Event URN:
250646
Start date:
Wed, 10th Apr 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Marsh Tracks
Marsh Road, Rhyl, Clwyd, LL18 2AD
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
VC Melyd
View other events promoted by this organisation
Event website:
http://www.marshtracks.com
Event organiser:
Mr Alan Overson
07800857270
alanroverson@aol.com
Cheques payable to:
entry on the day only
Info for Riders:
A 24-race series with an overall prize fund of £700. Prizes for all categories determined by points gained in the series. Entry on the evening only.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
10 Apr 13 19:00 U10 Youth Only Youth D 10 mins / plus 2 laps
10 Apr 13 19:00 U8 Youth Only Youth E
10 Apr 13 19:15 U14 Boys Youth Only Youth B
10 Apr 13 19:15 U14 Girls Youth Only Youth B

View All

Event Location:

Marsh Road,
Rhyl,
Clwyd,
LL18 2AD

Race: U10

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Apr 13 19:00 Youth Only Youth D 10 mins / plus 2 laps

Race: U8

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Apr 13 19:00 Youth Only Youth E ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Apr 13 19:15 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Apr 13 19:15 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Apr 13 19:15 Youth Only Youth A ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Apr 13 19:15 Youth Only Youth A ---

Race: U12

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Apr 13 19:15 Youth Only Youth C 25 mins / plus 3 laps

Race: E/1/2/3

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Apr 13 19:45 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, 3rd, Elite 01 hr

Race: 4th Cat only

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
10 Apr 13 19:45 Regional C+ Band 5 4th 01 hr

Confirmed Results

Race name: U8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Finlay Tarling West Wales Cycle Racing Team Finished E 3
2 Xavier Teece-Round West Wales Cycle Racing Team Finished E 2
3 Andrew Clarke Finished E 1
4 Luke Williams Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished E 0
5 Jessica Hughes Finished 0
6 Faye Williams Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished E 2

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Solomon Kerfoot-Robson Marsh Tracks Race Team Finished B 3
2 Craig Rogers Birkenhead North End CC Finished B 2
3 Lewis Hartley Eastlands Velo Finished B 1
4 Simon Price Marsh Tracks Race Team Finished B 0
5 Jack Nash Marsh Tracks Race Team Finished B 0

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elain Davies Marsh Tracks Race Team Finished B 3

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex Harvey Marsh Tracks Race Team Finished A 3
2 Owen Line Stourbridge Velo Finished A 2
3 Adam Hartley Velocity Globalbike Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lucy Lee Marsh Tracks Race Team Finished A 3
2 Hannah Mcewan Rhyl Cycling Club Finished A 2
3 Katy Morgan Marsh Tracks Race Team Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nicole Clarke Birkenhead North End CC Finished C 3
2 Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished C 3
3 Benjamin Lewis Velo Club Melyd Finished C 2
4 Scott Williams Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished C 1
6 Sven Grube Rhyl Cycling Club Finished C 0

Confirmed Results

Race name: E/1/2/3

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Todd Hotchkiss Clay Cross Road Team Finished 1st 10
2 Conan Mayman Team Shinybikes.com Finished Elite 8
3 Stephen Smith Champion System VCUK Racing Te... Finished 1st 7
4 William Haynes Herbalife-Leisure Lakes Bikes.... Finished Elite 6
5 Daniel Blackwell Team Elite Finished 3rd 5
6 Alex Harvey Marsh Tracks Race Team Finished A 4
7 Gerallt Allen Marsh Tracks Race Team Finished 2nd 3
8 David Watt Velo Club Melyd Finished 3rd 2
9 Terry Glynn Velo Club Melyd Finished 3rd 1
10 Richard Line Stourbridge Velo Finished 2nd 1
11 Edward Roberts Velo Club Melyd Finished 3rd 0

Confirmed Results

Race name: 4th Cat only

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Graham Kemp Graham Weigh Racing Finished 4th 10
2 Christopher Williams Velo Club Melyd Finished 4th 8
3 Steffan Jones Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished 4th 7
4 Simeon Fawcett Velo Club Melyd Finished 4th 6
5 William Evans Mid Shropshire Wheelers Finished 4th 5
6 Edward Cox Finished 4th 4
7 Barry Davies Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished 4th 3

Provisional Results

Race name: U10asdf

 Youth D

1 Josua Tarling WWCRT        

2 Griff Lewis    WWCRT            

3 Huw Jones   Dwyfor               

4 Edward Woodhead Rhyl cc       

5 Gregory Hopkins  Duffryn Conwy 

6 Owen Millington Rhyl cc                     

 

Youth E

1 Finlay Tarling WWCRT           

2 Xavier Reece-round  WWCRT 

3  Andrew Clarke  Port Sunlight  

4 Luke Williams CB Duffryn Conwy

5 Jessica Hughes Rhyl cc                   

6 Faye Williams CB Duffryn Conwy  

Provisional Results

Race name: U12asdf

Youth B boys

1Sol Kerfoot Robson  MTRT

2Craig Rogers  BNECC

3Lewis Hartley

4Simon Price MTRT

5Jack Nash MTRT

 

B girls

1Elian Davies MTRT

 

Youth C

 

1 Nicols Clarke

2Kieran Morris

3Ben Lewis

4Scott Williams

6Sven Grube

Provisional Results

Race name: E/1/2/3asdf

 

1 Tod Hotchkiss    Clay Cross RT                        

2 Conan Mayman   Shiny Bikes                           

3 Steve Smith         Maxgear/Champ sys             

4 Will Haynes         Herbal life                              

5 Daniel Blackwell  Team Elite                               

6 Alex Harvey    MarshTracks RT                         

7 Gerallt Allen    MarshTracks RT                        

8 David Watt       VC Melyd                                   

9 Terry Glyn        VC Melyd                               

10 Richard Line    Stourbridge Velo                     

11 Edward Roberts VC Melyd                               

Provisional Results

Race name: 4th Cat onlyasdf

1 Graham Kemp        Graham Weigh cycles

2 Chris Williams         VC Melyd

3 Steffan Jones           Clwb Beicio Dwyfor

4 Simeon Fawcet        VC Melyd

5 William Evans          MSW

6 Edward Cox          Imperial College CC

7 Barry Davis             Clwb Beicio Dwyfor