The K-Tape Series - Race 5 (Rhos-on-Sea CC)

Closed Circuit , Rhyl – Wednesday, 01 May 2013

Event Summary

Event Details

Event URN:

250657

Start Date:

Wed, 1st May 2013

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Marsh Tracks, Marsh Road, Rhyl, Clwyd, LL18 2AD
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Gregory Hopkins Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Luca Bennett Finished D 2

2. Luca Bennett -

Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Edward Woodhead Rhyl Cycling Club Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Huw Buck Jones Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Xavier Teece-Round West Wales Cycle Racing Team Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Andrew Clarke Birkenhead North End CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Luke Williams Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Faye Williams Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Ben Lewis Velo Club Melyd Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Sven Grube Rhyl Cycling Club Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Scott Williams Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Gethin Davies Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Nicole Clarke Birkenhead North End CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Craig Rogers Birkenhead North End CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Twm Bryn Marsh Tracks Race Team Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jack Nash Marsh Tracks Race Team Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Elain Davies Marsh Tracks Race Team Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joe Barnwell Marsh Tracks Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  George Evans Mid Shropshire Wheelers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Morgan Hughes Marsh Tracks Race Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16/U14/U12 Girls Unknown Category

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14/U12 Girls Unknown Category - Results
1.  Lona Roberts Finished 0

1. Lona Roberts -

Points: 0 | Status: Finished

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lucy Lee Marsh Tracks Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Hannah Mcewan Marsh Tracks Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Katy Morgan Marsh Tracks Race Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Ryan Mullen Team IG - Sigma Sport Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Dylan Kerfoot-Robson Marsh Tracks Race Team Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Gwyn Lovibond Rhyl Cycling Club Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Alex Harvey Marsh Tracks Race Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Stephen Smith Champion System VCUK Racing Te... Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Gerallt Allen Marsh Tracks Race Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Giles Drake Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Sion Jones Rhos On Sea Cycling Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Edward Roberts Velo Club Melyd Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Luc Hall Kuota - Spinergy - GSG Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Robert Rogers Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Marc Colclough Rhos On Sea Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Ian Fagan Finished 0

13. Ian Fagan -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Christopher Williams Velo Club Melyd Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Adam Hughes Velo Club Melyd Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Alan Forrester Rhyl Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Chris Jones Finished 4th 0

17. Chris Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Conan Mayman Team Shinybikes.com Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite

About the Event

Info for Riders

A 24-race series with an overall prize fund of £700. Prizes for all categories determined by points gained in the series. Entry on the evening only.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/05/13 19:00 Youth Only Youth --- 10 mins / plus 2 laps
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 01/05/13 – 19:00
Youth Only, Youth
10 mins / plus 2 laps
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/05/13 19:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 01/05/13 – 19:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/05/13 19:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 01/05/13 – 19:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/05/13 19:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 01/05/13 – 19:15
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/05/13 19:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 01/05/13 – 19:15
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/05/13 19:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 01/05/13 – 19:15
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/05/13 19:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 01/05/13 – 19:15
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/05/13 19:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 01/05/13 – 19:15
Youth Only, Youth
U16/U14/U12 Girls Unknown Category Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/05/13 19:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 01/05/13 – 19:00
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/05/13 19:15 Youth Only Youth --- 25 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 01/05/13 – 19:15
Youth Only, Youth
25 mins / plus 3 laps
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/05/13 19:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 01/05/13 – 19:00
Regional C+, Band 5

Event Summary

Event Details

Event URN:

250657

Start Date:

Wed, 1st May 2013

Event Type:

Closed Circuit (Competitive)

Venue:

Marsh Tracks, Marsh Road, Rhyl, Clwyd, LL18 2AD
View map

Results

Confirmed Results

U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U10 Boys - Results
1.  Gregory Hopkins Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished D 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: D
2.  Luca Bennett Finished D 2

2. Luca Bennett -

Points: 2 | Status: Finished | Category: D
3.  Edward Woodhead Rhyl Cycling Club Finished D 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: D
4.  Huw Buck Jones Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished D 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: D

U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Boys - Results
1.  Xavier Teece-Round West Wales Cycle Racing Team Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E
2.  Andrew Clarke Birkenhead North End CC Finished E 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: E
3.  Luke Williams Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished E 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: E

U8 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U8 Girls - Results
1.  Faye Williams Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished E 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: E

U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Boys - Results
1.  Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C
2.  Ben Lewis Velo Club Melyd Finished C 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: C
3.  Sven Grube Rhyl Cycling Club Finished C 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: C
4.  Scott Williams Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C
5.  Gethin Davies Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished C 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: C

U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U12 Girls - Results
1.  Nicole Clarke Birkenhead North End CC Finished C 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: C

U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Boys - Results
1.  Craig Rogers Birkenhead North End CC Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B
2.  Twm Bryn Marsh Tracks Race Team Finished B 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: B
3.  Jack Nash Marsh Tracks Race Team Finished B 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: B

U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U14 Girls - Results
1.  Elain Davies Marsh Tracks Race Team Finished B 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: B

U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Boys - Results
1.  Joe Barnwell Marsh Tracks Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  George Evans Mid Shropshire Wheelers Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Morgan Hughes Marsh Tracks Race Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

U16/U14/U12 Girls Unknown Category

Position Name Club name Rider status Category Points
U16/U14/U12 Girls Unknown Category - Results
1.  Lona Roberts Finished 0

1. Lona Roberts -

Points: 0 | Status: Finished

U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Points
U16 Girls - Results
1.  Lucy Lee Marsh Tracks Race Team Finished A 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: A
2.  Hannah Mcewan Marsh Tracks Race Team Finished A 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: A
3.  Katy Morgan Marsh Tracks Race Team Finished A 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: A

E/1/2/3/4

Position Name Club name Rider status Category Points
E/1/2/3/4 - Results
1.  Ryan Mullen Team IG - Sigma Sport Finished Elite 10
Points: 10 | Status: Finished | Category: Elite
2.  Dylan Kerfoot-Robson Marsh Tracks Race Team Finished 3rd 8
Points: 8 | Status: Finished | Category: 3rd
3.  Gwyn Lovibond Rhyl Cycling Club Finished N/A 7
Points: 7 | Status: Finished | Category: N/A
4.  Alex Harvey Marsh Tracks Race Team Finished A 6
Points: 6 | Status: Finished | Category: A
5.  Stephen Smith Champion System VCUK Racing Te... Finished 1st 5
Points: 5 | Status: Finished | Category: 1st
6.  Gerallt Allen Marsh Tracks Race Team Finished 2nd 4
Points: 4 | Status: Finished | Category: 2nd
7.  Giles Drake Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished 2nd 3
Points: 3 | Status: Finished | Category: 2nd
8.  Sion Jones Rhos On Sea Cycling Club Finished 2nd 2
Points: 2 | Status: Finished | Category: 2nd
9.  Edward Roberts Velo Club Melyd Finished 3rd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 3rd
10.  Luc Hall Kuota - Spinergy - GSG Finished 2nd 1
Points: 1 | Status: Finished | Category: 2nd
11.  Robert Rogers Birkenhead North End CC Finished 3rd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 3rd
12.  Marc Colclough Rhos On Sea Cycling Club Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
13.  Ian Fagan Finished 0

13. Ian Fagan -

Points: 0 | Status: Finished
14.  Christopher Williams Velo Club Melyd Finished 4th 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
15.  Adam Hughes Velo Club Melyd Finished N/A 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: N/A
16.  Alan Forrester Rhyl Cycling Club Finished 2nd 0
Points: 0 | Status: Finished | Category: 2nd
17.  Chris Jones Finished 4th 0

17. Chris Jones -

Points: 0 | Status: Finished | Category: 4th
--- Conan Mayman Team Shinybikes.com Did not finish Elite 0
Points: 0 | Status: Did not finish | Category: Elite

About the Event

Info for Riders

A 24-race series with an overall prize fund of £700. Prizes for all categories determined by points gained in the series. Entry on the evening only.

The Races

U10 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/05/13 19:00 Youth Only Youth --- 10 mins / plus 2 laps
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 01/05/13 – 19:00
Youth Only, Youth
10 mins / plus 2 laps
U8 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/05/13 19:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 01/05/13 – 19:00
Youth Only, Youth
U8 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/05/13 19:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 01/05/13 – 19:00
Youth Only, Youth
U12 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/05/13 19:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 01/05/13 – 19:15
Youth Only, Youth
U12 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/05/13 19:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 01/05/13 – 19:15
Youth Only, Youth
U14 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/05/13 19:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 01/05/13 – 19:15
Youth Only, Youth
U14 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/05/13 19:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 01/05/13 – 19:15
Youth Only, Youth
U16 Boys Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/05/13 19:15 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 01/05/13 – 19:15
Youth Only, Youth
U16/U14/U12 Girls Unknown Category Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/05/13 19:00 Youth Only Youth ---
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 01/05/13 – 19:00
U16 Girls Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/05/13 19:15 Youth Only Youth --- 25 mins / plus 3 laps
Entry: On Day: (£3.00)
Wed 01/05/13 – 19:15
Youth Only, Youth
25 mins / plus 3 laps
E/1/2/3/4 Race
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
Wed 01/05/13 19:00 Regional C+ Band 5 ---
Entry: On Day: (£7.00)
Wed 01/05/13 – 19:00
Regional C+, Band 5

Disclaimer: This event listing has been supplied by a registered event organiser. The views and statements expressed herein do not necessarily reflect the views of British Cycling or its associated federations. British Cycling does not warrant the accuracy, reliability, currency or completeness of those views or statements and does not accept any legal liability whatsoever arising from any reliance on the views, statements and subject matter of the event listing. This content may include hyperlinks to other web sites that are not owned or controlled by British Cycling. British Cycling has no control over, and assumes no responsibility for, the content, privacy policies, or practices of any third party websites. All content of communications between event organisers and entrants should adhere to our acceptable usage policy https://www.britishcycling.org.uk/acceptableuse. If you believe any content to be inappropriate please report it to events@britishcycling.org.uk

Try a Sportive challenge in 2016