Event URN:
251220
Start date:
Mon, 29th Jul 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Angmering Raceway
Water Lane, Angmering, West Sussex, BN16 4EJ
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Surrey Cycle Racing League ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.surreyleague.co.uk
Event organiser:
Mrs Christine Bardwell
glyn@surreyleague.co.uk
Cheques payable to:
entry on the day only
Info for Riders:
Entries on the day only; £5 for members of the Surrey Cycle Racing League, £6 for non-members. 17-event series, every Monday except Bank Holidays
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
29 Jul 13 18:30 Youth Youth Only Youth A, B, C, D, E
29 Jul 13 18:30 Youth D/E - 6 lap Scratch Youth Only None C, D, E
29 Jul 13 18:30 Youth D/E - 6 lap Scratch Youth Only None C, D, E
29 Jul 13 18:31 Youth A/B - 10 lap Scratch Youth Only None A, B

View All

Event Location:

Water Lane,
Angmering,
West Sussex,
BN16 4EJ

Race: Youth

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Jul 13 18:30 Youth Only Youth A, B, C, D, E ---

Race: Youth D/E - 6 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Jul 13 18:30 Youth Only None C, D, E ---

Race: Youth D/E - 6 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Jul 13 18:30 Youth Only None C, D, E ---

Race: Youth A/B - 10 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Jul 13 18:31 Youth Only None A, B ---

Race: Youth A/B - 10 lap Scratch

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Jul 13 18:31 Youth Only None A, B ---

Race: Youth D/E - 6 lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Jul 13 18:32 Youth Only None C, D, E ---

Race: Youth A/B - 10 lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Jul 13 18:33 Youth Only None A, B ---

Race: Youth D/E - 6 lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Jul 13 18:32 Youth Only None C, D, E ---

Race: Youth A/B - 10 lap Handicap

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Jul 13 18:33 Youth Only None A, B ---

Race: Youth D/E - 1 Lap TT

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Jul 13 18:34 Youth Only None C, D, E ---

Race: Youth A/B - 2 Lap TT

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Jul 13 18:34 Youth Only None A, B ---

Race: Youth Overall on points

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 Jul 13 19:30 Youth Only Youth A, B, C, D, E ---

Confirmed Results

Race name: Youth D/E - 6 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isaac Warrington Southdown Velo Finished D 0
2 Harvey Algar Preston Park Youth CC Finished D 0
3 Sebastian Cansfield Southdowns Bikes – Casco Finished D 0
4 Lucas Barclay Arctic Tacx RT Finished D 0
5 Zoe Algar Preston Park Youth CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Youth D/E - 6 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isaac Warrington Southdown Velo Finished D 0
2 Sebastian Cansfield Southdowns Bikes – Casco Finished D 0
3 Harvey Algar Preston Park Youth CC Finished D 0
4 Lucas Barclay Arctic Tacx RT Finished D 0
5 Zoe Algar Preston Park Youth CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Youth A/B - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Aaron Thompson Portsmouth North End CC Finished A 0
2 Gabriel De Gouveia Finished A 0
3 Jack Algar VO2 Development Team Finished B 0
4 Oscar Warrington Southdown Velo Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Youth A/B - 10 lap Scratch

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Aaron Thompson Portsmouth North End CC Finished A 0
2 Jack Algar VO2 Development Team Finished B 0
3 Gabriel De Gouveia Finished A 0
4 Oscar Warrington Southdown Velo Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Youth D/E - 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lucas Barclay Arctic Tacx RT Finished D 0
2 Sebastian Cansfield Southdowns Bikes – Casco Finished D 0
3 Harvey Algar Preston Park Youth CC Finished D 0
4 Isaac Warrington Southdown Velo Finished D 0
5 Zoe Algar Preston Park Youth CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Youth A/B - 10 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Algar VO2 Development Team Finished B 0
2 Oscar Warrington Southdown Velo Finished B 0
3 Aaron Thompson Portsmouth North End CC Finished A 0
4 Gabriel De Gouveia Finished A 0

Confirmed Results

Race name: Youth D/E - 6 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sebastian Cansfield Southdowns Bikes – Casco Finished D 0
2 Zoe Algar Preston Park Youth CC Finished D 0
3 Lucas Barclay Arctic Tacx RT Finished D 0
4 Harvey Algar Preston Park Youth CC Finished D 0
5 Isaac Warrington Southdown Velo Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Youth A/B - 10 lap Handicap

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Algar VO2 Development Team Finished B 0
2 Oscar Warrington Southdown Velo Finished B 0
3 Gabriel De Gouveia Finished A 0
Aaron Thompson Portsmouth North End CC Did not finish A 0

Confirmed Results

Race name: Youth D/E - 1 Lap TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isaac Warrington Southdown Velo Finished D 0
2 Harvey Algar Preston Park Youth CC Finished D 0
3 Sebastian Cansfield Southdowns Bikes – Casco Finished D 0
4 Lucas Barclay Arctic Tacx RT Finished D 0
5 Zoe Algar Preston Park Youth CC Finished D 0

Confirmed Results

Race name: Youth A/B - 2 Lap TT

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gabriel De Gouveia Finished A 0
2 Aaron Thompson Portsmouth North End CC Finished A 0
3 Jack Algar VO2 Development Team Finished B 0
4 Oscar Warrington Southdown Velo Finished B 0

Confirmed Results

Race name: Youth Overall on points

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sebastian Cansfield Southdowns Bikes – Casco Finished D 3
2 Isaac Warrington Southdown Velo Finished D 2
3 Harvey Algar Preston Park Youth CC Finished D 1
4 Jack Algar VO2 Development Team Finished B 3
5 Lucas Barclay Arctic Tacx RT Finished D 0
6 Aaron Thompson Portsmouth North End CC Finished A 3
7 Gabriel De Gouveia Finished A 2
8 Oscar Warrington Southdown Velo Finished B 2
9 Zoe Algar Preston Park Youth CC Finished D 3