Pedalpushers Circuit Race League No. 2

Closed Circuit , Newark – Saturday, 27 Apr 2013

Event Summary

Event Details

Event URN:

251343

Start Date:

Sat, 27th Apr 2013

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Newark Showground, Lincoln Road, Newark, Nottinghamshire, NG24 2nY
View map

Series:

Pedalpushers Circuit Race Series

Entry close date

Sun, 21st Apr 2013

Results

Confirmed Results

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Max Poole Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Joshua Giddings Heanor Clarion CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Jack Brough Heanor Clarion CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Oliver Sawyer VC Lincoln Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Alexander Armstrong VC Lincoln Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Christopher Hilbert VC Lincoln Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Ben Norton Spalding Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Molly Peel Spalding Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
9.  Sophie McIntyre VC Lincoln Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
10.  Stephen Wildman Nottingham Clarion CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Harrison Wallace Derby Mercury RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Eleanor Peel Spalding Cycling Club Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Jake Norton Spalding Cycling Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Poppy Wildman Nottingham Clarion CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
3.  Kerrigan Robb Team Light Source Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
4.  Cameron Neilson Spalding Cycling Club Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
5.  Carter Howe Heanor Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Alfie Lofthouse Nottingham Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Ethan Wilmot Derby Mercury RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Abigail Armstrong VC Lincoln Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Milo Sawula Newark Castle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Leon Chapman Clay Cross Road Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Kian Baker Newark Castle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  William Towse Nottingham Clarion CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Matthew Woolley Newark Castle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Molly-May Parkinson Newark Castle CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
15.  Harry Bates Newark Castle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Piper Radford Sram Youth Development Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Alexander Gammons Bourne Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Oliver Cole Nottingham Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Louis Swindell Matlock CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Jake Kennedy VC Lincoln Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Finley Bass Newark Castle CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Jack Lofthouse Nottingham Clarion CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Dylan Edlin Newark Castle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Joe Ward Newark Castle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  Scott Hookway Sram Youth Development Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  James Armstrong Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Bailey Wilmot Derby Mercury RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Matthew Ellis Spalding Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Liam Hindmarsh Dinnington Racing Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Aaron Bateman Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Adam Botteley Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Adam Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Oliver Snodden Sram Youth Development Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Isabel Darvill Newark Castle CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
11.  George Swindell Sram Youth Development Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Joni Wildman Nottingham Clarion CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
13.  Robert McAndrew Witham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Luke Hind Bolsover & District Cycling Cl... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Nathan Priestley Newark Castle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Jacob Hubner Nottingham Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  George Kirk VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Emma Lucas Newark Castle CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Thomas Weeds Derby Mercury RC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Oliver Peckover Nottingham Clarion CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Karl Baillie Witham Wheelers Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Joshua Waters Sram Youth Development Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Alex Littlewood 365 4 Bikes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Reece Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Brennan Laws VC Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Elliot Dudley Sram Youth Development Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Unidentified Rider Finished 0

9. Unidentified Rider -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Owyn Wallace Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Joshua Snodin Melton Olympic CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Max Williamson Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Jali Packer Gt Yarmouth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Jennifer McAndrew Witham Wheelers Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
15.  Robbie Sturdy Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Robert Ward Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Tom Chandler Melton Olympic CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Campbell Pollock Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Callum Baker Newark Castle CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Jessica Willett Sram Youth Development Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
21.  Isla Rush WyndyMilla Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
22.  Rebecca Richards Newark Castle CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  James Nation Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Steve Young Royal Navy & Royal Marines CA Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Patrick Cutmore Witham Wheelers Cycling Club Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  David Beachill Huddersfield RC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Rob Hoyles Norwood Paragon CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Michael Adlington VC Lincoln Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Iain McKinlay Newark Castle CC Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Kevin Fearnshaw TFN Triathlon Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Antony Richardson Royal Air Force CA Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Chris Lee Lincoln Wheelers CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Samuel Bentley Spalding Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Mervyn Dudley Sherwood Pines Cycles Felt - E... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Anthony Swaby Newark Castle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Sam Wainwright Ashfield RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Jamie Booth Royal Air Force CA Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Mark Smart VC Norwich Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  John Hind Bolsover & District Cycling Cl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Steve Train Nottingham Clarion CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Mark Warters Royal Navy & Royal Marines CA Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Tom Goy Royal Navy & Royal Marines CA Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Jakub Hnatko Finished 4th 0

20. Jakub Hnatko -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Sean Hunt Lincoln Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Earl Taylor Boston Whls CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Richard Sperke Newark Castle CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Christopher Sidney Coalville Whls CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Matthew Brian VC Lincoln Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Kevin Bedford Finished 4th 0

26. Kevin Bedford -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Liam Bosley Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Gary Bentley Spalding Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  William Lankford Cambridge Triathlon Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
30.  Paul Hutson Arrow Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Alice Cobb IKON - Mazda Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Linda Young GB Cycles.co.uk Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sam Thoy VC Lincoln Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Sian Botteley Squadra Donne Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Sophie Lankford Cambridge Triathlon Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Gemma Scougal Dinnington Racing Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Annabel Sill Clay Cross Road Team Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Paige Coope WXC World Racing Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Lisa Leonard St Ives CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Jennifer Smart VC Norwich Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Heather Wesson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Susan Bedford Finished N/A 0

12. Susan Bedford -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

The Races

U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/04/13 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 27/04/13 – 10:00

U10

Youth Only, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/04/13 10:00 Youth Only Youth --- 15 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 27/04/13 – 10:00

U12

Youth Only, Youth
15 mins / plus 3 laps
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/04/13 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 27/04/13 – 10:00

U8

Youth Only, Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/04/13 10:45 Youth Only Youth --- 20 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 27/04/13 – 10:45

U14

Youth Only, Youth
20 mins / plus 5 laps
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/04/13 11:30 Youth Only Youth --- 30 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 27/04/13 – 11:30

U16

Youth Only, Youth
30 mins / plus 5 laps
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/04/13 13:15 Regional C+ Band 5 --- 45 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£13.00)
Sat 27/04/13 – 13:15
Regional C+, Band 5
45 mins / plus 5 laps
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/04/13 13:16 Women Only Band 5 --- 45 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£13.00)
Sat 27/04/13 – 13:16
Women Only, Band 5
45 mins / plus 5 laps

Event Summary

Event Details

Event URN:

251343

Start Date:

Sat, 27th Apr 2013

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Newark Showground, Lincoln Road, Newark, Nottinghamshire, NG24 2nY
View map

Series:

Pedalpushers Circuit Race Series

Entry close date

Sun, 21st Apr 2013

Results

Confirmed Results

U10

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 - Results
1.  Max Poole Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Joshua Giddings Heanor Clarion CC Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Jack Brough Heanor Clarion CC Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Oliver Sawyer VC Lincoln Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
5.  Alexander Armstrong VC Lincoln Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
6.  Christopher Hilbert VC Lincoln Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
7.  Ben Norton Spalding Cycling Club Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
8.  Molly Peel Spalding Cycling Club Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
9.  Sophie McIntyre VC Lincoln Finished D 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: D
10.  Stephen Wildman Nottingham Clarion CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
11.  Harrison Wallace Derby Mercury RC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
12.  Eleanor Peel Spalding Cycling Club Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D

U12

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 - Results
1.  Jake Norton Spalding Cycling Club Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Poppy Wildman Nottingham Clarion CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
3.  Kerrigan Robb Team Light Source Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
4.  Cameron Neilson Spalding Cycling Club Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
5.  Carter Howe Heanor Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
6.  Alfie Lofthouse Nottingham Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
7.  Ethan Wilmot Derby Mercury RC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
8.  Abigail Armstrong VC Lincoln Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
9.  Milo Sawula Newark Castle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
10.  Leon Chapman Clay Cross Road Team Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
11.  Kian Baker Newark Castle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
12.  William Towse Nottingham Clarion CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
13.  Matthew Woolley Newark Castle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
14.  Molly-May Parkinson Newark Castle CC Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
15.  Harry Bates Newark Castle CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
16.  Piper Radford Sram Youth Development Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
17.  Alexander Gammons Bourne Whls CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
18.  Oliver Cole Nottingham Clarion CC Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U8

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 - Results
1.  Louis Swindell Matlock CC Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Jake Kennedy VC Lincoln Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Finley Bass Newark Castle CC Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E
4.  Jack Lofthouse Nottingham Clarion CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E
5.  Dylan Edlin Newark Castle CC Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D
6.  Joe Ward Newark Castle CC Finished E 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: E

U14

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 - Results
1.  Scott Hookway Sram Youth Development Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  James Armstrong Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Bailey Wilmot Derby Mercury RC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
4.  Matthew Ellis Spalding Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
5.  Liam Hindmarsh Dinnington Racing Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
6.  Aaron Bateman Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
7.  Adam Botteley Bourne Whls CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
8.  Adam Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
9.  Oliver Snodden Sram Youth Development Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
10.  Isabel Darvill Newark Castle CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
11.  George Swindell Sram Youth Development Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
12.  Joni Wildman Nottingham Clarion CC Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
13.  Robert McAndrew Witham Wheelers Cycling Club Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
14.  Luke Hind Bolsover & District Cycling Cl... Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
15.  Nathan Priestley Newark Castle CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
16.  Jacob Hubner Nottingham Clarion CC Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
17.  George Kirk VC Lincoln Finished B 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: B
18.  Emma Lucas Newark Castle CC Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U16

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 - Results
1.  Thomas Weeds Derby Mercury RC Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Oliver Peckover Nottingham Clarion CC Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Karl Baillie Witham Wheelers Cycling Club Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A
4.  Joshua Waters Sram Youth Development Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
5.  Alex Littlewood 365 4 Bikes Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
6.  Reece Egner Witham Wheelers Cycling Club Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
7.  Brennan Laws VC Lincoln Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
8.  Elliot Dudley Sram Youth Development Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
9.  Unidentified Rider Finished 0

9. Unidentified Rider -

Points: 0 | Status: Finished
10.  Owyn Wallace Derby Mercury RC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
11.  Joshua Snodin Melton Olympic CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
12.  Max Williamson Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
13.  Jali Packer Gt Yarmouth CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
14.  Jennifer McAndrew Witham Wheelers Cycling Club Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
15.  Robbie Sturdy Lincsquad (Quadrathlon Club) Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
16.  Robert Ward Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
17.  Tom Chandler Melton Olympic CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
18.  Campbell Pollock Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
19.  Callum Baker Newark Castle CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
20.  Jessica Willett Sram Youth Development Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
21.  Isla Rush WyndyMilla Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B
22.  Rebecca Richards Newark Castle CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A
23.  James Nation Bourne Whls CC Finished A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: A

4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Points
4th Cat only - Results
1.  Steve Young Royal Navy & Royal Marines CA Finished 4th 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 4th
2.  Patrick Cutmore Witham Wheelers Cycling Club Finished 4th 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 4th
3.  David Beachill Huddersfield RC Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Rob Hoyles Norwood Paragon CC Finished 4th 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 4th
5.  Michael Adlington VC Lincoln Finished N/A 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: N/A
6.  Iain McKinlay Newark Castle CC Finished N/A 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: N/A
7.  Kevin Fearnshaw TFN Triathlon Club Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Antony Richardson Royal Air Force CA Finished 4th 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 4th
9.  Chris Lee Lincoln Wheelers CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Samuel Bentley Spalding Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Mervyn Dudley Sherwood Pines Cycles Felt - E... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
12.  Anthony Swaby Newark Castle CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Sam Wainwright Ashfield RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
14.  Jamie Booth Royal Air Force CA Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Mark Smart VC Norwich Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  John Hind Bolsover & District Cycling Cl... Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
17.  Steve Train Nottingham Clarion CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
18.  Mark Warters Royal Navy & Royal Marines CA Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
19.  Tom Goy Royal Navy & Royal Marines CA Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
20.  Jakub Hnatko Finished 4th 0

20. Jakub Hnatko -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
21.  Sean Hunt Lincoln Wheelers CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
22.  Earl Taylor Boston Whls CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
23.  Richard Sperke Newark Castle CC Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
24.  Christopher Sidney Coalville Whls CC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
25.  Matthew Brian VC Lincoln Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
26.  Kevin Bedford Finished 4th 0

26. Kevin Bedford -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
27.  Liam Bosley Derby Mercury RC Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
28.  Gary Bentley Spalding Cycling Club Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
29.  William Lankford Cambridge Triathlon Club Finished 0
Points: 0 | Status: Finished
30.  Paul Hutson Arrow Cycles Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th

2/3/4 Women

Position Name Club name Rider status Category Points
2/3/4 Women - Results
1.  Alice Cobb IKON - Mazda Finished 2nd 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: 2nd
2.  Linda Young GB Cycles.co.uk Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Sam Thoy VC Lincoln Finished 4th 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: 4th
4.  Sian Botteley Squadra Donne Finished 3rd 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: 3rd
5.  Sophie Lankford Cambridge Triathlon Club Finished 4th 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 4th
6.  Gemma Scougal Dinnington Racing Club Finished 4th 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 4th
7.  Annabel Sill Clay Cross Road Team Finished 4th 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 4th
8.  Paige Coope WXC World Racing Finished 3rd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 3rd
9.  Lisa Leonard St Ives CC Finished 4th 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 4th
10.  Jennifer Smart VC Norwich Finished N/A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: N/A
11.  Heather Wesson Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Susan Bedford Finished N/A 0

12. Susan Bedford -

Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A

About the Event

The Races

U10 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/04/13 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 27/04/13 – 10:00

U10

Youth Only, Youth
U12 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/04/13 10:00 Youth Only Youth --- 15 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 27/04/13 – 10:00

U12

Youth Only, Youth
15 mins / plus 3 laps
U8 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/04/13 10:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 27/04/13 – 10:00

U8

Youth Only, Youth
U14 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/04/13 10:45 Youth Only Youth --- 20 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 27/04/13 – 10:45

U14

Youth Only, Youth
20 mins / plus 5 laps
U16 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/04/13 11:30 Youth Only Youth --- 30 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£6.00)
Sat 27/04/13 – 11:30

U16

Youth Only, Youth
30 mins / plus 5 laps
4th Cat only Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/04/13 13:15 Regional C+ Band 5 --- 45 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£13.00)
Sat 27/04/13 – 13:15
Regional C+, Band 5
45 mins / plus 5 laps
2/3/4 Women Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Sat 27/04/13 13:16 Women Only Band 5 --- 45 mins / plus 5 laps
Entry: On Day: (£13.00)
Sat 27/04/13 – 13:16
Women Only, Band 5
45 mins / plus 5 laps

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk