Event URN:
251925
Start date:
Tue, 9th Apr 2013
Event Type:
Cycle Speedway (Competitive)
Venue:
Hull Cycle Speedway
Livingstone Road, Hessle, North Humberside, HU13 0EG
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Hull CSC ( website )
Event website:
http://hullcyclespeedway.co.uk/
Event organiser:
Mr Andrew Schofield
07948 539098
Andy.schofield301@btinternet.com
Cheques payable to:
n/a
Info for Riders:
Sign on 5.45pm.

Riders must wear long sleeved top, track bottoms and trainers. Bikes, helmets and gloves are provided. Riders can register on the day. Event finishes at 7.30pm.

Hessel Raceway is on Livingstone Rd, Hessle, HU13 0EG - next to Hessel Cricket & Rugby Club.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
9 Apr 13 00:00 Event 1 Go-Ride Racing N/A
9 Apr 13 01:00 Girl Go-Ride Racing N/A
9 Apr 13 01:00 Under 10 Go-Ride Racing N/A
9 Apr 13 01:00 Under 12 Go-Ride Racing N/A

View All

Event Location:

Livingstone Road,
Hessle,
North Humberside,
HU13 0EG

Race: Event 1

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Apr 13 00:00 Go-Ride Racing --- N/A ---

Race: Girl

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Apr 13 01:00 Go-Ride Racing --- N/A ---

Race: Under 10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Apr 13 01:00 Go-Ride Racing --- N/A ---

Race: Under 12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Apr 13 01:00 Go-Ride Racing --- N/A ---

Race: Under 14

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
9 Apr 13 01:00 Go-Ride Racing --- N/A ---

Confirmed Results

Race name: Event 1

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlie Davis Finished 0
2 Edward Lister Finished 0
3 Ashton Davis Finished 0
4 Fynley Adams Finished 0
5 Harrison Davis Finished 0
6 Jack Lister Finished 0
7 Jack Patterson Finished 0
8 Josh Bellis Finished 0
9 Charlie Wade Finished 0
10 Abbigail Patterson Finished 0
11 Ben Adams Finished 0
12 Nathan Everett Finished 0

Confirmed Results

Race name: Girl

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Abbigail Patterson Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under 10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Charlie Wade Finished 0
2 Harrison Davis Finished 0
3 Edward Lister Finished 0
4 Ben Adams Finished 0
5 Fynlay Adams Finished 0
6 Ashton Davis Finished 0
7 Abbigail Patterson Finished 0
8 Jack Patterson Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under 12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Lister Finished 0
2 Charlie Davis Finished 0
3 Charlie Wade Finished 0
4 Harrison Davis Finished 0
5 Edward Lister Finished 0
6 Ben Adams Finished 0
7 Fynley Adams Finished 0
8 Ashton Davis Finished 0
9 Abbigail Patterson Finished 0
10 Jack Patterson Finished 0

Confirmed Results

Race name: Under 14

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nathan Everett Finished 0
2 Josh Bellis Finished 0
3 Jack Lister Finished 0
4 Charlie Davis Finished 0
5 Charlie Wade Finished 0
6 Harrison Davis Finished 0
7 Edward Lister Finished 0
8 Ben Adams Finished 0
9 Fynley Adams Finished 0
10 Ashton Davis Finished 0
11 Abbigail Patterson Finished 0
12 Jack Patterson Finished 0