevard Hayes Hawks BMX Club Finished Female 11 45
4 Izzy Pope Bournemouth BMX Club Finished Female 11 40
5 Amy Willats Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Female 11 37

Confirmed Results

Race name: Male 12 Expert

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rhys Deans Gosport BMX Club Finished Male 12 60
2 Tyrell Cooper-Nelson Derby BMX Club Finished Male 12 50
3 Jack Gordon-Stables Andover BMX Club Finished Male 12 45
4 Charlie O'Grady Braintree BMX Racing Club Finished Male 12 40
5 Oliver Rowe Braintree BMX Racing Club Finished Male 12 37
6 Alfie Sexton Gosport BMX Club Finished Male 12 34
7 Callum Knight Redditch Premiers BMX Club Finished Male 12 32
8 Samuel Gladding Hayes Hawks BMX Club Finished Male 12 30
9 Tyler Brumpton Bournemouth BMX Club Finished Male 12 28
10 Dylan White Bournemouth BMX Club Finished Male 12 26
11 Jake Evans G.E.T Racing Finished Male 12 24
12 Lloyd Freeman Bexhill Burners BMX Race Club Finished Male 12 23
13 Reece Datson Greenwich BMX Finished Male 12 22

Confirmed Results

Race name: Male 13 Expert

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tian Isidore Peckham Challengers BMX Club Finished Male 13 60
2 Callum Gregory Gosport BMX Club Finished Male 13 50
3 Brandon Fermor Club Cyclopark Finished Male 13 45
4 Nathan Wood Doncaster BMX Racing (DBMX Rac... Finished Male 12 40
5 Niall Monks Derby BMX Club Finished Male 13 37
6 Dieren Macauley-Perry Peckham Challengers BMX Club Finished Male 13 34
7 Cameron Poulter Derby BMX Club Finished Male 13 32
8 Owen Poulter Derby BMX Club Finished Male 13 30
9 Daniel Blanche Royston Rockets BMX Racing Clu... Finished Male 13 28
10 Lewis Giles Gosport BMX Club Finished Male 13 26
11 Joseph Peal San Fairy Ann CC Finished Male 13 24
12 Oliver Reynolds Bournemouth BMX Club Finished Male 13 23
13 Noah Shriever Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 13 22
14 Jack Lewington Andover BMX Club Finished Male 13 21
15 Ross Dell Hayes Hawks BMX Club Finished Male 13 20
16 Jake Kennedy Gosport BMX Club Finished Male 13 19
17 Dzintars Karklins Greenwich BMX Finished Male 13 18
18 Aaron Ayling Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 13 16
19 Ben Thompson Runnymede Rockets Finished Male 13 14
20 Robert Fletcher Gosport BMX Club Finished Male 13 12
21 Matthew Pullen Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Male 13 10

Confirmed Results

Race name: Female 13-14 Expert

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Katurah Davidson Peckham Challengers BMX Club Finished Female 14 60
2 Blaine Ridge-Davis Peckham Challengers BMX Club Finished Female 14 50
3 Florence Hefft Runnymede Rockets Finished Female 14 45
4 Libby Smith Redditch Premiers BMX Club Finished Female 12 40
5 Danielle McCullogh Gosport BMX Club Finished Female 12 37
6 Tayla Nevard Hayes Hawks BMX Club Finished Female 13 34
7 Ella-Louise Catford Gosport BMX Club Finished Female 13 32
8 Lexie White Lee Valley Youth Cycling Club Finished Female 13 30

Confirmed Results

Race name: Male 14 Expert

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rio Gohil Hayes Hawks BMX Club Finished Male 14 60
2 Brynley Savage Bournemouth BMX Club Finished Male 14 50
3 Rhys Trotter Bournemouth BMX Club Finished Male 14 45
4 Shane Redgewell Braintree BMX Racing Club Finished Male 14 40
5 Kody Evans G.E.T Racing Finished Male 14 37
6 Evan Tulloch Club Cyclopark Finished Male 14 34
7 Nathan Bernice Gosport BMX Club Finished Male 14 32
8 Joshua Legrove Braintree BMX Racing Club Finished Male 14 30
9 Max Lewis Peckham Challengers BMX Club Finished Male 14 28
10 Farrell Rivers Birmingham BMX Club Finished Male 14 26
11 Joseph Brewer Hayes Hawks BMX Club Finished Male 14 24
12 Charlie Nelson Peckham Challengers BMX Club Finished Male 14 23
13 Sonny Fowler Hayes Hawks BMX Club Finished Male 14 22
14 Bradley Lines Club Cyclopark Finished Male 14 21

Confirmed Results

Race name: Male 15 Expert

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jacob Hutson Peckham Challengers BMX Club Finished Male 15 60
2 Kieran Binner Gosport BMX Club Finished Male 15 50
3 Lee Golder Braintree BMX Racing Club Finished Male 15 45
4 Joshua Butson Braintree BMX Racing Club Finished Male 15 40
5 Ashley Binner Gosport BMX Club Finished Male 15 37
6 Joshua Wallis Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 15 34
7 Finn Cookson Dulwich Paragon CC Finished Male 15 32
8 Gideon Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Male 13 30
9 Obi Eichhorn Bristol BMX Club Finished Male 15 28
10 Barnie Preece Merton Saints BMX Club Finished Male 15 26
11 Ewan Stark Merton Saints BMX Club Finished Male 15 24
12 Caine Cushen Gosport BMX Club Finished Male 15 23
13 Owen Duhig Greenwich BMX Finished Male 15 22
14 Billy Hughes Gosport BMX Club Finished Male 15 21
15 Charlie Giles Braintree BMX Racing Club Finished Male 15 20
16 Ryan King Runnymede Rockets Finished Male 15 19

Confirmed Results

Race name: Male 16 Expert

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elliot Pateman Bournemouth BMX Club Finished Male 16 60
2 Owen Baxter Club Cyclopark Finished Male 16 50
3 Will Smith BMX 365/Haro Racing Finished Male 16 45
4 Fabian Shaw Peckham Challengers BMX Club Finished Male 16 40
5 Aaron Massay Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 16 37
6 Ben Plowman Andover BMX Club Finished Male 16 34
7 Harry Young Hayes Hawks BMX Club Finished Male 16 32
8 Joshua Bradshaw Runnymede Rockets Finished Male 16 30
9 Connor Spicer-Paterson Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 16 28
10 Timothy Allen Andover BMX Club Finished Male 16 26

Confirmed Results

Race name: Male 17-29 Expert

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Shane Francis Peckham Challengers BMX Club Finished Male 17-24 0
2 Tommy Parker Peckham Challengers BMX Club Finished Male 17-24 50
3 James Ryan Bournemouth BMX Club Finished Male 17-24 45
4 Daniel Shurmer Decoy BMX Club Finished Male 17-24 40
5 Jordan Fermor Club Cyclopark Finished Male 17-24 37
6 Joe Simpson Peckham Challengers BMX Club Finished Male (15-16) 0
7 Charlie Luckhurst Runnymede Rockets Finished Male 17-24 32
8 Harry Fripp Bournemouth BMX Club Finished Male 17-24 30
9 Max Bragger Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 17-24 28
10 Connor Adams Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Male 17-24 26
11 Lawan Bollington Finished 0
12 Gabriel Suarez Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Masters

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gabor Deli Brixton BMX Club Finished Master 60
2 Zoltan Buday Hayes Hawks BMX Club Finished Master 50
3 Mario Presi Merton Saints BMX Club Finished Master 45
4 Michael Pinnock Peckham Challengers BMX Club Finished Master 0
5 Gary O'Brien Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Master 37
6 Jamie Harman Merton Saints BMX Club Finished Master 34
7 Stuart Catford Gosport BMX Club Finished Veteran 32
8 Liam Bowman Gosport BMX Club Finished N/A 0
9 James Sabin Finished N/A 0
10 Alan Lee Finished 0
11 Pedro Riveros Abaunza Finished N/A 0
12 Brett Knight Redditch Premiers BMX Club Finished Master 23
13 Jason King Runnymede Rockets Finished Master 22
14 Iain Watts Brixton BMX Club Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Veterans

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Martin Parker Peckham Challengers BMX Club Finished Veteran 60
2 Keith Bryceland THRILL UK Finished Veteran 50
3 Tony Pitman Finished 0
4 Christopher Potter BMX 365/Haro Racing Finished Veteran 40
5 Richard Stevens Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Veteran 37
6 Craig Hughes Club Cyclopark Finished N/A 34
7 Tony Twist Runnymede Rockets Finished Veteran 32
8 Matthew Griffin Gosport BMX Club Finished Veteran 30
9 Simon Croucher Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Veteran 28
10 Alan Jolliffe Finished Veteran 0
11 David Glendower Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Female 15-16 Expert

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alesi Tye Burnham BMX Club Finished Female 15 60
2 Natalie Edwards Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Female 15 50

Confirmed Results

Race name: Championship Female

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Bethany Shriever Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Female 14 60
2 Angelica-Arena Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Championship Female 50
3 Shamika Wray-Shaw Peckham Challengers BMX Club Finished Championship Female 45
4 Viktorija Galakvosciute Barking & Dagenham BMX Clu... Finished Female 15 40
5 Lana Redgewell Braintree BMX Racing Club Finished Championship Female 37
6 Lucy Luckhurst Runnymede Rockets Finished Championship Female 34

Confirmed Results

Race name: Factory Team Bikes Regional Elite

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryan Stack Burnham BMX Club Finished Junior Men 60
2 Billy Luckhurst Runnymede Rockets Finished Elite Male 50
3 Dean Reeves Peckham Challengers BMX Club Finished Male 17-24 45
4 Alex Brown Gosport BMX Club Finished Male 17-24 40
5 Harvey Hutson Peckham Challengers BMX Club Finished Male 17-24 37
6 Jordan Smith Doncaster BMX Racing (DBMX Rac... Finished Male 17-24 34
7 Jimmy Orena Hayes Hawks BMX Club Finished Male 16 32
8 Nathaniel Campbell Peckham Challengers BMX Club Finished Male 17-24 30
9 Jordan Hatcher Bournemouth BMX Club Finished Male 16 28
10 Connor Douglas Gosport BMX Club Finished Male 17-24 26
11 Harry Stickley Andover BMX Club Finished Male 17-24 24
12 Elliot Preece Merton Saints BMX Club Finished Male 17-24 23
13 Christopher Potter Braintree BMX Racing Club Finished Male 17-24 22
14 Daniel Pullen Hersden Harriers BMX Racing Cl... Finished Junior Men 21