Event URN:
250860
Start date:
Sat, 27th Jul 2013
Finish date:
Sun, 28th Jul 2013
Event Type:
MTB DH (Competitive)
Venue:
Llangollen
Tan Y Graig Farm, Llangollen, Clwyd, LL20 8AR
( View map )
Online Entry FAQs
Event website:
http://GaS downhill racing
Event organiser:
Mr Simon James
07904563577
sijuggins@hotmail.co.uk
Cheques payable to:
Z. Peters
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
27 Jul 13 09:30 uplift/practic (no race) Non-Ranking N/A
28 Jul 13 08:00 Elite Men MTB Regional B MTB DH Regional B Elite
28 Jul 13 08:00 Expert Men MTB Regional B MTB DH Regional B Expert
28 Jul 13 08:00 Junior Men MTB Regional B MTB DH Regional B Junior

View All

welcome to the KING/QUEEN of the mountain 2013 at llangollen

Event Location:

Tan Y Graig Farm,
Llangollen,
Clwyd,
LL20 8AR

Race: uplift/practic (no race)

Online entry closed 9 months 5 hours 26 minutes 5 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
27 Jul 13 09:30 Non-Ranking --- N/A ---

Race: Elite Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Jul 13 08:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Elite ---

Race: Expert Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Jul 13 08:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Expert ---

Race: Junior Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Jul 13 08:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Junior ---

Race: Juvenile Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Jul 13 08:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Juvenile ---

Race: Master Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Jul 13 08:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Master ---

Race: Senior Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Jul 13 08:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Senior ---

Race: Veteran Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Jul 13 08:00 MTB Regional B MTB DH Regional B G/Vet, Veteran ---

Race: Women

Online entry closed 9 months 5 hours 26 minutes 5 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Jul 13 08:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Elite, Expert, G/Vet... ---

Race: Youth Men

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
28 Jul 13 08:00 MTB Regional B MTB DH Regional B Youth ---

Confirmed Results

Race name: Elite Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Grant Boyce Finished Elite 00:02:23:031 40

Confirmed Results

Race name: Expert Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Hughes Finished Expert 00:02:22:919 40
2 Ben Lovell Finished Expert 00:02:28:265 34
3 Gareth Weston Devinci/Haven Finished Expert 00:02:28:454 30
4 James Anderson MDE Bikes/Shaman uk Finished Expert 00:02:28:857 26
5 Andrew Hughes Finished Expert 00:02:29:577 23
6 David Kynaston Finished Expert 00:02:32:285 20
7 James Flinders Finished Expert 00:02:32:414 18

Confirmed Results

Race name: Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Weston Devinci/Haven/Oneal Finished Junior 00:02:25:357 40
2 Lewis Boyce Finished Junior 00:02:31:421 34
3 Matthew Barrett Pearce Cycles RT Finished Junior 00:02:32:181 30
4 Liam Jones Finished Junior 00:02:38:778 26
5 Jack Perry Finished Junior 00:02:42:976 23
6 Callum Hadfield MTB North Wales Finished Junior 00:02:45:841 20
7 Nyle Cresswell Finished Junior 00:02:49:850 18
8 Robert Williams Finished 00:02:52:700 0
9 Finn Hawes Finished Junior 00:03:07:722 14

Confirmed Results

Race name: Juvenile Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Harry Lawley Finished 00:04:43:590 0

Confirmed Results

Race name: Master Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Seb Frost Team Skene/Don Skene Cycles Finished Master 00:02:28:681 40
2 Chas Barker Finished Master 00:02:32:649 34
3 Craig Taylor Finished Master 00:02:33:644 30
4 Gareth Hughes Finished Master 00:02:39:652 26
5 Darren Booth One Giant Leap Finished 00:02:49:644 0
6 Martin Booth Finished 00:02:52:214 0
7 Daniel Helliwell Finished Master 00:02:58:180 18
8 Edward Newton Finished 00:03:06:813 0
9 David Lawley Army Cycling Union Finished N/A 00:03:10:891 0
10 Andy Thomas Finished 00:03:10:891 0
11 Ian Moss One Giant Leap Finished Master 00:03:25:092 10
12 Timothy Williams Finished 00:04:13:120 0
13 Tom Hale Finished 00:04:26:414 0

Confirmed Results

Race name: Senior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Richard Acott Finished Senior 00:02:28:764 40
2 Sean Smith Finished Senior 00:02:28:848 34
3 Jake Hancock Finished Senior 00:02:29:780 30
4 James Bourne Finished Senior 00:02:32:604 26
5 Steve Thompson Finished 00:02:32:730 0
6 Craig Hughes Finished N/A 00:02:32:807 20
7 Jason Gaiger Finished Senior 00:02:37:985 18
8 Nigel Stanley Finished Senior 00:02:47:714 16
9 Matthew Skelhorne Finished Senior 00:02:48:541 0
10 Daniel Kean Finished Senior 00:02:50:479 12
11 Rich Jones Finished 00:02:52:648 0
12 Alexander Thompson Racer's Guild Of Cannock Chase Finished Senior 00:02:58:655 9
13 Andy Poynton Finished N/A 00:02:58:970 0
14 William Brignal Finished Senior 00:03:01:667 7
15 Matthew Derry Finished 00:03:03:833 0
16 George Hardman Finished 00:03:06:676 0
17 Matthew Schofield Finished Senior 00:03:10:549 4
18 Sean Ballard Finished Senior 00:03:17:314 3
19 Josh Capon Finished 00:03:48:194 0
20 Ashley Seddon Finished 00:04:15:978 0
21 Frazer Kay Finished Senior 00:05:25:655 0
Chris Olsen Did not start Senior 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ray Collins Finished Veteran 00:02:53:393 40
2 Gary Williams Finished 00:02:56:150 0
3 Stephen Hunter Finished 00:03:10:075 0
4 Lee Pettitt Finished Master 00:03:26:452 0
5 Shane Doyle Finished 00:03:32:820 0
6 Gary Volger Finished 00:05:31:183 0
Peter Davies Did not start 0

Confirmed Results

Race name: Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sarah Staples One Giant Leap Finished Senior 00:03:14:641 40
2 Ally Campbell Finished 00:03:17:537 0
3 Jenny Collett Finished 00:03:23:451 0

Confirmed Results

Race name: Youth Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jack Jenkins Three Valleys MTB Club Finished Youth 00:02:36:572 40
2 Nathan Foster Finished Youth 00:02:40:304 34
3 Andrew Barrett Pearce Cycles RT Finished Youth 00:02:41:172 30
4 aaron astle Finished 00:02:56:383 0
5 Oliver Coutts bikeworks Finished Youth 00:03:01:752 23
6 Jamie Kerry One Giant Leap Finished Youth 00:03:12:506 20