Event URN:
250803
Start date:
Sat, 18th May 2013
Finish date:
Sun, 19th May 2013
Event Type:
Track (Competitive)
Venue:
Sir Chris Hoy Velodrome
1000 London Road, Glasgow, G40 3HG
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
British Univ & Colleges Sports (BUCS) ( website )
Event website:
http://www.bucs.org.uk
Event organiser:
Dr Paddy Hill
103 Grimshaw Lane
Bollington
Macclesfield
Cheshire
SK10 5LY
07506068339
paddy.hill@ntlworld.com
Cheques payable to:
direct entry via BUCS Score
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
18 May 13 13:00 Men's Individual Pursuit Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ... 4km / 3m
18 May 13 13:00 Women's Individual Pursuit Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, ... 3km / 2m
18 May 13 13:00 Men's Sprint Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...
18 May 13 13:00 Women's Sprint Regional C None 1st, 2nd, 3rd, ...

View All

Event Location:

1000 London Road,
Glasgow,
G40 3HG

Race: Men's Individual Pursuit

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 May 13 13:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 4km / 3m

Race: Women's Individual Pursuit

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 May 13 13:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 3km / 2m

Race: Men's Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 May 13 13:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 May 13 13:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Men's Kilo Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 May 13 13:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 1km / 1m

Race: Women's 500m Time Trial

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 May 13 01:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 0.5km / 1m

Race: Men's Team Pursuit

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 May 13 13:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 4km / 3m

Race: Women's Team Pursuit

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 May 13 13:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 3km / 2m

Race: Men's Team Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 May 13 13:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's Team Sprint

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 May 13 13:00 Regional C None 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Men's Elimination Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 May 13 13:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's Elimination Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 May 13 13:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Race: Women's Scratch Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 May 13 13:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 10km / 7m

Race: Men's Points Race

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 May 13 13:00 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... 30km / 19m

Race: Men's Keirin

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
18 May 13 13:00 Regional C+ --- 1st, 2nd, 3rd, 4th, ... ---

Posted 22/05/2013 - British Cycling

Last weekend, Britain’s most talented student track cyclists travelled to Glasgow to compete.. [more]


Confirmed Results

Race name: Men's Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Tom Arnstein Team ASL360/The Health Clinic Finished 2nd 00:04:44:840 10
2 Mark Stewart Team ASL360/The Health Clinic Finished 2nd 00:04:48:410 8
3 Peter Anderson City of Edinburgh RC Finished 3rd 7
4 Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished 2nd 6
5 Henry Martin VC Londres Finished 2nd 00:05:01:800 5
6 Chris Nicholson Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 2nd 00:05:03:810 4
7 Julian Pearson Teamwallis CHH Racing Team Finished 1st 00:05:04:850 0
8 Thomas Nixon Southampton University RC Finished 4th 00:05:05:570 0
9 Alexander Clayton Fluid Fin Race Team Finished 3rd 00:05:08:160 0
10 Sam Redding Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 2nd 00:05:08:420 0
11 Robert Hamilton Glasgow Cycle Team Finished 4th 00:05:10:050 0
12 James Claydon Bill Nickson Cycles RT Finished 2nd 00:05:19:710 0
13 Elliot Clarke Finished N/A 00:05:20:910 0
14 Fergus McCarroll Johnstone Wheelers CC Finished N/A 00:05:23:230 0
15 Patrick Murray Finished N/A 00:05:24:090 0
16 Chris Bates Loughborough Students CC Finished 2nd 00:05:24:750 0
17 Andy Whale Loughborough Students CC Finished 4th 00:05:35:500 0
18 Eric Baster Finished 4th 00:05:37:750 0
19 Martin Graham Finished N/A 00:05:49:700 0
20 Marcus Rohrmann Loughborough Students CC Finished 4th 00:06:06:170 0

Confirmed Results

Race name: Women's Individual Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ciara Horne Breast Cancer Care Cycling Tea... Finished 2nd 00:03:40:930 10
2 Corrine Hall Matrix Fitness - Vulpine Finished Elite 00:03:50:090 8
3 Hayley Simmonds GB Cycles.co.uk Finished 3rd 7
4 Kirsty Howatson Finished 3rd 6
5 Lara Nyman Birmingham University Cycling ... Finished 3rd 00:04:08:210 5
6 Lisa Daly Sportcity Velo Finished 2nd 00:04:11:130 4
7 Jennifer Haskell Cambridge CC Finished 3rd 00:04:18:430 0
8 Lydia Gurley Birmingham University Cycling ... Finished 4th 00:04:26:780 0
9 Rebecca Bellworthy Finished 4th 00:04:36:710 0
10 Grace Sellers Edinburgh University CC Finished N/A 00:04:44:270 0

Confirmed Results

Race name: Men's Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jonathan Mitchell Team Thomsons Cycles Finished 3rd 0
2 Graeme McBride Glasgow Rapide Track Cycling T... Finished 4th 0
3 Thomas Gregory Halesowen A & CC Finished 2nd 0
4 Julian Pearson Teamwallis CHH Racing Team Finished 1st 0
5 Douglas Ritchie Glasgow Cycle Team Finished 4th 0
6 James Claydon Bill Nickson Cycles RT Finished 2nd 0
7 Alistair Thomas Sportcity Velo Finished 3rd 0
8 Toby Sherwood City of Edinburgh RC Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: Women's Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Eleanor Richardson Edinburgh RC Finished 4th 0
2 Corrine Hall Matrix Fitness - Vulpine Finished Elite 0
3 Anna Railton Team ASL360/The Health Clinic Finished 2nd 0
4 Rachel Murray VC St Raphael Finished 3rd 0
5 Lara Nyman Birmingham University Cycling ... Finished 3rd 0
6 Sarah Mitchell Team Thomsons Cycles Finished N/A 0
7 Fiona Cleat Finished N/A 0
8 Annabel Fitzgerald Birmingham University Cycling ... Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Men's Kilo Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kenny Ayre City of Edinburgh RC Finished 3rd 00:01:08:130 0
2 Toby Sherwood City of Edinburgh RC Finished 3rd 00:01:09:340 0
3 Tom Arnstein Team ASL360/The Health Clinic Finished 2nd 00:01:09:880 0
4 Thomas Gregory Halesowen A & CC Finished 2nd 00:01:10:660 0
5 Mark Stewart Team ASL360/The Health Clinic Finished 2nd 00:01:11:190 0
6 Henry Martin VC Londres Finished 2nd 00:01:12:110 0
7 Chris Nicholson Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 2nd 00:01:12:210 0
8 Julian Pearson Teamwallis CHH Racing Team Finished 1st 00:01:12:220 0
9 Sam Redding Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 2nd 00:01:13:200 0
10 Robert Hamilton Glasgow Cycle Team Finished 4th 00:01:14:320 0
11 Patrick Murray Finished N/A 00:01:15:810 0
12 Richard Teague Finished 4th 00:01:17:030 0
13 Christopher Hartley Finished N/A 00:01:18:220 0
14 Georg Hof Loughborough Students CC Finished N/A 00:01:18:830 0
15 Tom Parry Loughborough Students CC Finished N/A 00:01:19:830 0
16 Andy Whale Loughborough Students CC Finished 4th 00:01:20:790 0
17 Nick Parks Loughborough Students CC Finished N/A 00:01:22:380 0
18 Michael Strutt Loughborough Students CC Finished N/A 00:01:23:420 0
19 Kai Hewitt Finished N/A 00:01:24:980 0
20 Marcus Rohrmann Loughborough Students CC Finished 4th 00:01:25:470 0
21 Martin Winstanley Finished N/A 00:01:25:620 0
22 Jeffrey Brown Loughborough Students CC Finished N/A 00:01:34:380 0

Confirmed Results

Race name: Women's 500m Time Trial

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Eleanor Richardson Edinburgh RC Finished 4th 00:00:36:017 0
2 Anna Railton Team ASL360/The Health Clinic Finished 2nd 00:00:38:041 0
3 Ciara Horne Breast Cancer Care Cycling Tea... Finished 2nd 00:00:38:071 0
4 Corrine Hall Matrix Fitness - Vulpine Finished Elite 00:00:39:043 0
5 Sarah Mitchell Team Thomsons Cycles Finished N/A 00:00:40:066 0
6 Rachel Murray VC St Raphael Finished 3rd 00:00:40:071 0
7 Kirsty Howatson Finished 3rd 00:00:40:073 0
8 Jenny MacDougall City of Edinburgh RC Finished 4th 00:00:41:013 0
9 Eilidh Wells Finished 4th 00:00:41:089 0
10 Florence Collyer-Powell Southampton University RC Finished 4th 00:00:42:040 0
11 Alice Duley Southampton University RC Finished 4th 00:00:45:050 0
12 Lydia Gurley Birmingham University Cycling ... Finished 4th 00:00:45:053 0
13 Annabel Fitzgerald Birmingham University Cycling ... Finished N/A 00:00:45:078 0
14 Lindsey Kyle Finished N/A 00:00:47:000 0
15 Grace Sellers Edinburgh University CC Finished N/A 00:00:48:008 0
16 Anna Donegan Edinburgh University CC Finished N/A 00:00:50:027 0

Confirmed Results

Race name: Men's Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 James Claydon Bill Nickson Cycles RT Finished 2nd 00:04:37:040 10
1 Chris Nicholson Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 2nd 00:04:37:040 10
1 Julian Pearson Teamwallis CHH Racing Team Finished 1st 00:04:37:040 10
1 Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished 2nd 00:04:37:040 10
2 Tom Arnstein Team ASL360/The Health Clinic Finished 1st 00:04:44:560 8
2 Robert Hamilton Glasgow Cycle Team Finished 4th 00:04:44:560 8
2 Douglas Ritchie Glasgow Cycle Team Finished 4th 00:04:44:560 0
2 Callum Watson City of Edinburgh RC Finished 3rd 00:04:44:560 8
3 Peter Anderson City of Edinburgh RC Finished 3rd 7
3 Kenny Ayre City of Edinburgh RC Finished 3rd 7
3 Elliot Clarke Finished N/A 0
3 Fergus McCarroll Johnstone Wheelers CC Finished N/A 0
4 Chris Bates Loughborough Students CC Finished 2nd 6
4 Georg Hof Loughborough Students CC Finished N/A 0
4 Sam Redding Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 2nd 6
4 Andy Whale Loughborough Students CC Finished 4th 6
5 Stuart Dun Finished 4th 00:05:17:750 5
5 Angus Elliott Finished N/A 00:05:17:750 0
5 Andrew Leith www.Dooleys-Cycles.co.uk Finished 3rd 00:05:17:750 5
5 Jack Taylor Dumfries CC Finished 3rd 00:05:17:750 5
6 Eric Baster Finished 4th 00:05:24:770 4
6 Martin Graham Finished N/A 00:05:24:770 0
6 Euan Marshall Finished N/A 00:05:24:770 0
6 Dan Milesh Finished 00:05:24:770 0
7 Chris Banks Edinburgh University CC Finished 4th 00:05:32:470 0
7 Christopher Hartley Edinburgh University CC Finished N/A 00:05:32:470 0
7 Richard Teague Finished 4th 00:05:32:470 0
7 Neil Young Finished N/A 00:05:32:470 0
8 Scott Lindsay Finished 3rd 00:05:52:500 0
8 Jonathan Mitchell Glasgow Rapide Track Cycling T... Finished 3rd 00:05:52:500 0
8 Patrick Murray Finished N/A 00:05:52:500 0
8 Martin Winstanley Finished N/A 00:05:52:500 0

Confirmed Results

Race name: Women's Team Pursuit

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Cambridge Univ Finished 00:05:23:660 0
2 Strathclyde Univ Finished 00:05:52:660 0
3 Southampton Univ Finished 00:06:00:030 0

Confirmed Results

Race name: Men's Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Glasgow A Finished 00:00:50:560 0
2 Strathclyde A Finished 00:00:51:530 0
3 Strathclyde B Finished 00:00:53:200 0
4 Central Lancs Finished 00:00:53:840 0
5 Southampton Univ Finished 00:00:54:840 0
6 Loughborough A Finished 00:00:55:250 0
7 Loughborough B Finished 00:00:56:500 0
8 Edinburgh A Finished 00:00:57:180 0
9 Strathclyde C Finished 00:00:58:430 0
10 Glasgow B Finished 00:00:58:560 0
11 Edinburgh B Finished 00:00:59:560 0

Confirmed Results

Race name: Women's Team Sprint

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Birmingham A Finished 00:00:39:790 0
2 Manchester Met Finished 00:00:40:070 0
3 Strathclyde Univ Finished 00:00:41:000 0
4 Cambridge Univ Finished 00:00:41:030 0
5 Southampton Univ Finished 00:00:44:400 0
6 Birmingham B Finished 00:00:44:880 0
7 Southampton B Finished 00:00:45:200 0
8 Edinburgh Univ Finished 00:00:48:030 0

Confirmed Results

Race name: Men's Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Stewart Team ASL360/The Health Clinic Finished 2nd 10
2 Sam Redding Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 2nd 8
3 Chris Nicholson Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 2nd 7

Confirmed Results

Race name: Women's Elimination Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ciara Horne Breast Cancer Care Cycling Tea... Finished 2nd 10
2 Corrine Hall Matrix Fitness - Vulpine Finished Elite 8
3 Lisa Daly Sportcity Velo Finished 2nd 7

Confirmed Results

Race name: Women's Scratch Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Corrine Hall Matrix Fitness - Vulpine Finished Elite 10
2 Ciara Horne Breast Cancer Care Cycling Tea... Finished 2nd 8
3 Lisa Daly Sportcity Velo Finished 2nd 7

Confirmed Results

Race name: Men's Points Race

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Mark Stewart Team ASL360/The Health Clinic Finished 2nd 10
2 Martin Woffindin Cycle Sport Pendle Finished 2nd 8
3 Sam Redding Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 2nd 7
4 Tom Arnstein Team ASL360/The Health Clinic Finished 2nd 6
5 Angus Gillies TheBicycleWorks Finished 2nd 5
6 Chris Nicholson Spin Rotor Primal C-Originals ... Finished 2nd 4