Event URN:
250662
Start date:
Wed, 29th May 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Marsh Tracks
Marsh Road, Rhyl, Clwyd, LL18 2AD
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Wrexham Roads Club ( website )
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.marshtracks.com
Event organiser:
Mr Robert McDonald
01244545030
Cheques payable to:
entry on the day only
Info for Riders:
A 24-race series with an overall prize fund of £700. Prizes for all categories determined by points gained in the series. Entry on the evening only.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
29 May 13 19:15 U16 Boys Youth Only Youth A
29 May 13 19:15 U16 Girls Youth Only Youth A 25 mins / plus 3 laps
29 May 13 19:15 U14 Boys Youth Only Youth B
29 May 13 19:15 U12 Boys Youth Only Youth C

View All

Event Location:

Marsh Road,
Rhyl,
Clwyd,
LL18 2AD

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 May 13 19:15 Youth Only Youth A ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 May 13 19:15 Youth Only Youth A 25 mins / plus 3 laps

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 May 13 19:15 Youth Only Youth B ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 May 13 19:15 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 May 13 19:15 Youth Only Youth C ---

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 May 13 19:00 Youth Only Youth D 10 mins / plus 2 laps

Race: U10 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 May 13 19:00 Youth Only Youth D 10 mins / plus 2 laps

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 May 13 19:00 Youth Only Youth E ---

Race: U8 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 May 13 19:15 Youth Only Youth E 25 mins / plus 3 laps

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 May 13 19:45 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, Elite 01 hr

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 May 13 19:45 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 01 hr

Race: 4th Cat only

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
29 May 13 19:45 Regional C+ Band 5 4th 01 hr

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex Harvey Marsh Tracks Race Team Finished A 3
2 Morgan Hughes Marsh Tracks Race Team Finished A 2

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Katy Morgan Marsh Tracks Race Team Finished A 3
2 Hannah Mcewan Rhyl Cycling Club Finished A 2

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Solomon Kerfoot-Robson Marsh Tracks Race Team Finished B 3
2 Twm Bryn Marsh Tracks Race Team Finished B 2

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished C 3
2 Scott Williams Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished C 2
3 Gethin Davies Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nicole Clarke Birkenhead North End CC Finished C 3

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Edward Woodhead Rhyl Cycling Club Finished D 3
2 Gregory Hopkins Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished D 2

Confirmed Results

Race name: U10 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Evelina Black Chester Go-Ride Cycling Club Finished D 3

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Andrew Clarke Birkenhead North End CC Finished E 3

Confirmed Results

Race name: U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Faye Williams Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished E 3

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gerallt Allen Marsh Tracks Race Team Finished 2nd 10
2 Stephen Smith Champion System VCUK Racing Te... Finished 1st 8
3 Ryan Morley Wrexham Roads Club Finished 3rd 7
4 Conan Mayman Team Shinybikes.com Finished Elite 6
5 Edward Roberts Velo Club Melyd Finished 3rd 5
6 James Eastbury Chester RC Finished 3rd 4
7 Alan Forrester Rhyl Cycling Club Finished 2nd 3
8 Adam Hughes Velo Club Melyd Finished N/A 2
9 Paul Griffin Rhyl Cycling Club Finished 3rd 1

Confirmed Results

Race name: 4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jimmy Smith Chester RC Finished 4th 10
2 Gina Riley Chester RC Finished 3rd 8
3 Matt Bithell Chester RC Finished 4th 7
4 Jonathan Huck Adidas Group Cycling Club Finished 4th 6
5 Chris Jones Finished 4th 5
6 Steve Aston Wrexham Roads Club Finished 4th 4
7 William Morgan Finished 0

Provisional Results

Race name: U10 Girlsasdf

Youth E

1. Andrew Clarke - BNECC

2. Faye Williams - Club Beicio Mynydd Dyffryn Conwy

Youth D

1. Edward Woodhead - Rhyl CC

2. Greg Hopkins - Club Beicio Mynydd Dyffryn Conwy

3. Evelina Black - Chester Go-Ride

Provisional Results

Race name: U8 Girlsasdf

Youth C

1. Keiran Morris - MSW

2. Nicole Clarke - BNECC

3. Scott Williams - Club Beicio Mynydd Dyffryn Conwy

4. Gethin Davies - Club Beicio Mynydd Dyffryn Conwy

Youth B

1. Sol Kerfoot-Robson - MTRT

2. Twm Bryn - MTRT

Youth A

1. Alex Harvey - MTRT

2. Morgan Hughes - MTRT

3. Katy Morgan - MTRT

4. Hannah McEwan - Rhyl CC

Provisional Results

Race name: E/1/2/3asdf

1. Gerallt Allen - MTRT

2. Stephen Smith - Maxgear/BASE

3. Ryan Morley - Fibrax Wrexham Roads Club

4. Conan Mayman - Shiny Bikes

5. Edward Roberts - VC Melyd

6. James Eastbury - Chester RC

7. Alan Forrester - Rhyl CC

8. Adam Hughes - VC Melyd

9. Paul Griffin - Rhyl CC

Provisional Results

Race name: 4th Cat onlyasdf

4th Category

1. Jimmy Smith - Chester RC

2. Gina Riley* - Chester RC

3. Matt Bithell - Chester RC

4. Jonathan Huck - Adidas Group CC

5. Chris Jones - Paramount

6. Steve Aston - Fibrax Wrexham RC

7. Will Morgan (Junior) - Fibrax Wrexham RC

* indicates 3rd Cat racing in 4th Cat race