Event URN:
250661
Start date:
Wed, 22nd May 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Marsh Tracks
Marsh Road, Rhyl, Clwyd, LL18 2AD
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
VC Melyd
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.marshtracks.com
Event organiser:
Mr Alan Overson
07800857270
alanroverson@aol.com
Cheques payable to:
entry on the day only
Info for Riders:
A 24-race series with an overall prize fund of £700. Prizes for all categories determined by points gained in the series. Entry on the evening only.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
22 May 13 19:00 U10 Boys Youth Only Youth D 10 mins / plus 2 laps
22 May 13 19:00 U8 Boys Youth Only Youth E
22 May 13 19:15 U12 Boys Youth Only Youth C
22 May 13 19:15 U12 Girls Youth Only Youth C

View All

Event Location:

Marsh Road,
Rhyl,
Clwyd,
LL18 2AD

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 13 19:00 Youth Only Youth D 10 mins / plus 2 laps

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 13 19:00 Youth Only Youth E ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 13 19:15 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 13 19:15 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 13 19:15 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 13 19:15 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 13 19:15 Youth Only Youth A ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 13 19:15 Youth Only Youth A 25 mins / plus 3 laps

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 13 19:45 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, Elite 01 hr

Race: 4th Cat only

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
22 May 13 19:45 Regional C+ Band 5 4th 01 hr

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gregory Hopkins Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished D 3
2 Edward Woodhead Rhyl Cycling Club Finished D 2

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ioanhedd Oldfield Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished E 3
2 Andrew Clarke Birkenhead North End CC Finished E 2
3 Luke Williams Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished E 1

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished C 3
2 Benjamin Lewis Velo Club Melyd Finished C 2

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nicole Clarke Birkenhead North End CC Finished C 3

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Solomon Kerfoot-Robson Marsh Tracks Race Team Finished B 3
2 Jack Nash Marsh Tracks Race Team Finished B 2
3 Twm Bryn Marsh Tracks Race Team Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elain Davies Marsh Tracks Race Team Finished B 3

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 George Evans Mid Shropshire Wheelers Finished A 3
2 Morgan Hughes Marsh Tracks Race Team Finished A 2
3 Joe Barnwell Marsh Tracks Race Team Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lucy Lee Marsh Tracks Race Team Finished A 3
2 Hannah Mcewan Rhyl Cycling Club Finished A 2

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Giles Drake Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 2nd 10
2 Luc Hall Kuota - Spinergy - GSG Finished 2nd 8
3 Adam Studzinski Mid Shropshire Wheelers Finished 2nd 7
4 Josh Williams Paramount CRT Finished 3rd 6
5 Conan Mayman Team Shinybikes.com Finished Elite 5
6 Terry Glynn Velo Club Melyd Finished 3rd 4
7 Martin Boakes CC Luton Finished 3rd 3
8 Alan Forrester Rhyl Cycling Club Finished 2nd 2
9 Kristian Bond Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 1
10 Kamil Studzinski Brooks Cycles - cronshaw coach... Finished 2nd 1

Confirmed Results

Race name: 4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Paul Cookson Graham Weigh Racing Finished 4th 10
2 Dylan Griffiths Clwb Seiclo Madog Finished N/A 0
3 Peter Barton Clwb Seiclo Madog Finished 4th 7
4 Christopher Williams Velo Club Melyd Finished 4th 6
5 Jimmy Smith Chester RC Finished 4th 5
6 Robert James Graham Weigh Racing Finished 4th 4
7 Rob Grantham Finished N/A 0
8 Steven Marsland Graham Weigh Racing Finished N/A 0
9 Barry Davies Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished 4th 1
10 Lucy Bond Finished 0