Event URN:
250597
Start date:
Fri, 30th Aug 2013
Finish date:
Sun, 1st Sep 2013
Event Type:
MTB XC (Competitive)
Venue:
Corwar Farm
Kirrougtree Forest, DG8 7BL
( View map )
Series:
Scottish XC Series
Online Entry FAQs
Entry close date
Wed, 28th Aug 2013
Event website:
http://www.sxc.org.uk
Event organiser:
Mr William Ross
17 Hamilton Drive
Cambuslang
Glasgow
Lanarkshire
G72 8JG
williammross@btinternet.com
Cheques payable to:
N/A
Info for Riders:
To qualify for a Scottish Championship title riders must hold a current race licence and fit into the following:

All SCU Championships shall be open to:
(a) SCU/BCF members (members of clubs affiliated to the SCU)
(b) Scottish Nationals (persons born in Scotland)
(c) Scottish Residents (persons who have lived in Scotland for three of the last five years)
(d) Persons who have at least one parent who was born in Scotland
Persons in sections (b), (c) and (d) must be members of the UCI recognised Cycling Federation of their country of residence.
Preview Races:
Date Start Race name Classification Band Rider Cat Duration
30 Aug 13 13:00 Boys 11-12 Non-Ranking None N/A
30 Aug 13 13:00 Boys 9-10 Non-Ranking None N/A
30 Aug 13 13:00 Girls 11-12 Non-Ranking None N/A
30 Aug 13 13:00 Girls 6-8 Non-Ranking None N/A

View All

Event Location:

Kirrougtree Forest,
DG8 7BL

Race: Boys 11-12

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Aug 13 13:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Boys 9-10

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Aug 13 13:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Girls 11-12

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Aug 13 13:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Girls 6-8

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Aug 13 13:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Girls 9-10

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
30 Aug 13 13:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Juvenile Women

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 28 days 11 hours 3 minutes 14 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile ---

Race: Youth Women

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 28 days 11 hours 3 minutes 14 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth ---

Race: Junior Women

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 28 days 11 hours 3 minutes 14 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior ---

Race: Elite/Expert Women

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 28 days 11 hours 3 minutes 14 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert ---

Race: Sport Women

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 28 days 11 hours 3 minutes 14 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport ---

Race: Master Women

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 28 days 11 hours 3 minutes 14 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Master ---

Race: Veteran Women

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 28 days 11 hours 3 minutes 14 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran ---

Race: Grand Veteran Women

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 28 days 11 hours 3 minutes 14 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet ---

Race: Juvenile Men

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 28 days 11 hours 3 minutes 14 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Juvenile ---

Race: Youth Men

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 28 days 11 hours 3 minutes 14 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Youth ---

Race: Grand Veteran Men

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 28 days 11 hours 3 minutes 14 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A G/Vet ---

Race: Super Veteran Men

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 28 days 11 hours 3 minutes 14 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 11:00 MTB Regional A MTB XC Regional A S/Vet ---

Race: Open Women

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 28 days 11 hours 3 minutes 14 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 11:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Open Men

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 28 days 11 hours 3 minutes 14 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 11:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Beginner Women

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 28 days 11 hours 3 minutes 14 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 11:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Beginner Men

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 28 days 11 hours 3 minutes 14 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 11:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Boys 6-8

View Entrants

Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 13:00 Non-Ranking None N/A ---

Race: Elite/Expert Men

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 28 days 11 hours 3 minutes 14 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Elite, Expert ---

Race: Sport Men

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 28 days 11 hours 3 minutes 14 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Sport ---

Race: Junior Men

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 28 days 11 hours 3 minutes 14 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Junior ---

Race: Master Men

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 28 days 11 hours 3 minutes 14 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Master ---

Race: Veteran Men

View Entrants

Online entry closed 1 year 8 months 28 days 11 hours 3 minutes 14 seconds  ago
Date Start Classification Band Rider Cat Duration
1 Sep 13 14:00 MTB Regional A MTB XC Regional A Veteran ---

Confirmed Results

Race name: Boys 11-12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Jamie Johnston Team Thomsons Cycles Finished N/A 0
2 Rory McGuire Perth United Cycling Club Finished N/A 0
3 Keir Robb Finished N/A 0
4 Cameron Chisholm Finished N/A 0
5 Ross Quigley Finished 0
6 Thomas Rushton Finished 0
7 Loen McCormack Finished 0
8 Angus Davis Finished 0
Russell Brown Did not start 0
Calum Johnson Peebles CC Did not finish N/A 0

Confirmed Results

Race name: Boys 9-10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Corran Carrick-Anderson Peebles CC Finished N/A 0
2 Finton Price Finished N/A 0
3 Sam Chisholm West Lothian Clarion CC Finished N/A 0
4 Jacob Rushton Finished 0
5 Ryan McGuire Finished 0
6 Ruaridh Johnson Peebles CC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Girls 11-12

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Polly Henderson Stewartry Wheelers Finished N/A 0
2 Anna McGorum Peebles CC Finished N/A 0
3 Anna Flynn Edinburgh RC Finished N/A 0
4 Niamh Doherty Glasgow Riderz Finished N/A 0
5 Emily Wilkinson Finished 0

Confirmed Results

Race name: Girls 6-8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Emily Carrick-Anderson Peebles CC Finished N/A 0
2 Christina Mcgorum Peebles CC Finished N/A 0
3 Kasha Butz Glasgow Riderz Finished N/A 0
4 Helen Graf Finished 0
5 Eva McCormack Finished 0
6 Christina Mcgorum Peebles CC Finished N/A 0

Confirmed Results

Race name: Girls 9-10

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Elena McGorum Peebles CC Finished N/A 0
2 Emily Hunter Annan Youth Cycling Club Finished N/A 0
3 Lilli Bell Finished 0

Confirmed Results

Race name: Juvenile Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Rhianna Stoves Derwentside CC Finished Juvenile 00:24:55:000 120
2 Katie Allen Team Thomsons Cycles Finished Juvenile 00:25:29:000 100
3 Ellie Park Glasgow Riderz Finished Juvenile 00:25:42:000 90
4 Anna Kay Hetton Hawks Cycling Club Finished Juvenile 00:26:38:000 80
5 Polly Henderson Stewartry Wheelers Finished N/A 00:27:20:000 0
6 Emily Field Stirling Bike Club Finished Juvenile 00:28:13:000 64
7 Millie Hanlon Cole Peebles CC Finished Juvenile 00:28:29:000 56
8 Megan Wilkinson Peebles CC Finished Juvenile 00:32:51:000 52
Rhona Callander Stirling Bike Club Did not start Juvenile 0

Confirmed Results

Race name: Youth Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Erika Allen Team Thomsons Cycles Finished Youth 00:47:00:000 120
2 Martha Gill Bolton Hot Wheels CC Finished Youth 00:48:08:000 100
3 Ella Conolly Ben Wyvis Cycle Club Finished Youth 00:48:14:000 90
4 Eve Hanlon Cole Peebles CC Finished Youth 00:50:22:000 80
Elena Melton Wolfpax Riders Did not start Youth 0

Confirmed Results

Race name: Junior Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Isla Short WXC World Racing Finished Junior 01:09:56:000 120

Confirmed Results

Race name: Elite/Expert Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lee Craigie Cannondale Racing Finished Elite 01:54:02:000 120
2 Kerry MacPhee Rock And Road Cycles Finished Elite 02:00:33:000 100
3 Eileen Roe Breast Cancer Care Cycling Tea... Finished Sport 02:08:19:000 0
4 Morven Brown Dales Cycles Racing Team Scotl... Finished Elite 02:05:20:000 80
Katy Winton The Kinesis Morvelo Project Did not start Elite 0

Confirmed Results

Race name: Sport Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Lyndsey Carson Team Thomsons Cycles Finished Sport 01:20:51:000 120
2 Lisa Kamphausen Ben Wyvis Cycle Club Finished Sport 01:32:03:000 100
Fiona Innes Royal Air Force CC Did not finish Sport 00:32:49:000 0

Confirmed Results

Race name: Master Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gillian Pratt Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Master 01:12:25:000 120
2 Louise Allen Finished N/A 01:40:55:000 0
Kate Carmichael Hervelo Cycling Did not start Master 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Anne Murray Team Jewson-M.I.Racing-Polypip... Finished N/A 01:15:14:000 120
2 Alison Rushton Ribble Valley CRC Finished N/A 01:19:16:000 0
Brenda Callander Stirling Bike Club Did not start Veteran 0

Confirmed Results

Race name: Grand Veteran Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Fiona Paton Ben Wyvis Cycle Club Finished G/Vet 01:04:21:000 120

Confirmed Results

Race name: Juvenile Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Conner Johnstone Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Juvenile 00:44:53:000 120
2 Sean Flynn Edinburgh RC Finished Juvenile 00:44:54:000 100
3 Stephen Dent Nevis Cycles Racing Team Finished Juvenile 00:45:01:000 90
4 Tim Shoreman Finished Juvenile 00:48:00:000 80
5 Charlie Aldridge Finished N/A 00:49:38:000 0
6 Matthew Grigor Ben Wyvis Cycle Club Finished Juvenile 00:49:46:000 64
7 Tam Munro-White Finished Youth 00:50:55:000 0
8 Finlay Graham Ben Wyvis Cycle Club Finished Juvenile 00:51:55:000 52
9 Adam Burgoyne Finished Juvenile 00:53:25:000 48
10 Bradley Cowan Finished 00:53:37:000 0
11 Alexander Dent Nevis Cycles Racing Team Finished N/A 00:53:40:000 0
12 Barry Mctier Finished 00:53:55:000 0
13 Tormod Doherty Glasgow Riderz Finished Juvenile 00:54:46:000 36
14 Fraser Veitch Kelso Wheelers Finished Juvenile 00:59:57:000 34
Finn Crockett Ben Wyvis Cycle Club Did not finish Juvenile 00:00:04:000 0
Logan Dow Stirling Bike Club Did not start Juvenile 0
Cameron Mason West Lothian Clarion CC Did not start Juvenile 0
Cameron McCormack Stewartry Wheelers Did not finish Juvenile 00:26:37:000 0
Calum Shackley Glasgow Riderz Did not start Juvenile 0

Confirmed Results

Race name: Youth Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Calum Magowan Peebles CC Finished Youth 00:41:19:000 120
2 Pearce Somerville Finished Youth 00:41:57:000 100
3 Elliot Metcalfe Nutcracker Racing Finished Youth 00:42:48:000 90
4 Jamie Mason West Lothian Clarion CC Finished Youth 00:43:31:000 80
5 Sam Lawton Ben Wyvis Cycle Club Finished Youth 00:44:50:000 72
6 Douglas Carchrie Perth City Cycles Finished Youth 00:47:12:000 64
7 Joshua Cunningham Finished 00:49:00:000 0
8 Callum Wrathall Stewartry Wheelers Finished Youth 00:49:47:000 52
9 Ross Cooper Finished 00:51:25:000 0
10 Frazer Clacherty Richardsons Cycle Club Finished Youth 00:53:26:000 44
11 Ruairidh Brown Glasgow Riderz Finished Youth 01:05:27:000 40
Lewis Champion Team Bicycles Did not start Youth 0
Harry Johnston Team Thomsons Cycles Did not start Youth 0
Mark McGuire Team Bicycles Did not finish Youth 0

Confirmed Results

Race name: Grand Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gregor Grant Moray Firth Cycling Club Finished G/Vet 01:07:59:000 120
2 Brian Garriock Perth City Cycles Finished G/Vet 01:10:28:000 100
3 Alan Laing Equipe Velo Ecosse/Montpeliers Finished G/Vet 01:11:32:000 90
4 Allan James Finished N/A 01:13:52:000 80
5 Brendan Roe Finished G/Vet 01:15:02:000 72
6 Alisdair Mckendrick Perth City Cycles Finished G/Vet 01:17:06:000 64
7 Steve Brown Square Wheels Cycles Finished N/A 01:20:22:000 0
8 John Florence Finished 01:27:06:000 0
9 Eddie Gronkowski Finished 01:33:10:000 0
10 Robert Earp Walkers Cycling Club Finished G/Vet 01:36:45:000 44
11 Richard Johnson Finished G/Vet 01:07:00:000 40
12 Roy Cunningham Finished N/A 01:22:08:000 0
Alan Boyd Perth City Cycles Did not finish G/Vet 00:26:07:000 0
Derek Dobbins Did not finish N/A 01:03:57:000 0
Alistair Dow TheBicycleWorks Did not finish G/Vet 00:25:15:000 0
John Gemmell Did not start G/Vet 0
Ian Robson MTS Cycle Sport Did not start G/Vet 0

Confirmed Results

Race name: Super Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 John Shirley West Highland Wheelers Finished S/Vet 00:40:03:000 120
David McLean Hetton Hawks Cycling Club Did not start S/Vet 0
John Newton Pearson Cycling Club Did not start S/Vet 0

Confirmed Results

Race name: Open Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Sophia Christiansen Finished 00:54:04:000 0

Confirmed Results

Race name: Open Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Alexander McLean Hetton Hawks Cycling Club Finished N/A 00:47:11:000 0
2 Drew Toodles Finished 00:48:19:000 0
3 Richard Salmond Finished 00:51:26:000 0
4 Roddy Fawbert Finished N/A 00:53:08:000 0
5 Calvin Price Dunfermline CC Finished N/A 00:53:35:000 0
6 David Mason West Lothian Clarion CC Finished Veteran 00:54:01:000 0
7 Martyn Henry Finished 00:58:03:000 0
8 Philip Gates Finished 01:00:23:000 0
9 Robert Young Glasgow Green Cycle Club Finished Sport 01:01:04:000 0
Scott Ainslie Did not start Sport 0
Scott Ainslie Did not start Sport 0
John Robertson Did not finish 00:28:01:000 0
Derek Shanks Did not start Expert 0

Confirmed Results

Race name: Beginner Women

Position Name Club name Rider status Category Time Points
Bev Field Did not finish 0

Confirmed Results

Race name: Beginner Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Craig Dobbins Finished 00:25:12:000 0
2 Fraser Grigor Ben Wyvis Cycle Club Finished N/A 00:25:57:000 0
3 Ross Field Stirling Bike Club Finished N/A 00:32:13:000 0
4 Stephen Payton Ben Wyvis Cycle Club Finished S/Vet 00:39:46:000 0

Confirmed Results

Race name: Boys 6-8

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gavin Gronkowski Finished N/A 0
2 James Moffat Annan Youth Cycling Club Finished N/A 0
3 Fraser Thomson Glasgow Riderz Finished N/A 0
4 Elliott Davies Finished N/A 0
5 Ross Chisholm West Lothian Clarion CC Finished N/A 0
6 Ruben Graf Finished 0

Confirmed Results

Race name: Elite/Expert Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Iain Paton Ben Wyvis Cycle Club Finished Junior 01:37:31:000 0
2 Robert Friel Finished Elite 01:38:33:000 120
3 Joe Norledge Velo29 Events Finished Expert 01:40:06:000 120
4 Douglas Shearer Innerleithen MTB Racing Finished Expert 01:44:01:000 100
5 Mike Boyd Finished 01:50:22:000 0
6 Callum Riley Newdales Cycles RT Finished Expert 01:56:54:000 80
7 Richard Johnson Finished Elite 01:42:53:000 100
8 Martin Pearson Royal Air Force CC Finished Expert 01:45:30:000 72
Tom Evans Ben Wyvis Cycle Club Did not finish Elite 00:18:53:000 0
James Fraser-Moodie Pedal Power RT Did not start Elite 0
Finlay Strivens Cairngorm CC Did not start Expert 0

Confirmed Results

Race name: Sport Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Barry Wilson Dundee Thistle RC Finished Sport 01:26:03:000 120
2 Michael Dunabie Pedal Power RT Finished Sport 01:27:26:000 100
3 Dave Thornton Finished Sport 01:28:45:000 90
4 Henry Beaumont Finished Sport 01:30:46:000 80
5 Graeme Warren Finished Sport 01:32:51:000 72
6 Dan Small Hamsterley MTB Racing Finished Sport 01:33:20:000 64
7 Martin Lonie Finished Sport 01:34:43:000 56
8 Jonathan Goldstraw Stewartry Wheelers Finished Sport 01:36:39:000 52
9 David McKendrick Perth City Cycles Finished Sport 01:37:51:000 48
10 Ronald Kiley Glasgow MTB Club (GMBC) Finished Sport 01:37:56:000 44
11 John McCormack Finished 01:38:57:000 0
12 Fraser Andrew Finished Sport 01:40:17:000 38
Jonathan Herbert VC Glasgow South Did not finish Sport 00:49:04:000 0
Russell Holman Royal Air Force CC Did not finish Sport 00:59:50:000 0
Shaun Longmuir Did not finish Sport 00:46:03:000 0

Confirmed Results

Race name: Junior Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Stuart Wilcox Team Scott UK Finished Junior 01:19:06:000 120
2 Callum Russell Ben Wyvis Cycle Club Finished Junior 01:27:03:000 100
3 William Lelltie Finished 01:45:28:000 0
4 Jamie Carchrie Perth City Cycles Finished Junior 02:00:32:000 80
Liam McLaughlin Ben Wyvis Cycle Club Did not finish Junior 00:18:09:000 0

Confirmed Results

Race name: Master Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Roger Campbell-Crawford Team Thomsons Cycles Finished Master 01:19:15:000 120
2 Ewan Gronkowski Finished Master 01:19:15:000 100
3 Alexander Paterson Finished Expert 01:19:18:000 0
4 Jonathan Buckley Pedal Power RT Finished Master 01:19:41:000 80
5 Christopher Clark York Cycleworks Finished Master 01:21:39:000 72
6 Paul Carmichael Peebles CC Finished Master 01:22:10:000 64
7 Stuart Nicholson Innerleithen MTB Racing Finished N/A 01:28:15:000 0
8 Ally Wight Hardrock Hoodlums CC Finished Sport 01:29:23:000 0
9 Paul McInally Rock And Road Cycles Finished Master 01:31:14:000 48
10 Craig Webster Finished N/A 01:35:08:000 0
11 Derek Clark Finished 01:35:24:000 0
12 Mark Forrest Team Thomsons Cycles Finished Veteran 01:36:35:000 0
13 Garry Dunn Team Thomsons Cycles Finished N/A 01:36:36:000 0
14 Paul Cooper Finished Master 01:38:33:000 34
15 Craig Fulton Finished N/A 01:25:06:000 0
Michael Robinson Did not finish Master 00:21:51:000 0

Confirmed Results

Race name: Veteran Men

Position Name Club name Rider status Category Time Points
1 Gary McCrae Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Veteran 01:20:37:000 120
2 John McCaffery Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Veteran 01:21:25:000 100
3 Damien Slorach Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Veteran 01:21:45:000 90
4 Alex Slaven Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Veteran 01:23:22:000 80
5 Iain Nimmo Squadra Porcini Finished Veteran 01:27:12:000 72
6 Barry McGuire Team Bicycles Finished Veteran 01:27:24:000 64
7 Gordon Bathgate Ben Wyvis Cycle Club Finished N/A 01:27:27:000 56
8 John Owen TheBicycleWorks Finished Veteran 01:29:32:000 52
9 Mark Barnett Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Finished Veteran 01:30:09:000 48
10 Ronald Barker Rockhard MBC Finished Veteran 01:30:30:000 44
11 Bill Kay Hetton Hawks Cycling Club Finished Veteran 01:31:52:000 40
12 Grahame Veitch Kelso Wheelers Finished N/A 01:31:52:000 38
13 Kenny Kentley Finished Veteran 01:33:35:000 36
14 Graeme Short Peebles CC Finished Veteran 01:33:39:000 34
15 Scott Anderson Pro-AM Racing Club Finished Veteran 01:34:34:000 32
16 Bob McGuire Finished 01:35:31:000 0
17 Stephen Field Stirling Bike Club Finished N/A 01:39:03:000 0
18 Gary Johnstone Finished 01:40:10:000 0
19 Jason Lindsay Finished N/A 01:41:04:000 0
20 Oliver Graf Finished 01:43:05:000 0
21 Michael Rushston Finished 01:43:27:000 0
22 Kevin Duffy Glasgow Glenmarnock Wheelers Finished Veteran 01:44:20:000 18
23 Jonathan Whiteside Ben Wyvis Cycle Club Finished N/A 01:46:11:000 0
24 Ben Glencross Finished N/A 01:49:36:000 0
David Baird Walkers Cycling Club Did not start Veteran 0
Gary Beall Leslie Bike Shop/Bikers Boutiq... Did not finish Veteran 00:44:50:000 0
Craig Caldwell Did not finish 00:48:42:000 0
Rod Henderson Ayr Roads Cycling Club Did not start N/A 0
Alan Mason Did not start 0
Paul Sharp Did not start Veteran 0