Event URN:
250645
Start date:
Wed, 3rd Apr 2013
Event Type:
Closed Circuit (Competitive)
Venue:
Marsh Tracks
Marsh Road, Rhyl, Clwyd, LL18 2AD
( View map )
Online Entry FAQs
Event promoted by:
Rhyl CC
Event website:
http://www.marshtracks.com
Event organiser:
Mr Jonathan Harland
jon@harland.wanadoo.co.uk
Cheques payable to:
entry on the day only
Info for Riders:
A 24-race series with an overall prize fund of £700. Prizes for all categories determined by points gained in the series. Entry on the evening only.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
3 Apr 13 19:00 U10 Boys Youth Only Youth D 10 mins / plus 2 laps
3 Apr 13 19:00 U8 Boys Youth Only Youth E
3 Apr 13 19:15 U12 Boys Youth Only Youth C
3 Apr 13 19:15 U12 Girls Youth Only Youth C

View All

Event Location:

Marsh Road,
Rhyl,
Clwyd,
LL18 2AD

Race: U10 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Apr 13 19:00 Youth Only Youth D 10 mins / plus 2 laps

Race: U8 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Apr 13 19:00 Youth Only Youth E ---

Race: U12 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Apr 13 19:15 Youth Only Youth C ---

Race: U12 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Apr 13 19:15 Youth Only Youth C ---

Race: U14 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Apr 13 19:15 Youth Only Youth B ---

Race: U14 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Apr 13 19:15 Youth Only Youth B ---

Race: U16 Boys

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Apr 13 19:15 Youth Only Youth A ---

Race: U16 Girls

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Apr 13 19:15 Youth Only Youth A 25 mins / plus 3 laps

Race: E/1/2

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Apr 13 19:45 Regional C+ Band 5 1st, 2nd, Elite 01 hr

Race: 3/4

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
3 Apr 13 19:45 Regional C+ Band 5 3rd, 4th 01 hr

Confirmed Results

Race name: U10 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Griff Lewis West Wales Cycle Racing Team Finished D 3
2 Gregory Hopkins Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished D 0
3 Huw Buck Jones Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished D 1

Confirmed Results

Race name: U8 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ioanhedd Oldfield Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished E 0
2 Andrew Clarke Finished E 2
3 Xavier Teece-Round West Wales Cycle Racing Team Finished E 1

Confirmed Results

Race name: U12 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Kieran Morris Mid Shropshire Wheelers Finished C 3
2 Benjamin Lewis Velo Club Melyd Finished C 2
3 Scott Williams Clwb Beicio Mynydd Dyffryn Con... Finished C 1

Confirmed Results

Race name: U12 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Nicole Clarke Birkenhead North End CC Finished C 3
2 Hollie Owens Wolverhampton Whls Finished C 2

Confirmed Results

Race name: U14 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Solomon Kerfoot-Robson Marsh Tracks Race Team Finished B 3
2 Jack Nash Marsh Tracks Race Team Finished B 2
3 Simon Price Marsh Tracks Race Team Finished B 1

Confirmed Results

Race name: U14 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elain Davies Marsh Tracks Race Team Finished B 3
2 Katie Helsby Eastlands Velo Finished B 2

Confirmed Results

Race name: U16 Boys

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alex Harvey Marsh Tracks Race Team Finished A 3
2 Max Spedding Birkenhead North End CC Finished A 2
3 James Ellmore Mid Shropshire Wheelers Finished A 1

Confirmed Results

Race name: U16 Girls

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lucy Lee Marsh Tracks Race Team Finished A 3
2 Hannah Mcewan Rhyl Cycling Club Finished A 2
3 Katy Morgan Marsh Tracks Race Team Finished A 1

Confirmed Results

Race name: E/1/2

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Todd Hotchkiss Clay Cross Road Team Finished 1st 10
2 Gerallt Allen Marsh Tracks Race Team Finished 2nd 8
3 Daniel Davies Teamwallis CHH Racing Team Finished 2nd 7
4 Stephen Smith Champion System/Club Roost/Max... Finished 1st 6
5 Richard Wilkinson 4 Star Racing Finished 2nd 5
6 David Williams Wrexham Roads Club Finished 2nd 4
7 Alan Forrester Rhyl Cycling Club Finished 2nd 3

Confirmed Results

Race name: 3/4

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Ryan Forster 4 Star Racing Finished 3rd 10
2 Kristian Bond Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 8
3 Alex Harvey Marsh Tracks Race Team Finished A 7
4 Aled Roberts 4 Star Racing Finished 3rd 6
5 Mark Jones Finished 3rd 5
6 Dylan Kerfoot-Robson Marsh Tracks Race Team Finished 3rd 4
7 Paul Griffin Rhyl Cycling Club Finished 3rd 3
8 Steffan Jones Clwb Beicio Dwyfor Cycling Clu... Finished 4th 2
9 Ieuan Davies Ystwyth Cycling Club Finished 3rd 1