Event URN:
250764
Start date:
Wed, 31st Jul 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Marsh Tracks
Marsh Road, Rhyl, Clwyd, LL18 2AD
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Clwb Seiclo Madog ( website )
Event website:
http://www.marshtracks.com
Event organiser:
Mr Jonathan Harland
01745 353335
info@marshtracks.co.uk
Cheques payable to:
entry on the day only
Info for Riders:
A 24-race series with an overall prize fund of £700. Prizes for all categories determined by points gained in the series. Entry on the evening only.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
31 Jul 13 19:00 U8 Boys Youth Only Youth E
31 Jul 13 19:00 U8 Girls Youth Only Youth E
31 Jul 13 19:00 U10 Boys Youth Only Youth D 10 mins / plus 2 laps
31 Jul 13 19:15 U12 Boys Youth Only Youth C

View All

Event Location:

Marsh Road,
Rhyl,
Clwyd,
LL18 2AD

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 Jul 13 19:00 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 Jul 13 19:00 Youth Only Youth E ---

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 Jul 13 19:00 Youth Only Youth D 10 mins / plus 2 laps

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 Jul 13 19:15 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 Jul 13 19:15 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 Jul 13 19:15 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 Jul 13 19:15 Youth Only Youth A 25 mins / plus 3 laps

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 Jul 13 19:15 Youth Only Youth A ---

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 Jul 13 19:45 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, Elite 01 hr

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 Jul 13 19:45 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 01 hr

Race: 4th Cat only

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
31 Jul 13 19:45 Regional C+ Band 5 4th 01 hr

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Luke Williams Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished E 3
2 Andrew Clarke Birkenhead North End CC Finished E 2
3 Harvey Bennett Finished E 1

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Faye Williams Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished E 3

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Luca Bennett Finished D 3

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alfred George Discovery Junior Cycling Club Finished C 3
2 Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished C 2
3 Sven Grube Rhyl Cycling Club Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Hollie Owens Wolverhampton Whls Finished C 3
2 Nicole Clarke Birkenhead North End CC Finished C 2

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elain Davies Marsh Tracks Race Team Finished B 3

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lucy Lee Marsh Tracks Race Team Finished A 3
2 Katy Morgan Marsh Tracks Race Team Finished A 2

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Morgan Hughes Marsh Tracks Race Team Finished A 3
2 David Tudor Marsh Tracks Race Team Finished A 2
3 Liam Ryott-Clayton Rhos On Sea Cycling Club Finished A 1

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 William Haynes Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 10
2 Michael Cripps Banjo Cycles Finished 2nd 8
3 Christopher Williams Velo Club Melyd Finished 3rd 7
4 Peter Barton Clwb Seiclo Madog Finished 3rd 6
5 Jonathan Huck Adidas Group Cycling Club Finished 3rd 5
6 Joe Barnwell Marsh Tracks Race Team Finished A 4
7 Thomas Brazier Chester RC Finished 3rd 3
8 Gina Riley Chester RC Finished 2nd 2
9 Adam Hughes Finished N/A 1
10 Alan Forrester Rhyl Cycling Club Finished 2nd 1

Confirmed Results

Race name: 4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Dylan Griffiths Clwb Seiclo Madog Finished 4th 10
2 Gary Maoudis Chester RC Finished 4th 8
3 Ashley Stephens Chester RC Finished 4th 7
4 James Holmes Chester RC Finished 4th 6
5 Hedd Roberts Finished 0
6 Richard Whiteway Chester RC Finished 4th 4
7 Dan Rolett Finished 0
8 Andy Morgan Finished 4th 2
9 Richard Davies Finished 0
10 Alan Kift Finished N/A 0
11 James Birham Finished 0
12 Lisa Grantham Birkenhead North End CC Finished N/A 0